Typy rastlín pre akváriá s popisom, menom a fotografiou - ako si vybrať nenáročné a starostlivosť

Malý podvodný svet v miestnosti vyzerá atraktívne a exoticky. Zároveň nie je potrebné naplniť akvárium svetlými druhmi tropických rýb s prekrásnymi názvami - zručným výberom akváriových rastlín môžete dosiahnuť presne ten istý vizuálny efekt. Budete si musieť vyskúšať, ale dielo akvária sa ukáže byť nezvyčajne krásne.

Druhy akváriových rastlín

Klasifikácia akvarijnej flóry je založená na rozdieloch v rastlinnom prostredí:

 • Mechový - môže žiť na dne akvária alebo blízko jeho povrchu, medzi ktoré patria rodiny Gipnova, Riccieva, Rodnikovye.
 • Pôda - kvitnúca pod vodou (Naiads, Zanikellievye) alebo len stonka s kvetom (Wallisneria, vodné blatouchy), ktorý sa dostáva na povrch.
 • Zakorenené v zemi, ale s povrchovými listami a kvetmi (Aponogetonovye, lekná).
 • Voľne plávajú vo vodnom stĺpci a nekoreňujú (Hornwort, Pemphigus, Rosyankovye, Ryaskovye).
 • Plávajúce na povrchu (Water-Red, Pontederia, Salvinia).
 • Močiare a pobrežné, vyvýšené nad hladinou vody (Aroid, Chastukhovye, Sedge).

Najobľúbenejšie akváriové rastliny

Hlavným dôvodom popularity určitých rastlín medzi akvaristami je ľahká starostlivosť. Nie každý si môže doma vytvoriť skleníkové podmienky pre „hostí“ z trópov, ktoré sú veľmi náročné na teplotné podmienky a intenzívne slnečné svetlo. Preto top 5 populárnej akváriovej vegetácie neobsahuje vynikajúce exotické vzorky, ale každý príklad je zaujímavý svojím vlastným spôsobom:

 1. Vallisneria je vhodná pre širokú škálu druhov akvárií a cíti sa dobre pri umelom osvetlení. V závislosti od odrody rastliny môžu mať červenkastú alebo zelenú farbu listov.
 2. Hornwort je veľmi časté akváriové plantáže. Rastlina sa šíri odrezkami a je v starostlivosti absolútne nenáročná.
 3. Cryptocoryne nie je náročný na podmienky v akváriu. Patrí k ružičkovým rastlinám - nie je tam žiadna dlhá stonka a listy lístkovitých listov sa líšia od strán priamo od základne.
 4. Plávajúce Riccia je najbežnejším zástupcom akváriových machov. Rastlina nemá žiadne listy ani stonky, ktoré predstavujú malé doštičky vzájomne prepojené a vytvárajú na hladine akvarijnej vody jasné ostrovy.
 5. Voda Elodea je jednou z dlho stojatých akváriových rastlín a nevyžaduje si na zakorenenie veľkú vrstvu pôdy v akváriu. S dobrým umelým osvetlením môže majiteľa potešiť krásnymi bielymi kvetmi.

Vzácne akváriové rastliny

Spravidla ide o veľmi rozmarné tvory, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť: minerálne hnojenie, prirodzené osvetlenie, veľký objem akvária. Tu je niekoľko predstaviteľov akváriovej flóry:

 • Bucephalander z ostrova Borneo sa vyznačuje svojou pôvodnou farbou, ktorá môže byť v závislosti od druhu nielen zelená, ale aj červená, modrá, čierna a strieborná.
 • Krinum zvlnená - extravagantný hosť zo západnej Afriky, má pôvabné listy až dva metre dlhé. Na vytváranie koreňov postačujúcich na udržanie rastlín sa vyžaduje pôda s hrúbkou najmenej 10 centimetrov.
 • Škorica červená sa zriedka vyskytuje v prírodných podmienkach. Podobne ako ihličnatá vetvička má zaujímavú vlastnosť - ak voda obsahuje soli železa, tento rastlinný chameleón začne postupne zčervenať.

Najkrajšie akváriové rastliny

Aj keď nemáte vo svojom akváriu ryby alebo ak dávate prednosť paludáriovej možnosti kombinujúcej vodu a pôdu, vonkajšia krása sklenených stojanov je veľmi dôležitá. Tu je niekoľko pohľadov, ktoré kedysi vidieť na fotografii, je ťažké odolať kúzlu:

 • Elegantná Ammánia - s celým systémom povrchových a podvodných listov rôznych odtieňov (od zelenej po fialovú) bude vyzerať obzvlášť pôsobivo v tropickom akváriu.
 • Nymphaeum alebo tigrie lekno - osloví každého, kto má rád živé rastliny pre akvárium. Plávajúce listy, doplnené kvetmi, vyzerajú nezvyčajne veľkolepo, zatiaľ čo nymphaeum dobre kvitne len na živnej pôde.
 • Eichornia azure - s listami veľmi podobnými dlani, má kvetenstvo 6-12 kvetov nezvyčajne krásnej farby - biele s modrými a fialovými odtieňmi.

Aké rastliny zasadiť do akvária

Hlavným pravidlom pri výbere podvodnej flóry nie je okamžité riešenie príliš zložitých úloh. Je nepochybné, že morské akvárium „a la coral reef“ vyzerá oveľa krajšie ako jeho sladkovodný náprotivok, ale na spustenie takéhoto projektu bude potrebné značné skúsenosti. Jedná sa o praktické zručnosti, ktoré zvládnete pri starostlivosti o malé akvárium, a teoretické, ktoré sa naučíte pri pohľade na potrebný popis v adresári, encyklopédii alebo katalógu akváriových rastlín.

Prostý

Takáto vegetácia dobre prežije dokonca aj v malom akváriu a rýchlo rastie do stavu chudnutia. Medzi hodnotných konkurentov Elodea a Hornwort v jednoduchosti starostlivosti patria:

 • Bacopa Madagaskar - okrem atraktívneho vzhľadu je to tiež sanitárny prípravok, ktorý čistí vodu v akváriu a zabraňuje rozvoju zelených rias.
 • Kabomba obyčajný - huňaté stonky s vejárovitými listami môžu dosahovať až dva metre na dĺžku a tvoriť húštiny. Kabomba sa šíri vegetatívne - výhonky sa pohybujú smerom od koreňa alebo častí stonky.
 • Malá žaburinka - všade, kde sa nachádza v nádržiach našej krajiny a je dobre zavedená v akváriách. Malé listy plávajúce na hladine vody slúžia ako dobrý tieň a tí, ktorí pestujú akváriové ryby, ho hodnotili ako doplnok vitamínu.

Rýchlo rastie

Po inštalácii akvária doma a jeho naplnení vodou chcem, aby nevyzeralo prázdne. V takom prípade musíte zvoliť stojany, ktoré majú vysokú mieru rastu:

 • Amazonian Echinodorus - kombinuje pekný vzhľad a ľahkosť chovu. Pri rozmnožovaní v kríkoch ostnokožcov sa tvoria dcérske výhonky, ktoré rýchlo zaplnia určenú plochu.
 • Anubis Barter - v akváriu s vysokou teplotou a rozptýleným osvetlením bude dobre zvyšovať svoj počet pomocou dcérskych rastlín alebo rozdelením podzemku.
 • Rohatá kapradina - patrí do kategórie odolnej akváriovej vegetácie, dobre rastie s minimálnou starostlivosťou a nevyžaduje kŕmenie, takže je vhodná aj pre začínajúcich majiteľov akvária.

Odtieň tolerantný

Nie všetky akváriové rastliny milujú jasné svetlo - niektoré rastú oveľa lepšie pri miernom svetle alebo zaplňujú „mŕtve zóny“ lampy:

 • Microsporium alebo Thai papraď - má plazivú stopku a dlhé kopinaté listy. Perfektne upevnený na akomkoľvek podklade - kamene, háčiky atď.
 • Javanský mach - tieto nenáročné rastliny pre akvárium, pri slabom svetle rastú veľmi pomaly. Zvýšenie výkonu svetla vedie k intenzívnemu rastu, ktorý sa často používa na vytvorenie dekoratívneho účinku.

Nevyžaduje pôdu

Akvarijná vegetácia z tejto kategórie rastie dobre v zakorenenej forme priamo vo vodnom stĺpci:

 • Brazílsky vrchol alebo Urut - dekoratívne vyzerajú veľmi pôsobivo, predstavujú cirkusové vetvičky namontované na stonke a zhromaždené v húštiny.
 • Hydrocotyl vertical - krásna rastlina s malými okrúhlymi listami na dlhých odrezkoch. Z dôvodu náročnej údržby sa neodporúča pre začínajúcich akvaristov.

Kvitnúce

Je oveľa ľahšie dosiahnuť kvitnutie akváriovej flóry v averznej (pozemnej) forme, ktorú mnohí milenci používajú:

 • Bacopa Caroline - veľké fialové kvety sú veľmi kontrastné so zaoblenými listami a nie je také ťažké dosiahnuť kvitnutie.
 • Voda krina - keď kvitne v akváriu, vyzerá to veľmi pôsobivo, pretože samotná kvetina so šípkou sa vykonáva nad vodou.
 • Echinodorus Indiana - v skúsených akvaristoch kvitne v podvodnej forme.

Plávajúce

Po nahromadení prívodu vzduchu do stopiek, stoniek a listov sa takáto vegetácia neklesne, ale dokonale vznáša na hladine vody:

 • Azolla Caroline (vodná paprade) vytvára malé plávajúce ostrovy, ktoré môžu rýchlo rásť.
 • Volvia rootless - malé elipsoidy milimetrovej veľkosti, s nepretržitým kobercom, ktorý zaplňuje voľný priestor a používa ako metódu reprodukcie delenie.

Tráva pre akvárium

Vytvorenie krásneho „trávnika“ na samom dne akvária je samostatné umenie a v tomto vám pomôžu nasledujúce typy:

 • Ihlový gelecharis - nezvyčajne tenké steblá trávy začnú chvieť pri najmenšom prúde, ktorý vyzerá veľmi pôsobivo.
 • Hemianthus callitrichoids je veľmi malá rastlina kobercov, ktorá je veľmi populárna pri vytváraní akvárií, ktoré napodobňujú hory alebo kaňony.

Červené rastliny

Po zelenej, červenej je najbežnejšou farbou v akváriových rastlinách. Takáto flóra je náročnejšia na obsah oxidu uhličitého, miluje viac svetla, hnojív, stopových prvkov a netoleruje nízke teploty:

 • Barclay long-listnatý je neobvykle krásna trvalka, ktorá je za vhodných podmienok schopná kvitnutia pod vodou.
 • Ludwigova plazivosť - označuje počet nenáročných akváriových rastlín, ktoré budú dobre kontrastovať so zvyškom zelenej vegetácie.
 • Echinodorus Bart je hybrid, ktorý s pribúdajúcim vekom začína byť zelený.

Akváriové rastliny pre začiatočníkov

Ako rastliny v akváriu pre začiatočníkov sú veľmi vhodné Elodea Canadian, Limnobium a ďalší zástupcovia skupiny Vodokrasov. Dobre tolerujú nedostatok aj prebytok osvetlenia, nie sú náročné na vrchné obliekanie, preto najprv nespôsobia problémy. Nemusíte sa ani sťažovať na pomalý rast - ak zostane v tých najsparánskych podmienkach, okamžite začnú intenzívne zaplňovať voľný priestor akvária.

Ako rozmnožovať rastliny v akváriu

Dokonca aj začiatočníci v dizajne akvárií chápu, že na pozadí by mali byť vysadené veľké rastliny, ktoré zdobia popredie malými pôdnymi plantážami na krátkom stonku - je to predvídateľná, ale veľmi krásna možnosť. Je dobré, ak akvárium pre rastliny je bez rýb - Vallisneria sa špirálovo zatáča a ak sa kríky Pistia vznášajú na vrchu, všetko bude úžasne krásne.

Akvária s rastlinami - foto