Ako liečiť dnu doma s ľudom a liekmi, masážami, kúpeľmi a stravou

V dôsledku zhoršenej funkcie obličiek v krvi sa môže zvýšiť koncentrácia solí kyseliny močovej, močovín. Dôsledkom tohto procesu môžu byť rôzne choroby, častejšie artritída, ktorá je spojená s ukladaním solí na kĺby. Opakujúca sa artritída, tvorba bolestivých uzlov na kĺboch, sú nápadnými príznakmi choroby, ako je dna - liečba doma, ktorá je možná pomocou ľudových liekov a liekov.

Čo je dna?

Ochorením spojeným s metabolickými poruchami a hromadením kryštálov urátu sodného v telesných tkanivách je dna. Najvýraznejším príznakom dny je záchvat artritídy. Kyselina močová sa hromadí okolo kĺbov vo forme kryštálov a imunitný systém na ne reaguje ako cudzie teleso a iniciuje akútny zápalový proces. V poškodenom kĺbe je silná bolesť, sčervenanie kože okolo kužeľa (tofusu) vytvoreného na kĺbe. Telesná teplota počas útoku môže stúpnuť na 39 - 40 stupňov. Kĺby často trpia dnou:

 • prsty na rukách;
 • prsty;
 • koleno;
 • členok.

Dôvody

Hlavným dôvodom rozvoja tohto ochorenia je stála vysoká hladina kyseliny močovej v krvi. Tento stav sa vyvíja v dôsledku:

 • zhoršená funkcia obličiek (napr. zlyhanie obličiek);
 • jesť potraviny, s ktorými purínové základy - červené mäso, čokoláda, alkohol, káva, kakao, niektoré druhy rýb - vstupujú do tela vo veľkých množstvách;
 • zvýšená syntéza urátov pri súčasnom znížení schopnosti ich odstrániť z tela (napríklad pri nadmernom požití alkoholu);
 • dedičná predispozícia, ktorá nie je úplne objasnená.

Na základe príčin dny môžu byť ľudia vystavení riziku:

 1. po štyridsiatich rokoch častejšie ako muži;
 2. majú problémy s obličkami;
 3. metabolické alebo obézne;
 4. zneužívanie alkoholu, jedlo bohaté na purínové základy.

Ako liečiť

Mnohí, ktorí identifikujú akútne príznaky tohto ochorenia, sa čudujú - ako liečiť dnu doma. Pri prvom zistení choroby sa liečba nevyhnutne vykonáva v stacionárnych podmienkach pod dohľadom lekára. Po nemocničnom ošetrení doma je možné. S exacerbáciou už existujúceho ochorenia, pred liečbou dny doma, je pacient tiež pod dohľadom lekára v nemocnici. Je to potrebné na kontrolu hladiny močoviny v moči pacienta, na zistenie dynamiky a reakcie na liečbu, ktorá zahŕňa:

 • užívanie protizápalových a analgetických liekov, ktoré sú predpísané na zmiernenie akútnych príznakov;
 • užívanie liekov, ktoré potláčajú syntézu kyseliny močovej;
 • po strave bohatej na bielkoviny, vitamíny, minerály.

Dna ošetrenie doma

Je nebezpečné bojovať proti dne sami, pretože nesprávne zvolený liečebný režim môže nielen pomôcť, ale môže viesť aj k nenapraviteľným následkom. Niektoré lieky, ktoré sú predpísané na zníženie syntézy urátov s nekontrolovaným príjmom, môžu viesť k závažným vedľajším účinkom. Dnu je možné liečiť ľudovou liečbou doma - v prípadoch, keď sa pacient podrobil liečbe pod dohľadom lekára, choroba nie je v akútnej forme a ošetrujúci lekár schváli ľudové metódy, ktoré pacient používa. Môže to byť:

 • obklady;
 • soľné kúpele;
 • infúzie liečivých bylín;
 • špeciálna terapeutická masáž.

Liečenie

Protizápalové lieky a analgetiká pomáhajú bojovať proti akútnemu ataku dnovej artritídy doma. Na zmiernenie zápalu sa často predpisuje:

 • nesteroidné protizápalové lieky - indometacín, nimulid, ibuprofén;
 • Kolchicín je liek, ktorého účinnou látkou je mutagén, ktorý dokáže zastaviť akútne prejavy dny.

Ak nesteroidné protizápalové lieky, kolchicín, analgetiká nepomáhajú, predpisujú sa kortikosteroidy. Ak obličky stratia schopnosť odstrániť veľké množstvo močovín počas exacerbácie dnavé choroby, predpíšte lieky, ktoré narúšajú syntézu kyseliny močovej a pomáhajú odstraňovať jej nadbytok z tela:

 • alopurinol;
 • Purinol;
 • Fullflexové tablety;
 • Benzobromaron;
 • Etamid;
 • Sulfinpyrazón.

Deformácie tofusu, vylučovanie močovín z tela pomáhajú masti s protizápalovými, dekongesantnými a antioxidačnými účinkami. V chronickom priebehu ochorenia je možné použiť na liečbu doma a počas remisie zápalu:

 • Butadion, Diclofenac - ktorý má protizápalové účinky;
 • Voltaren, Troxevasinum - s dekongesantným, antioxidačným účinkom.

Masáž

Terapeutické gymnastiky a masáže sa používajú na prevenciu exacerbácií chronickej dny. Počas exacerbácie a bolesti nie je možné vykonávať masáž. Technika vykonávania masážnych pohybov v prípade poškodenia rôznych kĺbov je podobná: najprv sa uskutoční relaxačná masáž ľahkými pohybmi okolo postihnutého kĺbu, potom - postupne sa masážne pohyby odosielajú bližšie k postihnutému kĺbu. Procedúru vykonáva špecialista, je však možné sa naučiť techniku ​​samomasáže.

Napríklad masáž v prípade poškodenia kĺbov v blízkosti palca na nohe sa vykonáva takto:

 1. Masírujte chrbát chodidla a zahrievajte ho.
 2. Hladkým pohybom palcov masírujte oblasť okolo prsta na oboch stranách chodidla.
 3. Hladko, keď bolesť zmizne, masážne pohyby sa presunú na miesto zápalu.

Podnosy

Liečivé kúpele so soľou, liečivé byliny sú najbežnejším ľudovým liekom na dnu na nohách, ktoré sa ľahko používajú doma. Účinné bylinky, ktoré sa používajú do kúpeľa. Používa sa farmaceutický harmanček, sukcesia, cinquefoil, bobule borievky. Postihnuté končatiny by sa nemali prudko stúpať dlhšie ako 15 minút pri teplote neprevyšujúcej 39 stupňov. Na prípravu najjednoduchšieho terapeutického kúpeľa budete potrebovať: 100 g harmančeka a 100 g soli. Harmanček by sa mal variť po 10 minútach varu. Po uvarení preceďte, ochladte a pridajte 100 g soli.

Obklad

Populárny spôsob liečby a prevencie recidívy dny v domácnosti je obklad. Sú užitočné v tom, že pomáhajú liečivým zložkám dostať sa k zdroju zápalu. Obklady sa aplikujú priamo na rast, fixované na určitý čas. Rýchly analgetický, protizápalový účinok sa dosahuje pomocou obkladov s dimexidom a vodkou. Na prípravu obkladu doma je potrebné liek zriediť vodou v pomere 1: 3, zvlhčiť kúsok gázy výslednou tekutinou a zafixovať 10 minút. v mieste zápalu.

Liečba dny s ľudovými liekmi

Liečivé byliny, ako sú šalvia, harmanček, šabľa a borievka, soľné obklady a liečivé kúpele, nie sú jedinými pomocníkmi v boji proti domácej dny, ktoré sú známe v tradičnej medicíne. Obklady sa vyrábajú s rôznymi tinktúrami obsahujúcimi alkohol, s cesnakovou šťavou, octom, listom kapusty, aktívnym uhlím a kúpeľmi s jódom, sukcesia. Okrem vonkajšej liečby dny sa na orálne podávanie používajú odvary, napríklad cibuľový vývar - z cibule varenej šupkou.

Vres

Plody rastlín šípky sú bohaté na vitamín C. Správne varené v domácom šípkovom bujóne obsahuje až 80% vitamínu C pôvodne obsiahnutého v ovocí. Kyselina askorbová hrá veľmi dôležitú úlohu pri liečbe dny, pretože stimuluje vylučovanie kyseliny močovej. Na prípravu liečivých odvarov pre dnu sa 1 čajová lyžička ovocia naleje do 1 pohára vriacej vody a trvá na tom 2 hodiny. Odvar sa pije štyrikrát denne na pol pohára.

Kapustový list

Ľudová metóda - kapustový list, ktorý sa používa doma na rôzne choroby - málokto dôveruje. Drenáž z postihnutej oblasti, ktorá sa vykonáva pomocou jednoduchého listu kapusty, však pomáha výrazne zmierniť príznaky artritídy, migrény, zranení, modrín, omrzliny a popálenín.

Aktívne uhlie

Kompresie s aktívnym uhlím sa môžu mnohým javiť ako neúčinné. Aktívne uhlie však dokonale odstraňuje toxíny a na jeho základe sa môže komprimovať, a to aj pri exacerbácii dny. Takéto postupy pomôžu liečiť doma a budú dopĺňať hlavný smer predpísaný lekárom. Vytvorte komprimáciu podľa nasledujúceho receptu:

 1. Aktívne uhlie je potrebné rozomlieť na prášok (125 g) a miešať s vodou, až kým nevznikne kaša.
 2. K výslednej zmesi je potrebné pridať lyžicu ľanového semena a premiešať.
 3. Výsledná zmes sa môže aplikovať na postihnutú oblasť pod obväzom počas 20 minút.

Soľové obväzy

Suché obväzy so soľou sú účinným spôsobom liečby dny, sú vhodné pre každého. Soľ, ktorá sa dostáva na pokožku, pôsobí ako sorbent a absorbuje patogénne látky, toxíny z tkanivovej tekutiny. V noci je možné pripraviť suché soľné obväzy. Nevyvolávajú nepohodlie a po použití existuje minimálne riziko nežiaducich reakcií.

Ako sa zbaviť dny pri diéte

Lekári odporúčajú kombinovať liečbu s ľudovými liekmi s liečbou drogami a stravou. Správna výživa pomôže rýchlejšie sa vrátiť k normálnej koncentrácii kyseliny močovej v krvi. Dôraz by sa mal klásť na zeleninu, obilniny a bielkoviny. Je potrebné znížiť spotrebu živočíšnych tukov a vylúčiť alkohol zo stravy. Frakčná výživa pomôže bojovať proti dny, ale pri výpočte jedálneho lístka sa poraďte s lekárom.

Zoznamy povolených a zakázaných výrobkov v tabuľke pomôžu správne zostaviť stravu:

Povolené na dnu

Vylúčte dnou

Pšeničný a ražný chlieb

kakao

zelenina

Pečeň

Ovocie a bobule

hovädzie mäso

cestoviny

bravčové

Maslo a rastlinné oleje

Alkoholické nápoje

Zeleninové polievky

sleď

Kasha

hrášok

Vajcia (obmedzené)

kapor

mlieko

sardinky

Kyslé mliečne výrobky

pulz

Čaj, bylinky

káva

Zriedkavo - chudé mäso a ryby

Huby a mäsové vývary

Ak chcete doma rýchlo liečiť dnu, musíte jesť správne 4-krát denne. Približné menu počas liečby dny je nasledovné:

 • Raňajky. Ovsená kaša s mliečnou / ryžovou kašou s bobuľami, nápoj - bobuľový želé / zelený čaj s citrónom.
 • Obed. Prvou je zeleninová polievka / boršč / kapustová polievka, hlavným jedlom je pohanková kaša s dusenou zeleninou / cestovinami z tvrdých odrôd so syrom, zeleninový šalát s olivovým olejom.
 • Popoludňajšie občerstvenie. Prírodný jogurt / fermentované pečené mlieko / kefír / jablká čerstvé.
 • Večera. Tvarohové koláče / kapustnica s ryžou a zeleninou / zeleninový guláš / tvaroh s ovocím.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.