Vakcína proti kliešťovej encefalitíde: pokyny a kontraindikácie

Najnebezpečnejšie obdobia z hľadiska frekvencie útokov proti kliešťom sa považujú za koniec jari a leta. V súčasnosti je vrchol incidencie encefalitídy prenášanej kliešťami, najmä v regiónoch, kde hmyz žije vo veľkom počte a aktívne sa rozvíjajú. Prevencia nebezpečnej choroby zahŕňa očkovanie dospelých a detí. Vakcína proti kliešťovej encefalitíde sa podáva podľa špecifickej schémy a je dôležité vopred poznať možné vedľajšie účinky a kontraindikácie.

Čo je vakcína proti kliešťovej encefalitíde?

Doteraz je vakcína proti kliešťom jediná účinná profylaxia proti vírusu smrteľnej kliešťovej encefalitídy. Vakcíny obsahujú dávku oslabeného patogénu, ktorá nie je nebezpečná pre ľudí. Po jeho zavedení telo začne produkovať protilátky, ktoré rozpoznávajú a rýchlo ničia komponenty vírusu. Potom sa u človeka vyvinie imunita na encefalitídu: protilátky, ktoré zostanú v tele po zákroku, sa skladujú po dlhú dobu a pri infekcii patogénom ich rýchlo neutralizujú.

Vakcína proti kliešťovej encefalitíde je bezpečná, preto nie je možné po očkovaní infikovať, pretože výrobok obsahuje mŕtve formy vírusu. V dôsledku očkovania sa u 95% ľudí vyvinie stabilná imunita proti patológii. Aj v prípade opakovaného uhryznutia kliešťami, očkované vo väčšine prípadov nebude bolieť. Napriek malému riziku nákazy kliešťovou encefalitídou (5%), aj pri takomto výsledku bude mať očkovaný oveľa ľahšiu patológiu: bez komplikácií alebo vážnych zdravotných následkov.

Indikácie pre použitie

Profylaxiu prenášanú kliešťami by mali vykonávať ľudia žijúci v oblastiach s lesnou krajinou a vlhkým podnebím. Okrem toho indikácie pre injekcie imunoglobulínu sú:

 • plánované výlety do endemických oblastí (najmä v lete a na jar, keď majú kliešte vrchol aktivity);
 • práca v oblasti životného prostredia, na farmách, ťažba dreva, vojenské základne;
 • častá turistika, poľovníctvo.

Vyžaduje sa očkovanie

Vírus, ktorého nosič je svetlice, vstupuje do ľudskej krvi po vysávaní hmyzu. Aby sa zabránilo infekcii, dospelí a deti musia včas zabrániť tejto chorobe. Na tento účel sa používajú špeciálne séra, ktoré sa injikujú injekčnou striekačkou. Tento postup sa odporúča pre ľudí všetkých vekových skupín, účinnosť očkovania však bude vysoká, iba ak sa uskutoční najmenej mesiac pred možným kontaktom s vírusovým nosičom.

Lekári odporúčajú preventívne očkovanie dojčiat po dosiahnutí veku jedného roka. Na tento účel sa používa špeciálne dovážané detské sérum proti kliešťovej encefalitíde (Inject, Encepur atď.). V tomto prípade sa liek podáva malým deťom iba v prípade vysokého rizika infekcie vírusom. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde predpíše lekár po vyhodnotení zdravotného stavu dieťaťa.

Kedy byť očkovaný

Podľa štandardnej schémy sa vakcína podáva trikrát v určitých intervaloch. Prvý postup sa najlepšie uskutoční na jeseň, druhá vakcína sa podáva po 3 až 7 týždňoch a konečná dávka sa podáva rok po začiatku očkovania. Vďaka tomuto harmonogramu je účinok inaktivovaných vakcín najúčinnejší: telo vytvára imunitu odolnú proti encefalitíde, ktorá by sa mala aktualizovať každé tri roky.

Ak má osoba urgentnú cestu na endemické územie, vykoná sa núdzové očkovanie. Jej schéma zahŕňa stanovenie 2 očkovaní v intervale 2 až 4 týždne. V tomto prípade sa imunita vytvorí po 3 až 4 týždňoch a pri štandardnom očkovaní - po 1,5 mesiaci. Z tohto dôvodu lekári dôrazne odrádzajú od očkovania pacienta, ktorý môže byť vystavený nosiču choroby za menej ako mesiac. Ak chcete zistiť, či zavedenie imunoglobulínov stimulovalo rozvoj imunity na encefalitídu, musíte po všetkých zákrokoch vykonať krvný test.

Vakcinačný plán

Preventívny postup pomáha predchádzať rozvoju patológie po kontakte s nosičom. Kedy by som mal dostať vakcínu proti kliešťovej encefalitíde pre dospelého, dieťa? Podľa pokynov môže byť vakcinácia proti vírusu prenášanému kliešťami uskutočnená dvoma spôsobmi - štandardným alebo zrýchleným.

Štandardná schéma podávania inaktivovaného vírusu je nasledovná:

 • suchá purifikovaná vakcína proti kliešťovej encefalitíde - prvá dávka sa podáva kedykoľvek, druhá - po 6-7 mesiacoch;
 • Vakcína Encevir - prvá vakcína sa podáva kedykoľvek, preočkovanie sa uskutoční po 5-6 mesiacoch;
 • Prijať dospelého - primárne očkovanie sa vykonáva kedykoľvek, opakuje sa - po 4-8 mesiacoch;
 • Injekcia Junior - prvé očkovanie sa podáva každý deň, druhé - po 4-12 mesiacoch.

Zrýchlená prevencia kliešťovej encefalitídy, pri ktorej sa očkovanie vykonáva rýchlo, vyzerá takto:

 • suchá purifikovaná vakcína proti kliešťovej encefalitíde - prvá dávka sa podáva kedykoľvek, druhá - po 2 mesiacoch;
 • Vakcína Encevir - prvá vakcína sa podáva kedykoľvek, preočkovanie sa uskutoční po 2 týždňoch;
 • Prijať dospelého - primárne očkovanie sa vykonáva kedykoľvek, opakuje - po 1 týždni, tretej - po 3 týždňoch;
 • Vstreknite Junior - prvá vakcinácia sa podáva v ktorýkoľvek deň, druhá - po 2 týždňoch.

4 typy vakcíny proti kliešťovej encefalitíde

Výber liečiva vykonáva pacient sám, pričom spravidla používa jednu z nasledujúcich dovážaných alebo domácich vakcín. Najpopulárnejšími prostriedkami na prevenciu kliešťovej encefalitídy sú:

 1. Inaktivované vyčistené suché kultivačné sérum. Domáce výrobky sa môžu používať od 3 rokov a poskytujú 80% záruku na produkciu imunoglobulínov. Môže sa používať súčasne so živými alebo inaktivovanými prostriedkami. Interval medzi dávkami by mal byť najmenej 4 týždne. Hlavnou výhodou srvátky sú jej relatívne nízke náklady. Okrem toho má liek zriedka vedľajšie účinky.
 2. Entsevir. Domáca vakcína poskytuje 90% záruku rozvoja imunity na encefalitídu. Je povolené používať pre dospelých od 18 rokov. Droga bojuje proti takým vírusovým kmeňom, ako sú európske a Ďaleký východ. Aby sa zabránilo populácii, vakcinácia sa vykonáva nielen pred sezónou aktivity kliešťov, ale aj v zrýchlenom rozvrhu. Po dokončení vakcinácie sa za rok vykoná posilňovacia vakcinácia, aby sa posilnila vyvinutá imunita. Následné opakované preventívne postupy sa vykonávajú každé tri roky. Výhodou liečiva je neprítomnosť konzervačných látok, antibiotík alebo formalínu v kompozícii, čo robí produkt bezpečným a ľahko tolerovateľným.
 3. FSME-Immun Injection-Junior. Austrálska vakcína je povolená pre deti vo veku od 8 mesiacov do 8 rokov. Liečivo poskytuje 98 až 100% záruku tvorby imunity voči vírusu. Nástroj je k dispozícii v detskej dávke 0,25 ml v injekčnej striekačke. Očkovanie sa podáva deťom vo veku 1 až 2 roky intramuskulárne na vonkajšej strane stehna, starším deťom sa podáva injekcia do prednej oblasti ramena. Výhodou vakcinácie týmto sérom je stabilita vyvinutej imunity: preočkovanie by sa malo vykonať až po 3 rokoch.
 4. Entsepur. Nemecký liek poskytuje 99% záruku tvorby obranyschopnosti tela proti vírusovým infekciám. Vakcína je dobre tolerovaná aj u jednoročných detí (toto je dolná veková hranica tohto lieku). Hlavnou výhodou séra je jeho maximálna spoľahlivosť: je takmer nemožné získať encefalitídu. Okrem toho, okrem iných dovážaných vakcín, iba Enzepur nemá žiadne vedľajšie účinky.

Základné pravidlá pre podávanie lieku

Vakcína proti kliešťovej encefalitíde sa podáva intramuskulárne a liek sa v žiadnom prípade nemá podávať intravenózne. Výrobcovia vakcín stanovujú, že pred použitím lieku musí byť ampulka udržiavaná pri teplote najmenej 20 stupňov počas 2 hodín. Aby sa zabránilo tvorbe peny, je nástroj nastavený širokouhlou ihlou. Otvorenú ampulku nie je možné uložiť. Pri urgentnej profylaxii sa roztok najskôr podáva predtým neočkovaným ľuďom alebo tým, ktorí majú podozrenie na infekciu encefalitídou.

Zranenia

Aby sa neinfikovalo encefalitídou, dôrazne sa odporúča, aby sa preventívne opatrenia prijali včas. Očkovacia látka proti encefalitíde je spravidla dobre tolerovaná ľuďmi bez akýchkoľvek negatívnych účinkov. Približne u 5% pacientov sa však v zóne podávania séra zaznamenávajú alergické reakcie vo forme vyrážky. U niektorých očkovaných osôb môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty a všeobecnému poklesu pohody. Tieto príznaky samy osebe vymiznú po 1-2 dňoch.

Kontraindikácie

Vakcíny proti nebezpečným infekciám, vrátane kliešťovej encefalitídy, majú niekoľko kontraindikácií. Na vykonanie preventívneho postupu existujú relatívne a absolútne zákazy. Prvý z nich je dočasný a po jeho zániku sa pacienti môžu vakcinovať. Tieto zahŕňajú:

 • tehotenstvo, laktácia;
 • infekčné patológie pečene, obličiek;
 • kožné infekcie;
 • horúčka;
 • ARI.

Absolútne kontraindikácie sú:

 • tuberkulóza;
 • diabetes mellitus;
 • vrodená imunodeficiencia;
 • zhubné nádory;
 • epilepsie;
 • alergia na kurací proteín;
 • ischémia krvných ciev, srdce;
 • choroby obehového systému (chronické);
 • endokrinné choroby.

Vedľajšie účinky

Mnoho vírusových liekov, ktoré sa používajú na očkovanie, môže mať nepríjemné následky. Zároveň je menej pravdepodobné, že dovážané riešenia budú stimulovať vedľajšie účinky. Možné telesné reakcie na injikované sérum sú:

 • horúčka;
 • bolesť hlavy;
 • opuch, sčervenanie v mieste vpichu;
 • bolesť svalov, kĺbov, bolesti chrbta, stuhnutosť;
 • apatia, ospalosť;
 • nevoľnosť, zvracanie
 • zväčšené lymfatické uzliny;
 • rozptyľovanie, únava;
 • poruchy spánku;
 • črevné poruchy.

Je vakcína potrebná po uhryznutí kliešťom

Táto metóda urgentnej liečby parazitového zhryzu, ako je zavedenie imunoglobulínu, spôsobuje vážnu diskusiu medzi lekármi. Navrhovatelia tohto opatrenia na pomoc pohrýznutej osobe tvrdia, že zavedenie protilátok je škodlivé pre vírus. Oponenti metódy sú presvedčení, že injekcia slabých kultúr encefalitídy predstavuje ďalšie zaťaženie ľudského imunitného systému, ktorý nie je schopný súčasne zvládnuť aktívne a slabé formy choroby. Ak existuje riziko infekcie, pacient sa rozhodne, či má urobiť takýto krok.

Cena

Mnoho očkovacích kliník ponúka špeciálne ponuky a zľavy pri objednávaní kolektívnej imunizácie. Dovoz a domáca srvátka majú napriek rozdielnym cenovým rozdielom približne rovnakú účinnosť. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené náklady na jednu dávku vakcíny proti kliešťovej encefalitíde rôznej produkcie (je potrebné si uvedomiť, že postup zahŕňa niekoľko očkovaní).

Názov liečiva

Cena (rubľov)

FSME-Immun Injection

1000

EntseVir

650

Prijímať dospelých

1250

Prijímajte deti

1000

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.