Príznaky a liečba prasknutia menisku kolenného kĺbu bez chirurgického zákroku alebo chirurgického zákroku

Ak sa vám nepodarí skočiť, zasiahnuť, predĺžiť sedenie alebo prudký zákrut, môžete byť zranení. Ruptúra ​​menisku kolenného kĺbu je bežným typom poškodenia pri vysokej fyzickej námahe. Tieto chrupavkové dosky pôsobia ako tlmiče nárazov a vyhladzujú trenie kostí nôh. Pokiaľ nie je poškodenie včas diagnostikované, kolenný kĺb bude neustále narušovaný, sú možné komplikácie v podobe jeho zničenia. Nie je možné určiť druh úrazu bez lekára.

Čo je to menisku?

Tomuto problému čelia športovci a ľudia vedúci aktívny životný štýl. Meniskom kolenného kĺbu je tlmič nárazov pozostávajúci z chrupavky. Počas pohybu sa sťahuje. V kolene sú dve chrupavkové vrstvy - vonkajšia (bočná) a vnútorná (stredná). Ak dôjde k poškodeniu druhého, zostrih je zložitejší. Je ťažké rozlíšiť medzeru od modrín bez diagnózy. Poškodenie je traumatické (s ostrým pohybom) a degeneratívne (od veku). Odtrhnutá časť chrupavkového tkaniva narúša chôdzu a spôsobuje bolesť.

Dôvody

Menisková slza sa objaví pri neopatrnej zákrute na jednej nohe, predĺženom drepe. Zaťaženie je v tomto prípade vysoké, chrupavková vrstva sa s ňou nemôže vyrovnať. Roztrhaný meniskus nie je schopný vykonávať svoje funkcie. Ohrození sú obézni ľudia, ktorí vykonávajú tvrdú fyzickú prácu, športovci v kontaktných hrách (napríklad futbalisti, lyžiari, bežci, skokanky, korčuliarov). Patria sem aj tí, ktorí trpia chronickými chorobami spojenými s poruchami obehového systému, metabolizmom. Príčiny poškodenia:

 • silné zaťaženie kolien;
 • neúspešný skok, drep, nekoordinované pohyby;
 • kop na nohu, dopadajúce na rebro patelly;
 • procesy prirodzeného starnutia;
 • opakované zranenia, chronické modriny - spôsobiť meniscopatiu (chronická forma);
 • dna, mikrotrauma, intoxikácia tela, reumatizmus vedie k degeneratívnym zmenám chrupavky.

Príznaky

Poškodenie menisku sa ľahko zamieňa s inými chorobami kolenného kĺbu. Pohyby sú obmedzené, dochádza k prudkej bolesti. Niekedy sa pozoruje imaginárna obnova s ​​pravidelnými relapsmi. Postihnuté koleno je veľmi opuchnuté. Ak sa neroztrhnete, ale mierne poškodíte vrstvu v kĺbe, budete cítiť cvaknutie. Poranenie môže viesť k stlačeniu chrupavkovej doštičky, k jej oddeleniu od kapsuly, k prítomnosti priečneho alebo pozdĺžneho poškodenia. Na potvrdenie diagnózy je potrebné podstúpiť ultrazvuk, röntgen, MRI, CT. Príznaky prasknutia menisku sú nasledujúce:

 • blokovanie kĺbu obmedzením pohybu;
 • pocit cudzieho predmetu pod patellou;
 • je cítiť zvitok kostí;
 • najprv ostrá bolesť, ktorá sa neskôr môže stať obvyklou;
 • opuch v dôsledku rozvoja zápalu;
 • rastúca bolesť s poruchami obehového systému;
 • zvýšenie teploty poškodeného kĺbu;
 • bolesť pri klesaní / stúpaní po schodoch.

Dôsledky

Správna liečba roztrhnutia menisku kolenného kĺbu bez chirurgického zákroku nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Odporúča sa obmedziť fyzickú aktivitu, aby nedošlo k opakovanému zraneniu. Obnovenie bude trvať 2 až 3 mesiace. Na urýchlenie tohto procesu sú individuálne predpísané fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapia a masáže. Tkanivo chrupavky sa po zraneniach rýchlejšie opotrebuje, vyvíja sa osteoporóza, artróza.

Roztrhnutie stredného menisku

Toto zranenie je častejšie kvôli nečinnosti. Roztrhnutie stredného menisku kolena znamená poškodenie vnútornej doštičky chrupavky, ktorá pripomína tvar písmena „C“. Nečinnosť a zhoršené zásobovanie krvou vedie k tomu, že takéto poškodenie sa zriedka eliminuje. Vnútornú chrupavkovú doštičku nemožno liečiť liekmi, je potrebné vykonať chirurgický zákrok. Vo forme zranenia sú: šikmé šikmé, vodorovné, pozdĺžne zvislé, radiálne priečne.

Bočná prasklina menisku

Vonkajšia chrupavková vrstva je pohyblivejšia, je ťažšie ju poškodiť ako stredná vrstva, pretože je voľne spojená s kĺbovou kapsulou. Odolnosť voči nefyziologickým zaťaženiam je vyššia. Poškodenie sa musí riešiť komplexne. Ak sa prasknutie vnútorného menisku kolenného kĺbu môže vyskytnúť samo osebe, objaví sa laterálne za prítomnosti iných problémov, napríklad poranenia väzov.

Liečba sĺz menisku

Typ liečby je určený stupňom poškodenia. Rozlišujte medzi konzervatívnou (nechirurgickou) a chirurgickou liečbou. Druhá možnosť je nevyhnutná pri absencii schopnosti neutralizovať blokádu kolenného kĺbu v chronickej forme. Výsledok liečby závisí od mnohých faktorov: vek pacienta, prítomnosť meniscopatie, degeneratívne procesy a traumatická zóna. Poskytovanie správnej prvej pomoci je dôležité:

 • znehybnenie kolenného kĺbu - upevnenie nohy na tvrdý povrch;
 • na zmiernenie opuchov sa používa kolenná podložka s chladom - pomôže to zúžiť cievy a zabrániť hromadeniu tekutín;
 • ak je meniskus roztrhaný, bolesť bude neznesiteľná prvýkrát, je lepšie podať lieky, ktoré tieto pocity zmiernia (diklofenak, promedol, indometacín).

Žiadna operácia

Blokáda kolenného kĺbu je eliminovaná vpichom a odstránením nahromadenej krvi alebo výtoku (tekutiny). Lekár, s ktorým ste prišli v prípade poškodenia, vykonáva manipuláciu s chodidlom a dolnou časťou nohy. Ak sa zablokovanie neodstráni, na nohu sa aplikuje zadná dlaha, aby sa zabezpečila nehybnosť. Konzervatívna terapia pri ruptúre menisku spočíva v fyzioterapeutických cvičeniach, masážach a chondroprotektoroch (obnovuje štruktúru chrupavkového tkaniva). Dopĺňa ho UHF priebeh, ktorý zmierňuje zápal, anestetizuje a urýchľuje regeneráciu buniek.

Chirurgia

Chirurgia je dôležitá, ak dôjde k opakovanému zablokovaniu kolenného kĺbu, hemartróze, rozdrveniu chrupavky, s poškodením menisku predného a zadného rohu, bez posunu alebo posunu. Traumatológ po diagnostikovaní a štúdiu stupňa poškodenia určuje rozsah operácie. Vyrába sa pre ľudí mladších ako 45 rokov, ktorí v chrupavke nepociťujú degeneratívne procesy. Hlavné prístupy k chirurgickej liečbe:

 • meniscektómia - odstránenie (čiastočné alebo úplné) - bolestivá operácia vedúca k artritíde;
 • obnova chrupavkovej doštičky je šetrnejšou možnosťou na zachovanie biomechaniky kolenného kĺbu, ktorú vykonávajú:
  • upevňovacie prvky vo vnútri škáry pomocou upevňovačov v tvare šípok (nie sú potrebné žiadne rezy);
  • transplantácia s úplným rozdrvením chrupavkovej vrstvy;
  • artroskopia - pomocou rezu sa zavedie kamera (artroskop), medzera sa zošíva neabsorbovateľnými stehmi.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.