Umelé vnútromaternicové oplodnenie spermiami manžela alebo darcu - indikácie, príprava na operáciu a cena

Štatistiky sú sklamaním - každý rok počet neplodných párov narastá a koľko z nich chce deti! Vďaka najmodernejším technológiám a pokročilým liečebným metódam sa rodia deti, aj keď sa zdá, že je to nemožné. Umelé oplodnenie je postup, ktorý umožňuje, aby sa žena s diagnózou neplodnosti pomocou spermií od darcu stala matkou. Aká je podstata technológie, ktorej je kontraindikovaná a aká veľká je šanca mať dieťa - viac o tom neskôr.

Čo je to umelé oplodnenie

Ako jedna z metód umelej inseminácie pomáha inseminácia rodičom nájsť dlho očakávané dieťa. Tento postup zvyšuje pravdepodobnosť počatia v čase, pretože jeho realizácii predchádza starostlivý výber materiálu pre operáciu. Spermie sú vybrané najaktívnejšie a slabé sú odstránené. Proteínové zložky ejakulátu sú odstránené, pretože môžu byť vnímané ženským telom ako cudzie.

Intrauterinná inseminácia nie je všeliekom na neplodnosť, ale iba jedným spôsobom umelého otehotnenia. Podľa prieskumu sa pozitívny účinok odhaduje na maximálne 30 - 40 percent. Jedna relácia nezaručuje vývoj tehotenstva, takže sa operácia vykonáva až trikrát mesačne. Ak početí po niekoľkých zákrokoch nenastane, odporúča sa obrátiť sa na iné metódy umelého oplodnenia. Samotné tehotenstvo s vnútromaternicovým oplodnením sa nelíši od normálneho stavu.

Prečo je možné umelé oplodnenie?

Zdá sa, že ženy nemôžu otehotnieť a keď sa ejakulát umelo zavedie, dôjde k oplodneniu. Jednou z funkcií je ženské telo. Faktom je, že protilátky proti mužským spermiám sa tvoria v krčku hlienu. Ukazuje sa, že jednoducho zabíja spermie a neprispieva k ich prenikaniu do vajíčka. Tento postup pomáha dodávať spracovaný materiál priamo do maternice a obchádza kanál krčka maternice. Týmto spôsobom sa zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia, dokonca aj pri pohyblivosti spermií.

Svedectvo

Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, ​​hlavnou indikáciou vnútromaternicovej inseminácie umelými prostriedkami je imunologická nekompatibilita partnerov. V skutočnosti existuje oveľa viac individuálnych dôvodov pre uchýlenie sa k postupu, preto by ste ich mali podrobnejšie zvážiť. Za hlavné problémy žien sa považujú zápalové procesy v cervikálnom kanáliku. Ochorenie zabraňuje prenikaniu spermií do maternice a bráni otehotneniu ženy.

Na vaginizmus sa používa oplodnenie in vitro, čo je problém, keď nie je možný styk v dôsledku kŕčov a bolesti. Zranenia a patológie pohlavných orgánov, ktoré narúšajú graviditu, abnormality v polohe maternice, neplodnosť nejasného hniezda a chirurgické zákroky na krčku maternice, sú jedným z mnohých dôvodov, prečo ísť na kliniku kvôli inseminačnej procedúre.

Až donedávna bola príčina ženskej neplodnosti hľadaná iba slabším pohlavím, ale, ako ukazujú štúdie, v tejto záležitosti často prevládajú problémy mužov. Nízka pohyblivosť a malý počet spermií, ktoré je ťažké dosiahnuť do koncového bodu, a azoospermia sú jednou z hlavných chorôb, kvôli ktorým je inseminácia predpísaná umelo, pokiaľ predtým liečba nepriniesla žiadne výsledky. Indikáciami môžu byť aj poruchy potencie a ejakulácie.

Genetické choroby, kvôli ktorým existuje riziko pôrodu pacienta alebo s psychofyzikálnymi charakteristikami dieťaťa, sú ďalším dôvodom predpísania umelej inseminácie. Je pravda, že postup sa vykonáva prostredníctvom spermie darcu, pre ktoré manžel (a budúci úradný otec) dá písomný súhlas. Hnojenie semennou tekutinou z klinickej základne sa vykonáva aj pre slobodné ženy, ktoré chcú otehotnieť.

Výhody

Intrauterinná inseminácia je prvá metóda, ktorá sa používa pri problémoch s počatím. Hlavnou výhodou je absencia veľkého poškodenia ženského tela. Umelé oplodnenie je možné vykonať aj vtedy, kým sa nepreukáže presná príčina neplodnosti. Tento postup si nevyžaduje dlhú prípravu a jeho vykonanie si nevyžaduje príliš veľa času. Najdôležitejšou výhodou použitia tejto metódy sú jej nízke náklady.

Výcvik

Ako každá operácia, tak aj vnútromaternicové oplodnenie lekárskymi prostriedkami, postup si vyžaduje prípravu. Túžba robiť umelé oplodnenie nestačí, musíte navštíviť lekára, ktorý po vypracovaní rodinnej anamnézy a po dôkladnej analýze situácie počas rozhovoru určí akčný plán. Potom musíte podpísať určité doklady potvrdzujúce súhlas manželov s počatím. Ak je potrebné použiť darcovské spermie, počet dokumentov na schválenie sa výrazne zvyšuje.

Testy pred insemináciou

Predtým, aby sa zistila pripravenosť na postup umelej inseminácie, pár absolvuje testy:

  • HIV (AIDS);
  • infekcia horáka;
  • hepatitída;
  • pasívna hemaglutinačná reakcia (RPHA).

Po 3-5 dňoch abstinencie človek predloží spermogram, podľa ktorého sa stanoví pohyblivosť spermií. U žien sa kontroluje priechodnosť vajcovodov pomocou hysterosalpingografie. Ultrazvukom sa zistí prítomnosť ovulácie. Ak sú problémy, hormóny stimulujú produkciu vajíčka. Mikroflóra sa vysieva, aby sa stanovila prítomnosť papilomavírusu, ureplazmy, streptokok skupiny B, čo môže spôsobiť neschopnosť plodu plodu.

Príprava spermií

Bezprostredne pred inseminačnou procedúrou sa umelo dodáva semenná tekutina, po ktorej sa vyšetrí a spracuje. Existujú dva spôsoby, ako pripraviť bunky: ošetrenie odstredivkou a flotácia. Uprednostňuje sa prvá možnosť, pretože to zvyšuje šance na počatie. Príprava spermií spočíva v odstránení acrosínu z neho - látky, ktorá inhibuje motilitu spermií. Za týmto účelom sa dávky nalejú do šálok a nechajú sa skvapalniť a po 2 až 3 hodinách sa aktivujú špeciálnymi prípravkami alebo prechádzajú odstredivkou.

Aký deň inseminuje

Podľa lekárov, ktorí sa špecializujú na tieto problémy gynekológie, je najlepšou možnosťou umelej inseminácie zavedenie spermie do maternice trikrát:

  • 1 - 2 dni pred ovuláciou;
  • V deň ovulácie;
  • Po 1-2 dňoch v prítomnosti niekoľkých dozrievajúcich folikulov.

Aký je postup

Umelé oplodnenie sa môže uskutočniť nezávisle alebo priamo za účasti odborníka na klinike. Za týmto účelom je žena umiestnená na gynekologické kreslo, pomocou zrkadla sa otvára prístup k krčku maternice. Lekár vloží katéter a biologický materiál sa zhromaždí do injekčnej striekačky, ktorá je k nemu pripojená. Potom dochádza k postupnému zavádzaniu spermií do dutiny maternice. Po inseminácii by žena mala zostať nehybná asi 30-40 minút.

Inseminácia darcu spermií

Ak sa u partnerky ženy zistia závažné choroby, ako je hepatitída, HIV a iné potenciálne nebezpečné choroby vrátane genetických, použije sa darcovské spermie, ktoré sa uchovávajú zmrazené pri teplote -197 ° C. Údaje o osobe nie sú odtajnené, ale manželka môže so sebou vždy priniesť osobu, ktorá má právo darovať semennú tekutinu na následné umelé oplodnenie pacienta.

Cum manžel

Pri použití biologického materiálu manžela / manželky sa sperma odoberie v deň inseminačnej procedúry. Na tento účel manželia prichádzajú na kliniku, kde sa prenajíma biologický materiál. Po tomto, analýza semennej tekutiny a jej príprava na použitie. Je dôležité pochopiť, že pred dodaním spermií by sa mal človek zdržať pohlavného styku najmenej 3 dni, aby sa zlepšila kvalita spermií.

Umelé oplodnenie doma

Umelá inseminácia je povolená doma, hoci podľa lekárov je jej účinnosť považovaná za minimálnu, avšak podľa hodnotení boli zaznamenané úspešné pokusy. V lekárni si môžete kúpiť špeciálnu súpravu na manipuláciu doma. Algoritmus sa líši od algoritmu vykonávaného na klinike tým, že spermie sa vkladajú do vagíny a nie do maternice. Pri samostatnej inseminácii nie je možné súpravu opakovane používať, je zakázané mačať stydké pysky slinami alebo smotanou a vstupovať do spermy priamo do krčka maternice.

Účinnosť metódy

Pozitívny výsledok pri postupe vnútromaternicovej umelej inseminácie sa dosahuje menej často ako pri oplodnení in vitro (IVF) a pohybuje sa od 3 do 49% (jedná sa o najpozitívnejšie údaje). V praxi je počet pokusov obmedzený na 3 až 4, pretože väčší počet vzoriek sa považuje za neúčinný. Potom je potrebné vykonať ďalší výskum alebo korekciu liečby. Ak tehotenstvo nenastane, mali by ste sa uchýliť k inému spôsobu umelého počatia alebo zmeniť darcu spermií.

Riziká a možné komplikácie

Preto vnútromaternicové oplodnenie nespôsobuje komplikácie, ženy sú vystavené väčšiemu riziku v dôsledku užívania liekov, ktoré spôsobujú ovuláciu, preto je nevyhnutné vykonávať testy na možnú alergiu. Okrem toho sa zvyšuje riziko pôrodu dvojčiat, menej často trojíc, v dôsledku skutočnosti, že sa uskutočňuje niekoľko pokusov o zavedenie spermií a stimuláciu tvorby viac ako jedného folikulu.

Kontraindikácie

Hoci je umelá vnútromaternicová inseminácia jednoduchým postupom, ktorý nie je prakticky spôsobený dôsledkami, stále existujú určité obmedzenia, pre ktoré môže byť odmietnutá. Medzi nimi sú problémy so samotnou ovuláciou, ktorá sa vyskytuje pri porušeniach, tubulárnej neplodnosti (je potrebné, aby bola schopná aspoň jedna vnútromaternicová práca), zápalom príveskov a maternice, hormonálnymi poruchami, infekčnými a vírusovými chorobami.

Cena

Určite nemôžete povedať, koľko stojí umelé oplodnenie, pretože ceny sa budú líšiť na každej klinike v Moskve. Je dôležité pochopiť, že postup pozostáva z niekoľkých fáz, vrátane konzultácií, analýzy a liečby. Musíte vziať do úvahy cenu liekov, ktoré musíte brať. Ak sa použije darcovské spermie, potom sa oplatí zvýšiť cenu a náklady. Podľa informácií poskytnutých na internete možno dnes uviesť tieto čísla:

Minimálna cena

3160 rubľov

Maximálna cena

331667 rubľov

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.