Návod na použitie rektálny čapík Buscopan - zloženie, indikácie, vedľajšie účinky a cena

Ak žena nenarodí v stanovenej lehote, predpisujú sa v takýchto prípadoch špeciálne lieky. Medzi nimi sú sviečky Buscopan, ktorých použitie je niekedy potrebné počas tehotenstva na urýchlenie a anestéziu pôrodu. Tento liek sa môže užívať len podľa predpisu lekára. Je potrebné prísne dodržiavať dávkovanie, aby sa zabránilo vedľajším účinkom, ako aj ohrozeniu zdravia budúcej matky a dieťaťa.

Čo je Buscopan

Normálne tehotenstvo zvyčajne trvá 40 týždňov (alebo 10 pôrodných mesiacov). Potom začne práca. Niekedy sa stáva, že žena prekročí dieťa, čo je nebezpečné pre jej zdravie, ako aj pre blaho dieťaťa. Lekári často predpisujú sviečky Buscopan, aby stimulovali maternicu, urýchlili nástup pôrodu a pôrodu.

Tieto čapíky zmäkčujú krčka maternice, čím znižujú bolestivosť procesu narodenia dieťaťa. Čapíky buscopanu pred pôrodom majú antispazmodický účinok na hladké svaly gastrointestinálneho traktu, genitourinárny systém a žlčník. Okrem toho silné liečivo znižuje množstvo sekrécie potravinových žliaz, neblokuje funkciu mozgových buniek na prenos nervových signálov.

Štruktúra

Čapíky buscopanu patria k liekom skupiny blokátorov m-cholinergných receptorov. Hlavnou účinnou látkou v čapíkoch je hyoscín-N-butylbromid. Táto látka sa považuje za prírodné antispasmodikum (alkaloid), ktoré sa vyskytuje v niektorých rastlinách (bielidlo, belladonna, doping a podobne). Jeden čapík obsahuje nasledujúce prvky:

 • hyoscín-N-butylbromid - 10 mg;
 • tuhý tuk W45;
 • destilovaná voda.

Návod na použitie sviečok Buscopan

Ak lekár predpíše použitie čapíkov Buscopan, tehotná žena by mala prísne dodržiavať jeho odporúčania a starostlivo si preštudovať pokyny na používanie lieku. Aby ste sa vyhli komplikáciám a pracovná činnosť prebehla dobre, mali by ste dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Liek sa môže používať iba podľa pokynov špecialistov. Lekár často predpisuje čapíky na ťažkosti s bolesťou dolnej časti brucha a panvy a tiež v prípade rizika potratu spôsobeného svalovým tonom krčka maternice.
 2. Sviečky s Buscopanom pred pôrodom sa neodporúčajú používať v druhom trimestri, pretože to môže spôsobiť predčasné pôrody.
 3. Sviečky sa často používajú v tehotenstve 38 - 39 týždňov. Takáto udalosť vám umožní efektívne sa pripraviť na mierne narodenie a zmierniť nepohodlie. Po liečbe liekom sa svaly krčka maternice uvoľnia, čo jej pomáha pri otvorení počas pôrodu.
 4. Čapíky z buscopanu sa používajú aj po 40 týždňoch tehotenstva, v neskorom období, keď nastávajúca matka prevyšuje dieťa. Tento liek stimuluje pôrod a odhaľuje maternicu.

Indikácie pre použitie

Existuje niekoľko indikácií, v ktorých sú predpísané čapíky Buscopan:

 • črevné, obličkové, žlčové koliky;
 • pilorospazm;
 • Čapíky z buscopanu sú predpísané na cholecystitídu (zápal žlčníka);
 • algodismenorea (porucha menštruačného cyklu, pri ktorej sa v dolnej časti brucha, v krížovej kosti, v dolnej časti chrbta objavujú bolestivé, kŕčové bolesti);
 • spastická dyskinéza žlčníka a žlčových ciest;
 • exacerbácia žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov;
 • príprava na pôrod plus odstránenie nepohodlia počas tehotenstva.

Dávkovanie

Na stimuláciu pôrodu a zmiernenie nepohodlia lekári predpisujú čapíky Buscopan počas tehotenstva vo veku 38 - 40 týždňov, čo závisí od príznakov a stavu ženy. Ďalšie lieky sa predpisujú deťom a dospelým s indikáciami opísanými vyššie. Dávka je určená výlučne lekárom, tiež určuje dobu užívania lieku. Deti od 6 rokov a dospelí môžu používať 1-2 čapíky rektálne 3 až 4-krát denne. Denná dávka nie je vyššia ako 100 mg.

U tehotných žien, ktoré rodia po prvý raz, sú predpísané čapíky Buscopan na zmäkčenie krčka maternice 10-12 dní pred očakávaným dátumom narodenia (PD). Je potrebné vložiť 1 čapík raz denne. Keď budúca žena pri pôrode mení dieťa, potom lekár individuálne indikuje dávku a trvanie liečby. Závisí to od blahobytu tehotnej ženy, jej osobných charakteristík a ďalších dôležitých faktorov.

Vedľajšie účinky

Po použití čapíkov Buscopan sa niekedy pozorujú vedľajšie účinky. Spravidla je to z dôvodu nedodržania dávky uvedenej v pokynoch. Hlavné vedľajšie účinky:

 • tachykardia (búšenie srdca);
 • silná suchá pokožka;
 • závraty;
 • sucho v ústach
 • svrbenie kože, alergia (vyrážka vo forme žihľavky, ako na fotografii);
 • zápcha;
 • poruchy močenia;
 • anafylaktický šok.

Kontraindikácie

Používanie sviečok Buscopan má určité obmedzenia:

 • prítomnosť glaukómu;
 • silná citlivosť;
 • osobná neznášanlivosť na základné zložky lieku;
 • cerebrálna artérioskleróza;
 • Ženy v prvom trimestri tehotenstva nemôžu používať sviečky s buscopanom;
 • v druhom a treťom trimestri je používanie čapíkov povolené, ale iba podľa predpisu lekára;
 • pitie alkoholu je zakázané, inak sa môžu vyskytnúť vážne vedľajšie účinky.

Cena sviečky Buscopan

Čapíky Buscopan si môžete kúpiť v akomkoľvek lekárnickom kiosku alebo objednať v lekárni online za relatívne lacné náklady (často propagačné akcie a zľavy). Cena lieku závisí od miesta predaja, preto by ste sa mali pred zakúpením lieku oboznámiť so sortimentom niekoľkých lekární. Nasleduje tabuľka s približnými nákladmi a formou uvoľňovania lieku v lekárňach v Moskve a regióne.

Názov liečiva

lekáreň

Približná cena v rubľoch

Sviečky Buscopan (10 ks)

Samson Pharma

360

Čapíky Buscopan (10 ks)

Reťaz lekárne "5mg"

340

Rektálne čapíky Buscopan (10 ks.)

"Lantán"

370

Čapíky Buscopan

"Frigate"

365

Analógy

Existuje veľa liekov, ktoré sú podobné účinkom na čapíky Buscopan. Ak má pacient individuálnu neznášanlivosť na zložky týchto čapíkov, môžu ich nahradiť tieto lieky:

 1. Atropín sulfát je injekčný roztok.
 2. Tablety Spazmeks - znižujú svalový tonus tráviaceho a genitourinárneho systému.
 3. Driptan - pilulky na boj proti chorobám močových ciest. Tehotenstvo je predpísané v extrémnych prípadoch.
 4. Trigan-D je silný antispasmodik a liek proti bolesti. Počas tehotenstva je zakázané.
 5. Hyoscín butylbromid - sviečky alebo pilulky na odstránenie svalových kŕčov.

Video: ako zmierniť bolesť pred pôrodom

Recenzia

Irina, 31 rokov, keď som mala 39 týždňov, gynekológ predpísal sviečky Buscopan. Krčka maternice bola príliš tesná, teda úplne nepripravená na zverejnenie. Dávka - 1 sviečka denne počas 2 týždňov. Všimol som si, že pokožka začala vysychať a odlupovať, neboli pozorované ďalšie vedľajšie účinky. Porodila bezpečne niekoľko dní po liečebnom cykle.
Marina, 25 rokov Moje prvé dieťa sa nedávno narodilo. Počas tehotenstva sa nevyskytli žiadne problémy, ale po 40 týždňoch sa pôrod nezačal. Lekár sa rozhodol stimulovať otvorenie krčka maternice pomocou rektálnych čapíkov Buscopan. Tri dni som podával 2 čapíky jedenkrát denne. Všetko dopadlo, pôrod prebehol dobre, bez prestávok.
Igor, 40 rokov, asi 10 rokov trpím chronickou gastritídou. Mal som možnosť vyskúšať veľa antispasmodík, kým priateľ neodporučil Buskopanove sviečky. Povedal, že droga je omnoho účinnejšia ako No-shpa. Po preštudovaní anotácií a konzultácii s lekárom som si kúpil liek. Odporúčam každému, dokonale odstraňuje nepríjemné pocity.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.