Hypofýzy hypofýzy: príznaky a liečba

Dôležitou súčasťou endokrinného systému tela je hypofýza. Produkuje beta-endorfín, FSH, LH, STH, prolaktín, TSH, kortikotropín (ACTH). Ak telo funguje normálne, potom sa všetky tieto biologicky aktívne látky vylučujú v požadovanom množstve. Ak žľaza nefunguje dobre, potom sa vytvorí nádor - hypofyzárny mikroadenom, ktorý bez liečby ovplyvňuje množstvo hormónov. Podľa ICD je chorobe pridelený jeden z nasledujúcich kódov: C75.1 alebo D35.2.

Čo je to hypofyzárny mikroadenom

Všetky druhy novotvarov sa vyskytujú u 85% ľudí. Hypofyzárny mikroadóm je benígny nádor zložený výlučne z žľazových buniek. Jeho rozmery nepresahujú 10 mm. V počiatočnom štádiu neovplyvní novotvar práce orgánu, preto je veľmi ťažké ho identifikovať. Mozgový mikroadenom je častejší u mladých žien. Dôvodom tejto štatistiky je silné zaťaženie ženského tela počas tehotenstva, laktácie a pôrodu, keď musí telo produkovať zvýšené množstvo hormónov, aby si udržalo normálne telo.

Čo je to nebezpečný hypofyzárny mikroadenom

Termín samotný znamená, že novotvar je malý, t.j. neovplyvňuje mozgové tkanivo v okolí, krvné cievy, nervové zakončenie. Hypofýzy hypofýzy sa stávajú nebezpečnými iba vtedy, keď prechádzajú do štádia hormonálnej aktivity a narúšajú prirodzenú rovnováhu biologicky aktívnych látok. U niektorých pacientov sa môžu vyskytnúť nasledujúce prejavy choroby:

 • rozvíja sa diabetes insipidus;
 • je pozorovaná akromegália;
 • objavujú sa rôzne sexuálne poruchy.
 • problémy so zrakom a zápachom;
 • výkyvy telesnej hmotnosti;
 • nevoľnosť a zvracanie
 • všetky druhy ochorení štítnej žľazy;
 • problémy fyzického rozvoja;
 • bledú pokožku;
 • závraty;
 • únava.

Je chybou predpokladať, že veľkosť nádoru ovplyvňuje tvorbu endokrinných porúch. Aktívny adenóm v hlave môže viesť k neplodnosti, zhoršenej produkcii vazopresínu, hromadeniu tekutín v lebke a rozšíreniu uzlov v orgánoch. Vo zvlášť závažných prípadoch sa u pacientov môže vyvinúť cerebrospinálna tekutina a vážne zhoršenie zraku. Lekári odporúčajú, aby ihneď po objavení sa nádoru vykonali operáciu na jeho odstránenie.

Hypofýzy hypofýzy a tehotenstvo

Nádor hypofýzy a ložisko dieťaťa sú navzájom zle kompatibilné. Počatie sa nevyskytuje. Aj keď žena môže otehotnieť, môže dôjsť k potratu. Hypofýzy hypofýzy a tehotenstvo sú sprevádzané komplikáciami v 85% prípadov. Jednou z bežných komplikácií je zvýšenie objemu nádoru. Štandardný priemer mikroadenomu je 5 mm, t.j. nepresahuje veľkosť hrášku. Pod vplyvom nadmerných hormónov rastie nádor. Liečba počas tehotenstva je konzervatívna.

Príznaky hypofyzárneho adenómu

Závažnosť prejavov ochorenia závisí od toho, akú hormonálnu funkciu má nádor na seba. Príznakmi hormonálne aktívneho adenómu hypofýzy sú zhoršené videnie a bolesti hlavy. Ostrý útok na migrénu je sprevádzaný zúžením vizuálneho priestoru. Zvýšená aktivita žľazy ovplyvňuje arteriálne oblasti mozgu. V prednej hypofýze sú segmenty zodpovedné za prácu nadobličiek, vaječníkov, príveskov a štítnej žľazy. Zadný lalok ovplyvňuje regeneráciu.

U žien

U slabšieho pohlavia nádor spôsobuje zvýšenie telesnej hmotnosti. Mnoho pacientov chodí na kliniku o prideľovaní mlieka mliečnymi žľazami bez tehotenstva alebo malého dieťaťa. Ovariálna aktivita na pozadí nádoru klesá, čo vedie k zmene menštruačného cyklu a nemožnosti počatia. Príznaky hypofyzárnych mikroadenomov u žien nemožno pripísať problémom, ktoré vznikajú pod vplyvom stresu, nadmerného zaťaženia alebo patológií iných orgánov, čo zvyšuje pravdepodobnosť včasnej diagnostiky choroby.

Aktivita nádoru ovplyvní psychický stav dievčat. Medzi príznaky nádoru hypofýzy u žien často patria výrazné poruchy správania a nálady. Žena sa stáva príliš impulzívnou alebo úplne prestane reagovať na podnety. Veľkosť strumy sa výrazne zvyšuje. Po liečbe patológie všetky problémy so štítnou žľazou a plodnosťou zmiznú.

U mužov

Prvýkrát je možné identifikovať príznaky, ktoré majú podozrenie na prítomnosť nádoru počas rastu hypofýzy. Ak veľkosť novotvaru dosiahne 1 cm, okolité tkanivá začnú trpieť nadmerným tlakom. Pacienti majú poruchy fungovania endokrinného systému a vyskytujú sa záchvaty. Niektorí pacienti začínajú trpieť chronickým nádchom. Jeho vzhľad naznačuje, že hypofýza začala rásť a hrozí prasknutie „tureckého sedla“. Hlavné príznaky nádoru hypofýzy u mužov:

 • Náhle zhoršenie zrakovej ostrosti. Obzvlášť závažné prípady sú sprevádzané úplnou slepotou. Dôvodom je skutočnosť, že nádor tlačí na optické nervy. Porušenie možno pozorovať v jednom aj v dvoch očiach.
 • Časté záchvaty migrény. Bolesť nemá žiadnu špecifickú lokalizáciu a je nudná. Po zmene polohy tela a užívaní liekov proti bolesti nezmizne.
 • Neúmyselné svalové kontrakcie a kŕče.
 • Ostré výkyvy hmotnosti, menšie aj väčšie.
 • Vo výtoku z nosa je prítomná mozgomiechová tekutina.
 • Kolísanie telesnej teploty, častejšie - silná citlivosť na chlad a pokles osmotického tlaku.
 • Neustála únava sprevádzaná nespavosťou.
 • ICH (vysoký intrakraniálny tlak, hypertenzia).
 • Pri vážnom poškodení mozgu sa pozoruje pravidelná strata vedomia.
 • Znížte množstvo vlasov na tele a hlave.
 • Problémy s potenciou a počatím.

Príčiny hypofýzy

Faktory ovplyvňujúce vznik choroby nie sú úplne identifikované. Príčiny hypofyzárnych mikroadenomov sú rôzne. U mnohých pacientov lekári pozorujú pokles funkcie periférnych žliaz. Pôsobia na hypofýzu. Na kompenzáciu nedostatočného fungovania orgánu začína žľaza rásť, čo vedie k rozvoju patológie. Vzhľad hypofyzárnych mikroadenomov môžu spôsobiť tieto faktory:

 • dedičná predispozícia;
 • rôzne lézie centrálneho nervového systému;
 • zvýšené zaťaženie tela počas tehotenstva a dojčenia;
 • poranenia lebky;
 • problémy hypofýzy z hypotalamu.

Dôsledky hypofyzárneho mikroadenomu

Ak sa ošetrenie uskutočnilo včas, pravdepodobnejší výsledok je priaznivý. Pacient sa rýchlo vracia k normálu a vracia sa k svojmu obvyklému životnému štýlu. Účinky hypofyzárnych mikroadenomov sú často problémami so zrakom. Vyvíja sa ďalekozrakosť alebo krátkozrakosť, pre človeka je ťažké rozlíšiť predmety pred sebou. U niektorých pacientov sa vyvinú chronické migrény, ktoré po použití liekov proti bolesti nezmiznú.

Zníženie dávky určitých hormónov vedie k zakrpateniam, problémom sexuálneho života. Muži často trpia nedostatkom testosterónu. Množstvo chlpov na tele sa znižuje, v oblasti prsných žliaz sa zvyšuje ukladanie tuku. Nálada sa stane labilnou (nestabilnou), na tele sa objavia napnuté značky nasýtenej fialovej alebo ružovej farby.

Liečba hypofýzy mikroadenomom

Pacient by mal prísť na kliniku, podstúpiť MR a tomografiu, darovať krv na analýzu. Podľa výsledkov obrázkov budú lekári schopní zistiť prítomnosť difúznych zmien v hypofýze. Špecialisti nachádzajú zvýšenú sekréciu oxytocínu, transformáciu štruktúry orgánu. S hypofyzárnym mikroadenomom nádor začína stimulovať susediace segmenty mozgu. V dôsledku toho sa u pacientov vyvíja sprievodné ochorenie spojené so zhoršeným zrakom a pamäťou. Liečba hypofyzárneho mikroadenomu môže byť:

 • liečivá;
 • chirurgicky.

Chirurgia je jedinou možnosťou, keď iné metódy nepomáhajú. Ak sa u pacienta vyvinie bazofilná leukémia, môže sa niekedy použiť radiačná terapia. Ako dobre bude nádor reagovať na liečbu, závisí od genetických charakteristík tela. Liečba mozgového hypofýzy je dlhá. Polovica pacientov prestane užívať lieky, keď si všimnú malé zlepšenia, ktoré spôsobia sekundárny vývoj vnútorného nádoru.

Liečba ľudovými liekmi

Začatie tohto typu liečby je možné iba pri absencii kontraindikácií a po získaní úradného súhlasu od ošetrujúceho lekára. Liečba hypofýz hypofýzy ľudovými prostriedkami sa uskutočňuje pomocou bylinných tinktúr. Mätová a citrónová balzam, ktoré sa používajú ako potravinárske prídavné látky, sú obzvlášť účinné. Dospelí a deti môžu do nosa vštípiť tinktúru hemlock. Na liečbu aktívnych mikroadenomov sa môže použiť nasledujúci tradičný liek:

 • Tinktúra klopovniku. Dá sa kúpiť v lekárni. Vezmite 10 kvapiek so 125 ml vody trikrát denne.
 • Zmes medu, zázvoru, prvosienky, tekvicových semien a sezamových semien. Zložky sa miešajú v rovnakých pomeroch a prijímajú sa do čajovej lyžičky 4-krát denne.
 • Odvar z bobule valeriána, šalvie, jitrocelu a veslice. Vezmite čajovú lyžičku každej bylinky, zamiešajte ju a nalejte vriacu vodu. Mix trvajte na hodine. Kmeň a pitie 125 ml 3-krát denne.

Nemali by ste si myslieť, že nádor v hypofýze z týchto manipulácií rýchlo prejde. Ak kombinujete používanie liekov a bylín, jeho aktivita sa zníži. Dekorácie nepomáhajú normalizovať hormóny. Niektoré rastliny používané na liečbu mikroadenomov sú veľmi toxické. Lekári ich neodporúčajú užívať, pretože môžu poškodiť zdravé orgány.

Video: Liečba hypofýzy

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.