Výhody a poškodenie koreňa Rhodiola rosea pre mužov alebo ženy - ako variť, robiť tinktúru a užívať

Tradičná medicína je už mnoho rokov veľmi populárna. Každá liečivá rastlina má prospešné vitamíny, minerály, ktoré majú priaznivý vplyv na organizmus. Jednou z týchto rastlín je zlatý koreň - ktorého liečivé vlastnosti a kontraindikácie by mali byť známe každému, kto sa stretol s kardiovaskulárnymi a gastrointestinálnymi chorobami, pretože na liečbu týchto ochorení sa používa koreň rastliny. Rastlina je populárna ako Rhodiola rosea, jej názov sa vysvetľuje zlatou farbou jej koreňov.

Čo je zlatý koreň

Rhodiola rosea je liečivá rastlina, ktorá sa vyskytuje hlavne v zemepisných šírkach a chladnom podnebí (v Rusku rastie v Altaji, Jakutsku, Urali a východnej Sibíri). Doba kvitnutia zlatého koreňa spadá v polovici leta. Kvety majú žltkastý odtieň, niekedy zelený, rastlina vydáva charakteristický zápach pripomínajúci vôňu ružového oleja.

Prvá zmienka o liečivých vlastnostiach zlatého koreňa sa datuje do roku 50 po Kr. Rastlina sa používala hlavne v ázijských krajinách na liečbu širokého spektra chorôb. Rhodiola rosea sa skladá z éterických olejov, organických kyselín, stopových prvkov, ktoré ničia mikróby, majú imunostimulačný účinok, urýchľujú proces regenerácie pokožky.

Liečivé vlastnosti Rhodiola rosea

V Rusku medicína používa túto rastlinu na normalizáciu mnohých zdravotných problémov. Lieky založené na zlatom koreni korigujú fungovanie tráviaceho, reprodukčného, ​​kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému. Okrem toho extrakt z Rhodiola rosea stimuluje zvýšenie imunity u dospelých a detí, zlepšuje fyzické a psychoemocionálne stavy.

Z prírodného zlatého koreňa získaného sušením sa pripravujú pleťové vody, odvar z trenia a požitia, čaj, extrakt sa pridá k liekom. Rastlina sa tiež používa na zmiernenie stresu, s ťažkou únavou, zníženou výkonnosťou, poškodením pamäti, bolesťami kĺbov. Pri prechladnutí sa suchý koreň používa na zlepšenie imunity a pije sa ako odvar. Pri bolestiach zubov sa na krvácajúcich ďasnách vyrábajú krémy na zmiernenie zápalu.

Kontraindikácie

Zber zlatého koreňa má na organizmus veľmi silný účinok, ktorý môže po konzumácii spôsobiť vedľajšie účinky. U niektorých kategórií pacientov s nasledujúcimi chorobami je použitie zlatého koreňa kontraindikované:

 • hypertenzná kríza;
 • neznášanlivosť;
 • silné nadmerné vzrušenie, nervozita;
 • organické poškodenie mozgu.

Vedľajšie účinky po predávkovaní sa nevyskytujú okamžite, ale 3 dni po použití. Predávkovanie sa považuje za použitie viac ako 40 - 50 kvapiek lieku. Po užití na druhý alebo tretí deň je možné pociťovať migrénu, podráždenosť a dýchacie ťažkosti. S týmito príznakmi je nevyhnutné znížiť tlak pacienta a zastaviť ho. Odporúča sa užiť všetky lieky založené na Rhodiola rosea ráno.

Použitie Rhodiola rosea

Liečivé vlastnosti zlatého koreňa, dokonca aj v prítomnosti kontraindikácií, vysvetľujú veľké množstvo rôznych liekov založených na tejto rastline. Použitie Rhodiola rosea je rôznorodé - pleťové vody sa používajú na odstránenie zápalu na pokožke. Výrazy a čaje sú obľúbené pri liečbe a prevencii mnohých zdravotných problémov (cukrovka, hypotenzia, ateroskleróza, gastritída, angína, nádcha, prechladnutie, ospalosť). ).

Extrakt zlatých koreňov sa často používa pri liečbe srdca a nádorov. Rastlina má vo svojom chemickom zložení takú zložku ako salidozid, ktorá pomáha blokovať metastázy buniek lymfosarkómu v tele malígnym alebo benígnym nádorom. Dekorácie Rhodiola rosea sa pijú na zlepšenie kvality liečby drogami alebo na prevenciu.

Zlatý koreň pre mužov

Po dlhých štúdiách s liekmi sa preukázalo, že Rhodiola rosea pre potenciu je veľmi efektívny nástroj, ktorý podporuje mužskú silu. Okrem toho má niekoľko kvapiek tinktúry zlatého koreňa vzrušujúci vplyv na nervový systém. Pre mužov má táto rastlina nasledujúci účinok: zvyšuje sa doba styku a zabráni sa rýchlej ejakulácii. Impotencia môže byť liečená po pravidelnom používaní po dobu 3 týždňov. Ak existujú kontraindikácie alebo vedľajšie účinky, musíte prestať užívať.

V kozmetike

Liečivé vlastnosti zlatého koreňa pokožky vysvetľujú prítomnosť Rhodiola rosea v takmer každom kozmetickom produkte na starostlivosť o tvár. Extrakt sa aktívne pridáva do krémov, séra, tekutín, pretože Rhodiola rosea má vyhladzujúci, upokojujúci a zvlhčujúci účinok na pokožku. Prostriedky s touto zložkou zahrejú pokožku a sú vhodné na zimnú starostlivosť, avšak k otepľovaniu dochádza bez rozšírenia pórov a krvných ciev.

V boji proti vráskam zaujíma zlaté korene prvé miesto - krémy obsahujúce veľké percento tejto zložky v zložení účinne vyhladzujú malé vrásky, zabraňujú vzniku nových a normalizujú vzhľad pokožky. Pre starostlivosť o pleť proti starnutiu by ste si mali vybrať produkty s týmto extraktom, účinok nebude dlho trvať. Ďalšou dôležitou schopnosťou tejto zložky je blokovať negatívne účinky voľných radikálov na pokožku.

V ľudovom liečiteľstve

Doma sa Rhodiola rosea môže používať takmer na akýkoľvek terapeutický účel. Tradičná medicína ponúka veľké množstvo receptov na riešenie mnohých zdravotných problémov. Ak chcete pripraviť túto alebo tú odvar, čaj, musíte si kúpiť zlatý koreň v suchej forme, ktorý možno nájsť v lekárňach. Nachádza sa tiež vo forme tinktúr a tabliet. Použitie tejto rastliny by malo byť opatrné - pri predávkovaní a prítomnosti kontraindikácií sa môžu vyskytnúť nebezpečné následky pre zdravie.

Rhodiola rosea pre deti

Jedným z kontraindikácií použitia koreňa zlatého je dieťa do 12 rokov. Pri používaní deti lepšie hľadajú alternatívu podobnú zloženiu a liečivým vlastnostiam ako Rhodiola rosea. Po použití môže mať dieťa alergickú kožnú vyrážku, zvracanie, nevoľnosť a závraty. Je potrebné venovať pozornosť tomu, aby ste zlatý koreň mohli používať iba po menovaní lekára. Lekár môže predpísať dieťaťu v malých množstvách použitie Rhodiola rosea, ak prínos prevyšuje poškodenie tela.

Použitie tinktúr zlatého koreňa na vodke

Jedným z najbežnejších druhov užívania tejto liečivej rastliny je tinktúra, ktorá sa vyrába na báze vodky. Príjem takého slepého pokusu by mal nastať primerane a nemal by prekročiť normu, v prípade predávkovania zmiznú liečivé vlastnosti a tinktúra iba poškodzuje telo.

Takýto nástroj môžete použiť na zlepšenie imunity počas vírusových ochorení, u mužov na zvýšenie potencie. Zlatý koreň pomáha s vegetovaskulárnou dystóniou, hypotenziou, prepracovaním, stresom, chorobami žalúdka a čriev. Okrem toho aplikácia pomáha zlepšovať reprodukčný systém u žien a mužov. Pre pacientov, ktorým je zakázaný alkohol, môžete použiť vodnú bázu.

Ako urobiť tinktúru

Pre pacientov, ktorí nepijú alkohol, existuje jednoduchá možnosť obstarania. Liečivé vlastnosti sa nemenia, ale existuje kontraindikácia pre použitie u detí. Spôsob varenia:

 • 1 lyžica suchého zlatého koreňa vložená do nádoby;
 • naliať 600 ml vriacej vody;
 • mix, trvať na veka (môžete v termoske) na jeden deň.

Pre tých, ktorí nie sú kontraindikovaní v alkohole, sa zlatá koreňová tinktúra vodky pripravuje takto:

 • nasekajte suchý zlatý koreň;
 • nalejte suchý koreň (2 - 3 polievkové lyžice) do nádoby a nalejte 80 ml vodky;
 • dobre premiešajte, trvajte na tmavom mieste pri teplote nie vyššej ako 10 - 15 stupňov;
 • trvať na tom, asi 15 dní;
 • po naliehaní, napätie;
 • naniesť 20 kvapiek zriedených vodou trikrát denne, priebeh liečby je 15-20 dní.

Návod na použitie tinktúry

Pri liečbe týmto spôsobom sa musí prísne dodržiavať dávkovanie, malo by sa zabrániť nadmernej konzumácii. Norma pre receptúru založenú na alkohole by nemala prekročiť 60 kvapiek zriedených vodou denne. Na vodnej báze je možné vybrať najviac 3 polievkové lyžice denne pol hodiny pred jedlom. Trvanie liečebného cyklu je predpísané lekárom, často nepresahuje 20 dní. Prestávka medzi kurzami môže byť 15 dní.

Varenie

Liečivé vlastnosti zlatého koreňa sú nepopierateľné. Vo forme odvarov sa používa na pleťové vody a oplachy. Odvar zlatého koreňa sa môže použiť na prechladnutie pre kloktanie, s parodontálnou chorobou na vypláchnutie úst, rezy na obklady. Nástroj má protizápalový účinok, pomáha pri hojení rán, zmierňuje opuchy a začervenanie. Ružový koreň vo forme odvaru má rovnaké kontraindikácie - vek dieťaťa je menej ako 12 rokov a prítomnosť určitých chorôb u pacienta. Pitie vývaru sa odporúča na 2 poháre denne, môžete pridať med.

Ako variť zlatý koreň

Existuje niekoľko jednoduchých receptov na odvar z podzemku Rhodiola rosea. Jeden z najbežnejších je pripravený nasledovne:

 • uvariť 1,5 litra vody;
 • pripraviť ružovú Rhodiolu - jemne nasekajte jednu čajovú lyžičku suchej rastliny;
 • naliať vriacu vodu na suchú zmes, variť 15 minút;
 • prikryte, nechajte variť asi 45 minút;
 • po ochladení napätie.

Na zlepšenie liečivých vlastností zlatého koreňa sa pripravuje odvar zmesi bylín. Musíte ho vypiť pol pohára s rovnakým pomerom vody. Spôsob prípravy takéhoto odvaru je veľmi jednoduchý:

 • nasekajte jednu polievkovú lyžicu Rhodiola rosea;
 • zmiešajte suchý koreň s pokušením;
 • vziať hloh a niektoré bobule sušené šípkami;
 • brúsiť všetko a dobre premiešať;
 • variť 5 minút;
 • dať vylúhovať na 45 minút;
 • po ochladení napätie.

Video: Golden Root Grass

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.