Pomáha beh pri chudnutí

Pred niekoľkými desaťročiami sa ľahký jogging považoval za všeliek na všetky choroby. Dnes popularita tohto športu trochu ustúpila, ale márne - hovoria tréneri a lekári. Pravidelné joggingové cvičenia pomôžu nielen posilniť imunitu, zvýšiť svalový tonus, ale tiež sa zbavia nepríjemných libier. Máte záujem? Potom zistite, či beh pomáha schudnúť, ako dlho by mal byť tréning, kde je lepšie viesť triedy a koľko kalórií sa strávi behom.

Je možné schudnúť behom

To však neznamená, že beh a chudnutie sú dve neoddeliteľné súčasti. Zapojením sa do akéhokoľvek aktívneho športu môžete stratiť ďalšie libry, to však neznamená, že jogging neprináša žiadny účinok. Ľahký beh ráno, beh na mieste alebo v drsnom teréne zvyšuje spotrebu energie, urýchľuje metabolizmus, vďaka ktorému sa spaľujú kalórie. Okrem toho môžete pomocou behu sprísniť boky, posilniť teľatá, odstrániť žalúdok, urobiť zadok pružným.

Aké svaly fungujú

Pri joggingu bude zapojených niekoľko svalových skupín naraz, vrátane dolného, ​​horného lisu a bicepsu. Posledné dva svalové páry nemusia fungovať tak aktívne ako bedra, ale tuky sa v priebehu času zreteľne znižujú. Pokiaľ ide o aktívne pracujúce svaly pri behu, zahŕňajú:

 • Stehenné svaly. Nachádza sa na zadnej strane stehna v tvare štyroch prepletených zväzkov. Sú zodpovedné za plynulé predĺženie kolien.
 • Zadok. Pomáhajú telu udržiavať rovnováhu, sú zodpovedné za šírku a tvar bokov.
 • Štvorkolky. Sú umiestnené pred bedrovým kĺbom a sú zodpovedné za pohyb kolena, správne rozdeľujú zaťaženie kĺbov pri chôdzi alebo behu.
 • Kaviár. Sú umiestnené na spodnej časti nôh, slúžia ako tlmič nárazov pri joggingu a stabilizujú tlak pri chôdzi.

Koľko kalórií horí

Pomôže beh pri chudnutí? Odpoveď je áno. Ďalšia vec je, že v závislosti od rýchlosti metabolizmu, proces straty kilogramu v každom postupuje inak. Napríklad ľudia s pomalým metabolizmom strávia menej kalórií ako tí, ktorých metabolizmus sa zrýchľuje. Okrem toho by sa nemala prehliadať intenzita školenia:

 • ak máte v pláne schudnúť na chudnutie, buďte pripravení na to, že strávite 500 - 600 kcal za hodinu tréningu;
 • rýchly beh na krátke vzdialenosti si vyžaduje ešte viac energetických rezerv - 700 - 900 kcal;
 • Ak chcete schudnúť pri joggingu v drsnom teréne, musíte minúť od 650 do 750 kcal za hodinu;
 • Intervalový chod bude účinný, ak je priemerný odpad za hodinu 750 - 800 kcal.

Ako bežať

Mnoho ľudí si myslí, že sa z pohovky môžete dostať a bežať, ale všetko je trochu komplikovanejšie. Dokonca aj také jednoduché cvičenie môže viesť k mnohým problémom, ak sa pri jeho vykonávaní dopúšťate chýb. Aby sledovanie štíhlej postavy a zdravého tela nespôsobovalo smutné následky pred začatím tréningu na chudnutie, musíte venovať pozornosť týmto veciam:

 • Športová obuv a odevy. Aby ste to mohli pohodlne prevádzkovať, je veľmi dôležité vybrať si správnu obuv. Mali by to byť špeciálne tenisky s pätou absorbujúcou nárazy. Oblečenie je lepšie kúpiť voľný strih z prírodných tkanín.
 • Zariadenie. V počiatočnej fáze výcviku je vhodný smartphone s programom na počítanie ubehnutých kilometrov a trasa. V budúcnosti je lepšie získať profesionálne pomôcky, ktoré ovládajú váš srdcový rytmus, rýchlosť jazdy a ďalšie ukazovatele.
 • Zahrejte sa. Táto časť odbornej prípravy je obzvlášť dôležitá pre začiatočníkov. Môžete jazdiť iba na dobre vyhrievaných svaloch a dobre vyvinutých kĺboch, inak môžete utrpieť zranenie.
 • Správna výživa. Jogging vám nepomôže schudnúť, ak hneď po tréningu zaseknete všetky rožky, párky, čokoládu, nezdravé jedlo alebo iné škodlivé výrobky.
 • Spotrebiče. Je dôležité si uvedomiť, že vaším cieľom nie je spustiť maratón, ale stratiť tieto kila navyše a spaľovať tuk. Vyberte si mierny prevádzkový režim a držte krok po celej vzdialenosti.

Keď

Môžete ísť na beh kedykoľvek počas dňa, a to je pravda. Ranné cvičenie, ak to nie je dlhodobé, pomáha rozveseliť, prebudiť a začať všetky potrebné procesy v tele. Prechádzka parkom pred západom slnka pomôže zmierniť stres a napätie. Zlepší metabolizmus a tiež pomôže spáliť prebytočné kalórie získané denne. Po takom tréningu na chudnutie bude ľahšie zaspať a ráno sa zobudíte v dobrej nálade.

Kedykoľvek sa rozhodnete pre beh, hlavnou vecou je vždy udržať stanovené tempo. Nemali by ste odkladať to, čo bolo naplánované, ak sa počasie náhle zhorší na ulici alebo ak nálada zmizne. Je lepšie premôcť sa a pracovať doma. To vám umožní rozvíjať disciplínu a telo si zvykne na neustále napätie a naladenie na chudnutie. Nadmerný stres z neplánovaného joggingu môže viesť k úplne opačným výsledkom.

Koľko

Ak sa len začínate učiť, ako bežať s cieľom chudnúť, nemali by ste sa okamžite pokúsiť prejsť veľkú vzdialenosť v krátkom čase. Telo bude potrebovať trochu času, aby sa prispôsobilo tomu, čo sa deje. Skúsení tréneri odporúčajú začať bežať na chudnutie nie dlhšie ako 10 - 20 minút pri priemernom tempe. Potom postupne zvyšujte tempo: po troch dňoch pridajte ďalších 10 minút, potom 15 atď. Ak počas tréningu pociťujete únavu, bolesť svalov alebo ťažkosti s dýchaním - choďte na krok.

Ktorý chod je efektívnejší-

- Je známe, že na získanie energie z potravy musíte získať približne 2 000 - 2 400 kcal za deň. Navyše, ak je vaším cieľom chudnutie, musíte na jeden chod vypáliť najmenej 500 kcal a súčasne znížiť denný príjem na 1500 až 1700 kcal. Zároveň stojí za zváženie, že iný typ cyklu ovplyvňuje tukové tkanivo vlastným spôsobom.

Interval

Tento typ je najúčinnejší na chudnutie. Jeho podstata spočíva v tom, že v rôznych fázach vzdialenosti mení tempo z intenzívneho na stredné alebo slabé. Interval s chudnutím pomáha spaľovať viac kalórií ako akýkoľvek iný druh joggingu. Ak chcete vyrezať postavu ako na fotografii svetových popových hviezd, potom okrem všetkého musíte znížiť celkový obsah kalórií v jedlách o 300 až 400 kcal a zvýšiť príjem bielkovín o 1,8 až 2 gramy.

Je lepšie zapojiť sa do intervalového behu na chudnutie nie každý deň, ale 1-2 krát týždenne, zvyšok času sa venuje kondícii alebo iným tréningom. Vzhľadom na to, že budete musieť absolvovať určité vzdialenosti po trase, skráti sa doba trvania výcviku. Pre začiatočníkov sa trénerom odporúča, aby venovali 30-40 minút denne intervalovému behu, pričom rýchlej rýchlosti trvá 20 minút.

Doma

Napodobňovanie behu na chudnutie nie je také dobré ako intervalový tréning, ale bude to stále užitočné. Ak je zlé počasie alebo nemáte čas ísť do posilňovne, táto možnosť bude najlepším riešením. Všetko, čo je potrebné: štvorcový meter voľného priestoru a pohodlné oblečenie. Na minútu tréningu by ste mali robiť 40 až 60 výťahov nôh, pričom pulz držte v rozmedzí 50 - 80% maximálnej srdcovej frekvencie.

Po schodoch hore

Ak ste už zvládli interval chodu na chudnutie, skúste úlohu skomplikovať a ísť na beh s prekážkami. Ak v blízkom prístupe nie je žiadny tréningový skalnatý terén, dobrým riešením bude obyčajné schodisko. Je dôležité udržiavať vysokú rýchlosť, ale držať krok s pulzom - nemala by prekročiť 140 úderov za minútu.

Behať

Ak sa večer môžete venovať len trochu času, mali by ste venovať joggingu. Dokonale spaľuje podkožný tuk, zlepšuje krvný obeh a urýchľuje metabolizmus. Intenzívna rýchlosť sa môže striedať s obdobím krátkeho pokoja: choďte na rýchle tempo po dobu 10-15 minút, potom choďte v rovnakom množstve. Takže sa môžete vyhnúť nadmernému stresu na srdci, ale zároveň spálite dostatok kalórií.

Ako schudnúť

Ako zostaviť rozvrh triedy? Čo je lepšie vziať so sebou na školenie? Kde a kedy robiť? Tieto otázky v žiadnom prípade nedávajú odpočinok všetkým, ktorí túžia schudnúť. Najprv musíte určiť čas tréningu: predpokladá sa, že najúčinnejším spôsobom, ako sa ráno schudnúť na chudnutie, ale pri správnom cvičení môžete večer popáliť podkožný tuk. Na tréning musíte priniesť hráča s hudbou, fľašu vody a smartphone s cestou.

Ráno

Ak sa rozhodnete ráno prebehnúť na chudnutie, aby ste urýchlili váš metabolizmus a rýchlejšie sa zobudili, ihneď po prebudení sa odporúča vypiť pohár vody s citrónom. Tréning by sa mal vždy začať súčasne. Optimálne, ak sa môžete zobudiť a ísť na behu o 6-7 ráno. Pred vyučovaním je lepšie jesť nič, po behu môžete vydať vydatné raňajky. Musíte sa osprchovať dvakrát: prvá zima sa prebudí, druhá ihneď po behu je teplá, aby sa upokojili vyhrievané svaly.

Po večeroch

Na behanie večerov musíte trasu vopred vypracovať. Je lepšie zvoliť dobre osvetlené miesta, kde nie je veľký dav. Večerný jog pomôže zmierniť únavu po náročnom pracovnom dni, dokončiť hlavný metabolizmus, zbaviť stresu a pripraviť sa na spánok. Večera po takomto školení by mala byť čo najjednoduchšia: zeleninový šalát, chudé mäso, pohár kefíru so sušienkami.

Na bežiacom páse

V zime alebo nepriaznivom počasí je najlepšie trénovať vo vnútri. Vždy sa môžete zabehať na mieste, podobné akcie na bežiacom páse však budú prospešnejšie. Skladbu si môžete prispôsobiť sami, zvoliť si vhodné tempo, rýchlosť, sklon. Okrem toho inteligentné vozidlo pomôže správne vypočítať najazdené kilometre, počet spálených kalórií a percento spáleného tuku.

Protivopokazaniya-

Malo by byť zrejmé, že beh s cieľom chudnúť nebude prínosom pre každého. Pre niektorých môžu také činnosti spôsobiť nenapraviteľné poškodenie zdravia. Malo by byť obzvlášť opatrné pristupovať k behu na chudnutie všetkým, ktorí:

 • nesie chronické ochorenie v ťažkej forme;
 • má problémy s kardiovaskulárnym systémom;
 • nedávno utrpel bronchiálnu chorobu alebo je choroba v súčasnosti v remisii;
 • trpiaci peptickým vredom alebo gastritídou;
 • má poranenia nôh rôznej závažnosti alebo patológie chrbtice;
 • trpí kŕčovými žilami;
 • má ploché nohy.

Recenzia

Eduard, 34 rokov, práve beh mi pomohol zbaviť sa previsnutého žalúdka. Aby som spálil telesný tuk nahromadený v priebehu rokov, musel som skúsiť to najlepšie: takmer rok tvrdého tréningu. Prvý výsledok bol však zrejmý do jedného mesiaca od tried. Radím mužom, aby nezanedbávali svoju postavu. Cvičenie, čerpanie tlače, bežanie ráno je vždy užitočné.
Irina, 29 rokov. Nadváha bola pre mňa vždy problémom, ale naučil som sa ju bojovať: sledujem diétu a chodím na šport. Pokiaľ ide o dilemu: pomáha beh schudnúť - poviem áno, ale iba ak sú splnené určité podmienky. Najprv by ste mali pravidelne chodiť na beh. Druhým je doplnenie behu na chudnutie iným športom: cvičením alebo ľahkou zdatnosťou.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.