Huby rastúce pre domáce podnikanie

Väčšina ľudí vníma hubársky výlet do lesa ako príjemnú zábavu. Tichý lov je však mimoriadne závislý od ročného obdobia, počasia a podnebia v regióne. Málokto si myslí, že pestovanie húb môže byť prospešné, ale najbežnejšie odrody sa môžu pestovať doma v priemyselnom meradle.

Pestovanie húb doma pre začiatočníkov

Huby sú zložkou s minimálnym obsahom kalórií a tukov, s vysokým obsahom draslíka, vlákniny. Proces ich pestovania je mimoriadne jednoduchý, ale rovnako ako každý iný podnik si vyžaduje určité prípravné kroky. Dodržiavaním základných pravidiel pestovania húb môžete poskytnúť produkt nielen svojej rodine, ale aj prenájmom húb na predaj získate značné zisky. Kde začať pestovať huby? Zistite, ako celý proces prechádza krok za krokom:

 1. Najprv sa rozhodnite pre druh, ktorý budete pestovať. Najobľúbenejšie a najjednoduchšie sa kultivujú hlivy ustrice, shiitake, šampiňóny. Neexistuje žiadny osobitný rozdiel v procese, ale živné médium sa mení pre každý druh.
 2. Predám hubu. Vyzerá to ako piliny, v ktorých je naklíčené húbové mycélium - koreňový systém alebo „semeno“. V skutočnosti to sú sadenice alebo sadenice, ak nakreslíme analógiu s bežnými záhradnými rastlinami. Substrát s myceliom je možné kúpiť v internetovom obchode (cena je relatívne nízka). Pestovanie húb ustríc a iných jedlých druhov z výtrusov je problematický proces, vyžaduje si dobrú prax a dlho.
 3. Vytvorenie živnej pôdy. Slama a piliny musia byť sterilizované, aby usmrtili všetky cudzie mikroorganizmy. Môžu konkurovať mycéliu, dokonca ho absorbujú. Jedným zo spôsobov sterilizácie je zahrievanie stredného materiálu parou, kým sa vlhkosť úplne neodparí. Tu je dôležité ošetrenie suchým substrátom horúcou parou.
 4. Na šírenie mycélia do živného média sa musí zahriať. Piliny alebo slamy s už pridaným mycélom sa rovnomerne rozdeľujú na plech na pečenie alebo na plytkú, ale širokú panvicu. Potom sa kapacita umiestni na tepelnú podložku, ktorá udržuje teplotu (21 stupňov Celzia). Po dobu 3 týždňov sa kultivačné médium nechá na tmavom mieste.
 5. Po 21 dňoch sa mycélium pestované v živnom médiu presunie na tmavé miesto s konštantnou teplotou asi 15 stupňov Celzia. Na tieto účely je pivnica celkom vhodná. Piliny alebo slamy sú pokryté malou vrstvou čistej zeminy a bohato navlhčené, ale nelejú sa. Ak chcete regulovať vlhkosť, môžete si položiť uterák a navlhčiť pôdu podľa potreby.
 6. Po ďalších 3 týždňoch sa objavia prvé huby. Životné prostredie sa musí neustále udržiavať surové, aby pomohlo rastu húb. Izba by mala byť bez osvetlenia na maximálny čas.
 7. Prvá plodina sa môže zozbierať, keď je klobúčik úplne formovaný a štrukturálne oddelený od nôh. Huby je potrebné rezať, nevyberať, aby nedošlo k poškodeniu budúcich plodov.

Pestovanie húb ako podnik

Podnikateľský plán na pestovanie húb si nevyžaduje vážne výdavky. Mycélium je možné kúpiť všade, cena „sa nehryzne“. Hlavná vec, ktorú je potrebné, je miestnosť so schopnosťou regulovať vlhkosť a teplotu. Ako ukazuje prax, pestovanie húb sa oplatí po prvej úrode. Náklady na udržanie rastu sú zanedbateľné, čistý zisk sa teda získa po mesiaci, pričom ziskovosť je maximálna.

Ako pestovať huby doma

Chov húb doma nie je nákladný proces, ktorý prináša rýchly príjem. Hlavná vec je vytvoriť vhodné podmienky pre rast (opísané vyššie) a udržiavať ich. Pre osobnú spotrebu niektorí remeselníci prevedú zástavky alebo balkóny svojich apartmánov. Je možné dosiahnuť väčší výsledok pri dosahovaní zisku pomocou garáže alebo suterénu. V takom prípade môžete bezpečne vykonávať hlavnú prácu. Huby nevyžadujú stálu starostlivosť, odstraňovanie buriny a zalievanie.

V záhrade

Pestovanie húb v krajine alebo na záhrade je ešte jednoduchšie ako v interiéri. Pre umiestnenie mycélia sa vyberie vlhké a zatienené miesto. Z najbližších budov a stromov by ste mali odsadiť asi pol metra. Je dôležité si uvedomiť, že lesné druhy húb neznášajú blízkosť ovocných stromov. Je lepšie ich pestovať neďaleko od druhov, ktoré sú im známe v lese: hnedé húštiny pri breze, osiky huby blízko osiky. Existuje niekoľko možností chovu na zemi:

 1. Výtrusy. Ak to chcete urobiť, musíte zhromaždiť prezreté klobúky, ktoré sa vynechávajú počas zvyčajného „tichého lovu“. Aj červovité exempláre to dokážu. Musia sa umiestniť do vedra, naplnené dažďom alebo riekou, pridať cukor alebo kvásk, rozdrviť na homogénnu hmotu a nechať niekoľko dní až týždeň (obsah sa musí pravidelne premiešavať). Potom prepadnite cez veľké sito. Výsledná tekutá hmota by sa mala zriediť vodou (1 diel huby na 100 dielov vody) a oblasť zaliať obyčajnou kanvou.
 2. Huby. Aby ste to dosiahli, vykopajte kúsok pôdy podhubím a zasadte ho do vlhkej pôdy. Pri preprave by sa mal udržiavať vlhký.
 3. Pripravené mycélium. Zrno alebo kompostová základňa s náplňou mycélia, zakúpená za nízku cenu, sa pestuje podľa pokynov. Táto metóda je najjednoduchšia pre tých, ktorí chcú dosiahnuť najrýchlejší výsledok.

V suteréne

Pestovanie húb v suteréne je omnoho jednoduchšie ako v interiéri na povrchu - stále sa udržiava vhodná mikroklíma. Bez ohľadu na druh, ktorý bude rásť, mali by ste pred klíčením pripraviť suterén. Steny a podlahy sú dezinfikované ktorýmkoľvek z antiseptík. Potom je miestnosť dôkladne vetraná. Vetracie otvory sú zakryté jemnou mriežkou z mriežky, aby sa hmyz nedostal dovnútra.

V závislosti od druhu huby sú nainštalované stojany alebo závesy (ich cena je nízka). S veľkou suterénnou oblasťou môže byť rozdelená na dve časti - na inkubáciu a na rast. Najdôležitejšia vec je teplota a vlhkosť vzduchu, ktoré sa musia udržiavať na rovnakej úrovni. Vo všetkých ostatných ohľadoch sú huby mimoriadne nenáročné a rastú samy osebe.

Aké huby sa pestujú doma

Myšlienka pestovať huby doma bude predovšetkým otázkou - aký druh si vyberiete? Takmer všetky „domáce“ huby si nevyžadujú ďalšie úsilie na chov. Huby možno označiť za výnimku, ale pre skúseného záhradníka to nebude problém. Preto si musíte vybrať iba z osobných preferencií a požadovaného zisku (ak plánujete organizovať húb). Najobľúbenejšie druhy možno rozdeliť do dvoch skupín:

 • drevo - shiitake, huby ustrice, zimné huby;
 • Pôda - šampiňóny, ringworms.

Metódy pestovania húb

V závislosti od požadovaného výsledku existujú dva spôsoby pestovania húb - rozsiahle a intenzívne. Pre záhradníkov, ktorí neusilujú o obohatenie, je vhodnejší prvý. Pre tých, ktorí sa zaujímajú o pravidelné výnosy, by ste mali venovať pozornosť druhému. Rozdiel medzi nimi je rovnaký ako medzi prirodzeným chovom kurčiat a prijatím brojlerov.

 1. Rozsiahly - nezávislý rast húb v prírodnom prostredí na mieste. Úroda - to isté ako v prírode. Ale rovnaké nebezpečenstvá - škodcovia, zmena počasia, choroby mycélia.
 2. Intenzívne - aktívne pestovanie v pripravených podmienkach - suterén, na balkóne, špajza. Vyžaduje kompetentnú prípravu živného média, kontrolu vlhkosti a teploty.

Huby doma - technológia

Tradičná technológia pestovania húb bola opísaná vyššie - pripravené prostredie, v ktorom je umiestnené mycélium, pravidelné zavlažovanie a svetelný režim. Po 3 týždňoch sa objaví prvý výsledok. Alternatívny spôsob pestovania je pracnejší. Pestovanie guľatiny alebo pňov listnatých stromov si vyžaduje dlhú fázu prípravy (sušenie guľatiny, výrezy). Výsledok bude iba o rok. Plus možno nazvať neobvyklé druhy húb, ktoré sa môžu pestovať - ​​hľuzy, liškami, reishi.

Existujú alternatívne spôsoby pestovania húb doma: hotové súpravy zakúpené cez internet, pestované na kávovom základni. Vyzerajú skôr ako akýsi koníček ako skutočný chov potravín a predaja. Výsledkom bude minimálny výnos konečného produktu. Táto možnosť je obzvlášť zaujímavá pre domáce deti v predškolskom alebo školskom veku.

Mycélium

Vytváranie húb na pestovanie húb - 40% času stráveného chovom. Zároveň skúsení pestovatelia húb radšej pestujú mycélium samé, aby neboli závislí od predajcov, pretože aj preverení dodávatelia môžu zlyhať. Mycélium sa pestuje na obilnom substráte alebo na drevených tyčinkách. Závisí to od typu budúcich húb.

Substrát

Základom rozvoja mycélia je umelý substrát na pestovanie húb. Vo svojom chemickom a minerálnom zložení by mala byť čo najbližšie k prírodnej pôde. Pripravená hmota substrátu so správnym zložením (v závislosti od typu mycélia) poskytne vyšší výťažok v neprítomnosti patogénnych faktorov a prírodných škodcov.

Za akých podmienok sa môžu pestovať huby

Podmienky kultivácie húb rôznych druhov sa navzájom nelíšia. V čase inkubácie sa udržuje teplota rastu (21 stupňov Celzia) a vysoká vlhkosť substrátu. Počas rastu klesá pri rovnakej hladine vlhkosti na 13 stupňov. Maximálny čas mycélia a naklíčených telies je bez priameho prístupu svetla. Mierne nuansy sa vyskytujú iba v druhoch húb.

Zariadenia na výrobu

Zariadenia na výrobu húb v domácnosti je možné ľahko zostaviť vlastnými rukami. Na inkubačné obdobie budete potrebovať elektrickú pec s regulátorom teploty. Stojany na umiestnenie podkladu sú police na podnosy, ak ide o typy pôdy. V prípade, že je substrát vo vreckách, zavesí sa na priečky alebo priamo na strop. V skutočnosti je to minimum stanovené na začatie podnikania.

Ako pestovať huby ustrice doma

Technológia pestovania húb ustríc sa považuje za najoptimálnejšiu pre domáce podmienky (pozri nižšie uvedené video). Hotový substrát s myceliom sa umiestni do PVC vreciek na celý svoj objem, ktorý sa musí umiestniť pol metra od seba. Sú inštalované na podlahe alebo zavesené, vo fólii sa robia rezy 2 až 3 cm, aby sa zvýšila a odparila nadmerná vlhkosť. Teplota v miestnosti je asi 20 stupňov Celzia. Polievanie - 1 čas / deň.

Shiitake

Huby Shiitake (na obrázku) sa pestujú podľa zvyčajnej technológie „bag“. Ako podklad sa používajú piliny z tvrdého dreva. Je dôležité venovať pozornosť veľkosti pilín. Príliš malá frakcia sa zhlukne na hrudky a zabráni prevzdušneniu mycélia. Zvyšok technologického postupu je úplne totožný s metódou pestovania húb ustríc.

Huby Porcini

Pestovanie húb ošípaných sa najlepšie robí na prírodnej pôde v osobnom pozemku. Úroda však bude mimoriadne prirodzená, to znamená raz za sezónu. Odstránenie miestnosti vyžaduje konštantnú teplotu 8 - 12 stupňov, dobré vetranie miestnosti s vlhkosťou 90 - 92%, každý deň musíte zapnúť slabé osvetlenie na krátku dobu.

Šampiňóny

Pestovanie šampiňónov doma je považované za najdrahšie (v príprave), ale celkom ziskové. Najdrahší bude nákup mycélia a príprava substrátu. Pôda by mala mať spočiatku vysoký obsah minerálov a stopových prvkov. Vlhkosť sa udržuje na 80% pri teplote +12 ° C. Zvyšok procesu pestovania šampiňónov sa nelíši od húb.

Recenzia

Denis, 42 rokov, kúpil som mycélium na farme (cena bola symbolická) - hliva ustrice rastie! Iba každá ďalšia plodina je menšia. Tretia plodina je v skutočnosti nerentabilná. Možno sa mycélium stáva príliš malým priestorom alebo možno nie je dostatok hnojiva. Nechcem sa ešte zastaviť, zväčším mierku na skleník.
Nikolay, 54 ročný Snažil som sa pestovať huby - chovať huby ustrice. To sa nestalo. Videl guľatinu, vyvŕtal diery a do nej vtlačil mycélium. Záznamy sa identifikujú na pilinách pod plastovým vreckom. V dôsledku toho - hodil do koša. Ako pestovať huby ustrice, potom vysvetlil - zlý strom, zlé diery, a všeobecne urobil všetko zle. Je to škoda len strávil rubľov.