Lekársky katéter Foley

V nemocničnom prostredí sa predtým na stimuláciu pôrodu často používala špeciálna skúmavka so sprejom. Jedná sa o katéter na otvorenie krčka maternice pred pôrodom, ktorý nemožno použiť samostatne. V súčasnosti sa takýto zdravotnícky prostriedok používa len zriedka na stimuláciu, stále je však relevantný.

Foleyho katéter - čo to je

Je to lekárske zariadenie, ktoré je potrebné na vypustenie tekutiny z močového mechúra (úplné vyprázdnenie) silou. Potreba toho nastáva s problémami vo fungovaní močového systému alebo v príprave na chirurgický zákrok. Niektoré ženy môžu potrebovať Foleyovu trubicu počas tehotenstva na stimuláciu pôrodu.

Existuje niekoľko odrôd takého katétra naraz, kde je princíp činnosti rovnaký a tvar a materiál výroby sú mierne odlišné. Okrem toho je dôležité individuálne zvoliť veľkosť zdravotníckej pomôcky, v opačnom prípade z dôvodu neznalosti a nedbanlivosti spôsobí značné poškodenie zdravia. Vstup do zariadenia je prísne zakázaný.

Silikónový Foley katéter

Toto je najbežnejší model určený na opakované použitie. Materiál má vysoký stupeň biologickej dostupnosti, eliminuje riziko podráždenia tkaniva a nepohodlia pacienta. Silikónový Foley katéter je tepelne upravený, čo znižuje riziko šírenia bakteriálnej flóry v tele. Môže sa používať doma, ale s účasťou registrovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Takéto výrobky z latexu sú lacné a dostupné pre všetkých pacientov.

Postriebrené

Toto je drahšie zariadenie, pretože pozostáva z drahých kovov. Aktívne sa používa na vyšetrenie a ošetrenie močového mechúra, na urýchlenie pôrodu. Okrem toho striebro produktívne ničí patogénnu flóru, ničí patogénne infekcie genitourinárnej sféry. Foley katéter potiahnutý striebrom poskytuje bezpečnú liečbu, toľko pacientov si ho vyberá aj z dôvodu zvýšených nákladov v lekárni.

Ako vyzerá katéter Foley?

Špecifikovaný zdravotnícky prostriedok je vo forme skúmavky s rozprašovacou nádobou. Hladká strana je vložená do maternicovej dutiny alebo močového mechúra, zatiaľ čo lekári sľubujú minimálnu bolesť. V skutočnosti to však tak nie je, pretože namiesto nepohodlia pacient zažije záchvat bolesti. Z konštrukčného hľadiska má zariadenie katétra Foley niekoľko povinných komponentov. Toto je:

 1. Balónik s katétrom Foley. Vyžaduje sa silná fixácia, konštrukčne vybavená plastovým vstupným ventilom. Najskôr sa do dutiny vstrekne liečebný roztok, potom sa ventil uzavrie a vyfúknutie balónku je úplne vylúčené.
 2. Špička nelatónu je valcová, prúdová.
 3. Konektor. Potrebný na pripojenie katétra k krčku maternice alebo močovému mechúru, ktorý je odolný proti skrúteniu Foleyovej trubice.

Pre ženy

Na včasnú diagnostiku infekčného procesu dolného močového systému je nevyhnutná katetrizácia. Ženský katéter Foley sa používa pred operáciou na úplné vyprázdnenie močového mechúra, má skrátenú dĺžku a je menej traumatický. Okrem toho sa jeho zavádzanie do vagíny uskutočňuje na stimuláciu pôrodu, urýchlenie otvorenia maternice a následný nástup pôrodu. Takéto zdravotnícke zariadenie sa môže dodávať iba skúsenej sestre striktne podľa indikácie.

Močová

Inštrukcia hovorí, že takáto zdravotnícka pomôcka je predpísaná na zadržiavanie moču. Potreba tohto stavu nastáva po chirurgických zákrokoch alebo po pôrode, s rozsiahlymi léziami močového systému, v prípade poranenia, kvôli zavedeniu liekov a opláchnutiu močového mechúra. Urologický katéter Foley reflexívne spôsobuje močenie už pri jeho umiestnení a v prípade chronických problémov s močovým systémom je zavedený na dlhú dobu.

Foleyov katéter - typy

Vzhľadom na rôzne modely lekár určí, ktorý katéter je vhodný pre konkrétny klinický obraz. Častejšie je to dvojcestný a trojcestný katéter odrody Foley určený na katetrizáciu močového mechúra v ženskom alebo mužskom tele s cieľom účinne vykonávať chirurgické zákroky. Vyrobené zo striebra, latexu alebo silikónu, majú rovnaký princíp účinku. K fixácii katétra dochádza nafúknutím balónika, ktorý je umiestnený na jeho distálnom konci.

2 x beh

Je to klasický nástroj, ktorý má iba jeden spoločný kanál. Na čerpanie vody alebo podávanie liekov do dutiny močového mechúra je potrebný dvojcestný Foley katéter. Medzi jeho výhody, lekári rozlišujú sterilitu, hydrofóbne vlastnosti, chemickú inertnosť a absenciu vedľajších účinkov; Nevýhodou sú vysoké náklady na výstavbu.

3 x beh

Takéto lekárske zariadenie má konštrukčne ďalší kanál, prostredníctvom ktorého sa terapeutické roztoky môžu dodatočne zavádzať do maternicovej dutiny, močového mechúra. Trojcestný Foley katéter sa považuje za multifunkčný model, má rozsiahle spektrum účinku, má veľké množstvo indikácií v porovnaní so svojim „konkurentom“ uvedeným vyššie.

Ako zvoliť veľkosť

Takýto nástroj si môžete kúpiť v lekárni online, iba pri vhodnej veľkosti je možné vynechať. Pred objednaním nákupu je dôležité vopred zistiť jednotlivé rozmery katétra Foley, a preto sa obráťte na svojho pôrodníka, lekára. Nasleduje tabuľka so štandardnými parametrami, ktoré výrazne uľahčujú výber kupujúceho:

veľkosť

Vnútorný priemer mm

Vonkajší priemer mm

Objem nádrže

Farba označenia

Dĺžka mm

8

1,7

2,7

3-5

čierna

400

10

2,3

3,3

3-5

šedá

400

12

2,8

4,0

30

biela

400

14

3,3

4,7

30

zelená

400

16

3,8

5,3

30

oranžový

400

18

4,5

6,0

30

červená

400

20

5,1

6,7

30

žltý

400

Na čo je to?

Katetrizácia močového mechúra je dôležitý postup v predvečer chirurgického zákroku, pretože sa môže použiť buď na čerpanie tekutiny zo skúmaného orgánu alebo na naplnenie liekom potrebným na pozitívnu dynamiku. Každý lekár pozná algoritmus na nastavenie takéhoto lekárskeho nástroja, podrobný popis je uvedený v pokynoch. Pred zakúpením zariadenia je však potrebné dôkladne preštudovať, prečo je potrebný katéter Foley. Lekárske indikácie počas tehotenstva sú nasledujúce:

 • cukrovka u pôrodu;
 • transplantácia tehotenstva na viac ako 10 dní;
 • choroby kardiovaskulárneho systému ženy pri pôrode;
 • slabá pracovná aktivita;
 • veľké ovocie;
 • polyhydramnios, viacnásobné tehotenstvo;
 • vysoký krvný tlak;
 • ťažká gestóza;
 • skorý výtok z korku;
 • fyzická slabosť ženy pri pôrode.

Na otvorenie krčka maternice

Ak kontrakcie nezačali včas, lekári sa uchýlia k stimulácii. Potreba takéhoto postupu vzniká, keď je diagnostikovaná slabá práca alebo ak proces otvorenia krčka maternice pokračuje s komplikáciami. Katéter na stimuláciu práce je nebezpečná manipulácia, preto by ju mal viesť iba certifikovaný pôrodník. Doma môžete narušiť integritu povrchu maternice, vyvolať patologické narodenie s mŕtvym narodením dieťaťa.

V mechúre

Použitie tohto nástroja nie je vždy spojené s prácou. Foleyský uretrálny katéter pre mužov a ženy je metóda prípravy na chirurgický zákrok alebo úspešné liečenie mnohých patológií močového systému. Jeho prítomnosť poskytuje okamžité močenie. Okrem toho je možné pomocou špeciálnych svoriek zaistiť neobmedzené dodávanie liečebnej kompozície do dutiny močového mechúra na ďalšie zneškodnenie patogénnej flóry, úspešné ošetrenie.

Návod na použitie

Predtým, ako si kúpite takýto zdravotnícky prístroj, musíte si navyše preštudovať pokyny, zoznámiť sa so všetkými existujúcimi kontraindikáciami. Pretože táto invazívna metóda stimulácie práce sa vyznačuje bolestivosťou a pôsobením psychologického traumu, lekári sa od neho vzdialili a v praxi využívajú pokročilejšie techniky. Ak sa rozhodne, že použitie Foleyovho katétra je vhodné pre konkrétny klinický obraz, algoritmus akcií v nemocnici alebo nemocničnom prostredí je uvedený nižšie.

Postanovka-

Pred prechodom na manipulácie musí lekár urobiť všetko potrebné na minimalizáciu rizika extrémne nežiaducej infekcie močových ciest pacienta. Inštalácia katétra Foley začína dôkladným ošetrením vaginálneho povrchu špeciálnymi antiseptickými roztokmi. Potom špecialista prechádza na invazívne postupy. takže:

 1. Za sterilných podmienok inštaluje zrkadlá.
 2. Pomocou špeciálnej svorky sa do krčka maternice zavedie katéter.
 3. Nafúkne balónik sterilnou striekačkou v 10 ml tekutiny.
 4. Tento tlak má stimulačný, tonický účinok na maternicu, v dôsledku čoho sa intenzívne sťahuje.
 5. Samotné zariadenie je pripevnené k vnútornej strane stehna, ostatné skúmavky sú skryté vo vagíne.
 6. Ak pôrod nezačal do 24 hodín, jeho stimulácia sa už nevykonáva vodou alebo soľným roztokom, ale pomocou oxytocínu.
 7. Na vytiahnutie tekutiny z fľaše počas kontrakcií lekár používa špeciálnu striekačku, ktorá manuálne pumpuje obsah.
 8. Katéter by mal odstrániť iba lekár, inak môže dôjsť k poraneniu krčka maternice.

Ako opláchnuť doma

Pretože je tento zdravotnícky prostriedok určený na opakované použitie, je potrebné po každom zasadnutí zabezpečiť kvalitnú starostlivosť a skladovanie. Najmä ak sa takéto zariadenie používa v domácom prostredí. Prepláchnutie Foleyovho katétra je nevyhnutnou podmienkou, ktorej dodržiavanie má svoje jemné jemnosti a nuansy. Postupnosť pôsobenia pacienta je podrobne opísaná nižšie:

 1. Pred začatím relácie si dôkladne umyte ruky mydlom a vodou, môžete použiť miestne antiseptiká.
 2. Vyčistite katéter zvonku a použite alkohol. Zvláštnu pozornosť venujte pripojeniu drenážnej trubice a katétra.
 3. Odpojte katéter z drenážnej trubice a do nej nalejte fyziologický roztok pomocou sterilnej injekčnej striekačky. Zvyšná tekutina spolu so zvyškom moču by sa mala naliať do samostatnej nádoby.
 4. Takéto jednoduché manipulácie vykonávajte niekoľkokrát, až kým nebude katéter úplne čistý.
 5. Znovu ju pripojte k drenážnej trubici a potom ju uskladnite na sterilnom mieste až do ďalšieho postupu. Môžete použiť pokyny pre fotografie alebo videá.

Odstránenie

Vloženie tohto lekárskeho zariadenia je ťažké a nepríjemné, pri jeho odstraňovaní sa vyskytujú ťažkosti. Foleyský katéter doma má nahradiť zdravotná sestra, pretože povrchová samoliečba môže spôsobiť vážne komplikácie. Ak chcete zmeniť zariadenie, musíte ho najprv bezpečne odstrániť. Ak potrebujete odstrániť katéter Foley, postupnosť krokov je nasledovná:

 1. Pred začatím procedúry si umyte ruky, môžete použiť mydlo alebo akékoľvek antiseptikum.
 2. Odstráňte svorku, aby sa obsah katéterového vaku úplne vyprázdnil do samostatnej nádoby.
 3. Postavte sa na mäkký povrch, pri rozťahovaní nôh do strany ich ohnite na kolenách. Môže to byť poloha motýľa.
 4. Na uvoľnenie postupne vyberte tenkú trubicu z močového mechúra, na sterilitu môžete použiť špeciálnu svorku.
 5. Skontrolujte katéter a vizuálne overte, či nedochádza k porušeniu integrity špecifikovaného návrhu.

Komplikácie

Ak sú uvedené manipulácie vykonané nesprávne alebo sú výsledkom povrchnej samoliečby, nevylučujú sa vážne zdravotné následky. To isté platí pre kontraindikácie. Po Foleyovom katétri nie sú vylúčené nasledujúce klinické obrázky:

 • bolesť pri močení;
 • mikrotrauma krčka maternice;
 • zápalové a infekčné procesy;
 • zhoršenie chorôb močového mechúra;
 • potreba chirurgického zákroku;
 • patologické narodenie;
 • poranenia pri narodení.

Cena

Predtým, ako si kúpite takúto skúmavku s balením, musíte sa poradiť so svojím lekárom, aby ste objasnili neprítomnosť kontraindikácií. Ak neexistujú žiadne obmedzenia, zostáva len určiť cenu emisie. Na internete bude nákup lacnejší, ale aby ste nezmeškali výber, je dôležité objasniť požadovanú veľkosť katétra. Ceny v Moskve sú nasledujúce.

Názov produktu

Cena za balenie, rubľov

latex, 2-cestný, vsuvkový ventil

5 700

urologické, uretrálne, strieborné

9 000

latex, 3-cestný, vsuvkový ventil

6500

Recenzia

Marina, 31 rokov, dostal som takú zdravotnícku pomôcku do nemocnice, keď mi minulý rok diagnostikovala pyelonefritída. Pocity sú hrozné, v dolnej časti brucha je silná bolesť a pocit ťahania. Niekoľko hodín som chodil s takým strašným zariadením, na celý môj život bolo dosť spomienok. Hneď musím povedať, že je lepšie to neskúšať doma - je to nebezpečné pre zdravie.
Elenke, 29-ročnej, takéto zariadenie som vložila pri stimulácii prvého pôrodu, pretože v 41 pôrodníckych týždňoch sa práca nezačala. Hodne to bolí, ale naozaj to funguje. Syn sa narodil do 17 hodín po zavedení skúmavky, aj keď práca bola stále slabá. Potrebná bola pomoc lekárov, ale neboli tam žiadne patológie. Dieťa je zdravé.
Anna, 33 rokov, mala som pikantný problém, keď som musela chodiť s takým lekárskym nástrojom takmer týždeň bez toho, aby som ho odstránila. Dôvodom bolo, že som mohol ísť na záchod sám, hoci som to naozaj chcel. Došlo k silnému kŕču. Lekári sa prihlásili a povedali týždeň, aby sa nevydávali. Myslel som si, že s touto rúrkou budem vždy chodiť na záchod, ale nič sa nestalo.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.