Jahodový strom - popis s fotografiou, ako pestovať doma

Jahodový strom (Arbutus) je rozsiahly rod vždyzelených stromov a kríkov z rodu Vereskovovcov. Táto exotická rastlina bola známa starovekým Grékom, ale v Európe sa objavila až v 17. storočí. Teraz medzi krymskou flórou môžete vidieť lesné jahody. U nás je táto exotika oceňovaná výlučne pre svoje dekoratívne vlastnosti.

Jahodový strom - fotografie, popis

Všetky druhy jahôd majú koralovú červenú, niekedy hnedú kmeň stromu a skrútené konáre. Zaujímavou črtou arbuta je to, že sa každý rok mení kôra: ten starý postupne odpadáva, pod ním sú vidieť hladké ľahké kmene, preto ľudia tento strom nazvali „Shameless“. Listy sú kožovité, nasýtené zelené. Kvitne s bielymi lampášovými kvetmi zhromaždenými v latách. Plody jahôd sú po dozretí okrúhle - jasne červená farba, podobná jahodám (môžete to overiť jednoduchým prihliadnutím na fotku rastliny).

Medzi všetkými druhmi arbutu sú dva rozšírené: veľká jahoda (arbutus unedo) a malá jahoda alebo červená jahoda (arbutus andrachne). Rastlina je široko využívaná farmaceutmi, pretože obsahuje rôzne užitočné chemikálie. Jahody sú pri varení populárne aj vďaka zaujímavej sladkej a kyslej chuti.

Veľké ovocie

Rovnako ako iní predstavitelia tohto druhu, aj arbutus unedo preferuje úrodnú pôdu bohatú na živiny. Korene a rastú lepšie v otvorených slnečných oblastiach. Polievanie si vyžaduje mierne, ale pravidelné. Jahody s veľkým ovocím sa pestujú viac ako iné druhy vnútorných dekorácií, to znamená ako izbové rastliny. Rastlina nie je mrazuvzdorná, takže mladé sadenice sa prenášajú do zimy na zimu.

Malé ovocie

Na južnom pobreží Krymu sa nachádzajú divocí predstavitelia drobnoplodých jahôd. Medzi miestnymi obyvateľmi je rastlina známa aj ako „kúpeľná žena“. Jeho plody nemajú tak výraznú chuť ako bobule arbutus unedo, ale používajú ich aj kuchári. Po dovolenke na Kryme sa môžete pokúsiť zbierať a sušiť ovocie jahôd sami, takže neskôr získate kvalitné semeno na siatie a rozmnožovanie doma.

Jahodový strom doma

Je nepravdepodobné, že v moskovskom regióne bude možné pestovať jahodový strom - rastlina je veľmi teplomilná, miestne chladné zimy s náhlymi mrazmi môžu strom jednoducho zničiť. Je však celkom realistické výsev a pestovanie jahôd doma. Je oveľa ľahšie okamžite kúpiť sadbu, ktorá je pripravená na výsadbu, vytvoriť priaznivé podmienky pre rast a zabezpečiť náležitú starostlivosť:

  • včasné zalievanie;
  • periodické krycie vrstvy s organickým hnojivom;
  • prerezávanie malých, slabých výhonkov vytvára krásnu sviežu korunu.

Predám semená jahôd

Ak stále chcete pestovať nejaký domový arbutus zo semien, musíte vedieť, kde ich kúpiť. V meste môžete hľadať obchody, ktoré sa špecializujú na predaj semien exotických rastlín, ale dnes je oveľa jednoduchšie kúpiť správne semená v internetovom obchode. Najprv si na fotografii prezrite požadovaný závod, objednajte ho a získajte ho spôsobom, ktorý vám vyhovuje. Tu je niekoľko internetových obchodov, kde si môžete kúpiť semená arbutusu:

  • becker - Známy internetový obchod, ktorý predáva elitné semená, sadenice, cibule od najlepších spoločností na výber na svete. Majú veľmi veľký výber sadiva, prípravkov na ochranu rastlín a hnojív. Katalóg stránok obsahuje viac ako 2000 titulov. Doručovanie sa vykonáva poštou po celom Rusku. Často existujú ziskové propagácie.
  • Adenium Siberia - Veľký internetový obchod s exotickými druhmi rastlín a semien, ktorý ponúka bezplatné rady týkajúce sa pestovania. Kancelária sa nachádza v Novosibirsku. Poskytuje niekoľko možností doručenia: poštou, kyvadlovým autobusom alebo vlakom cez vodiča. Je možné platiť akýmkoľvek pohodlným spôsobom: v hotovosti pri prevzatí tovaru, bankovým prevodom z karty alebo z elektronickej peňaženky QIWI.
  • Holandské semená - Veľký internetový obchod s osivom, ktorý funguje z Holandska. Sľubujte vysokú kvalitu sadivového materiálu od svetoznámych chovateľských spoločností. Posielajte objednávky poštou do celého sveta. Ceny na stránke sú len v eurách. Náklady na ich tovar sú podstatne drahšie ako ruské náprotivky. Za doručenie budete musieť zaplatiť 15,90 EUR.

Cena jahôd

Jahodové semená ponúka niekoľko ruských lokalít, ale nájsť ich je celkom realistické. Cena jahôd sa mierne líši, ale ak sa pozriete, môžete si sadivový materiál objednať pomerne lacno. Tu je malá tabuľka na porovnanie nákladov na semená arbutu v niekoľkých internetových obchodoch.

Internetový obchod

cena

Počet semien

Prepravné náklady

becker

199 rubľov

1 balenie (100 g)

Závisí od hmotnosti balenia a vzdialenosti

Adenium Siberia

45 rubľov

2 kusy

Registrovaná pošta

od 70 do 120 rubľov

Holandské semená

2,99€

10 semien

15,90€

Super záhrada

500 rubľov

Nie je uvedené

Podľa taríf Ruskej pošty

Vaša záhrada

200 rubľov

Nie je uvedené

Závisí od výšky objednávky

Strawberry Tree Recenzie

Galina, 56 rokov Veľmi sa zaujímam o exotický arbutus ako izbovú rastlinu. Mal som nápad z toho vypestovať bonsai. Objednal som si niekoľko semien zasiatych, čakal som skoro 2 mesiace - nič. Už zúfalý, dokonca chcel vyhodiť, ale až teraz sa začali objavovať klíčky. Milujem ich a milujem ich. Naozaj dúfam, že pre seba vypestujem aspoň jeden strom.
Vyacheslav, 35 rokov, sotva som našiel semená, kúpil, zasial, čakal na prvé klíčky, ale nečakal. Moja žena sa mi takého záhradníka smeje. Je to škoda slzy! Predtým všetci exotici pučali bez problémov. Čo som urobil zle? Koniec koncov, prísne dodržiaval odporúčania špeciálneho časopisu ...
Tamara, 43 rokov, okamžite som si kúpila malé sadenice. Celé leto rastlina na mojej ulici rástla, na to som zabudol - v novembri to trochu zmrzlo. Vystrašený, presunutý na lodžiu - trvalo to pár týždňov. Stále poteší oko smaragdovými listami. Naozaj chcem čakať na kvety a bobule.