Chorá po jedle - dôvody. Čo robiť s konštantnou nevoľnosťou, bolesťou a zvracaním po jedle

Každý cítil nepríjemný pocit v hornej časti žalúdka a nedostatok vzduchu, s nutkaním prepuknúť obsah žalúdka. V obvyklých prípadoch sa dá nevoľnosť vysvetliť pohybovou chorobou pri preprave alebo zažívacom ťažkosti. Ak nevoľnosť nie je mierna, ale periodická a ostrá, potom to znamená vážne ochorenia, ktoré si vyžadujú okamžitú liečbu.

Prečo je po jedle nevoľný

Jednorazový útok nevoľnosti môže naznačovať otravu. Jedli sme niečo zlé, produkt sme nepoužili na diétu. Čo robiť, keď ste si istí, že výrobky sú čerstvé, ale po konzumácii bolesti brucha a vracania. Ak to nezmizne, mali by ste si dať pozor. Pri záchvate nevoľnosti môže byť skryté nebezpečenstvo. Možné príčiny nevoľnosti po jedle:

 • zápal žalúdočnej sliznice (gastritída), vred;
 • problémy s pankreasom (pankreatitída);
 • ochorenie žlčníka, zápal žlčníka (cholecystitída);
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • apendicitída;
 • ochorenie obličiek
 • srdcové problémy s infarktom myokardu.

Nevoľnosť po jedle - príčiny u žien

V ženskom tele neustále prebiehajú zmeny, ktoré často nikto nemá podozrenie. Je náchylnejší na ochorenie ako muž. Ak chcete vytrhnúť hlavu a bolí to, je to migréna. Čo robiť s predĺženou migrénou? V boji proti tejto chorobe triptany pomôžu - účinné antimigrénové analgetiká, pri liečbe ktorých nie je dovolené porušovanie dávok. Príčiny nevoľnosti po jedle u žien:

 • tehotenstva;
 • pokročilá cystitída, ktorá komplikovala obličky;
 • po mastných potravinách nevolných;
 • kofeín nalačno;
 • neuróza, vzrušenie.

Dieťa choré po jedle

Ak je pre dospelých ťažké znášať nevoľnosť, potom čo deti. Určenie príčiny nevoľnosti u detí nie je ľahké. Deti nedokážu povedať, čo bolo príčinou toho, že jedli pred nepríjemným príznakom. Rodičia musia špekulovať, hľadať dôvod, prečo je dieťa po jedle choré. Existuje niekoľko dôvodov, ale je rozumnejšie konzultovať s lekárom. Diagnózu je ťažké robiť sami, nemusíte však ohrozovať život detí. Čo robiť, ak je dieťa choré po jedle a ťažkosť v žalúdku nespočíva:

 1. Intoxikácia tela. Bolesť na ľavej strane tela a ja to chcem roztrhať.
 2. Porušenie gastrointestinálneho traktu, bolesť v pupku a na pravej strane, obštrukcia v čreve.
 3. Žalúdočné infekcie. Dieťa sa môže nakaziť hračkami, vodou, jedlom. Prvými príznakmi choroby sú podráždenosť, nevoľnosť, nadúvanie a zvracanie.
 4. SARS a pyelonefritída ovplyvňujú črevá a žalúdok detí a spôsobujú nevoľnosť.
 5. Poruchy nervového systému - zápal meningov (meningitída, encefalitída). Znakom po nevoľnosti bude neustále zvracanie, strach zo svetla.
 6. Dieťa sa hodilo nejedlé. Deti často tlačia všetko do úst, rodičia to musia kontrolovať. Plastelína, rúž, krém - všetky predmety menšie ako detská ústa by sa mali odstraňovať preč.

Nevoľnosť ráno po jedle

Zobudili ste sa a mali ste raňajky, ale cítite sa nevoľne? Ráno po jedle musíte hľadať dôvod, prečo sa cítite zle. Možno sa to dá ľahko vyriešiť, alebo by ste mali hneď zavolať sanitku. Ak sa cítite zle ráno po jedle, príčiny sú rôzne: tehotenstvo, otrava večerom, nepresné dávkovanie lieku, červy, VVD (vegetatívny-vaskulárna dystónia). Terapeut pomôže zistiť presnú príčinu depresívneho stavu.

Nevoľnosť po jedle - choroba

Existujú choroby, ktoré sa okamžite prejavujú a spôsobujú, že sa cítia ťažké v žalúdku. Čo robiť Neignorujte tieto prejavy a neohrozujte svoje zdravie. Jednorazový prejav nevoľnosti počas dlhej cesty sa nemusí obávať. Ak sedíte doma, po jedle zvyčajného jedla sa objaví neustála nevoľnosť alebo sa náhle stanete nevoľným - mali by ste okamžite zavolať záchranný tím.

Zistite, za akých chorôb sa nevoľnosť objavuje náhle a neodpočíva.

 1. Zápal zápalu slepého čreva. Bolesť je ťažké určiť, často je hmatateľná na pravej strane v dolnom bruchu. Po nevoľnosti sa môže začať zvracanie a teplota stúpne na 38 stupňov.
 2. Vred a gastritída. Nevoľnosť po jedle, pálenie záhy, bolesť v hornej časti brucha.
 3. Červy sú hlísty.
 4. Poruchy srdcového systému. Často chorý po jedle a keď už niečo nejete. Môže byť príznakom infarktu myokardu.
 5. Ochorenie obličiek a zlyhanie obličiek. Pri akútnej pyelonefritíde sa prejavuje matná bolesť dolnej časti chrbta, nevoľnosť a vracanie.
 6. Traumatické poškodenie mozgu. Nauzea sa vyskytuje so otrasom mozgu a poškodením jeho tkanív a krvných ciev.
 7. Problémy s pečeňou. Nauzea sa môže vyskytnúť v počiatočných štádiách chorôb, ako sú hepatitída, cholecystitída, cirhóza.
 8. Pankreatitída - tráviace ťažkosti, nechutenstvo, nevoľnosť.
 9. Duodenitída sa vyznačuje predĺženou nevoľnosťou.

Porucha tráviaceho systému

Existujú choroby, ktoré nevyhnutne sprevádzajú nevoľnosť. Deje sa tak preto, že v dôsledku niektorých ťažkostí žalúdok začína zlyhávať. Nauzea pri črevných ochoreniach sa prejavuje reflexívne. Medzi chronické choroby zažívacieho traktu s prejavmi nevoľnosti sa rozlišuje atrofická gastritída (stav žalúdka pred rakovinou) a polyadenomatózna gastritída (cysty sa vyvíjajú v žalúdku). Takéto diagnózy si vyžadujú vyšetrenie gastroenterológom a gastroskopiou.

V rozpore s vestibulárnym aparátom

Vestibulárny aparát je potrebný na orientáciu človeka v priestore a udržiavanie rovnováhy. Ak to nefunguje správne, po jedle je chorý a spôsobuje zvracanie. Mierne závraty sa objavujú, narušuje sa koordinácia pohybov. Príznaky sú pravidelné, neostré. Takéto účinky môžete cítiť pri „morskej chorobe“ a kocovine. Iné príčiny porúch vestibulárneho aparátu:

 • choroby vnútorného ucha;
 • vestibulárna neuritída;
 • problémy so sluchovou tepnou;
 • intoxikácia liekmi;
 • epilepsie;
 • roztrúsená skleróza.

Nevoľné po jedle počas tehotenstva

Toxikóza je jedným z jasných príznakov, že ste v pozícii. Takmer každá žena mu čelí. Toxikóza sa objavuje na začiatku tehotenstva alebo uprostred. Ženské telo prechádza dramatickými zmenami. Lekári nepoznajú pravú príčinu nevoľnosti, existuje však teória, že na vine je hormón hCG (choriový gonadotropín), ktorý sa počas tehotenstva niekoľkokrát zvyšuje. Žena v pozícii, okrem nevoľnosti, sa môže cítiť:

 • slabosť;
 • citlivosť na pachy (averzia k obľúbeným jedlám);
 • nevoľnosť;
 • pálenie záhy;
 • zvracanie.

Nevoľnosť po mastných potravinách

Po konzumácii veľkého množstva mastných potravín dochádza k záchvatom nevoľnosti a zvracaniu. Tieto problémy môžu spôsobiť choroby, ale aj zdravý človek môže zistiť, že je chorý z mastných potravín. Stáva sa to preto, že žalúdok nemôže preháňať „ťažké“ potraviny. Ale nevoľnosť môže byť spôsobená:

 • zlyhanie obličiek;
 • zhoršená kyslosť žalúdka;
 • nesprávny odtok žlče.

Po otrave chorý po jedle

Ťažká otrava je vždy sprevádzaná nevoľnosťou. K tomu dôjde, ak je použitý produkt nízkej kvality, jeho doba použiteľnosti vypršala a teplotný režim skladovania je porušený. Za týchto podmienok sa v potravinách tvoria patogénne organizmy. Keď sa cítite zle z jedenia, mali by ste piť sorbenty, ktoré čistia črevá. Niekoľko dní po otrave sa oplatí jesť varené kuracie mäso s nízkym obsahom tuku. Bifidobaktérie, domáce jogurty a probiotiká pomôžu normalizovať stav. Postupne obnovia mikroflóru, bude možné prejsť na normálnu výživu.

Čo robiť, ak sa po jedle cítite zle

Pomáha čerstvému ​​vzduchu, spánku a minerálnej vode bez plynu av niektorých prípadoch sa nezaobíde bez tabletiek. Pocit nevoľnosti po jedle je potrebné vnímať ako signál tela pre pomoc a neignorovať ju. Pocit nevoľnosti môžete odstrániť iba vtedy, ak správne určíte príčinu tohto stavu:

 1. Choroby. Poraďte sa s gastroenterológom a dodržiavajte jeho predpisy a stravu.
 2. Mastné potraviny. Pokúste sa prejedať, vylúčiť vysoko kalorické, vyprážané a mastné jedlá. Ak budete jesť príliš veľa, vypite pohár teplej vody.
 3. Lieky. Výskyt nevoľnosti počas liečby je vedľajší účinok, ktorý na konci liečby vymizne.
 4. Tehotenstvo. Ginger root a zelený čaj pomôžu normalizovať stav pred návštevou pôrodníka-gynekológa.
 5. Kvôli stresu. Ak nie je možné vylúčiť stresujúci zdroj, mali by ste premýšľať o dobrom a prijať mierne sedatívum. Je lepšie zvoliť bylinné prípravky, ktoré nepoškodzujú telo, napríklad valeriány.
 6. Kinetoses. Keď ľudské telo zostáva nehybné a všetko okolo sa pohybuje, vestibulárny aparát sa zbláznil. Vozidlá, letecká doprava, vlak - všetko môže vyvolať útok na kinetózu. Musíte iba znášať nepríjemný okamih, ale účinok na čas sa môže oslabiť pomocou tabliet z kinetózy alebo mäty piepornej.
 7. Úpal v lete. Musíte si ľahnúť, položiť na tvár vlhký uterák.

Video: Prečo sa cítite chorý po jedle

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.