Opuchnuté pery - čo robiť: príčiny a liečba

Táto zrejmá a viditeľná vonkajšia chyba straší každého. Ak už máte s touto záležitosťou skúsenosti a máte predstavu o tom, čo robiť, častejšie nie je známy provokujúci faktor. V ojedinelých prípadoch sa tento jav vyskytuje bez dôvodu, častejšie naznačuje zdravotný problém a mal by sa okamžite riešiť.

Opuchnuté pery - čo by to mohlo byť

Ak chcete odstrániť opuch, mali by ste najskôr zistiť príčinu tohto príznaku. Keď je pera opuchnutá - čo to môže byť? Jeden z lekárov môže so 100% presnosťou povedať napríklad traumatológa, dermatológa, zubára, terapeuta alebo chirurga. Každá z nich, na základe vizuálneho vyšetrenia, anamnézy, bude schopná urobiť predbežný záver o hlavnej príčine, prečo by pera mohla nabobtnať. Existuje zoznam faktorov, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie. Určite je potrebné to ustanoviť na účely určenia správneho zaobchádzania. Spodná alebo horná pera sa môže zväčšiť kvôli:

 • poranenie;
 • poranenia slizníc (uhryznutie, piercing atď.);
 • infekcie (nielen vo vnútri ústnej dutiny, ale aj v celom tele);
 • porušenie pravidiel zubného konania;
 • zápalové procesy;
 • herpes;
 • alergická reakcia.

Čo robiť, keď je opuch pier

Najlepším rozhodnutím, ak máte opuchnuté pery, je navštíviť lekára. Aj najmenšie vonkajšie problémy môžu byť pre ľudské zdravie nebezpečné. Samotné nadúvanie nepredstavuje hrozbu, ale dôvod, ktorý ho spôsobil, vám môže ublížiť. Napríklad šírenie infekcie, časté hnisanie, vredy v poškodenej oblasti, zhoršenie spôsobené pripojením inej infekčnej flóry. Iba odborník bude schopný správne povedať, čo robiť v prípade opuchnutia pier.

Ako odstrániť opuch z pery po mŕtvici

Opuch pier je prirodzenou reakciou tela pri fyzickom pôsobení na túto časť tela. Toto je zrejmý problém, ktorý sa dá relatívne ľahko odstrániť. Mali by ste vedieť, ako odstrániť nádor z pery po náraze, aby ste zabránili prieniku infekcie, hnisaniu. Opuch sa objaví takmer okamžite po zranení sprevádzanom narušením integrity pokožky, slizníc. Ak ste zasiahnutí a máte opuchnuté pery - čo robiť:

 1. Najskôr je potrebné na miesto poranenia aplikovať obklad (teplý / teplý). Na zastavenie toku krvi do poškodenej oblasti je povolené používať studenú verziu. Nemusíte ju aplikovať na ranu samotnú, ale na priľahlú oblasť kože.
 2. V prípade narušenia integrity pokožky sa odporúča ošetriť ranu peroxidom vodíka a akýmikoľvek prostriedkami, ktoré podporia hojenie.
 3. Pery majú veľmi jemnú, tenkú pokožku, takže vážne zranenia môžu viesť k zmene vzhľadu (príťažlivosť). Ak si všimnete, že zranenie viedlo k strate obvodu, okamžite kontaktujte svojho lekára? .

Herpes na spodnej pery

Ľudia, ktorí trpia touto chorobou, majú opuchy pier okamžite podozrenie na opar. Pred objavením sa herpetických vezikúl sa objaví zápal, zvyšuje sa bolesť. Herpes sa môže vyskytovať v rovnakom rozsahu na spodnej pery alebo na hornom okraji, častejšie sa však vyskytuje v rohu úst. Po dni sa vytvorí bublina typická pre túto chorobu s priesvitnou tekutinou vo vnútri. Je prísne zakázané vytlačiť a rozdrviť novotvar.

Maximálna účinnosť špeciálnych produktov sa zaznamená, ak ich začnete používať, keď pery práve začnú napučiavať. Ľudia spravidla používajú Acyclovir, Gerpevir, Zovirax, ktoré obsahujú zložky, ktoré ničia prejavy herpetického vírusu, pomáhajú znižovať bolesť, majú liečivý účinok. Liek je potrebné aplikovať systematicky, kým nezmiznú príznaky a bubliny nezmiznú. Ak lieky nepomáhajú a prejavy sa zosilnia, je potrebné poradiť sa s odborníkom a predpísať adekvátnu liečbu.

Sústo na pery

Človek je náhodou schopný uhryznúť si pery a narušiť integritu tkanív. To vedie k tomu, že môže opuchnúť, začať bolieť, v niektorých prípadoch začínajú komplikácie. Poškodenie tkaniva otvára prístup k infekcii, spúšťa zápalový proces, ktorý je sprevádzaný hromadením látky vo vnútri: vylučovanie, hnis, číra tekutina. Uštipnutie pery vo väčšine prípadov nie je pre človeka nebezpečné, ale niekedy to môže predstavovať zdravotné riziko.

Ak si kousnete pery, túto skutočnosť neignorujte. Na zabránenie vzniku zápalu použite dostupné prostriedky:

 • ošetriť ranu peroxidom;
 • použiť roztok jódu;
 • vypite nehybnú vodu na nasýtenie, zvlhčite sliznicu.

Opuch bez dôvodu

V zriedkavých prípadoch sa u človeka vyvinie nádor na pery, ktorý je spáchaný náhle a bez zjavného dôvodu. To neznamená, že sa začala takto zväčšovať, skôr nevieš, čo vyvolalo nadúvanie. Ak je váš pery opuchnuté bez dôvodu, musíte analyzovať svoje nedávne kroky a zistiť, prečo k takejto reakcii došlo. Spravidla tento príznak bez zjavného poškodenia kože spôsobuje zápalové, infekčné procesy v tele, alergickú reakciu na produkt.

Po anestézii na zubnom lekárovi sa môže pera zapáliť: komár, ktorý sa stal nositeľom infekcie, by vás mohol zahryznúť. V každom prípade je dôvod tohto prejavu, nemôžete ho však nájsť. Napríklad alergie sa môžu začať náhle u dospelých. Ak tkanivo ďalej napuča, bolí, okamžite kontaktujte špecialistu. Bude schopný zistiť príčinu príznaku a povedať, čo máte robiť.

Ráno

Tento problém môže mať trvalý alebo jediný charakter, jeho príčina by sa však v každom prípade mala objasniť. Rty napríklad v dopoludňajších hodinách napučiavajú kvôli veľkému množstvu tekutín, ktoré predtým popili. Riešenie problémov je veľmi ľahké - zníženie množstva vody / čaju pred spaním. Príčinou môže byť alergia, ktorá sa nedávno vyvinula. V prvom štádiu oparu nie je bublina viditeľná, preto opuch vyzerá neprimerane, ale v mieste zápalu je vždy bolesť. Ak problém pretrváva a opakuje sa každé ráno, obráťte sa na odborníka.

V dieťati

Tento problém spôsobuje ďalšie ťažkosti v dôsledku toho, že dieťa nemôže vždy správne, presne opísať svoje pocity, postupne obnoviť udalosti niekoľkých dní, čo by mohlo viesť k opuchnutiu pery dieťaťa. Čo robiť v prípade opuchnutia pier dieťaťa:

 1. Skontrolujte taktiku dojčenia. Zápal sa vyskytuje v dôsledku nesprávneho pripevnenia dieťaťa, čo vedie k tvorbe rohov v ústnej dutine.
 2. Dieťa je náchylnejšie na stomatitídu, preto by ste mali dôkladne vyšetriť vnútro sliznice, dutiny alebo sa poradiť so zubárom.
 3. Rodičia si ešte nemusia byť vedomí alergických reakcií svojho dieťaťa, a preto je často jednou z príčin opuchu. Na to je potrebné: pamätať na to, čo sa jeden deň zjedlo, vylúčiť tieto výrobky zo stravy a potom ich postupne pridávať a sledovať reakciu. Antihistaminiká sú vhodné na opuch.
 4. Akútne infekcie dýchacích ciest sú výraznejšie u detí. Jedným z príznakov v počiatočnej fáze bude opuch pier. Deti by sa mali liečiť iba podľa plánu predpísaného pediatrom.
 5. Malé deti sú neohrabané, takže môžu náhodne zlomiť alebo zahryznúť pery a spôsobiť opuch.

Zápal na pery vo vnútri

Ak máte pocit, že zápal začal vo vnútri pery, spravidla to naznačuje vývoj periostitídy, gingivitídy, stomatitídy. Príznak je sprevádzaný zápalom, zhoršením stavu osoby a hrozí, že infekcia prenikne hlboko do ľudského tela. Akákoľvek trauma sliznice, zlý stomatologický výkon a zlá ústna hygiena môžu viesť k opuchnutiu pier v dôsledku infekcie.

Robiť niečo s týmto problémom za to nestojí, pretože nemôžete určiť hlavnú príčinu. Niekedy sa môže vyskytnúť príznak v dôsledku infekcie zvnútra tela. Ak sa v ústach sústreďuje zápal, malo by sa zabrániť šíreniu choroby spolu s krvným riečiskom. Zubný lekár alebo terapeut musí predpísať správne ošetrenie.

Po anestézii -

Pre väčšinu stomatologických výkonov je potrebné aplikovať anestetiká tak, aby nedošlo k zraneniu osoby. Nie zriedka spôsobujú alergickú reakciu, ktorá vedie k tomu, že po anestézii opuchne pera. V tomto prípade sa vonkajší prejav objaví rýchlo, opuch je zrejmý 30 minút po injekcii. V dôsledku pôsobenia lieku pacient nepociťuje zmeny a vidí, že pery sú opuchnuté až po ukončení liečby. Zubný lekár si však tento príznak všimne a okamžite podnikne kroky.

Ak sa opuch prejaví deň po zákroku, okrem opuchov sa pociťuje, že pera sa ťahá do strany, potom je pravdepodobná infekčná komplikácia. V takýchto prípadoch bude okrem hlavného vizuálneho príznaku pociťovaná bolesť aj v mieste podania injekcie pozdĺž nervového vlákna. Na dotyk bude opuchnuté miesto husté, možné bude horúco, zimnica, nevoľnosť, závraty. Neodporúča sa robiť niečo sami, o vašu starostlivosť by sa mal starať špecialista.

Opuchnuté pysky na jednej strane

Tento symptóm má inú intenzitu zápalu. Niekedy si človek všimne, že pera je na jednej strane opuchnutá a niekedy úplne horná alebo dolná. To naznačuje intenzitu prebiehajúcich procesov, stupeň zápalu, napríklad:

 1. Herpes spravidla spôsobuje opuch iba v mieste rastu herpetického vezikula a je sprevádzaný bolesťou.
 2. Ak je pera úplne opuchnutá, potom je pravdepodobnejším variantom alergie alebo infekcie.
 3. U malého dieťaťa môže byť príčinou opuchu na jednej strane kvapka, ktorá sa vytvorila v dôsledku nesprávneho dojčenia.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.