Katalytické čistenie rúry - čo to je. Ako funguje katalytické čistenie rúry?

Na varenie v rúre je navrhnutých veľa chutných receptov. Hlavným problémom je znečistenie usadené vo vnútri spotrebiča (tuky, pachy atď.). Pri výbere správneho modelu by ste mali vedieť, čo je katalytické čistenie rúry alebo pyrolýzy. Každý model zariadenia používa jednu z metód.

Čo znamená katalytické čistenie v peci?

Každý model pece Bosch má jeden spôsob čistenia povrchu steny. Niektoré ženy v domácnosti ani nevedia, čo znamená katalytické čistenie rúry, hoci ju používajú pri každom varení. Malo by byť zrejmé, že po každom zapnutí a varení sa zvyšky pár usadzujú na stenách a po chvíli bude zariadenie vo vnútri veľmi špinavé.

Katalytický čistiaci systém je funkciou zrýchlenej chemickej reakcie rozkladu uhľovodíkov (tukov) na uhlík, organické zvyšky a vodu. Stáva sa to pod vplyvom špeciálnych oxidačných činidiel (látok absorbujúcich tuk), ktoré sú umiestnené na povrchu poréznych stien dosky. Povlak pozostáva z:

 • absorbent s nanočasticami;
 • neporézny porézny substrát;
 • látky, ktoré urýchľujú oxidačný proces: oxid medi, oxid ceričitý, kobalt, mangán.

Katalytické čistenie rúry prebieha úplne bez vašej účasti. Počas procesu varenia teplota dosiahne úroveň, pri ktorej sú aktivované čistiace prostriedky. V modeloch Bosch sa spravidla smalt absorbujúci mastnotu nanáša na steny, zadný povrch a horný panel (niekedy na lopatky ventilátora). Táto technológia sa používa v elektrických peciach a spaľovaní plynu.

Katalytické samočistenie

Základom princípu činnosti tejto technológie je rozklad tuku nahromadeného po uvarení na sadze, voda, ktorá sa potom absorbuje časticami sorbentu. Samočistenie boschovej rúry nastane ihneď po zapnutí rúry a nastavení teploty na najmenej 140 stupňov. Maximálna účinnosť technológie sa dosiahne pri 200 stupňoch. Nemusíte navyše aktivovať, aktivovať ani robiť nič. Proces je plne automatický.

Pyrolytické a katalytické čistenie rúry - čo je lepšie

V tomto štádiu ponúkajú výrobcovia dve technologické možnosti, ako udržať vnútro rúry v poriadku. Z tohto dôvodu ľudia nepoznajú lepšie pyrolýzu alebo katalytické čistenie. Každá z metód má klady a zápory, ktoré môžu ovplyvniť výber. Napríklad pyrolytická technológia sa považuje za tvrdú, ale aj účinnejšiu. Všetky kontaminanty sa úplne spália na sadze pri teplote 500 stupňov.

Tento režim nie je typický pre proces varenia, takže ho nastavuje samostatne, vo vnútri rúry by nemalo stáť nič. Panel má špeciálny samočistiaci program, ktorý bude potrebné aktivovať podľa pokynov. Podľa recenzií zákazníkov vyzerajú takéto modely zariadení reprezentatívnejšie, ale počas samočistenia sa veľmi zahrievajú, takže v miestnosti by nemali byť žiadne zvieratá ani deti. Nábytok v okolí môže tiež negatívne reagovať na tieto zmeny. Ďalej bude potom potrebné opláchnuť vnútorné steny handrou, aby sa vyčistili sadze.

Katalytické čistenie rúry - čo je opísané vyššie a teraz by ste mali pochopiť, aké výhody a nevýhody má táto technika. Na základe nevýhod a výhod je možné zvoliť jednu z metód čistenia. Rozlišujú sa tieto aspekty tejto metódy:

pozitívne

 1. Nemusíte tráviť viac času elektrinou, pretože čistenie prebieha počas varenia.
 2. Automatická aktivácia čistiacich procesov pod vplyvom teploty.
 3. Kvalita všetkých výrobcov je takmer rovnaká, čo eliminuje dopad na náklady na zariadenie.
 4. Môže byť použitý v plynových, elektrických modeloch s rovnakou účinnosťou.
 5. Lacnejšie ako iné typy čistenia rúry.

negatívny:

 1. Menej účinné v porovnaní s inými technológiami čistenia.
 2. Ručné umývanie povrchu dverí, spodná časť bude stále musieť, pretože smalt pohlcujúci tuk nepokrýva tieto časti zariadenia.
 3. Vnútorné časti (vodiace lišty, plech na pečenie, gril) sa musia čistiť samostatne.
 4. Ak sa na povlak dostane sladký mliečny výrobok, vlastnosti skloviny sa stratia.
 5. Nie vždy rozpúšťa všetky zvyšky tukov naraz.
 6. V priebehu času bude potrebné dosky vymeniť alebo prevrátiť (ak sú obojstranné).

Video: katalytické čistenie rúry

Katalytické čistenie rúry - recenzie

Svetlana, 34 rokov Keď dorazili do obchodu, konzultant sa pýtal, aký druh upratovania potrebujeme a touto otázkou bola zmätená. Podľa recenzií mojich priateľov som si uvedomil, že pri menej častom používaní je lepšie využiť katalytickú možnosť. Nevyžaduje sa žiadna akcia, hlavná vec je, že povlak je na všetkých stenách, nielen na zadnej strane. Raz za 2-3 mesiace utieram dvere kľučkami.
Eugene, 30 rokov. Vyberte si z rôznych modelov pecí, ale rozpočet bol obmedzený, takže si vzali s katalytickým čistením. Neviem, či povlak funguje tak, ako má, ale nevidel som 6 mesiacov používania, že steny alebo zadný panel sú špinavé. Plech na pečenie, drôtený stojan sa musia umyť osobitne, ale vzhľadom na ušetrené peniaze sú to maličkosti.
Láska, 45 rokov V minulosti existovala drahá pec s pyrolýzou, ale v priebehu času sa na nábytku začalo objavovať škvrna, ktorá bola kvôli nemu nepretržite zahrievaná počas čistenia. Bol získaný nový model s katalytickou purifikačnou metódou. So stavom technológie som bol úplne spokojný, uplynul rok a len niekoľkokrát som si umyl dvere zo zvyškov jedla.