Angina pectoris - čo to je, príznaky a liečba srdcových chorôb

Náhle záchvaty bolesti na hrudníku sa nazývajú angina pectoris. Ochorenie je bežné u starších ľudí a ľudí stredného veku a čiastočná obštrukcia artérií sa považuje za hlavný dôvod jeho rozvoja. Z tohto dôvodu sa angína pektoris niekedy nazýva koronárne ochorenie alebo angína pectoris.

Nestabilná angína pectoris

Podľa klasifikácie má choroba stabilnú a nestabilnú formu. Typ patológie je určený dĺžkou a frekvenciou záchvatov, účinnosťou zmiernenia bolesti s nitroglycerínom. Ak dôjde k exacerbácii koronárnych srdcových chorôb (CHD), zvyšuje sa intenzita a trvanie bolesti srdca - prejavuje sa nestabilná angína pectoris. Zahŕňa tieto poddruhy choroby:

 • choroba po infarkte;
 • progresívna angína pectoris;
 • patológia Prinzmetalu;
 • prvé ochorenie.

Stabilný

Ak sa v reakcii na určitú úroveň záťaže objaví sternálna paroxyzmálna bolesť tlakovej alebo kompresnej povahy, prejaví sa to ako stabilná forma koronárnej choroby. Angina pectoris tohto druhu sa vyskytuje so silným emocionálnym stresom. Bolesť ustupuje pri užívaní nitroglycerínu alebo po úľave od stresu. Angina pectoris akejkoľvek závažnosti sa môže začať v dôsledku stresu, veterného chladného počasia, bohatého jedla. Variantná forma stabilnej ischémie sa môže vyvinúť v pokoji a mikrovaskulárna - so zvýšenou fyzickou aktivitou.

Vazospastické

Jasným príznakom koronárnej choroby srdca je vazospastická choroba alebo, ako sa tiež nazýva, angína prinzmetálna. Rozdiel medzi touto patológiou spočíva v tom, že v tepne dochádza k veľkému kŕču, v ktorom prudko klesá prítok krvi do myokardu. Hlavnou príčinou tohto stavu je ateroskleróza, ktorá prispieva k rozvoju takýchto záchvatov. Vasospastická prsná ropucha sa často vyvíja u ľudí stredného veku od 30 do 50 rokov, hoci forma ochorenia sa pozoruje iba u 5% pacientov. U dieťaťa sa choroba vyvíja veľmi zriedka.

Príčiny angíny pectoris

Angína pectoris je bohužiaľ to, čo milióny ľudí na celom svete vedia z prvej ruky. Medzi rizikové faktory patrí dedičnosť, vek a pohlavie. Muži vo veku 50 - 55 rokov sú náchylnejší k chorobám ako ženy. Koronárne ochorenie sa často diagnostikuje u priamych príbuzných, pričom hlavnou príčinou angíny pectoris je nevyvážená strava a nadváha.

Osoba môže ovplyvniť mnoho rizikových faktorov ich vylúčením zo života. Medzi odstrániteľné príčiny angíny patria:

 1. Hyperlipidémia. U 96% pacientov s angínou pectoris sa zvyšuje hladina cholesterolu a ďalších lipidových frakcií. To zvyšuje krvné zrazeniny v cievach.
 2. Nedostatok pohybu. Nedostatok pohybu postupne vedie k obezite a zhoršenému metabolizmu lipidov. Prítomnosť dvoch faktorov zvyšuje riziko progresie ischémie.
 3. Fajčiť. Kombinácia hemoglobínu s oxidom uhoľnatým vedie k hladovaniu buniek kyslíkom. Tento stav vyvoláva kŕče tepien, zvýšený tlak, zvyšuje sa riziko infarktu myokardu.
 4. Hypertenzia. Keď krvný tlak stúpa, zvyšuje sa napätie v myokarde a zvyšuje sa potreba kyslíka.
 5. Intoxikácia a anémia. Je sprevádzaná znížením dodávky kyslíka do srdcového svalu, čo vyvoláva ischemické záchvaty.
 6. Psycho-emocionálny stres. Srdce funguje v podmienkach vysokého zaťaženia, stúpa krvný tlak, myokard nedostáva dostatok živín a kyslíka. Stres vyvoláva arytmiu, dýchavičnosť, akútne záchvaty ischémie, hypertenznú krízu, náhlu koronárnu smrť.

Priznaki-

Príznaky choroby sú málo, ale charakteristické. Ľahko sa líšia od príznakov iných chorôb. Bolesť srdca s angínou pektoris sa prejavuje ako intenzívna ťažkosť v hrudníku, pocit nepohodlia a pocit pálenia za hrudnou kosťou, najmä v noci. Bolesť sa môže meniť: prenášaná na ľavú ruku alebo lopatku, krk alebo spodnú čeľusť. Trvanie útoku je od 1 do 15 minút. Vždy to začína náhle, náhle, ostro. Príznaky sa často vymiznú do 2 až 3 minút po užití valocordínu alebo iných tabliet na srdce.

Diagnóza angíny pektoris

Pri diagnóze sa zohráva dôležitá úloha pri objasňovaní sťažností pacienta, čo je anamnéza patológie. Vyhodnocujú sa klinické príznaky, vykonávajú sa inštrumentálne a laboratórne testy, aby sa presne určila závažnosť ochorenia. Keď sa špecialista rozhodne pre diagnózu, je to angína pectoris a infarkt myokardu, sú predpísané nasledujúce vyšetrenia:

 • koronárnej angiografia;
 • echokardiografia;
 • scintigrafia;
 • ergometria bicykla;
 • Holterov monitoring;
 • EKG.

Liečba angíny pectoris

Na elimináciu záchvatov angíny pectoris sa používajú konzervatívne metódy a chirurgický zákrok. Drogová terapia zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 1. Inhibítory ACE. Udržujte krvný tlak normálny, znížte srdcový rytmus.
 2. Polynenasýtené kyseliny Omega-3, statíny, fibráty. Stabilizujte a spomaľujte výskyt sklerotických plakov.
 3. Protidoštičkové látky. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach.
 4. Antagonisty vápnika. Pri vazospastickej angine pectoris je tvorba koronárnych spazmov znížená.
 5. Dusičnany (nitroglycerín a iné). Zastavte útoky. Sú určené na prevenciu pred dlhodobou fyzickou aktivitou alebo pred nárastom emócií.

Ako ešte liečiť angínu pectoris? Non-drug treatment je strava zameraná na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Je potrebné normalizovať telesnú hmotnosť, odstrániť zlé návyky. Chirurgická terapia závisí od závažnosti ochorenia. Zahŕňa operácie:

 • koronárna angioplastika;
 • rotablation;
 • atheroktomii;
 • štep koronárnej artérie.

Angina útok

Nie všetci ľudia vedia, čo je angina pectoris, najmä ak sa záchvat ischémie prvýkrát dotkne. Bolesť na hrudníku môže byť sprevádzaná tachykardiou, závratmi, stratou vedomia. Tablety nitroglycerínu majú iba krátkodobý účinok. Pacient sa zbledne, jeho pulz je sotva hmatateľný, pokles tlaku. Zastavenie útoku angíny pektoris môže vykonať iba pohotovostný lekár.

Všetci pacienti s podozrením na infarkt okamžite idú do nemocnice, kde sú starostlivo vyšetrení. Prvá pomoc prvej pomoci pri angíne pectoris poskytuje pacientovi psychický a fyzický odpočinok, dodáva čerstvý vzduch a dáva telu pohodlnú polohu. Tabletu nitroglycerínu je potrebné podať pod jazyk (v prípade absencie liek v kvapkách corvalolu alebo valocordínu 25 k), rozopnúť pevné oblečenie a počkať na lekára.

Diéta

Dôležitou súčasťou liečby ischemickej choroby srdca je správne zvolená strava. Ochorenie srdca sa vyvíja na pozadí nedostatočného prísunu krvi do srdcového svalu, takže jesť s angínou vylučuje všetky typy výrobkov, ktoré prispievajú k koronárnemu kŕču:

 • sadlo, mastné mäso;
 • mliečne výrobky s vysokým obsahom tukov;
 • párky, údené mäso;
 • vnútornosti.

Na ischémiu sú užitočné ryby a morské plody, všetky druhy listovej zeleniny, neleštené obilniny, hnedý chlieb, strukoviny a sójové jedlá. Je povolené jesť nízkotučné odrody hydiny, mäsa, nízkotučné mliečne výrobky, nesladené ovocie. Kaša je veľmi užitočná: ovsené vločky, ryža, pohánka, vajcia, proso. Znížte hladinu cholesterolu v krvi a doplňte telo vitamínmi rastlinnými olejmi: olivami, ľanom, kukuricou.

Alternatívne ošetrenie

Od pradávna boli srdcové choroby úspešne liečené bylinkami. Účinnou liečbou angíny pectoris sú bylinné odvariny a tinktúry. Hloh ružový sa považuje za najlepší spôsob liečby ischémie. Môžete to variť takto:

 • dať do pohára 7 polievkových lyžíc (polievkové lyžice) rozdrvených bobúľ hlohu a 7 pohárov vriacej vody;
 • nádobu zatvorte, zabalte ju a na dva dni vložte na teplé miesto;
 • namáhajte liek, pridajte 2 polievkové lyžice (polievkové lyžice) divej ruže;
 • vložte infúziu do chladničky, zoberte 1 šálku jedla.

Komplikácie angíny pektoris

Útoky na ischémiu sú spojené nielen so závažnými komplikáciami, ale aj so smrteľnými následkami. Prečo je angina pectoris nebezpečná? U pacientov sa často vyvinie kardioskleróza, po ktorej postupuje infarkt myokardu - najnebezpečnejší dôsledok choroby. Príznakom takejto patológie je dlhý koronárny záchvat - až pol hodiny. Dlhodobými komplikáciami angíny pectoris sú rozvoj arytmie a chronického srdcového zlyhania.

Prevencia

Niekoľko desaťročí sa na prevenciu trombózy a ischemického ochorenia používa aspirín (kyselina acetylsalicylová), ale jeho dlhodobé používanie môže viesť k problémom v gastrointestinálnom trakte, ako sú pálenie záhy, gastritída, nevoľnosť, bolesť žalúdka atď.
Aby sa znížilo riziko takýchto nežiaducich následkov, je potrebné vziať prostriedky do špeciálnej enterosolventnej vrstvy. Napríklad môžete použiť liek „Thrombo ACC®“ *, ktorého každá tableta je potiahnutá enterosolventným filmom, ktorý je odolný proti kyseline chlorovodíkovej z žalúdka a rozpúšťa sa iba v čreve. To zabraňuje priamemu kontaktu so žalúdočnou sliznicou a znižuje riziko pálenia záhy, vredov, gastritídy, krvácania atď.
-

Aby ste zabránili útoku, musíte dodržiavať niektoré odporúčania: vzdať sa fajčenia, alkoholu, konzumácie mastných potravín, sledovať telesnú hmotnosť. Dokonca aj sekundárny dym môže viesť k srdcovým chorobám. Spôsobuje angínu pectoris a nedostatok pohybu. Väčšina ľudí trávi život sedením pri počítačoch a televízoroch. Mierna fyzická aktivita odstráni riziko vzniku srdcových chorôb. Ohrození sú ľudia s cukrovkou a hypertenziou - predovšetkým musia sledovať svoju váhu a výživu.

* Existujú kontraindikácie, pred použitím je potrebné poradiť sa s odborníkom

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.