Viskóza - aký druh tkaniny: prírodný alebo syntetický

Toto je jediné prírodné vlákno prírodného pôvodu. Materiál bol vynájdený v roku 1884 vo Francúzsku vedcom Guillerom de Chardonnay. Prvým pokusom o vynález bol anglický chemik Robert Cook. Viskózový materiál získal popularitu až v 20. storočí. K jeho popularizácii prispela masová výroba viskózového oblečenia.

Vlastnosti viskózy

Dôležité vlastnosti viskózy: prechádza vzduchom, príjemným na dotyk a nespôsobuje podráždenie pokožky. Tieto vlastnosti sú prirodzené pre prírodné tkaniny, ale kombinujú ich s nevýhodami: látka sa môže zvrásniť, je slabá, ak je mokrá, a zmršťuje sa. Pre svoj krásny lesk a hladkosť sa látka nazýva „umelé hodváb“. Pre zákal pridajte špeciálne prísady. Unikátny materiál sa považuje za „prírodné syntetické látky“, pretože suroviny majú prirodzené zloženie. Tento materiál nedokáže odlíšiť laika od ľanu, hodvábu, bavlny.

Štruktúra

Je umelý hodváb syntetická alebo prírodná látka? Odpoveď je zrejmá - je to prírodný materiál, ale je vyrobený z pravej celulózy - dreva. Špeciálne spracovanie premení drvené zvyšky stromov na pyré z pyré z pyré. Potom deň vo vákuu sa drevo varí s pridaním roztoku hydrogensíranu vápenatého. Výsledná hmota sa lisuje špeciálnym sitom, čím sa získa viskózové vlákno na výstupe. Zaujímavý fakt: ak tlačíte rovnakú hmotu cez sito s menšími otvormi, získate známy polyetylén.

Vlastnosti-

Vo svojich vlastnostiach sa podobá prírodným tkaninám a je podobný bavlne. Je príjemné dotýkať sa vecí z viskózy, napínajú sa, produkt vyzerá dobre. Materiál má niekoľko výhod:

 • nespôsobuje alergie;
 • priedušná;
 • pohodlné - zahrieva sa v zime a chladí sa v lete;
 • pekne sa nosí;
 • vysoká hygroskopickosť (viskóza je lepšia ako bavlna v schopnosti absorbovať vodu);
 • Neaumuluje sa statická elektrina, pri obliekaní sa vlasy „nestoja“ a blúzka nebude šokovaná;
 • stálosť farieb;
 • sila;
 • vytvára krásne závesy a záhyby;
 • dobre vymaže a rýchlo schne;

Výroba

Z čoho sa vyrába viskóza? Jeho zloženie obsahuje celulózu - je to prírodný materiál. Predtým, ako nadobudne svoju obvyklú formu, sa uskutoční niekoľko chemických úprav. Proces výroby tkanín sa nezmenil už sto rokov, ale zariadenie prešlo modernizáciou. Existujú štyri hlavné výrobné kroky:

 1. Vytvára sa základ: drevo sa drví do stavu pilín a varí sa pridaním alkalického roztoku.
 2. Nite sa vytvárajú z výslednej hmoty pretláčaním cez špeciálne platne s malými otvormi. Hmota sa vytlačí do nádoby naplnenej kyselinou. Môže sa lisovať, bieliť, môžu sa pridať prísady na zlepšenie vlastností, prepožičanie farby.
 3. Fáza dokončovania tkaniny.
 4. Sušenie.

Druhy viskózy

V závislosti od spôsobu výroby a kvality materiálu sa vlákna delia do kategórií: viskózové hodváb, strižové vlákno, kordová niť. Teplé odevy sú vyrobené zo strižných vlákien, vyrábajú sa koberce, koberce. Z viskózového hodvábu (prešívaného materiálu) sa vyrába domáci textil. Vysoko kvalitná viskóza je vyrobená z kordových priadzí. Umelá viskóza sa môže zmiešať s prírodnými vláknami. V tomto prípade materiál získa vlastnosti, ktoré sú vlastné prírodným tkaninám. Znížia sa aj náklady na textílie.

Ak sa k prírodným tkaninám pridáva viskóza, môžu sa vyrábať lesklé, matné, ľahké a husté látky. Čo je to viskóza bez prísad? Toto je krehká syntetika. Absolútna viskóza zahŕňa bambus, mikromodálny, modálny. S prísadami vo forme elastánu (5%) sa vyrába textília, ktorá sa bude natahovať a používa sa na výrobu výrobkov. Pridaním polyesteru sa získa materiál „olej“ alebo „olej“. Je veľmi príjemné nosiť, dobre zapadá do tela a používa sa na výrobu odevov (dámske šaty).

Strižná handrička je druh viskózovej tkaniny, nie je pokrčený, elastický, pomocou ktorej sú všité blúzky a košele. Ďalším materiálom je tenzel, ktorý sa získava z pilín eukalyptu. Je veľmi podobný bavlne. Z nej vyrábajú výrobky pre domácnosť, posteľnú bielizeň. Acetát - produkt získaný z celulózového odpadu, vyzerá ako hodváb. Podšívka pre vrchný odev je z tohto materiálu. Takéto výrobky sa neťahajú.

Mnohí sa zaujímajú o otázku kupy - aký druh látky? Jedná sa o najdrahší typ viskózovej tkaniny, ktorá sa používa na výrobu odevov a na úpravu krojov. Siblon - nový druh, bol získaný v 70. rokoch z pilín ihličnatých stromov. Materiál má zlepšené vlastnosti, lepšie ako iné typy vlákien, asi 1,5-krát.

Ako prať viskózu

Viskózový odev si vyžaduje opatrnú manipuláciu. Je lepšie ju umyť ručne alebo v práčke v režime jemného prania. Teplota vody počas prania sa nemusí robiť nad 30 stupňov Celzia. Točenie v práčke je neprijateľné a tiež je lepšie točiť manuálne, inak odev stratí tvar. Žehlenie sa vykonáva so žehličkou v režime "hodváb".

Cena-

Cena tkaniva závisí od mnohých faktorov: hustota, zloženie, kto produkuje, typ tkaniny. Viskóza vo veľkom sa nakupuje lacno. Kvalitná viskóza sa môže predávať za cenu až niekoľkých desiatok rubľov za 1 meter. Základ pre podšívku bude stáť 250 - 300 rubľov, jemné pleteniny - 700 - 900 rubľov, potlačené, vyrobené v Číne - až 700 rubľov. Toľko je krepová viskóza. Je lepšie si objednať a kúpiť materiál v internetovom obchode tak, že si pozriete katalóg a prečítate si jeho popis.

Ako zvoliť viskózu

Pri výbere odevov alebo textílií existujú charakteristické vlastnosti, vďaka ktorým je možné ich rozoznať. Tenká viskóza je svetlá, lesklá alebo matná, odolná, hladká a na dotyk chladná. Ak chcete, môžete vykonať experiment: zapáliť malý kúsok. Vlákna recyklovaného dreva obsiahnuté v zmesi spôsobia jasný oheň a bude cítiť zápach spáleného papiera. Vlákna sú spálené a pri dotyku vytvárajú hrudky, ktoré sa pri dotyku rozpadajú.

Recenzia

Elena, 33 rokov Môj postoj je pre túto štruktúru komplikovaný, je tu veľa kontroverzných otázok. To je príjemné tkanivo pre telo a dobre priliehajúce k postave, je úžasne opotrebované, pre ktoré sa mi to páči. Je to však syntetika a je pre mňa ťažké byť v nej teplo, alebo skôr v odevoch vyrobených z tejto textílie. Golfové ponožky kupujem len na jeseň a zimu a nič iné si myslím, že moje telo je veľmi citlivé.
Angela, 44 rokov, ktoré ma zaujímali, viskóza - aký druh tkaniny? Kým som to skúsil. Je nenáročná v starostlivosti. Cievky sa však často vytvárajú po praní, aj keď sa umývam v jemnom režime. Pri praní je farba zachovaná, ale pri odstreďovaní musíte byť opatrní. Ideálne veci nie sú vyrobené z čistého vlákna, ale kombinované: s vlnou alebo bavlnou.
Katya, 35 rokov, mám také tričko, je pre mňa ťažké byť v horúčave. Ak je vec monofónna, objavia sa na nej potné škvrny. Preto sa mi páčia župany a roláky vyrobené z tohto materiálu: originálne a svetlé farby, na ktorých je nenáročné starať sa, je vložka na starostlivosť o nábytok. Moja dcéra má z toho kabát, ľahko sa umyje, rýchlo schne, čo je dôležité pre veci detí, na ňom sa neobjavujú žiadne cievky.