Ako upiecť celý baklažán v rúre - recepty s videom. Koľko pečieme baklažán v rúre a mikrovlnnej rúre

Exotický baklažán - zelenina, ktorú Rusi už dlho milovali. Ich druhé ruské meno znie jemne: modro. Pečené celé sú základom mnohých chutných zeleninových jedál, príloh, šalátov a zaváranín na zimu.

Ako si vybrať baklažán

Úspech jedál z baklažánu sa kladie pri výbere na trhu. Požiadavky na modré, ktoré sa rozrezajú na kocky alebo kruhy, nie sú také vysoké ako požiadavky na tie, ktoré sú pripravené úplne. Pečená zelenina by mala byť dokonalá, ako na fotografii v lesklom časopise. Pred pečením baklažánu v celej rúre nezabudnite na znaky kvality:

 1. Čerstvá baklažán - tvrdý a ťažký. Pri dlhodobom skladovaní sa z neho vyparuje značné množstvo vlhkosti.
 2. Zelené a hladké stonky sú charakteristické pre čerstvé ovocie. Časom zhnedne, zaschne, môže sa pokryť bielym plesňovým povlakom.
 3. Príliš veľké ovocie môže byť prezreté alebo pestované s veľkým množstvom hnojiva. Obe sú škodlivé.
 4. Koža zdravého plodu môže mať rôzne farby (fialová, ružová, fialová, zelená, biela, takmer čierna). Malo by byť vždy lesklé, lesklé, hladké.
 5. Modré z dôvodu veľmi dlhého skladovania zmačkajú. Takýto produkt nie je potrebný.
 6. Najcitlivejšie plody bez horkosti sú biele a ružové. Toto je ich odrodová vlastnosť.

Na varenie budete potrebovať vysoko kvalitné modré s hmotnosťou do jednej libry. Pre jednu záložku na drôtenom stojane vyberte zeleninu, ktorá má rovnaký tvar a veľkosť. Pečený baklažán by nemal byť mechanicky poškodený (rany, škrabance, jamky). To je obzvlášť dôležité, ak plánujete na zimu zmraziť uvarené malé modré. Zároveň je lepšie variť ovocie jednej odrody.

Ako upiecť celý baklažán v rúre

Pečená modrá je nielen chutným nezávislým jedlom, ale aj prípravou na mnoho ďalších jedál. Ako môžem piecť baklažány celé v peci, aby boli chutné, zdravé a chutné? Na tento účel existuje niekoľko osvedčených metód:

 • na grile;
 • vo fólii;
 • v púzdre na pečenie.

Najjednoduchší spôsob je grilovanie zeleniny. Pripravte si tie malé modré: dôkladne ich umyte, opláchnite vriacou vodou, osušte papierovou utierkou a odrežte chvosty. Aby ovocie, pri pečení, neprasklo, urobte 3-4 vpichy vidličkou na koži baklažánu. Varenú zeleninu položte na drôtený stojan. Baklažán pečieme pri teplote 180 - 200 stupňov, kým sa úplne nezavrie

Koľko pečieme celý baklažán

Závisí to od veľkosti zeleniny. Malé modré s hmotnosťou 200 - 300 gramov sa pečú v priebehu 20 - 25 minút. Ovoce pol kilogramu potrebuje dlhšiu dobu pečenia. Uchovávajú sa v peci 40 - 50 minút. Pripravené baklažán je vo vnútri mäkký a má zlatohnedú farbu. Pečené malé modré možno použiť ako nezávislé jedlo. Často sú zmrazené, pokryté marinádou alebo slnečnicovým olejom. Pečená zelenina vytvára vynikajúci kaviár z baklažánu.

Pečený modrý recept

Ako upiecť celé baklažány v peci celé, aby sa stali základom chutného a zdravého obeda? Zaujímavá kombinácia celých modrých s hrubo nasekanou ďalšou zeleninou a bylinkami. Ingrediencie na varenie obeda:

 • celý malý baklažán (jeden na jednu porciu);
 • jedna stredná mrkva na dve až tri porcie;
 • zemiaky (jedna alebo dve hľuzy na jednu porciu);
 • cibuľa (jedna cibuľa pre 2-3 porcie);
 • paradajka (jedno médium na dve porcie);
 • paprika (jedna na jednu porciu);
 • pár strúčikov cesnaku;
 • banda vašich obľúbených zelených;
 • koreniny;
 • pár lyžičiek rastlinného oleja.

Príprava misky je rekordná. Surovú zeleninu opláchnite s výnimkou modrých, šupiek, nakrájaných na veľké kúsky. Zmiešajte, pridajte soľ, olej, korenie, nasekaný cesnak. Vložte zeleninovú zmes do pekáča. Na vrch položte pripravené baklažány (umyté, suché, bez stopiek). Nezabudnite urobiť pár kožných dier. Utesnite rukáv uvoľnením vzduchu z neho a pošlite ho do rúry predhriatej na 180 stupňov po dobu 40 minút. Hotová zelenina sa namočí do šťavy baklažánu a bude nezvyčajne chutná. Pred podávaním posypte bylinkami bylinky.

Ako variť celý grilovaný baklažán

Celé modré sa dajú plniť vložením zeleniny, syrov, húb a dokonca aj mäsových náplní do rezu pozdĺž ovocia. Grilovaný baklažán je obzvlášť dobrý. Vyskúšajte modré, drevené uhlie na grile a cesnak. Pripravujú sa podľa tohto receptu:

 1. Nakrájajte sádlo na tenké dlhé plátky.
 2. Nasekajte cesnak.
 3. Plátky tuku posypte plátky cesnaku.
 4. Malá modrá bez stopiek, opatrne rezaná hlbšie ako polovica hrúbky ovocia. Soľ vo vnútri zárezu.
 5. Začnite rezom 1-2 plátky sadla s cesnakom.
 6. Ovocie grilovajte na drevenom uhlí, kým sa neuvarí. Občas ich obracajte, aby ste rovnomerne upiekli.
 7. Malé množstvo omáčky (majonéza) doplní vaše malé modré k dokonalosti.

Skontrolujte ďalšie recepty na pečenie sadla v rúre.

Ako piecť baklažán v peci celé vo fólii

Páčilo sa vám recept, ale nezasahuje vám výlet do mesta zlé počasie? Baklažán so slaninou sa dá pripraviť v domácej rúre. Rovnakým spôsobom by sa modré pred pečením mali zabaliť do fólie - zachová sa tým neporovnateľná aróma a chuť cesnakového baklažánu. Pretože nie je možné vizuálne kontrolovať proces pečenia zeleniny vo fólii, poznamenajte si čas varenia. Predhrejte rúru vopred, položte baklažány na plech a pečte 30-40 minút.

Video: Ako variť celé baklažány v rúre na zmrazenie