Ako zatmeliť steny

Ak chcete získať krásny povrch steny, musíte povrch správne pripraviť. Za týmto účelom zarovnajte steny čo najviac s tmelom. Na dosiahnutie dobrých výsledkov je veľmi jednoduché, hlavne je správne zvoliť materiál, nástroje na prácu a študovať nuansy nanášania tmelu.

Ako tmel na vlastné steny

Takmer všetky typy povrchových úprav (s výnimkou obkladačiek alebo špeciálnych panelov) vyžadujú predchádzajúce zarovnanie stien. Osobitná pozornosť by sa mala venovať povrchovej úprave maľby alebo tapiet. Aké materiály sa používajú na spracovanie, ako správne zatmeliť steny? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete nižšie. Najprv budeme hovoriť o vyrovnávacích povrchoch tapiet a náterov.

Tmavé steny na tapety

Mnoho ľudí sa zaujíma o túto tému: odstránenie hrbolkov z povrchu, na ktorom sa plánuje lepenie tapety. Steny sa spravidla upravujú pomocou špeciálneho tmelu. Pred spracovaním je potrebné skontrolovať povrch. Na tento účel sa používa špeciálny nástroj - pravidlo, ktoré sa uplatňuje na stenu horizontálne, vertikálne, diagonálne. Ak je na mieste viditeľný voľný priestor, znamená to, že došlo k nezrovnalostiam.

Ako zatmeliť steny pod tapetu? Materiál by mal byť nanesený vo vrstve, ktorej hrúbka by nemala byť väčšia ako 5 milimetrov (ak je povlak hrubší, zle schne a rýchlo sa odlupuje). Na dosiahnutie rovnomerného náteru sa odporúča použiť veľkú špachtľu, ktorá by sa mala udržiavať v uhle 30 stupňov. Tmel sa môže začať pod stropom alebo zdola a je vhodnejšie spracovať rohy malou špachtľou. Na efektívne vyrovnanie zaschnutého tmelu musíte použiť kožu so špecifickými parametrami: P80-P120 (cena je približne 150 - 180 rubľov).

Tmel na maľovanie

Ak chcete, aby maliarsky náter bol krásny, dokonale rovnomerný a vzal do úvahy maximálnu estetiku, musíte vedieť, ako natrieť steny na maľovanie. Toto sú tipy na nanášanie tmelu pred natieraním:

 1. Je lepšie zvoliť špachtle stredných a malých rozmerov.
 2. Brúsny papier by mal mať zrnitosť P120. Tónovanie musí byť starostlivo obrúsené.
 3. Odporúča sa vykonávať prácu počas dňa, keď je miestnosť svetlá. To je nevyhnutné na zistenie každej malej chyby.
 4. Môžete vytvoriť ďalšie osvetlenie, ale na tento účel by ste mali viesť svetlo z inej miestnosti.
 5. Ako správne zatmeliť steny pred nanesením farby? Technológia nanášania stierkovej hmoty je identická s procesom vyplňovania povrchu pod tapetu. Jediný rozdiel: musíte starostlivo a dôkladne odstrániť aj tie najmenšie nedostatky.
 6. Ak sa nedá naučiť, ako opravovať vlastnými rukami, je lepšie pozvať odborníkov. Cena ich služieb sa líši v závislosti od mnohých faktorov.

Ako zvoliť tmel

Pastovitá hmota pozostávajúca z malých častí minerálnej látky (sadry, vápna, kriedy atď.), Ktorá sa používa na vyrovnávanie povrchov, je tmel. Pred vložením stien musíte urobiť správny výber materiálu. Je potrebné venovať pozornosť veľkosti častíc: čím menšie sú, tým je povrchová vrstva tenšia. Tmelová zmes sa klasifikuje podľa druhu cementového materiálu, úrovne prípravy, účelu.

Vzhľadom na „zväzok“ tmelu môže byť:

 • sadrovec (používa sa na spracovanie vnútorných stien budovy);
 • cement (vhodný do miestností s vysokou úrovňou vlhkosti);
 • polymér (používa sa v konečnej fáze práce, pretože vám umožňuje vytvoriť dokonale hladkú stenu).

Klasifikácia podľa stupňa pripravenosti:

 • pripravení;
 • uschnúť.

Podľa účelu:

 • vyrovnávací tmel (na predbežnú úpravu povrchu);
 • povrchová úprava (na vyhladenie stien do 1 mm);
 • špecializovaný tmel (na konkrétny účel uvedený na obale);
 • univerzálna hmotnosť (všetky typy určenia);
 • dekoratívne (vytvoriť osobitnú textúru na stenách, má najvyššiu cenu).

Cena tmelu na steny

Predtým, ako sa naučíte, ako správne zatmeliť vnútorné steny miestnosti, musíte si kúpiť stierkovú hmotu. Cena často závisí od typu poťahu, výrobcu a hmotnosti balenia. Tmel je možné objednať v špecializovanom obchode, kúpiť v internetovom obchode lacno alebo na stavebnom trhu podľa katalógu. Nižšie je uvedená tabuľka s približnou cenou rôznych druhov povrchovej úpravy.

Druh tmelu

Priemerná cena stavebného materiálu v rubľoch

Sadra

300-600

cement

500-800

polymér

300-400

štart

300-500

Cieľová čiara

400-800

univerzálne

350-450

dekoratívne

2000-6000

Technológia Wall Putty

Pred podrobným popisom toho, ako správne opraviť stenu, sa odporúča oboznámiť sa so všeobecnou procesnou technológiou krok za krokom:

 1. Steny je možné kvalitatívne zatmeliť iba vtedy, keď je povrch vopred pripravený. Stena musí byť očistená od prachu, nečistôt a potom musia byť defekty odstránené akrylom alebo lepidlom.
 2. Potom sa povrch ošetrí antiseptickými činidlami a aplikuje sa primer.
 3. Po zaschnutí základnej vrstvy môžete začať tmeliť a vyčistiť povrch.

Príprava stien na tmel

Pri vypĺňaní stien nie je potrebné používať majáky alebo výstužnú sieť. Pred začatím prác musia byť steny starostlivo pripravené. Stena by mala byť dokonale čistá: je potrebné odstrániť škvrny, staré omietky, okoviny. Neodporúča sa ani tmel na zamrznuté povrchy. Pred nanesením vyhladzovacej hmoty je potrebné stenu ošetriť základným náterom (cena tohto materiálu je cenovo dostupná a nízka) - je to nevyhnutné pre lepšiu priľnavosť povrchu a tmelu. Základná zmes sa nanáša v jednej rovnomernej vrstve pomocou špeciálneho valca.

Počiatočný tmel

Najprv sa na stenu aplikuje východiskový tmel, ktorý je nevyhnutný na odstránenie trhlín, upevňovacích švov, rôznych otvorov a podobných nedostatkov. „Štart“ je usporiadaný do niekoľkých hustých vrstiev (2 až 5 mm). Roztok je pripravený zo suchého prášku a vody. Nie každý nováčik môže „identifikovať“ počiatočný náter, ale špecialista to okamžite vidí: taký tmel je tmavší a po stuhnutí sa líši vo voľnej štruktúre. Musíte omietku so širokým nástrojom. Po vysušení je každá vrstva brúsená špeciálnou sieťou alebo šmirgľom z hrubého zrna.

Nanesenie dokončovacieho tmelu na steny

Po vytvrdnutí východiskovej vrstvy sa na ňu aplikuje tmel pomocou nástroja strednej veľkosti. Je usporiadaný v tenkej vrstve, ktorá robí povrch steny dokonale hladkým a krásnym. Hlavným cieľom tejto udalosti je úplne odstrániť všetky póry, škrabance a iné nepravidelnosti predchádzajúcej vrstvy. Nesprávny nekvalitný výkon ktoréhokoľvek zo stupňov môže spôsobiť výskyt hlbokých trhlín, odlupovanie náteru a pokaziť estetiku miestnosti. Cena finálneho materiálu je vyššia ako východiskový materiál.

Ako nanášať tmel na stenu

Na zatmelenie povrchu stien vlastnými rukami je užitočná určitá sada vybavenia:

 1. Vŕtať pomocou špeciálnej miešačky. Väčšina sortimentu tmelu sa suší. Prášok sa najlepšie riedi vodou. Ak chcete zmiešať tieto dve zložky do homogénnej hustej konzistencie, musíte použiť vŕtačku s miešačkou.
 2. Sada lopatiek rôznych veľkostí. Pri plnení stien sa hodia nástroje veľkých a malých rozmerov. Malé špachtle sa používajú na prácu na ťažko dostupných miestach (ako sú rohy).
 3. Pravidlo. Toto kovové zariadenie sa používa na pohodlné a vysoko kvalitné vyrovnanie tmelu.
 4. Hladina lasera sa používa pred nanesením východiskovej vrstvy. Ak chcete skontrolovať hladkosť steny, musíte nastaviť majáky a úroveň.
 5. Valčeky a kefy na základný náter. Tento krok nemožno preskočiť. Tenký, ale silný základný film zvyšuje pevnosť stien a je tiež zárukou vysokej úrovne adhézie (adhézie) k akémukoľvek dokončovaciemu stavebnému materiálu.
 6. Brúsny papier pomáha odstraňovať prebytočné častice materiálu a vytvára dokonale hladký a rovný povrch. Na rmutovanie východiskovej vrstvy je lepšie použiť hrubozrnnú pokožku a na konečnú úpravu - s najmenšími zrnami.
 7. Vždy existuje možnosť kúpiť správne nástroje za prijateľnú cenu.

Ako nanášať tmel na vnútorné steny? Technológia procesu je nasledovná:

 1. Hotová zmes na vyrovnanie je naplnená špachtľou s úzkou základňou.
 2. Potom sa uloží na široký nástroj a otrie sa ním.
 3. Na povrch sa aplikuje špachtľa. Hmota sa tiahne pozdĺž steny zľava doprava.
 4. Prebytočná zmes sa odstráni pohybom stierky v opačnom smere.
 5. Preto je rozložených niekoľko vrstiev.

Ako zatmeliť rohy stien

Ak chcete správne zatemniť rohy, musíte použiť špeciálny nástroj - uhlovú špachtľu. Je vhodný na obrábanie vnútorných a vonkajších rohov. Najskôr sa na povrch nanesie dostatočné množstvo zmesi a potom sa vyhladí špachtľou, kým sa nedosiahne požadovaný výsledok. Hrúbka tmelu vo vnútornom rohu by mala byť 2 až 5 mm, pretože nie je ľahké trieť taký povrch. Pre vonkajšie rohy je povolené použiť väčšie množstvo materiálu, pretože budú brúsené štrbinou so zrnitosťou 150.

Ako vyrovnávať steny tmelom

Na konci článku sa môžete zoznámiť so základnými pravidlami vyrovnávania vnútorných plôch bytového domu. Ako zatmeliť steny? Túto technológiu stojí za to sa držať:

 1. Najskôr sa na palete malej hĺbky položí malta alebo vápenná malta.
 2. Odoberie sa malá špachtle, trhliny, praskliny, triesky v betóne alebo tehlovej stene sú s ňou uzavreté.
 3. Tmel sa nanáša postupne, rovnomerne po celom povrchu.
 4. Pomocou dlhého pravítka alebo pravidla je výsledok zarovnania riadený.
 5. Steny a škáry sa brúsia po konečnom vytvrdení počiatočnej a konečnej vrstvy.

Video: tmel na steny