Ako odstrániť atrament z pera z oblečenia

Problém škvŕn na perách je známy pre všetkých: školákov, študentov, administratívnych pracovníkov a dokonca aj ľudí, ktorí nesúvisia s duševnou prácou. Z tohto dôvodu sa mnohí zaujímajú o to, ako odstrániť atrament z oblečenia. Nemali by ste experimentovať - ​​existuje veľa osvedčených spôsobov, ako obnoviť produkt v jeho čistote a pôvodnom vzhľade. Vyskúšajte overené metódy.

Ako prať atrament z oblečenia

Nechcete nič úplne zničiť? Potom postupujte podľa základných odporúčaní:

 1. Po výbere vhodného produktu ho skúste použiť na samostatný kus látky, ktorý sa vždy spolu s predmetom predáva. Neexistuje žiadny taký strih, môže byť presne testovaný na nenápadnom mieste, lepšie na zadnej strane produktu.
 2. Existuje veľa spôsobov, ako odstrániť škvrny, ale nie všetky sú jemné a vhodné pre všetky tkanivá. Ako odstrániť atrament z pera z vyblednutého oblečenia? Nepoužívajte rozpúšťadlá - zmenia farbu položky. Ďalšou vecou je ocot, ktorý pomáha opraviť odtieň na farebnej tkanine. Na odstránenie škvŕn zo syntetických materiálov je vhodné zvoliť kvapaliny s acetónom.
 3. Ak škvrny zostanú aj po odstránení atramentu, mali by ste sa ich umyť obyčajnou vodou a mydlom.
 4. Ak chcete odstrániť škvrny z produktu, pripravte pracovnú plochu, pod látku vložte papierové obrúsky (papier), aby sa rozpustený atrament nepretekal cez látku.

Ako umyť atrament

Stopy písacieho produktu vytvoreného na vašej obľúbenej veci? Na ich odstránenie môžete použiť chemikálie. To sa dá urobiť pomocou špeciálneho pracieho prášku, uložte odstraňovač škvŕn (lacnejšie alebo drahšie, napríklad Vanish, ACE). Nemenej účinné prostriedky založené na prírodnom mydli na žlč "Antipyatin". Nasledujúce položky sú veľmi obľúbené pri odstraňovaní atramentu:

 • amoniak;
 • glycerol;
 • etylalkohol;
 • acetón na nechty;
 • sóda;
 • citrónová šťava;
 • kyslé mlieko;
 • prostriedky pre riadu;
 • benzín a mnoho ďalších.

Ako odstrániť atrament z guľôčkového pera

Úplne odstrániť blot môžu byť improvizované metódy, ktoré sú k dispozícii v akejkoľvek domácnosti. Naučte sa, ako to najlepšie robiť. Prostriedky a metódy aplikácie:

 1. Amoniak. Zrieďte ho rovnakým množstvom vody, potom naneste na škvrnu od farby a nechajte ju vystaviť. Po 2 minútach vec opláchnite, ak je to potrebné, postup zopakujte. Ideálne pre košele, blúzky z bielych tkanín.
 2. Glycerín. Tento neagresívny prostriedok musí byť aplikovaný na špinavé miesto po dobu jednej hodiny, potom opláchnuť slanou vodou a mydlom. Spravidla stačí jeden takýto postup.
 3. Ak neviete, ako odstrániť atrament z ľanu, bavlny, použite zmes alkoholu a acetónu v rovnakých pomeroch. Zmiešajte 2 prísady, zmes zohrejte, namočte do nej gázu a cez ňu vyžehlite škvrny.
 4. Kyslé mlieko. Účinné pri odstraňovaní nových značiek. Vezmite kyslé mlieko, namočte do produktu niečo, potom ho umyte mydlom a do vody pridajte niekoľko kvapiek amoniaku.
 5. Citrónová šťava Položte výrobok na stopu atramentu, umyte. Vhodný pre výrobky všetkých farieb okrem bielej.
 6. Soda. Perfektne odstraňuje škvrny z jemných tkanín. Pripravte kašičku vody, sódy, pridržte zmes na veciach, vec odstráňte a umyte.
 7. Kyslé. Obzvlášť účinný na odstránenie nečistôt na farebných tkaninách. Po 10 minútach namočte pokazenú vec do jogurtu, umyte ju mydlom a opláchnite.
 8. Holiaci krém na holenie. Produkt napente, naneste na škvrnu na atrament. Keď je krém nasýtený, produkt opláchnite.
 9. Zmes alkoholu a terpentínu. Vhodný na odstránenie starých škvŕn. Je potrebné zmiešať prísady v rovnakom množstve, škvrnu namočiť do zmesi, počkať hodinu a pol. Opláchnite.
 10. Zubná pasta. Po chvíli ho odložte na škvrnité miesto. Je lepšie použiť bielu pastu, pretože farba sa bude musieť opláchnuť po dlhú dobu.

Ako odstrániť atrament z plniaceho pera

Takéto písacie výrobky sa často musia doplňovať, takže škvrny na veciach z nich nie sú nezvyčajné. Ako odstrániť z pera atrament? Jednoduché a všadeprítomné metódy odstraňovania:

 1. Mastenec. Akonáhle sa škvrna objaví, musíte ju rýchlo posypať mastencom (škrob), potom ju prikryte papierovou utierkou na vrchu. Škvrny zmiznú, pretože sú absorbované absorbentom.
 2. Pracie mydlo. Nečistoty z pera utrite špinavou oblasťou silno kefou. Opláchnite ich v teplej vode. Metóda je vhodná pre malé škvrny.
 3. Benzín. Ideálne na odstránenie nečistôt z vlny. Očistite škvrnu z rukoväte produktom a potom ju umyte v teplej vode s práškom.
 4. Horčičný prášok. Pomáha odstraňovať škvrny gélových písacích nástrojov z hodvábnych výrobkov. Prášok je potrebné zmiešať s vodou do stavu suspenzie a nechať na veciach. Po dni utrite a vyperte oblečenie v studenej vode.
 5. Petrolej. Odstraňuje škvrny na vlnenej textílii. Táto vec by sa mala ošetriť petrolejom a potom sa umyť.

Prečítajte si tiež: ako prať kuchynské utierky doma.

Video: ako odstrániť z guľôčkového pera atrament

Recenzia

Irina, 18 rokov, Manžel má také postavenie, že sa každý deň vracia v špinavom oblečení: niekedy so škvrnami, potom s rozvodmi. Včera zničil nové džínsy tým, že ich zašpinil guličkovým perom. Musel som hľadať na internete informácie o tom, ako sa zbaviť blot. Po prečítaní, že amoniak pomáha, som sa rozhodol skúsiť to. Skvelý nástroj! Na tkanine alebo na koži nezostali žiadne stopy.
Maria, 26 rokov, keď som začala študovať na univerzite, opýtala som sa svojej matky, ako mi z gélového pera odstráni z oblečenia atrament. Radila niekoľkými spôsobmi, z ktorých si vybrala jeden - jogurt. Je vždy po ruke, je to veľmi pohodlné. Túto vec namočím do jogurtu asi 30 minút, potom ju umyji práškom. Tento jednoduchý spôsob nikdy nikdy nezlyhal. Vyskúšajte to!
Olga, 31 rokov, keď môj lupič začal chodiť do prvej triedy, začalo ma trápenie. Bolo veľmi ťažké odstrániť z pera škvrny na oblečení - pralo sa obyčajným práškom, nie vždy úspešne. Keď sa matka dozvedela o tomto probléme, odporučila použiť špeciálne mydlo na bielizeň. Našiel som to ľahko v neďalekom supermarkete, po zakúpení užitočného produktu žijem bez obáv.
Lily, 25 rokov. Ak sa na odeve objaví stopa atramentu, odstráňte ju, keď je čerstvá. Potom budete musieť veľmi ťažko vyčistiť znečistený produkt. Pred umývaním je dôležité škvrnu odstrániť. Ja na to používam kaše zo sódy a vody. Niekedy to ani raz neumýva, potom to skúste znova. Radím každému, aby tak urobili.