Bazálna teplota na začiatku tehotenstva

Po oplodnení prechádzajú všetky orgány a systémy ženského tela zásadnými zmenami. Fyziologické premeny sa prejavujú už v počiatočnej fáze tehotenstva. Kľúčovým ukazovateľom zdravia dievčaťa v tejto dobe je bazálna teplota, zmeny, ktoré môžu naznačovať patológie alebo odchýlky.

Čo je to bazálna teplota?

Je to indikátor teploty v podmienkach maximálneho zvyšku tela. BT sa meria rektálne počas tehotenstva a závisí od hormónu progesterónu vylučovaného ženskými pohlavnými orgánmi, ktorého objem sa často mení počas mesačného cyklu. Stanovením bazálnej teploty môžete zistiť čas začiatku a konca ovulácie (na plánovanie oplodnenia) a určiť začiatok tehotenstva. BT vám umožní zistiť, či sa v ženskom tele vyskytujú zápaly alebo iné patologické procesy.

BT norma po počatí

Aby sa oplodnené vajíčko mohlo prichytiť na stenu maternice, sú potrebné určité podmienky. Ženské telo na to vytvára priaznivé prostredie pomocou progesterónu, ktorý sa počas ovulácie vytvára vo zvýšených objemoch. S pomocou hormónu sa maternica stáva schopnou prijať oplodnené vajíčko a umožniť rozvoj placenty. Toto vysvetľuje nárast BT na začiatku tehotenstva. Hodnota teplomeru v tomto prípade spravidla vykazuje 37 - 37,3 ° C.

Ak bazálna teplota v skorých štádiách tehotenstva zostáva v stanovenom rámci - naznačuje to, že vývoj plodu sa vykonáva normálne, bez komplikácií. U niektorých žien sa indikátor môže líšiť až o 38 stupňov, čo je v dôsledku individuálnych charakteristík tela, ale aby ste sa uistili, že neexistujú žiadne choroby, mali by ste navštíviť lekára.

Telesná teplota počas skorého tehotenstva sa má merať každé ráno v rovnakom čase. Iba tak si môžeme byť istí presnosťou ukazovateľov: na telo ešte nemali vplyv žiadne vonkajšie faktory. Po jedle, fyzickej aktivite (aj minimálnej), pociťovaní rôznych emócií, sa bazálna teplota mení. Počas dňa sa BT pod vplyvom týchto faktorov neustále mení, takže meranie v popoludňajších alebo večerných hodinách je zbytočné.

Dôvody odchýlenia sa od normy

Lekári diagnostikujú vysokú bazálnu teplotu v skorých štádiách tehotenstva av niektorých ďalších prípadoch. Ukazovateľ sa napríklad môže zvyšovať so zápalovým procesom v ženskom genitourinárnom systéme. Aby ste sa uistili, že ste tehotná, musíte sledovať trvanie oneskorenia menštruácie a vykonať test. Po potvrdení oplodnenia lekár odporučí dievčaťu pravidelne monitorovať BT, aby sa v prípade patologických procesov mohli včas eliminovať.

Vysoká bazálna teplota u tehotných žien niekedy naznačuje prítomnosť zápalu v orgánoch reprodukčného systému. Niekedy sa BT zvyšuje s mimomaternicovým tehotenstvom: napriek abnormálnemu umiestneniu vajíčka sa vyvíja, čo spôsobuje zvýšenú produkciu progesterónu v tele. Znakmi abnormalít pri zvýšenej teplote sú bolesti s lokalizáciou v dolnej časti pobrušnice a nahnedlý vaginálny výtok.

Možnou príčinou zvýšeného BT v skorom tehotenstve je nerovnováha hormónov, ktorá je spojená so sekréciou estrogénu. Nedostatok tohto hormónu v ženskom tele môže viesť k ukončeniu tehotenstva a neplodnosti. Nižšie bazálna teplota (pod 36,9 ° C) s následným zvýšením tiež naznačuje možné patológie. Nízke skóre BT môže naznačovať zápal maternicového endometria.

Ako merať základnú teplotu na určenie tehotenstva

V počiatočných fázach a po BT sa sutra meria pred vstaním z postele, keď je ženské telo v režime minimálnej aktivity. V tomto prípade je teplomer ponorený 2 cm do konečníka alebo pošvy a udržuje sa tam 3-5 minút. Rokovací poriadok:

 • jeden teplomer nie je možné vložiť do rôznych otvorov, aby sa zabránilo infekcii perinea;
 • je lepšie používať ortuťový teplomer, pretože elektronické zariadenia nevykazujú presné výsledky;
 • meranie by sa malo vykonávať približne v rovnakom čase denne;
 • na vykonanie zákroku leží na chrbte alebo žalúdku (predtým je zakázané vstávať, pretože sa zvyšuje prietok krvi do pobrušnice a panvy);
 • meranie bazálnej teploty na začiatku tehotenstva je povolené po najmenej piatich hodinách spánku;
 • počas kontroly BT nie je možné mať sexuálnu intimitu (obdobie medzi činom a časom, keď môžete určiť teplotu, by malo byť najmenej 12 hodín);
 • je zakázané užívať akékoľvek drogy;
 • pred meraním BT nemaj raňajky;
 • postup možno vykonať iba v zdravom stave (aj slabý výtok z nosa môže ovplyvniť hodnotu teplomera);
 • minimálne trvanie sledovania BT je 3 - 4 cykly (kratšie obdobie neposkytuje lekárovi možnosť vyvodiť závery o zdraví pacienta).

Sprievodca zostavením tabuľky záznamov BT

Bazálna teplota počas tehotenstva v počiatočných fázach pomáha včas monitorovať zmeny v tele. Pre väčšie pohodlie si ženy vytvárajú špeciálny rozvrh, v ktorom sú zadávané údaje BT. V takom prípade sa uvádza dátum merania teploty, deň mesačného cyklu, teplomer a poznámky. Posledný stĺpec môže obsahovať faktory, ktoré by mohli ovplyvniť BT (črevné poruchy, stres, zlý spánok atď.).

Ako vytvoriť tabuľku na písanie BT:

 • nakreslite dve osi (X a Y) na kus papiera v bunke, prvá označuje deň cyklu a druhá označuje BT;
 • zadajte namerané údaje do grafu a spojte body tak, že vytvoríte zakrivenú čiaru;
 • nakresliť prekrývajúcu sa čiaru nad šiestimi indikátormi BT v počiatočnej fáze menštruačného cyklu, ktorá predchádzala ovulácii (prvých päť dní cyklu a dni s kontroverzným ukazovateľom BT sa nezohľadňujú);
 • na kompilovanej teplotnej krivke dva dni po ovulácii nakreslite zodpovedajúcu čiaru a zvýraznite ju inou farbou.

Ako dekódovať graf bazálnej teploty počas tehotenstva

Schéma BT podmienečne rozdelí cyklus na 2 časti. Prvá fáza je súčasťou rozvrhu až do ovulačnej značky, druhá fáza je po nej a trvá dlhšie. Ako dlho to môže trvať? Podľa lekárov je najlepšou voľbou 2 týždne, ale za normu sa považuje aj obdobie 12 až 16 dní. Trvanie menštruačného cyklu u rôznych predstaviteľov slabšieho pohlavia sa líši a závisí od trvania počiatočnej fázy.

Ak si v prípade pravidelného merania ukazovateľov BT počas prvého trimestra tehotenstva a dlhšie všimnete, že trvanie druhej fázy je kratšie ako 10 dní, je dôvod navštíviť lekára. Okrem toho je potrebné zohľadniť rozdiel priemerných teplôt v oboch fázach. Bazálna teplota v skorých štádiách tehotenstva by sa mala normálne líšiť v prvej a druhej časti menštruačného cyklu najviac o 0,4 ° C. Ďalší rozdiel naznačuje prítomnosť hormonálnej nerovnováhy.

Video: aká by mala byť rektálna teplota počas tehotenstva

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.