Rozterový epitel

Správne vykonaný náter by mal obsahovať bunky stratifikovaného skvamózneho, cylindrického a žľazového epitelu, vaginálnej flóry, hlienu a stredného počtu neutrofilov. Pomer zložiek, stav každého typu bunky umožňuje lekárovi identifikovať včasnú patológiu ženských a mužských pohlavných orgánov.

Čo je to epitel

Všetky povrchy tkanív a orgánov sú chránené integrálnymi epitelovými bunkami. V závislosti na funkcii látky, intenzite jej mechanického zaťaženia, má výstelka odlišnú štruktúru, hrúbku. Pokožka vystavená najväčším vonkajším vplyvom je pokrytá viacvrstvovým plochým keratinizujúcim epitelom. Vrstvenie je spojené s podšívkou jednotlivých častí dýchacích, tráviacich a močových ciest. Je to kvôli blízkosti vonkajšieho prostredia, frekvencii kontaktu s mikrobiálnymi látkami.

Byt

Vonkajšie genitálne trakty majú heterogénny celok. Vagína a vonkajšia časť krčka maternice (exocervix) sú lemované stratifikovaným skvamóznym epitelom. Keď dozrievajú, mladá (základná) vrstva (vrstva) je vytlačená z membrány tak, ako to bolo, a mení jej bunkový tvar a veľkosť. Cytogram obsahuje plochý epitel povrchovej vrstvy - najzrelejšie prvky s malým jadrom, hojnú cytoplazmu. Valcový epitel v nátere u žien predstavuje výstelku vnútorného hltanu, ktorá je súčasťou krčka maternice.

Glandulární

Krčka maternice je pokrytá epitelovými bunkami sekrečného typu (endocervix). Vytvárajú hlien, ktorého hromadenie v kanáliku vytvára druh korku, ktorý chráni dutinu maternice pred infekciou. Správne vykonaný náter obsahuje bunky endocervixu, tvorí asi 10% bunkových zložiek. Ak je však veľa glandulárneho epitelu, musí sa konzultovať s gynekológom, aby sa vylúčili proliferatívne procesy, polypy krčka maternice.

Cylindrický

Väčšina náteru sú skvamózne bunky. Medzi nimi sú malé skupiny valcových výsteliek úzky prechodný úsek (vnútorný hltan) krčka maternice. Neprítomnosť takejto bunkovej kompozície môže naznačovať dysfunkciu produkcie hormonálneho estrogénu, častejšie menopauzy. Vyskytuje sa s cystickými léziami vaječníkov. Hranolové bunky sú rovnaké valcovité, ale sploštené. Vyskytujú sa v náteroch starších pacientov, sú znakom atrofických, dystrofických procesov.

Norma epitelových buniek v nátere

Kvalitatívne a kvantitatívne zloženie náterov pre cytologiu závisí od dvoch faktorov. Prvým je stav genitálneho traktu pacienta. Druhým je správnosť odobratia materiálu na cytologický prípravok. Na sklo by sa mali dostať bunky vaginálneho, krčka maternice, krčka maternice u žien, skvamóznych buniek a uretrálneho epitelu u mužov. Iba v takom prípade bude lekár schopný diagnostický materiál náležite vyhodnotiť.

U žien

V cytologii prevládajú skvamózne bunky v nátere, ale jedno zorné pole by nemalo obsahovať viac ako dvadsať jednotiek. Norma je prítomnosť niekoľkých menej zrelých stredných buniek zo strednej (granulovanej) vrstvy. Asi 10% bunkovej kompozície padá na valcovú a žľazovú zložku. Flóru predstavujú baktérie tyčinkového a kokcálneho pôvodu, prevaha jedného alebo druhého druhu závisí od fázy menštruačného cyklu. Prítomnosť jednotlivých neutrofilov je prípustná.

U mužov

Normálna laboratórna analýza u mužov zahŕňa viacvrstvové ploché a uretrálne bunky. Podšívka močovej trubice je viacradá, nedochádza k žiadnemu rozdeleniu na vrstvy (ako v krčku maternice). Z tohto dôvodu je uretrálna zložka predstavovaná rovnakými bunkovými prvkami - hranolovým prechodným typom. Môžu byť prítomné inklúzie moču (málo soľných kryštálov). Povolené sú jednotlivé koky, nie viac ako päť prvkov zápalového radu (neutrofily, biele krvinky).

Čo znamená veľké množstvo epitelu v nátere?

Normálny cytogram v nátere na flóre obsahuje 12 až 20 epitelových buniek na zorné pole. Nadmerný obsah šupinatej zložky naznačuje podráždenie, zrýchlené odmietnutie základnej vrstvy. Príčinou môžu byť zápalové procesy rôznych etiológií, potom lekár uvidí v lieku značné množstvo bielych krviniek (zvyčajne nie viac ako päť). Často sa zistí patogén: Trichomonas, gonokoky, vírusové inklúzie.

Pri absencii prvkov zápalu by ste mali myslieť na leukoplakiu, ďalšie odrody dyskeratózy. Alergické reakcie na lokálne lieky (antikoncepčné prostriedky, terapeutické masti, čapíky) sa prejavujú na podobnom obrázku. Hygienické výrobky často spôsobujú mierne podráždenie. Epitel krčka maternice počas tehotenstva môže byť o niečo hojnejší, bunková cytoplazma má známky decidualnej metamorfózy, čo je normálny variant.

Cytologický obraz u mužov sa líši: s vekom sa skvamózny komponent môže zvýšiť, ale jeho počet by nemal prekročiť 15 jednotiek v jednom zornom poli. Množstvo epitelových mas, nečistôt hlienu, leukocytov naznačuje zápalový proces. Nemali by sa robiť nezávislé pokusy o liečbu, čo môže viesť k zmierneniu príznakov bez toho, aby sa vylúčila príčina ochorenia.

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.