Je možné jesť granátové jablko pri cukrovke?

Strava pre ľudí s cukrovkou má určité obmedzenia. Z ponuky sú vylúčené všetky potraviny obsahujúce zvýšené množstvo cukru a uhľohydrátov. Ovocie pre diabetikov je tiež „luxusné“, ale niektoré z nich sú dokonca prospešné. Napríklad sa pri dennej konzumácii odporúča granátové jablko pri cukrovke. Červené ovocie, ktoré je možné kúpiť v ktoromkoľvek supermarkete, má priaznivý vplyv na organizmus, ak nie je fanatizmus.

Zloženie a užitočné vlastnosti granátového jablka

Čo je užitočné granátové jablko? Už dlho sa považuje za ovocie, ktoré používali na liečebné účely starovekí liečitelia. Kosti, zrná, kôra granátového jablka a jeho šťava obsahujú obrovské množstvo „užitočnosti“. Lekári zbytočne neodporúčajú používať toto ovocie u ľudí s metabolickými poruchami vody a uhľohydrátov. Zloženie granátového jablka predstavuje širokú škálu živín:

 1. Ovocie obsahuje kyselinu citrónovú a jablčnú, ktoré účinne chránia pred skorbutom.
 2. Granátové jablko obsahuje tiež pektíny - látky na dokonalé fungovanie čriev.
 3. Granátové jablko je vynikajúce na posilnenie imunitného systému vďaka vitamínom A, B, E, C.
 4. Monosacharidy „žijú“ v šťave: sacharóza, fruktóza, glukóza.
 5. Aminokyseliny sú antioxidanty, ktoré pomáhajú pri rakovine.
 6. Osoba s cukrovkou bude mať prospech z rôznych stopových prvkov, minerálov. Telo funguje hladko vďaka draslíku, vápniku, železu, fosforu, sodíku, horčíka, ktoré obsahujú zdravé ovocie.

Medzi hlavné pozitívne vlastnosti granátového jablka pri cukrovke patria:

 • zvýšiť imunitu;
 • čistenie krvných ciev z veľkých sklerotických plakov, ktoré sa často vyskytujú u diabetikov;
 • urýchlenie výroby hemoglobínu;
 • doplnenie energetických zdrojov tela;
 • likvidácia toxických látok, ktoré sa hromadia v črevách, pečeni;
 • výrazné posilnenie kapilár;
 • doplnenie v dôsledku aminokyselín, vitamínov, minerálov;
 • nižší cholesterol;
 • zavedenie metabolizmu;
 • podporuje normálne fungovanie pankreasu, žalúdka.

Je možné jesť granátové jablko pri cukrovke 1. a 2. typu

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, či je možné jesť granátové jablko na diabetes mellitus prvého a druhého stupňa? Odpoveď: je to možné a dokonca potrebné. Niektorí budú namietať: v granátovom jablku je cukor! Áno, je, ale táto zložka červeného ovocia vstupuje do tela so zvláštnymi neutralizátormi: soľami, vitamínmi, aminokyselinami. Tieto látky nedovoľujú zvyšovať hladinu cukru a úspešne dopĺňajú liečbu. Je možné jesť granátové jablko so semenami, piť jeho zdravú šťavu pre akýkoľvek stupeň choroby.

Lekári odporúčajú jesť ovocie každý deň, ale za určitých podmienok. Granátové jablko sa môže jesť raz denne. Ovocie by malo byť zrelé, kvalitné, čo najprirodzenejšie (bez chemikálií). Ak prísne dodržiavate všetky tipy, ktoré sa týkajú výživy a životného štýlu osoby s cukrovkou, bude z červeného „skladu“ vitamínov prospešné iba zdravie.

Ako piť šťavu z granátového jablka pri cukrovke

Lekári odporúčajú, aby diabetici pili čerstvú zrelú šťavu z granátového jablka. Pre osobu s ochorením prvého alebo druhého stupňa je takýto nápoj dobrý preháňadlo a tonikum. Šťava z granátového jablka dokonale uhasí smäd po dlhú dobu, znižuje hladinu cukru a výrazne zlepšuje celkovú pohodu.

V prípade zvýšenej hladiny glukózy v tele sa pacient často stretáva s veľmi nepríjemnými bolestivými pocitmi v oblasti genitálií, močového mechúra. Vďaka šťave, ktorú je možné zriediť malým množstvom medu, tieto problémy ustupujú do pozadia. Diabetici môžu piť takýto nápoj v dávke 60 kvapiek šťavy na pol pohára prevarenej vody.

Existujú nejaké kontraindikácie?

Pred zaradením granátového jablka do dennej stravy by sa mal pacient s diabetom poradiť s endokrinológom. Je to potrebné, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám choroby. Existuje niekoľko kontraindikácií, ktoré súvisia s používaním červeného ovocia:

 • choroby postihujúce gastrointestinálny systém (pankreatitída, vred, gastritída, cholecystitída atď.);
 • alergie;
 • čistá koncentrovaná šťava môže byť škodlivá, ťažko poškodzuje zubnú sklovinu, preto sa musí miešať s vodou alebo džúsom iného ovocia.

Dozviete sa viac o tom, čo s cukrovkou môžete jesť.

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.