Polosuchý poter podlahy

Počas výstavby alebo počas opráv je často potrebné vyrovnať podlahy. Bez tohto nie je možné kvalitne dokončiť podlahu, či už ide o dlaždice, parkety, laminát alebo linoleum. Medzi inými metódami vyrovnávania sa stále viac používa polosuchý poter. Táto technológia pomáha eliminovať existujúce nedostatky a nerovnosti podláh, pričom je ekonomicky výhodná a na konečné zaschnutie nevyžaduje veľa času.

Čo je polosuchý poter podlahy

Od zvyčajného tradičného vyrovnávania povrchu pomocou zmesi piesku a cementu sa spôsob nanášania polosuchého poteru vyznačuje minimálnym množstvom vlhkosti a pridaním častíc vlákna. Pre lepšiu pevnosť a pevnosť povrchu sa používa výstužná sieťovina, ktorá zabraňuje poteru poteru po vyschnutí pri pokládke podlahovej krytiny a počas prevádzky.

Klady a zápory

Pri vyrovnávaní povrchov majú polosuché zmesi na podlahové potery svoje výhody a nevýhody. Medzi nedostatky sa uvádza iba potreba špecializovaného vybavenia pri práci na veľkej ploche. Ďalej zvážte výhody:

 • je možné vyhnúť sa vysokej vlhkosti, čo je dôležité pri práci na podlahách;
 • takéto zmesi sa pripravujú vonku a potom sa podávajú na pracovisku;
 • zvýšená pevnosť sa dosiahne zosilňujúcimi štruktúrami a prísadami (kovová mriežka a polymérne vlákno);
 • úspory: znížené požiadavky na hydroizoláciu;
 • náklady sú optimalizované a čas na usporiadanie poteru je skrátený.

Technológie

Typický mechanizovaný polosuchý poter na podlahu sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 1. Príprava povrchu: odvoz odpadu, odstránenie predchádzajúcich náterov, odstránenie prachu.
 2. Hydroizolácia, pri ktorej sa používa plastová fólia, špeciálne materiály, ktoré majú dodatočnú tepelnú a zvukovú izoláciu.
 3. Prilepenie stien pomocou tlmiacich pások na úroveň hrúbky budúceho poteru.
 4. Inštalácia majákov na vytvorenie rovnomerného povrchu požadovanej kvality. Ich inštalácia sa odporúča pomocou laserovej vodováhy.
 5. Príprava pracovnej zmesi, ktorá obsahuje: cement (1 diel), piesok (3 až 4 diely), výstužné vlákno (600 - 800 g na každý meter kubický roztoku). K tejto konzistencii sa pridáva voda, až kým hrudka stlačená v ruke nie je hustá, ale prestane sa rozpadať.
 6. Vykonajte poter. Hotové riešenie postupne vypĺňa priestor medzi majákmi a je distribuované podľa pravidla. Po 12 hodinách sušenia začnú povrchovú úpravu škárovať.

Materiály

Na usporiadanie sa vyžaduje toto vybavenie:

 • laserová vodováha - nevyhnutná na polohovanie majákov;
 • špachtle, špachtľa - nástroje na nanášanie postrekovej malty;
 • pravidlo - používa sa na hrubé vyrovnanie a utesnenie povrchu poteru, rezanie zmršťovacích škár;
 • Ručný strúhadlo alebo lyžica - používa sa vo fáze dokončovania povrchu.

Spotrebné komponenty roztoku zahŕňajú nasledujúce materiály:

 • Portlandský cement
 • piesok;
 • voda;
 • polymérne vlákno.

Typická spotreba materiálu, schéma prípravy roztoku:

 • Primárna šarža: 75 kg piesku, 50 kg cementu, 10 litrov vody.
 • Sekundárna dávka: 100 kg piesku, 8 - 10 litrov vody.
 • Zavádzanie vlákniny: 7-8 gramov na liter vody.

Ako vyrobiť polosuchú podlahu poter vlastnými rukami

Ak nemáte skúsenosti s podobnou prácou a máte pochybnosti o tom, ako si sami urobiť podlahový poter, postupujte podľa vyššie uvedených odporúčaní, aby ste povrch rýchlo a efektívne pripravili. Aby po vysušení nevznikli praskliny a sfarbenie, je dôležité správne vykonať prípravné práce a rovnomerne naniesť pracovnú zmes. Je lepšie začať s malými plochami, napríklad s vyrovnaním podlahy kúpeľne alebo WC. Je lepšie vykonávať opravy tohto typu v teplom období.

Ako dlho suchý poter vyschne?

Pri podobnej technológii na vyrovnávanie podláh dochádza k vysúšaniu pracovného roztoku do jedného dňa po aplikácii. V tomto okamihu sa uskutoční drvenie a injektáž povrchu, odstránia sa drobné chyby. Potom sa zmes piesok-cement vysychá asi 5 až 7 dní v závislosti od teploty a vlhkosti vzduchu v prostredí. Do tejto doby je už možné položiť dlaždice, ale položiť laminátovú alebo parketovú dosku by malo byť až po niekoľkých týždňoch.

Cena za meter práce

S priemernou hrúbkou poteru 50 mm sa jeho cena pre Moskvu a Moskovský región pohybuje v rozmedzí od 7 do 8 USD za meter štvorcový. Malo by sa pamätať na to, že ak sa vytvorí polosuchý poter z teplej podlahy, ktorého hrúbka bude oveľa väčšia, budete si musieť kúpiť viac spotrebného materiálu. Náklady tiež závisia od kvality vyrovnaného povrchu.

Video: polosuchý poter na podlahu

Odporúčame vám pozerať sa na úžasné video nižšie, kde je technika vyrovnávacej podlahy zreteľne znázornená. Skúsení odborníci z videa vám pomôžu vyhnúť sa chybám počas práce a povedať, ako najlepšie vykonať hlavné fázy práce. Po pozretí tohto videa sa môžete považovať za profesionála v tejto veci a kvalitatívne si môžete urobiť takúto podlahovú stierku vlastnými rukami.

Recenzia

Nikolay, 32 rokov, počas opravy v kúpeľni som vyskúšal polosuchý poter. Hlavnou výhodou tohto spôsobu vyrovnávania je to, že zmes schne oveľa rýchlejšie ako pri bežných podlahových poteroch alebo hromadných podlahách. Napríklad dlaždice na takomto povrchu sa ukladajú doslova na 5 dní, čo výrazne urýchľuje opravu. Keďže oblasť bola malá, pri práci neboli žiadne osobitné ťažkosti.
Boris, 56 rokov, pri výstavbe chaty sa plánovalo inštalovať podlahové kúrenie, čo výrazne zväčšilo hrúbku náteru. Dátumy boli obmedzené, preto sa rozhodlo o použití technológie suchého liatia. Ušetril sa nielen čas: nízka vlhkosť hotovej zmesi umožnila použitie bez dodatočnej hydroizolácie.
Sasha, 27 rokov. So všetkými pozitívnymi aspektmi polosuchý poter niekedy spôsobuje problémy pri vyrovnávaní: spravidla je ťažké rezať vysoké hľuzy hustej zmesi.
Elena, 29 rokov Žijeme v starej budove, takže sme sa báli používať technológiu hromadných podláh pri oprave bytu: aby sme nepoškodili stropy susedov spodného poschodia. Som veľmi vďačný pracovníkom, ktorí navrhli polosuchý poter - len nájdenie v našej situácii! Urobili sme všetko hladko a rýchlo, o deň neskôr sme to išli!