Palmový oleín, čo to je

Čítaním etikety výrobku sa stále častejšie nachádza zloženie palmového oleja. Ak tvrdíme z hľadiska trhových vzťahov, nie je nič také prekvapujúce v nahradení klasických rastlinných tukov. Použitie oleja znižuje výrobné náklady, nie je menej kvalitné ako analógy. Palmový oleín, čo to je? Spory o nebezpečenstvách a výhodách doplnku pretrvávajú dodnes. Budeme študovať tento problém a zistíme, kde je pravda.

Kde sa používa palmový oleín

Guinea Eleis je rastlina pestovaná v mnohých krajinách s tropickým podnebím. Čo je palmový olej? Je to látka, ktorá sa extrahuje z plodov rastlín, ktoré sa tiež nazývajú olejové palmy. Použitím rôznych technológií sa vyrába palmové jadro a ropa. Prvý má podobné vlastnosti ako kokos. Je rozšírený vo výrobe potravín a kozmetike. Druhá, v závislosti od stupňa spracovania, má 3 frakcie:

  1. Stearín je tuhá látka. Môže byť obsiahnutý v nátierke alebo margaríne.
  2. Olej - látka s nižšou teplotou topenia, ale v rovnakom pevnom stave. Skvelé na vyprážanie, nedáva horenie, dym.
  3. Oleínový olej má krémovú konzistenciu. Často sa vyskytuje v detskej potrave, sladkostiach, mlieku a ďalších výrobkoch. Bežným výskytom je palmový oleín v müsli.

Teplota topenia palmového oleja je rôzna a pohybuje sa v rozmedzí od 16 (oleín) do 52 (stearín) stupňov. Znakom takéhoto rastlinného tuku je, že potravinársky priemysel používa iba rafinované a dezodorizované deriváty. Bez spracovania má produkt technický účel - pomocou ktorého získava mydlo, sviečky, mazivá.

Škody a výhody palmového oleja

V celom svetovom spoločenstve stále prebiehajú diskusie o bezpečnosti tohto tuku pre ľudské telo. Keďže ide o prírodný produkt, na aplikáciu sa kategoricky nevzťahujú. Na otázku, či palmový oleín poškodzuje telo, nie je možné jednoznačne odpovedať. Majte na pamäti, že nadšenie pre akýkoľvek rastlinný tuk je nebezpečné pre reprodukčný systém a hormonálnu rovnováhu.

Čo je škodlivý palmový olej? Pre začiatok je prítomnosť nasýtených tukov vo veľkých množstvách. Nadmerná spotreba neguje všetky výhody a spôsobuje jej škodlivosť. Tuk upcháva krvné cievy, je veľmi ťažké ho z tela odstrániť. Toto stanovisko je medzi spotrebiteľmi rozšírené, ruskí vedci ho však odmietajú ako vedecky neprimerané.

Palmový oleín, čo to je? Tuhý stav tuku sa v kozmetike bežne používa. Masky, krémy, balzamy, stylingové výrobky - iba malý zoznam, do ktorého sa pridáva oleín. Mononenasýtené a polynenasýtené kyseliny zlepšujú krvné cievy, znižujú hladinu cholesterolu a urýchľujú obnovu buniek. Tokotrienoly majú antioxidačnú vlastnosť.

Komarovsky o palmovom oleíne v detskej potrave

Známy pediatr nezdieľa obavy z nebezpečenstva doplnkov, ako aj z GMO. Na otázku svojich čitateľov: palmový oleín, čo to je, doktor odpovedá takto: „horor pre spotrebiteľov.“ Lekárska prax ukazuje, že zdravotné problémy sú rovnaké (zápcha, alergia), a to ako u dojčených detí, tak u detí, ktoré dostávajú zmesi mlieka s oleínom. Podľa lekára je oveľa dôležitejšie viesť zdravý životný štýl a monitorovať dieťa. Choďte viac, dýchajte čerstvý vzduch, temperament, dávajte fyzickú aktivitu.

Video: palmový olej je škodlivý

Mliečne výrobky, akonáhle sú zdravé, sú teraz hrozbou. Už ich nemožno jesť tak, ako chcete. Všetko kvôli palmovému oleju, o jeho nebezpečenstvách a výhodách sa diskutuje teraz a bude sa o nich diskutovať na dlhú dobu. Hlavným problémom je, že kvalita nečistôt vo výrobkoch vyrábaných v Rusku je veľmi nízka. Doplnková látka častejšie nespĺňa požiadavky GOST, a preto predstavuje riziko pre ľudí.