Ručné antiseptikum

Časté cesty vo verejnej doprave, každodenné pohyby po meste a množstvo kontaktov - infekcie sú všade v poriadku. Starostlivá hygiena je takmer jediný spôsob, ako pomôcť chrániť vaše zdravie. Pre tieto prípady bola vytvorená špeciálna látka - antiseptikum na ruky, ktoré sa stalo neoddeliteľnou súčasťou dámskych kozmetických tašiek, ako je napríklad prášok alebo balzam na pery. Tento dezinfekčný prostriedok je mobilný - dodáva sa vo forme gélov, obrúskov a sprejov, ktoré sa dokonca zmestia do malej kabelky.

Čo je antiseptikum

Ide o špeciálnu dezinfekčnú tekutinu, ktorej účelom je inhibovať rast baktérií a iných mikroorganizmov. Antiseptiká sa v medicíne často používajú. Tu sú najslávnejšie z nich: jód, brilantná zelená, peroxid vodíka. Pred objavením sa týchto dezinfekčných prostriedkov lekári zriedka podstúpili riziko vykonávania operácií zahŕňajúcich otvorenie tela, pretože postup často zomrel smrťou kvôli rýchlo sa rozvíjajúcim infekciám.

V modernom svete sa špeciálne antiseptiká široko používajú nielen v lekárskej oblasti, ale aj v potravinárskom priemysle, nachádzajú sa v detergentoch, farbách a lakoch, v nechtových salónoch a kozmetických štúdiách. Tieto výrobky nie je potrebné používať v každodennom živote - existujú pohodlné a účinné antibakteriálne tekutiny na každodenné použitie. Hovorí sa im moderné slovo - sanitizer. Nedávno boli zaradené do zoznamu potrebných výrobkov osobnej starostlivosti.

Zloženie dezinfekčného prostriedku

Hlavným prvkom zloženia ručného antiseptika je alkohol, ktorého koncentrácia by mala byť najmenej 60%. Iné chemikálie z dezinfekčných prostriedkov sa môžu líšiť podľa výrobcu, ale niektoré zložky sú rovnaké. Okrem alkoholovej bázy sú nevyhnutnými prvkami kompozície antibakteriálneho činidla glycerín a propylénglykol, ktoré tiež používajú lekárske a potravinové sféry. Glycerín sa používa ako zahusťovadlo a propylénglykol dezinfikuje vzduch.

Výrobcovia pridávajú k zloženiu ručných antiseptík:

 1. Všetky druhy vitamínov na zlepšenie stavu pokožky (A a E).
 2. Príchute.
 3. Výťažky z aloe vera, citrusových plodov, levandule, čajovníkového oleja.
 4. Kyselina mliečna.

V predaji sú hygienické antiseptiká bez alkoholovej bázy pre tých, ktorí majú citlivú pokožku. Často sa používajú v materských školách (škôlkach, školách), v kaviarňach a reštauráciách. Zloženie takýchto dezinfekčných prostriedkov obsahuje najmenší podiel etylalkoholu a hlavnou zložkou je soľný roztok s prídavkom iných antialergénnych chemikálií.

Pravidlá zaobchádzania s antiseptikami na rukách

Aby všetky škodlivé baktérie odumreli a aby boli ruky chránené pred napadnutím mikroorganizmami, musíte postupovať podľa niektorých klasických metód ošetrovania rúk dezinfekčným prostriedkom:

 1. Ak je to možné, umyte si ruky dôkladne mydlom. Potom ich utrite dosucha.
 2. Na ruky naneste antiseptický gél na ruky (3 ml).
 3. Ak chcete dosiahnuť maximálnu penetráciu prostriedku, dezinfikujte dezinfekčný prostriedok na pokožku po dobu 15 až 30 sekúnd.
 4. Počas procedúry sa pokúste postihnúť všetky oblasti pokožky.
 5. Otáčajte v pohybe medzi prstami a chrbtom ruky.
 6. Antiseptikum votrite do sucha.

Nemali by sme zabúdať, že časté používanie antiseptických látok môže mať nepriaznivý vplyv na ľudské zdravie - tekutina zabíja nielen škodlivé organizmy, ale aj prospešné baktérie, ktoré chránia pokožku pred infekciami. Pokiaľ ide o používanie dezinfekčných prostriedkov, hlavnou vecou nie je preháňať to, čo sa týka detí - mladí rodičia sa snažia dezinfikovať nielen všetky predmety v okolí dieťaťa, ale aj pokožku dieťaťa a ničiť prírodné prekážky. Sterilné prostredie neprináša dieťaťu zdravotné výhody.

Čo sú to antiseptiká kože

Antibakteriálne ručné výrobky predáva široká škála výrobcov. Vďaka svojej rastúcej popularite sa výrobok každý deň nachádza stále častejšie na pultoch supermarketov a lekární. Výrobcovia antiseptík prezentujú svoje výrobky rôznym spôsobom:

 • mydlo;
 • sprej;
 • gél;
 • obrúsky.

Sprej

Jednou z posledných inovácií v antiseptikách je dezinfekčný prostriedok na ruky. Fľaša s rozprašovačom je vhodná na použitie na ulici, v kaviarňach, zdravotníckych zariadeniach a na iných preplnených miestach. Nastrekovaný dezinfekčný prostriedok pokrýva veľkú plochu bez toho, aby vytvoril film, ale kvôli vysokému obsahu alkoholu niekedy zasychá pokožku. Jedným z najpopulárnejších dezinfekčných prostriedkov je ručný sprej Protect, ktorého približná maloobchodná cena je od 75 do 100 r. Spoločnosť "Emital" vyrába podobné výrobky za cenu 270 - 300 s.

Gél

Antiseptické a dezinfekčné prostriedky vo forme gélu sú najobľúbenejším typom dezinfekčných prostriedkov. Takýto nástroj je pohodlne uložený v zásuvke kancelárskeho stola. V „poľných“ podmienkach sa v zhone vyleje viac alebo menej tekutín, ako je potrebné. Uvoľnený uzáver fľaše z nedbalosti pravdepodobne poškodí vrece alebo veci. Na pultoch lekární a supermarketov je antiseptický gél na ruky od Sanitelle, ktorý stojí asi 70 - 80 s. na 50 ml nádobu. Nástroj rovnakého objemu Velvet Pens sa predáva za cenu 80 - 90 ks.

Mydlo

Tento typ antibakteriálneho činidla je najlepší antiseptikum. Je určený na použitie doma. Medzi výrobcami sú obľúbené antiseptiká Safeguard a Dettol. Približné náklady na mydlové brikety oboch spoločností sú asi 50 s. Zrejmou výhodou tohto nástroja je, že každé dieťa, ktoré nerozumie tomu, ako používať gél alebo sprej, sa môže naučiť, ako ho používať doma. Antiseptické tekuté mydlo s automatickým dávkovačom je populárnou vlastnosťou toaliet zdravotníckych zariadení, kaviarní a reštaurácií.

Obrúsky

Táto kategória antibakteriálnych látok je vhodná pre ľudí, ktorí vedú aktívny životný štýl. Obrúsky napustené antiseptickým zložením sa používajú nielen na trenie rúk, ale aj na predmety, napríklad pre simulátory v telocvični alebo volante automobilu. Takéto dezinfekčné prostriedky nezaberajú veľa miesta - sú vhodné na výlety. Spoločnosť Kleenex ponúka na nákup antibakteriálne utierky za cenu 30 s. pre 15 kusov a Salfeti - od 30 do 40 s. pre rovnaký počet výrobkov.

Ako vyrobiť antiseptikum vlastnými rukami

Ak chcete, môžete si pre svoje ruky vytvoriť antiseptikum prirodzene. Receptúra ​​obsahuje tieto zložky:

 • sterilná voda - 100 ml;
 • Aloe Vera gél - 1 čajová lyžička;
 • čajovníkový olej - 5 kvapiek;
 • levanduľový extrakt - 5 kvapiek;
 • grapefruitový olej - 10 kvapiek;
 • odvar byliniek - 50 ml (nalejte čajovú lyžičku paliny, šalvie a tymiánu, nalejte 150 ml vriacej vody a trvajte 10 minút na vodnom kúpeli).

Podrobné pokyny na vytvorenie tekutého antiseptika pre pokožku:

 1. Zmiešajte aloe vera gél s čajovníkom a levanduľovým olejom.
 2. Po zriedení zmes dôkladne pretrepte, pridajte sterilnú vodu.
 3. Výsledná tekutina sa zmieša s odvarom bylín.
 4. Nalejte zmes do sprejovej fľaše - antiseptikum je pripravené.

Video o dezinfekčnom prostriedku doma

Zaujímavé video nižšie ukazuje výhody používania antibakteriálnych látok na ruky. Ktoré antiseptikum je lepšie zvoliť? Čo je pohodlnejšie používať v každodennom živote - sprej, utierky, mydlo alebo dezinfekčný prostriedok na ruky? Sú dezinfekčné prostriedky škodlivé? Kde je možné vziať si so sebou pohodlné a mobilné antiseptické prostriedky na ruky? Ak chcete poznať odpovede na všetky tieto otázky a postarať sa o svoje zdravie, toto video je pre vás.

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.