Diuretiká - ktoré sú lepšie na užívanie.

Pri niektorých druhoch chorôb dochádza k zadržiavaniu tekutín v tele a objavuje sa opuch rúk, nôh a tváre. Na symptomatickú liečbu, zlepšenie stavu pacienta, sa používajú špeciálne diuretiká, ktoré vyvolávajú zvýšené vylučovanie moču, ktoré odstraňuje prebytočnú tekutinu a soli z tela. Diuretiká alebo diuretiká pomáhajú vyrovnať sa s ťažkým priebehom chorôb, ako sú hypertenzia, zlyhanie srdca, obezita, cirhóza, intrakraniálny tlak, opuch stien krvných ciev a používajú sa pri ochoreniach obličiek.

Princíp účinku diuretík

Diuretiká sú lieky rôznych chemických štruktúr, ktoré vo väčšej / menšej miere ovplyvňujú zvýšenie intenzity obličiek a v dôsledku toho aj veľké močenie. Vďaka nim je v tubulárnych obličkách inhibovaná reabsorpcia solí a vody, čo vedie k rýchlej tvorbe moču a vylučovaniu týchto látok. Existujú lieky, ktoré pôsobia priamo na obličky (obličky) a lieky, ktoré podporujú zvýšenú sekréciu tekutín a ovplyvňujú ďalšie telesné systémy (extrarenálne).

Odstránením prebytočnej tekutiny spolu so sodíkom z tela zmierňujú opuchy, vonkajšie aj vnútorné, spojené s chorobami obličiek a pečene, znižujú záťaž na srdce a znižujú krvný tlak. Okrem zrejmého pozitívneho účinku majú rôzne lieky aj množstvo negatívnych účinkov, takže by sa mali užívať iba podľa pokynov lekára a pri indikovanej dávke. Neodporúča sa kupovať diuretiká samostatne, čo môže viesť k komplikáciám:

 • Odstránenie významných zásob draslíka z tela. Tento minerálny prvok pomáha vstrebávať uhľohydráty, dodáva telu energiu a tiež sa podieľa na syntéze bielkovín. Normálna hladina draslíka poskytuje dokonca správny rytmus srdcového rytmu, potrebnú silu kontrakcií srdcového svalu a riadi elektrofyziologické srdcové procesy.
 • Niektoré diuretiká môžu spôsobiť nerovnováhu draslíka so sodíkom, čo vedie k arytmii, tachykardii, objaveniu sa extrasystolov - v niektorých prípadoch to vedie k smrti.
 • Nedostatok draslíka vedie k neustálemu pocitu svalovej slabosti, apatickej nálady, necitlivosti končatín, spôsobuje záchvaty a ospalosť. Môže to spôsobiť arteriálnu hypotenziu (zníženie krvného tlaku), závažné závraty, zadržiavanie moču a zápchu.
 • Zmena hormonálnych hladín. Niektoré lieky môžu viesť k nepríjemným následkom hormonálnej povahy - to sa týka najmä dlhodobého neoprávneného užívania. V tomto prípade, keď užívate diuretiká u mužov, existuje riziko impotencie, niekedy sa zvýši prsná žľaza a ženy riskujú porušenie menštruačného cyklu a objavenie sa tváre.
 • Jednotlivé reakcie tela. Pri nekontrolovanom používaní diuretík sa môžu vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky - žihľavka, svrbenie, alergie, podkožné krvácanie a zníženie počtu bielych krviniek. Obzvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy a ľudia s cukrovkou - niektoré diuretiká sú u týchto skupín ľudí úplne kontraindikované. Diuretiká môžu prispievať k rozvoju diabetes mellitus, pretože zvyšujú cholesterol.
 • Noste obličky, srdce. Diuretiká vytvárajú ďalšie bremeno pre tieto orgány, preto sa pri dlhodobom používaní diuretík môže pozorovať zhoršenie.

Ak je potrebné použitie diuretík

Je potrebné poznamenať, že použitie diuretík sa zvyčajne uskutočňuje iba v kombinácii s inými liekmi. Sú schopné zmierniť závažné príznaky určitých chorôb, ale nemôžu ovplyvniť príčinu. Sú predpísané na výskyt opuchy z nasledujúcich typov chorôb: intersticiálna nefritída, akútna, chronická glomerulonefritída, hypertenzia, zlyhanie srdca, kŕčové žily, cirhóza, ochorenie pečeňových žíl, hypotyreóza, diabetes mellitus, tehotenstvo, rakovina, obezita.

Podávanie diuretík je negatívne ovplyvnené, ak to nie je zrejmé - na chudnutie, na športové účely, aby sa „vyschlo“. Lekári varujú pred nebezpečenstvami, ako sa zbaviť nadváhy: ak v zdravom tele nie je zvýšená hladina tekutín alebo solí, diuretiká môžu narušiť rovnováhu voda-soľ, čo povedie k ďalším zdravotným problémom. Strata kilogramov týmto spôsobom je oprávnená iba pri ťažkej obezite, počas ktorej sa hromadí nadbytočná tekutina a sodík.

Príjem na opuch nôh, tváre a očí

Edém je zvyčajne príznakom závažnejšieho ochorenia alebo jeho vývoja. Diuretiká sa v tomto prípade užívajú až po svojom stanovení, v závislosti od postihnutého systému, vzhľad a umiestnenie opuchu sa líšia. Pri ochoreniach obličiek môže byť lokalizácia opuchov rôzna, ale hlavne je to oblasť pod očami. Najviditeľnejší je prejav choroby ráno, až po prebudení. Ak sa lézia dotkne obličiek, objaví sa opuch bielej farby, mäkký - to znamená, že orgány začali oveľa lepšie odoberať vodu so soľami.

Menej časté sú alergické opuchy. Príčinou príznaku je zlyhanie srdca, s týmto ochorením sa po silnom dennom strese objavia na nohách, zvyčajne večer, opuchy na nohách. Ak je srdce zdravé, nohy môžu opuchnúť z kŕčových žíl. Nepríjemný príznak sa môže objaviť počas tehotenstva, s obezitou a mnohými ďalšími chorobami - mali by ste sa porozprávať s lekárom o užívaní diuretík, ktorí určia príčinu opuchu, predpíšu príslušnú liečbu.

Diuretické lieky nie sú vždy potrebné, keď sa objavia opuchy, pretože nemôžu hovoriť o vnútornej patológii, ale o životnom štýle. Ľudia, ktorí tvrdo pracujú, trpia podobným príznakom. V tomto prípade však diuretiká nie sú potrebné - je potrebné zmeniť oblasť činnosti alebo znížiť / zvýšiť jej intenzitu.

Z tlaku s hypertenziou

Diuretiká sú populárnou liečbou vysokého krvného tlaku. V dôsledku zvýšeného vylučovania tekutiny močom je zaťaženie kardiovaskulárneho systému znížené a opuchy prechádzajú. Lekári určujú, či je pacient so sprievodným ochorením chorý - obezita, cukrovka, niektoré diuretiká sú pri týchto chorobách kontraindikované. Potom je predpísané diuretikum v malej dávke. Ak sa tlak začne vracať do normálu, liek sa predlžuje v kombinácii s inými liekmi na hypertenziu, inak sa liek zastaví.

Pri zlyhaní srdca

Srdcové zlyhanie sa vyznačuje veľkým zadržiavaním tekutín v tele, opuchom, dýchavičnosťou, „namodralým“ zafarbením pokožky. Objem krvi čerpanej srdcom sa zvyšuje o 50%, nie je dostatočne nasýtený kyslíkom v pľúcach, takže nemôže úplne vyživovať telesné systémy. Neustále hladovanie kyslíkom vedie k tomu, že srdce je preťažené a štruktúra pečene sa v priebehu času mení - nemôže už efektívne vykonávať svoje funkcie. Po pečeni je narušená práca obličiek, ktoré zle odstraňujú tekutinu a soli.

Po určitom čase po podaní diuretika sa jeho účinnosť môže znížiť, preto lekári prechádzajú z predpisovania stredne pôsobiacich diuretík na podávanie silnejších liekov. Pri konštantnom príjme diuretík sa však vytvára rezistencia, pri ktorej je potrebné diuretik vymeniť alebo ju začať podávať intravenózne. Kombinovaná liečba diuretikami pri srdcovom zlyhaní vedie k významnému zlepšeniu stavu pacienta aj v najťažších prípadoch, čo nakoniec ovplyvňuje očakávanú dĺžku života.

Hlavným cieľom užívania diuretík počas tohto ochorenia je zmiernenie príznakov opuchu, zníženie hmotnosti pacienta a zlepšenie tolerancie záťaže. V počiatočných štádiách sa pacienti rýchlo zbavia nepríjemných následkov srdcového zlyhania, pri závažnom poškodení kardiovaskulárneho systému trvá liečba dlhšie.

Na chudnutie

Diuretické lieky odstraňujú z tela vodu, čo môže dobre ovplyvniť postavu, je však dôležité pochopiť, že pri relatívne normálnej hmotnosti to len poškodzuje zdravie. Pri ich užívaní sa nemôžete zbaviť tuku, vylučuje sa iba tekutina. Ťažká dehydratácia z užívania môže zasadiť srdce, narušiť rovnováhu vody a solí v tele a následky tohto porušenia sa môžu stať nezvratnými. Lekári predpisujú diuretiká na chudnutie iba pri obezite, ale používajú diuretiká výlučne rastlinného pôvodu.

Počas tehotenstva

Tehotenstvo je pre ženu ťažkým a zároveň príjemným obdobím, ale najmä v posledných mesiacoch sa opuchy stávajú častým spoločníkom. Pri prvých príznakoch opuchy lekár začína sledovať vývoj ložiska dieťaťa, pretože môže slúžiť ako symptóm toxikózy, problémy s obličkami, pečeňou, srdcom. Tehotná žena začína sledovať diétu s nízkym obsahom soli, ale ak symptóm nepomôže, lekár predpíše liečbu diuretikami - môžu to byť syntetické alebo rastlinné látky.

Mnoho tehotných žien si mylne myslí, že prírodné ovocie alebo byliny s diuretickým účinkom, ktoré sa užívajú bez odporúčania lekára, nepoškodí. Avšak aj diuretiká rastlinného pôvodu sú schopné odstrániť soli potrebné pre organizmus, veľa prebytočnej tekutiny, narušiť materiálovú rovnováhu, čo môže negatívne ovplyvniť vývoj dieťaťa. V žiadnom prípade nesmiete konzumovať diuretické bobule jahôd, koreňa petržlenu a jalovcov. Prijateľné lieky:

 • Tablety Kanefron. Má diuretický, protizápalový, antiseptický účinok. Droga je rastlinného pôvodu. Opatrne sa používa vo všetkých fázach tehotenstva.
 • Phytolysinum. Liečia choroby obličiek a močových ciest. Nemá negatívne účinky, je však neprijateľné, ak sa vyskytne zápalový proces v obličkách.
 • Aminofylín. Má bronchodilatačný, diuretický účinok. Ak sú predpísané počas tehotenstva, užívajú sa opatrne, pričom sa porovnávajú prínosy pre ženu a plod s potenciálnym rizikom.

S cukrovkou

Lekári sú veľmi opatrní pri predpisovaní diabetikov diuretikám určitých skupín, a to iba v nevyhnutných prípadoch. Jedným z najbezpečnejších liečivých diuretík v prípade cukrovky je Indapamid, ktorý odstraňuje draslík, horčík a sodík. Na doplnenie rovnováhy potrebných látok počas užívania diuretika musí človek jesť potraviny s draslíkom, veľa čerstvej zeleniny, ovocia, bobúľ, orechov. Existuje derivát, Indapamid - Indapamid Retart, ktorý preukázal najvyššiu účinnosť a bezpečnosť pri použití pri cukrovke.

Moderné drogy

Diuretiká novej generácie sa stali pokročilejšími, a preto majú oveľa menej vedľajších účinkov. Aby si lekár mohol zvoliť dobrý liek, musí vykonať vyšetrenie, ktoré pomôže určiť príčiny choroby, presný stav pacienta. Špecialisti predpisujú moderné liečivé diuretiká rastlinného aj syntetického pôvodu v závislosti od závažnosti ochorenia a znášanlivosti určitých zložiek pre pacientov.

Rastlinné lieky

Bylinné diuretiká sú známe už v staroveku, keď neexistovali žiadne syntetické prípravky na zlepšenie vylučovania tekutín. Napriek skutočnosti, že tieto diuretiká sú menej účinné, nemajú dlhodobo vedľajšie účinky, ale mal by ich lekár predpísať v závislosti od povahy choroby. Bylinné prostriedky:

 • Infúzia brezy. Užíva sa pri chorobách obličiek a srdca.
 • Odvar z listov brusnice. Má diuretický, protizápalový účinok.
 • Odvar z listov medúzy. Zaobchádza s močovým mechúrom. Nemôže sa používať na ochorenie obličiek a počas tehotenstva.
 • Šípkový čaj. Vytvára diuretický, regeneračný účinok, užitočný po ochoreniach s antibiotikami.

Silné diuretiká

K diuretikám so silnou a strednou expozíciou patria tiazidové, tiazidové, slučkové činidlá. Slučkové prípravky diuretík sa považujú za najúčinnejšie, používajú sa v extrémnych prípadoch, keď je potrebný naliehavý účinok. Prvé dve skupiny diuretík účinne znižujú tlak, spôsobujú menej nežiaducich účinkov. Silné drogy:

 • Furosemid, slučkové diuretiká. Používa sa na závažné zlyhanie srdca, vysoký krvný tlak. Možné nežiaduce účinky lieku: zvýšené hladiny cukru, závraty, zvýšená kyselina močová v krvi, dna, dehydratácia. Neodporúča sa tehotným ženám, ľuďom so zlyhaním obličiek, pacientom s lupusom, diabetikom, deťom.
 • Torasemid, slučkové diuretikum. Používa sa na esenciálnu hypertenziu, srdcové zlyhanie a zlyhanie obličiek. Vedľajšie účinky: zvýšená glukóza, kyselina močová, krvné tuky, svalové kŕče, hypotenzia, bolesti hlavy, alergické reakcie. Kontraindikácie: zlyhanie obličiek s anúriou, arteriálna hypotenzia, arytmia. Neznáme reakcie počas gravidity a laktácie.

Ľahké šetrenie draslíkom

Draslík šetriace diuretiká sú navrhnuté tak, aby udržiavali potrebnú hladinu draslíka v tele, odstraňovali nadbytočnú tekutinu a soľ. Lieky šetriace draslík zahŕňajú antagonisty aldosterónu. Tieto diuretiká (napríklad Veroshpiron) blokujú pôsobenie hormónu aldosterónu, ktorý je zodpovedný za zadržiavanie soli a vody v tele. Pri prijímaní týchto prostriedkov sa rieši dôležitý problém zachovania draslíka - jeho hladina zostáva rovnaká.

Neškodné výrobky pre deti

Lekári sa snažia starostlivo predpisovať diuretiká pre deti v malých dávkach a prerušovane, aby dieťa mohlo doplniť zásobu draslíka, pokiaľ to nie je liekom šetriacim draslík. Populárnymi diuretikami pre deti sú Veroshpiron (skupina šetriaca draslík), Hypotiazid (skupina tiazidov a tiazkovitých diuretík), Furosemid (skupina slučiek). Ak si prípad nevyžaduje vymenovanie syntetického lieku, deťom sa predpisujú bylinné prostriedky.

Recenzie účinnosti a poškodzovania diuretík

Masha, 35 rokov: - „Ráno sa očné viečka začali silne zväčšovať, strašne sa obávali. Pijem každý deň trochu čaju z brusníc ako diuretikum. Pomaly mi pomáhali, ale bolo to efektívne a bezpečné.“
Valentina, 28 rokov: - „Počas minulého roku tehotenstva sa začalo s ťažkým opuchom nôh, okamžite bežala k lekárovi. Ukázalo sa, že všetko je v poriadku so zdravím - telo sa jednoducho nedokáže vyrovnať s bremenami. Predpísali diuretický fytolyzín, pili. ale nič nefungovalo. “

Valentina, 41 rokov: - „Mám počiatočné štádium hypertenzie.Vzal som si malú dávku tiazidového diuretika, dobre mi pomohol, cítim sa oveľa lepšie. Zároveň pijem vitamíny a časom liečim, choroba menej trápi. ““

Ivanna, 36 rokov: - „Dieťa opuchlo pred niekoľkými rokmi, lekár zistil, že existujú problémy s obličkami. Spolu s kvapkadlami vypili diuretikum - Veroshpiron. Pomohlo to dobre, obličky boli vyliečené.“
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.