Ako liečiť preležaniny

Vredy sa nazývajú vredy, ktoré sú príznakmi závažných komplikácií mnohých chorôb, ktoré sa vyvíjajú v dôsledku narušenia prísunu krvi do tkanív alebo v dôsledku ich kompresie s následným premiestnením. Patológie sú charakteristické nielen pre pacientov pripútaných na lôžko, preležaniny sa môžu objaviť pri akomkoľvek vonkajšom tlaku na pokožku. Obzvlášť často sa tvoria v oblastiach výčnelkov kostí. Vredy sú citlivé na pacientov trpiacich poruchou inervácie (zásobovanie nervov) kože v dôsledku chorôb miechy. U pacientov sa takéto vredy často vyskytujú na hlave, zadku a pätách.

Fázy prenocovaní a vlastnosti ich liečby

Pri hľadaní účinných metód liečby bolestivých vredov lekári vyskúšali veľa liekov, doteraz však nebol nájdený optimálny spôsob, ako proti nim bojovať. Každé zdravotnícke zariadenie používa svoje vlastné metódy, ktoré považuje za najúčinnejšie. Zložitosť liečby vredov spočíva v pasívnom zásobovaní krvi v miestach kompresie tkaniva s predĺženou imobilitou pacienta v lôžku.

Patologické štádiá:

 1. Ľahké poškodenie kože.
 2. Poškodenie kože, tukového tkaniva.
 3. Poškodenie svalov.
 4. Hlboké rany do kostí.

Existujú dva typy liečby bolestivých vredov - chirurgická a konzervatívna. Prvý sa používa výlučne v ťažkých štádiách patológie, ktoré sa ťažko liečia, ktoré sa dlho neliečia. Cieľom konzervatívnych opatrení je zvýšenie prísunu krvi do poškodených tkanív, čistenie rán od mŕtvych masy a liečenie kožných lézií. Ako liečiť preležaniny u lôžkového pacienta, lekár určí, v závislosti od stupňa rozvoja patológie.

Spracovanie tlakových ran 1 a 2 stupňov

V počiatočnom štádiu vývoja vyrážky na plienkach by sa mali aktívne vykonávať profylaktické opatrenia na progresiu smrti tkanivových buniek, pretože v tomto štádiu sa vyskytuje iba hyperémia kože a objavujú sa tuleby. Lekár vyhodnotí stav pacienta, aby identifikoval alebo vylúčil vonkajšie a vnútorné rizikové faktory progresie vredu. Ďalej je liečba predpísaná pre všetky existujúce patológie a sprievodné syndrómy, ktoré zhoršujú situáciu. Špecialista môže predpísať:

 • Detoxikácia tela (hemodéza, krvná transfúzia).
 • Imunostimulačná terapia (príjem imunostimulantov, vitamínov).
 • Eliminácia konštantného tlaku (obracanie pacienta každé 2 hodiny).
 • Zníženie tlaku na tkaninu pomocou špeciálnych nástrojov - plastových pneumatík, matracov, matracov, vankúšov, tesnení atď.

Ako liečiť hlboké preležaniny v 3 a 4 štádiách

V treťom stupni dochádza k aktívnemu odumretiu kože a podkožnej tukovej vrstvy. Liečba preležín u pacientov pripútaných na lôžko spravidla zahŕňa chirurgický zákrok (čistenie vredov od hnisu a nekrózy, absorpcia odnímateľnej rany s ochranou pred vyschnutím). V 3. etape sa patologický proces rýchlo šíri do susedných oblastí kože, kde je tiež narušený prísun krvi. V tomto okamihu nemôžete nič urobiť, pokožka sa už sama nedokáže regenerovať. Pred prejavom kapilárneho krvácania sa musí odstrániť odumreté tkanivo (nekrektómia).

Potom lekár vyčistí preležiny pomocou širokospektrálnych antibiotík, lokálnych antiseptických látok. Pri liečení takýchto vredov sa používajú nekrolytické lieky (kolagenenzín, Chymotrypsín, trypsín), protizápalové lieky (Alfogín, Vulnuzan, Hydrokortizón), stimulanciá na opravu tkanív (Vinilin, Bepanten, Methyluracil), lieky na normalizáciu lymfatickej mikrocirkulácie (Tribenoside), Piri.

Štvrté štádium sa vyznačuje hlbokou nekrózou s poškodením svalového tkaniva, šliach a kostí. Liečba je excízia odumretého tkaniva, absorpcia otlakov a zvlhčenie liečivej rany. Po ukončení akútnej fázy procesu nekrózy lekár položí otázku chirurgickej liečby. Takéto čistenie vredu sa vykonáva na zachovanie maximálneho počtu živých tkanív. Súčasne sa vykonáva fyzioterapeutická liečba vredov, predpisujú sa antibiotiká a antiseptiká.

Liečba choroby v závislosti od miesta

U pacientov pripútaných na lôžko sa vytvárajú tlakové vredy v dôsledku kompresie krvných ciev a kože, v dôsledku čoho je narušená dodávka krvi a tkanivové bunky odumierajú v oblastiach maximálneho tlaku na tele. Takže, keď ležíte na vašej strane, vredy sa tvoria na stehne, členku, kolene. Ak pacient leží na bruchu po dlhú dobu, na lícnych kostiach sa objavujú rany. Pri ležaní na chrbte sa môžu rany otvoriť na pätách, krížovej kosti, lakťoch, zadnej časti hlavy, chvostovej kosti, lopatkách. Starostlivosť o preležaniny a ich ošetrenie sa vykonáva v závislosti od miesta vzniku.

Ako liečiť otlaky na pätách

Na liečbu vredov na pätách sa odporúča použiť špeciálne obväzy „Komfil“ (Dánsko), ktoré sa prilepia na poškodené časti kože. Obväzok má antiseptický účinok a zabraňuje ďalšej infekcii. V prípade kontaminácie rany alebo tvorby hnisu v nej sa vred najskôr vyčistí a potom dezinfikuje proteínom alebo podobnými prostriedkami - peroxidom vodíka, olejom zo stromov čaju, chlórhexidínom v spreji a brilantným zeleným roztokom.

Zadok na zadok

Na vyliečenie preležanín a obnovenie dodávky krvi do tkanív je potrebné zastaviť negatívny vplyv škodlivej sily. Kým neuvoľníte postihnuté oblasti z tlaku, nepomôžu žiadne masti ani prášky. Ďalej pri správnom ošetrení dôjde k odmietnutiu odumretého tkaniva a rana sa bude postupne hojiť. Liečba vredov na zadku je teda založená na 3 hlavných stupňoch:

 1. Obnovenie krvného obehu v miestach poškodenia kože.
 2. Pomáhanie tkanivám pri odmietnutí nekrózy.
 3. Čistenie a hojenie rán.

Tlakové vredy na zadku sa často ošetrujú prípravkami obsahujúcimi striebro. Takéto látky majú antiseptické vlastnosti a znižujú bolesť. Krémy a masti, ktoré obsahujú striebro, prispievajú k rýchlemu hojeniu rán. Lieky na báze alkoholu sa často neodporúčajú, pretože môžu vysušiť pokožku.

Na chvostovej kosti

Na ošetrenie rán vytvorených na chvostovej kosti sa používajú obväzy namočené v roztoku koňaku so soľou (v pomere 30 g soli k 150 g koňaku). Obväzy sa najlepšie nanášajú pod stlačený papier, v prípade potreby sa menia. Pred výmenou obväzu na nový, prepláchnite vredy zo soli. Na hojenie rán môžete použiť nástroje ako Levosin, rakytníkový olej, Solcoserin. Ak sú vredy zhnité, je potrebné použiť antiseptické alebo antibakteriálne látky (streptocid v prášku, kyselina boritá).

Metódy liečby choroby doma

Liečba otlakov u pacientov, ktorí sú doma, predstavuje určité ťažkosti. Doma je ťažké vykonávať kvalitné čistenie sviatočnej rany a zabezpečiť dobrú výmenu plynu potrebnú na opravu tkaniva. Spolu s ľudovými liekmi a liekmi používajte na liečbu vredov aj moderné lieky, napríklad vhodnú antiseptickú náplasť vytvorenú z najnovších materiálov alebo anti-decubitné matrace.

Lieky

Na rýchle odmietnutie odumretého tkaniva na poškodenej oblasti kože a začatie procesu hojenia používajte špeciálne lieky (napríklad Iruksol). Ak je to potrebné, počas počiatočnej liečby otlakov odstráňte nekrózu pomocou špeciálnych nástrojov. Keď sa vred očistí od mŕtvych tkanív, obväzuje sa obväzmi s analgetikami, prikryje sa hydrokoloidnými obväzmi (Hydrosorb, Hydrocol) alebo sa vytvorí obklad prípravkom na hojenie rán. Pri infikovaní preležanín sa používajú miestne antibakteriálne látky.

Vonkajšie ošetrenie: masti a krémy

Na ošetrenie rán nepoužívajte zmäkčovacie masti ani nepokladajte na rolety, ktoré blokujú prístup kyslíka. V počiatočných fázach a so suchou smrťou tkanív upustite od mokrého obväzu. Všetky tieto účinky môžu viesť k tvorbe mokrej nekrózy a aktívnej bunkovej smrti. Antibakteriálne látky sa predpisujú v prípade vlhkej rany s hnisom alebo mokrej nekrózy kožných tkanív. Na zmiernenie stavu pacienta sa používa:

 • Vishnevsky masť;
 • "Boro Plus";
 • Bepanten;
 • masti "Autenrita".

Matrace proti decubitu

Jeden z najúčinnejších prostriedkov na zabránenie vzniku otlakov sa považuje za matricu proti decubitu. Takéto výrobky neustále menia tlak vyvíjaný na rôzne časti tela prostredníctvom častého nafúknutia a vypustenia vzduchu v špeciálnych komorách matraca. Striedavá zmena tlakových bodov zaisťuje odstránenie príčin bolestivých vredov a udržuje normálnu aktivitu krvného obehu v stlačiteľnom tkanive.

Ľudové lieky

Liečba ľudovými liekmi je pomocným opatrením v boji proti preležaninám. Takmer všetky tradičné spôsoby liečby sú založené na použití liečivých rastlín, takže pacient môže prejaviť alergickú reakciu. Dôležitosť použitia ľudových liekov závisí od stupňa choroby, preto by ste sa pred použitím týchto liekov mali poradiť so svojím lekárom o vhodnosti takejto liečby. Tu je niekoľko alternatívnych medicínskych metód, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s bolesťou:

 • Rany namažte niekoľkokrát denne čerstvou šťavou z pľúc.
 • Skalp 1 polievková lyžica nakrájaných mladých listov bazy čiernej s vriacim mliekom a aplikujte ich na vred dvakrát denne.
 • Listy Kalanchoe odrežte, na rany naneste čerstvý rez, pripevnite ho pomocou bandáže alebo obväzu a nechajte ho cez noc.
 • Ak sa na vašej hlave vytvorili preležiny, zmiešajte vodku so šampónom (1: 1) a týmto roztokom si umyte vlasy.
 • Pripravte zmes lyžice rozdrvených kvetov nechtíka lekárskeho a 50 g vazelíny, aplikujte ju na vredy dvakrát denne.
 • Vytvorte krémy z čerstvých zemiakov 1-2 krát denne. Za týmto účelom prejdite mlynčekom na mäso (alebo použite kombináciu) a zmiešajte kašu s medom (1: 1). Položte zmes na tenkú servítku a pripevnite ju k vredu.
 • V noci komprimujte pomocou rybieho alebo medveďového oleja pomocou sterilného obväzu.
 • Aby bol mokrý tlak bolesť suchý, posypte ho škrobom jedenkrát denne.
 • V noci systematicky viažte čerstvé lístky kapusty k ranám. Po 10 až 14 dňoch by sa okolo preleženín mali objaviť červené škvrny - to naznačuje proces hojenia vredov.
 • Denne ošetrujte preležiny so silným roztokom manganistanu draselného (do vody pridajte toľko prášku, aby sa zmenila na svetloružovú).

Chirurgické ošetrenie

Chirurgický zákrok nastáva až po lekárskom predpise a na prísne indikácie. Nesprávna alebo nevhodná chirurgická liečba môže chorobu zhoršiť, napríklad môže zväčšiť oblasť otlakov. Najprv lekári vyhodnotia pravdepodobnú efektívnosť chirurgických liečebných metód a iba v prípade pozitívnej prognózy sa používa jedna z liečebných metód: voľný kožný plast, plast s lokálnymi tkanivami, excízia vredov so zhodou okrajov lôžka.

Chirurgická liečba neprináša vždy očakávané výsledky. Stáva sa, že transplantované kožné tkanivo sa nekoreňuje dobre v postihnutej oblasti tela kvôli nedostatočnému zásobovaniu krvi. Včasné komplikácie po operácii majú formu akumulácie tekutín pod kožným tkanivom, divergencia švov, nekróza rany alebo kože, krvácanie. V budúcnosti sa môže vytvoriť vred, ktorý často vedie k relapsu ložnej plochy.

Prevencia vredov

Základným pravidlom prevencie otlakov je správna starostlivosť o pacienta. Je potrebné zabezpečiť pacientovi normálny prísun krvi do všetkých oblastí kože. Pre pacienta nie je možné dlhodobo ležať v jednej polohe, takže ho obracajte každých pár hodín, a to aj napriek bolestivosti tohto procesu. Inak sa vredy objavia neustále a zhoršujú sa do tej miery, že sa poškodenie dostane do kosti. Aby sa prijali preventívne opatrenia, je potrebné vziať do úvahy provokujúce okolnosti a rizikové faktory pre výskyt otlakov:

 • nedostatočná hygiena pokožky pacienta;
 • prítomnosť záhybov, vyčnievajúcich švov, gombíkov na odevoch alebo v posteli;
 • enuréza, fekálna inkontinencia;
 • alergická reakcia u pacienta na starostlivosť a liečbu;
 • aktívne potenie, cukrovka, obezita;
 • podvýživa, nedostatok tekutín v tele;
 • Parkinsonova choroba;
 • choroby obehovej sústavy alebo miechy;
 • fajčenie alebo zneužívanie alkoholu;
 • nedostatok pohybu, zlomeniny kostí;
 • anémia;
 • prítomnosť zhubných nádorov;
 • opuch suchej pokožky.

Preventívne opatrenia na zabránenie výskytu otlakov by sa mali vykonávať od prvého dňa choroby alebo do ležiacej polohy pacienta. Ako prax ukazuje, že ak sa proces tvorby vredov začal, je takmer nemožné zabrániť jeho ďalšiemu rozvoju, a preto je prevencia tak dôležitá. S každou ďalšou fázou vývoja bolestivých vredov sa pravdepodobnosť rýchlej liečby patológie znižuje. Prevencia zahŕňa nasledujúce opatrenia:

 • Systematické čistenie pleti, bezkontaktné sušenie (bez použitia uterákov alebo obrúskov) a dezinfekcia antiseptikami.
 • Časté zmeny posteľnej bielizne pacienta, narovnávanie záhybov oblečenia a postelí.
 • Nákup špeciálneho matraca (decubitus, pneumatický, voda, vibrácie).
 • Častá zmena polohy pacienta.
 • Správna strava a pitie.
 • Stimulácia svalovej aktivity pacienta (elektrické prádlo, masáž).
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Pozrite si video: Proleženiny- dekubity (Január 2020).