Čo dať psovi z hnačky

Rovnako ako ľudia, aj zvieratá s problémami so stolicami môžu byť vyvolané veľkým počtom faktorov. Je dôležité, aby majitelia boli ostražití a keď si všimli zmenu stavu svojho domáceho maznáčika, okamžite mu pomohli alebo ho priviedli k veterinárnemu lekárovi.

Príčiny hnačky

 • Nesprávna výživa, jej náhla zmena, neznášanlivosť na niektoré zložky suchého jedla, alergie.
 • Otrava (zviera prehltlo cudzí predmet, odpadky na ulici).
 • Ochorenia obličiek, pečene, pankreasu.
 • Stres. Sťahovanie do iného mesta, ísť k lekárovi vystrašiť zviera, čo vedie k poruchám trávenia za niekoľko dní. Všetko často ide samo o sebe.
 • Prítomnosť nádorov v brušnej dutine.
 • Plesňové infekcie (kokcidióza, trichomoniáza, giardiáza).
 • Infekcia tela parazitmi. Súčasne sa začína náhle chudnutie.
 • Infekčné choroby (mor, koronovírus, salmonelóza).

Ako zastaviť hnačku u psa

Zrazu môže hnačka vyčerpať telo zvieraťa až 3 týždne. Ak sa hnačka vyskytla raz, stačí upraviť výživu domáceho maznáčika, sledovať kvalitu a množstvo jedla, zastaviť náhodné občerstvenie na chôdzi od zeme. Ak sa krvné zrazeniny objavia vo výkaloch, sú čiernej farby alebo ak hnačka trvá druhý deň, je potrebné sa poradiť s veterinárnym lekárom.

Tekutá stolica u psa rýchlo vedie k dehydratácii, tento stav je nebezpečný.

Nekŕmte 12 hodín

Aj pri jednej hnačke by zviera malo prestať podávať jedlo aspoň na pol dňa. Je to spôsobené skutočnosťou, že telo sa musí zbaviť dráždivého produktu a ďalšie zaťaženie žalúdka situáciu len zhorší.

Jesť pravdepodobne nebude absorbované.

Pite veľa

Počas hnačky telo stráca tekutinu, takže pes by mal mať vždy prístup k čistej pitnej vode. Dehydratácia je plná nerovnováhy solí, chudnutia, slabosti, horúčky. Ak je majiteľ presvedčený, že akútna hnačka u šteňa alebo dospelého zvieraťa je tráviaca ťažba, do stravy sa môže zaviesť ryžový vývar.

Pri silnej otrave sa psovi podáva voda s mangánom.

Poskytnite stravu

Na druhý deň po výskyte hnačky (vyvolanej otravou jedlom) môže byť psovi podávaný nízkotučný tvaroh alebo varené dietetické mäso, zemiaky, vývar, vajce, ryby. Ak zviera žerie jedlo, musíte si zvoliť špeciálny liek na narušené trávenie.

Musíte odmietnuť:

 • surové potraviny;
 • pražené;
 • olejovitý (s vysokým obsahom oleja).

Veterinárne lieky na hnačky

Podľa predpisu lekára je možné predpisovať zvieraťu lieky, ktoré zmierňujú jeho stav. Majiteľom sa neodporúča samoliečba, pretože to môže zhoršiť stav zvieraťa.

Ak pes vracia viac ako 2 dni, je potrebné ísť do nemocnice.

Diarkan

Liek má antimikrobiálny účinok, je účinný proti salmonele, shigele a E. coli. Je to kocka cukru, ktorá sa musí zvieraťu podávať dvakrát denne po dobu najmenej 5 dní. Diarcanum je kontraindikované u psov s hmotnosťou do 1 kg, s porušením obličiek a pečene, urolitiázou, graviditou. Pri predávkovaní liekom sa môžu príznaky hnačky zosilniť a vracia sa k nim. Cena - od 522 rubľov.

Antitoks

Liek je určený na odstránenie toxických látok z tela domácich a hospodárskych zvierat. Antitox sa tiež používa v komplexnej terapii na liečbu zápalov, metabolických porúch spôsobených hnačkami. Liek nemá kontraindikácie a má antialergický účinok, podáva sa intravenózne alebo intramuskulárne. Cena - od 660 rubľov.

Enterozoo

Tento liek proti hnačke sa používa na detoxikáciu tela. Herci viažu toxické prvky, alergény a patogénne baktérie a odstraňujú ich spolu s trusmi z tela. Liek nemá chuť a vôňu, musí sa vstúpiť priamo do ústnej dutiny zvieraťa. Suspenzia je úplne bezpečná, neabsorbuje sa v tele, môže sa použiť dokonca aj na ošetrenie tehotných žien. Cena - od 283 rubľov.

Diagel

Tento rozpustný prášok s vitamínmi podporuje telo pri hnačkách, obnovuje rovnováhu elektrolytov a glukózy. Produkt vytvára črevný hlien, viaže patogény a toxíny a odstraňuje ich spolu s pohybmi čriev. Diagel nemá žiadne kontraindikácie, môže sa použiť na preventívne účely. Cena - od 273 rubľov.

Lieky pre psov pre osoby s hnačkou

Všetky prípravky by sa mali zvieraťu podávať opatrne po konzultácii s veterinárnym lekárom. Odborník vám poradí vhodný nástroj a vyberie dávkovanie.

Smecta

Tento adsorbčný prípravok viaže plyny a pomáha odstraňovať toxíny, baktérie, vírusy z tráviaceho traktu. Pri hnačkách u psov sa odporúča rozpustiť 10 ml lieku vo vode a v troch dávkach ho zaviesť do ústnej dutiny zvieraťa. Medzi aplikáciami smecta je žiaduce odolať intervalu 1,5 hodiny. Cena - od 134 rubľov.

Aktívne uhlie

Tento lacný prírodný sorbent bezpečne odstraňuje toxické látky a plyny z tela, zlepšuje peristaltiku. Pri liečení hnačky je pes predpísaný 1 - 2 g v 3 - 4 dávkach denne. Výkaly stmavnú, ale to nezhoršuje stav zvieraťa. Tablety môžu byť rozdrvené na prášok, rozliate vodou a naplnené do hrdla pomocou injekčnej striekačky. Pri silnej otrave sa na umývanie čriev používa aktívne uhlie. Cena - od 5 rubľov.

Enterofuril

Droga založená na nifuroxazide je schopná rýchlo zlepšiť stav zvieraťa, zničiť patogény infekcií. Dostupné vo forme kapsúl alebo suspenzií. Pri liečbe psa sa odporúča neprekračovať dávku 100 mg pri použití lieku trikrát denne. Trvanie použitia je 2 - 3 dni. Cena - od 262 rubľov.

Čo nemôže byť liečené hnačka u psov

Ak je podráždenie žalúdka zapríčinené podvýživou, použitie silných antibiotík bude zbytočné. S opatrnosťou musíte používať lieky, ktorých účinok je určený pre špecifickú skupinu patogénov. Nebudú liečiť zviera, ale môžu vyvolať vývoj vedľajších účinkov.

Výnimkou sú prípady, keď lekár indikuje dávkovanie a potrebu použitia lieku.

Trihopol

Droga aktívne bojuje proti patogénom. Je to predpísané pri liečbe hovädzieho dobytka, menej často - domácich zvierat. Pred použitím tohto antibiotika sa musí vykonať úplné vyšetrenie pôvodcu infekcie a výpočet dávky na základe hmotnosti. Ak je to správne predpísané, u domáceho zvieraťa sa môže objaviť nevoľnosť, zvracanie.

Furazolidon

Antibiotikum je účinné iba pri hnačkách spôsobených baktériami. Dávku vypočítava veterinár na základe hmotnosti zvieraťa. Neodporúča sa používať liek dlhšie ako 2 týždne, postupne je návykový. Nekontrolované použitie lieku môže viesť k vážnemu zhoršeniu funkcie obličiek.

Chloramfenikol

Toto širokospektrálne syntetické antibiotikum má baktericídny účinok, jeho použitie pri hnačkách nie je opodstatnené. Liek má nízku toxicitu, ale je kontraindikovaný na dlhodobé užívanie. Vedľajším účinkom je hnačka.

Pozrite si video: JAK DÁT DIAMOND ZBROJ NA TVÉHO PSA?! Diamond Pes vs. ARMÁDA NEPŘÁTEL (Január 2020).