Atak angína pectoris - príznaky, znaky a formy patológie, liečba

Bolesť v hrudi tlakovej, kompresnej alebo páliacej prírody, ktorá sa často šíri na plece, krk, čeľusť, lopatky - to sú príznaky anginy pectoris, známe ako angina pectoris. Toto ochorenie je typom koronárnej choroby srdca (ISB) a môže vyvolať infarkt. Znalosť príznakov choroby vám umožňuje prijať včasné opatrenia pri prvých príznakoch záchvatu, znížiť čas bolesti, znížiť silu ich prejavu a vyhnúť sa nepríjemným následkom.

Podmienenosť symptómov

K záchvatu angíny pektoris dochádza v dôsledku dočasného nesúladu v zásobovaní krvi srdcom a jeho potrebe. Výsledkom je akútna koronárna arteriálna insuficiencia. To vedie k nedostatku kyslíka, ktorý spôsobuje narušenie oxidačných procesov v srdcovom svale a nadmernú akumuláciu neoxidovaných metabolických produktov (kyseliny mliečnej, uhličitej, pyrohroznovej, kyseliny fosforečnej) a ďalších metabolitov.

K prsnej ropuche dochádza zúžením lúmenu koronárnych tepien. Hlavným dôvodom tohto stavu je ateroskleróza koronárnych tepien, pri ktorej sa zužuje lúmen v cievach vďaka ukladaniu cholesterolu na steny tepien. Menej často je angína pectoris výsledkom infekčných alebo alergických chorôb. K útoku dochádza, keď srdcový sval potrebuje viac kyslíka, ako prijíma cez zúžené cievy. Dôvodom môžu byť tieto situácie:

 • fyzická aktivita;
 • silné emocionálne vzrušenie;
 • prejedanie;
 • studený;
 • zvýšenie krvného tlaku.

Charakteristické črty

Symptómy angíny pectoris sa ľahko zamieňajú s infarktom myokardu. Musíte pochopiť, že ide o dva rôzne stavy, pretože záchvat angíny pectoris je výsledkom dočasného zhoršenia dodávky krvi do srdca. Táto situácia rýchlo mizne - príliv plazmy a tým aj kyslíka sa rýchlo vracia k ukazovateľom, ktoré predchádzajú chorobe.

Pri srdcovom infarkte dochádza k úplnému zastaveniu prívodu krvi do srdca, v dôsledku ktorého sa v ňom začínajú nezvratné zmeny - začína sa nekróza tkaniva. Bolesť za hrudnou kosťou je v tomto prípade výraznejšia, človek stráca schopnosť chodiť, pohybovať sa, parézovať, objavuje sa ochrnutie. Ak mu nie je poskytnutá pomoc niekoľko minút, je vysoká pravdepodobnosť úmrtia.

Pri angíne pectoris sa pozoruje iný obraz. Príznaky bolesti trvajú od niekoľkých sekúnd do pol hodiny a po zastavení zaťaženia alebo po krátkodobom pôsobení dusičnanov rýchlo vymiznú. Najjednoduchší spôsob, ako zmierniť záchvat, je dať nitroglycerín pod jazyk. Tento liek má nasledujúce funkcie:

 • zmierňuje bolesť;
 • znižuje spotrebu kyslíka v srdcovom svale;
 • zlepšuje dodávku kyslíka do oblastí, kde to nestačí;
 • zvyšuje kontraktilitu myokardu;
 • zmierňuje kŕče koronárnych tepien.
Dôležité: ak sa záchvaty angíny pectoris stávajú častejšie, dlhšie sa objavujú počas odpočinku, v neprítomnosti akýchkoľvek záťaží - je to signál blížiaceho sa infarktu.

V takom prípade musíte bezodkladne vyhľadať lekára, podrobiť sa vyšetreniu a dodržiavať predpísaný liečebný režim.

Ďalším ochorením, ktorého príznaky môžu byť zamieňané s angínou pektoris, je osteochondróza hrudnej chrbtice. S týmto ochorením sa často vyskytuje bolesť v chrbte, ale niekedy sa môže dostať do hrudnej kosti. Osteochondróza sa dá odlišovať od angíny pektoris tým, že k útoku dochádza pri otáčaní tela alebo pri práci s rukami, trvá dlhší čas, viac ako deň alebo naopak - majú streleckú povahu. Ak máte pochybnosti, môžete urobiť test s nitroglycerínom - tableta umiestnená pod jazyk nebude mať žiadny účinok.

Príznaky interkstálnej neuralgie môžu pripomínať angínu pectoris. V tomto stave dochádza k podráždeniu alebo stlačeniu nervov nachádzajúcich sa medzi rebrami. V tomto prípade osoba pociťuje bolesť alebo prepichnutie pri vdychovaní, kašľaní, náhlych pohyboch. Choroby možno rozlíšiť podľa ich trvania: bolesť s interkstálnou neuralgiou môže trvať niekoľko dní, nitroglycerín je neúčinný.

Bolesť na hrudníku pripomínajúca angínu pektoris sa môže vyskytnúť, keď sa osoba pohybuje. Príčinou môžu byť tieto choroby:

 • Spontánny pneumotorax. Stav, pri ktorom dochádza k narušeniu integrity viscerálnej pohrudnice, v dôsledku čoho dochádza k prívodu vzduchu z pľúc do oblasti pohrudnice.
 • Astma studenej priedušky. Keď idete von do chladu mimo pacienta, namiesto výrazného astmatického záchvatu sa počas chôdze môže objaviť pocit stlačenia alebo stlačenia za hrudnou kosťou.

Niektoré choroby sa prejavujú ako príznaky angíny pektoris, keď je pacient v pokoji. Jedným z nich je bránica hernie. Toto je názov diery v bránici, cez ktorú orgány z brušnej dutiny prenikajú do hrudníka. Patológia sa často vyskytuje u starších obéznych žien. Diagnóza je komplikovaná skutočnosťou, že bolesť na hrudníku je veľmi podobná angine pectoris, pretože užívanie nitroglycerínu má účinok.

Membránová prietrž sa dá rozlíšiť skutočnosťou, že bolesť sa objaví, keď pacient dobre jedol a odišiel. Okrem toho je pre túto patológiu charakteristický symptóm „vlhkého vankúša“, keď sa po spaní na vankúši objaví v oblasti úst vlhká škvrna.

Ďalším ochorením je kŕč pažeráka, ktorý spája ústnu dutinu so žalúdkom. Príznaky tohto stavu viac ako iné mimokardiálne choroby pripomínajú angínu pectoris. Pacienti sa sťažujú na bolesť za hrudnou kosťou, ktorá dáva čeľuste a ustúpi po užití Nitroglycerínu. Diagnózu možno predpokladať tým, že bolesť sa objaví počas odpočinku a počas pohybu chýba a pacient má prechodné poruchy prehĺtania.

Znaky anginózneho záchvatu

Hlavným príznakom angíny pectoris je paroxysmálna bolesť v oblasti srdca, pri ktorej je pocit kompresie, pálenia. Okrem nepohodlia v hrudníku sa môžu objaviť aj tieto príznaky záchvatu angíny pectoris:

 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • závraty;
 • dýchavičnosť, dusenie;
 • pálenie záhy;
 • koľkých;
 • krátkodobá slabosť v ľavej ruke.

Syndróm bolesti

Pri angíne pectoris má syndróm bolesti svoje vlastné charakteristiky. Vo väčšine prípadov presahuje hrudník, šíri sa do blízkych orgánov, postupom času postupuje, čo je zrejmé z nasledujúcej tabuľky:

Charakterizácia bolesti

Funkcie s angínou pectoris

lokalizácia

Za hrudnou kosťou. Pri popisovaní príznaku pacienti často aplikujú zaťatú päsť na hrudník a zdôrazňujú silu prežívaných pocitov. Z tohto dôvodu sa choroba nazýva „angina pectoris“.

Ožarovanie (oblasť šírenia bolesti)

 • v ľavej polovici hrudníka, menej často na pravej strane;
 • v ľavej ruke k prstom, zriedka v pravej ruke;
 • v ľavej lopatke, krku a ramene;
 • epigastrická oblasť;
 • v zuboch, čeľuste

Vzťah s emocionálnym alebo fyzickým stresom

Vo väčšine prípadov je bolesť spôsobená potrebou zvýšiť spotrebu kyslíka pri fyzickom alebo emocionálnom strese. Vyskytuje sa v nasledujúcich situáciách:

 • pri chôdzi, najmä pri zrýchľovaní tempa;
 • keď ide hore;
 • so zdvíhaním ťažkých predmetov (angina pectoris);
 • po jedle;
 • reakcia na nízku teplotu;
 • stres

trvanie

V počiatočnej fáze útoky trvajú 30 sekúnd. do 3 minút Ako sa choroba vyvíja, môže trvať až pol hodiny. Dlhší útok naznačuje infarkt myokardu

postup

V počiatočnej fáze sa pacient cíti nepohodlne. S rozvojom angíny pektoris je nahradená silnou bolesťou, ktorá môže byť sprevádzaná respiračným zlyhaním, bledosťou, potením, strachom zo smrti. Bolesť je taká intenzívna, že sa človek prestane hýbať a nehybne mrzne a čaká na ukončenie útoku.

Vývoj choroby vedie k tomu, že záchvaty sa vyskytujú pri nižšom zaťažení ako predtým. S progresiou choroby sa angína pectoris môže objaviť počas odpočinku

Individuálne prejavy

U niektorých pacientov sa záchvat vyskytuje bez príznakov typických pre túto chorobu. Je obvyklé rozlišovať tieto atypické odrody:

 • Arytmické. Bolesť na hrudníku môže chýbať, namiesto toho sa pozorujú poruchy srdcového rytmu, ktoré sú prechodnej povahy a po chvíli zmiznú. Niekedy ochorenie spôsobuje fibriláciu predsiení, arytmia pretrváva aj po ukončení útoku. Hlavnou príčinou arytmickej angíny pectoris je fyzická aktivita.
 • Astmatický záchvat. Pozoruje sa, ak záchvat trvá asi 10 - 20 minút a pacient má choré srdce (stav po infarkte, porucha). Astmatická forma sa vyskytuje, keď sa myokardiálny sval nemôže sťahovať silou dostatočnou na presun všetkej krvi vstupujúcej do ľavej komory. Počas ischémie to vedie k preťaženiu pľúc, ktoré vedie k astme sprevádzanej udusením, bradykardii (20 - 30 úderov / min.). Pri dlhodobej angine pectoris sa môže vyvinúť zlyhanie ľavej komory, srdcová astma prechádza do pľúcneho edému.
 • Periférne. Táto forma je často bez povšimnutia, pretože ischémia, hoci sa vyskytuje, na hrudi nemá bolesti.

Atypické prejavy angíny pectoris sú prípady, keď bolesť trvá niekoľko hodín a nie je spojená so stresom. Patológia je sprevádzaná rýchlym srdcovým rytmom, zvýšeným krvným tlakom, pocitom strachu zo života. Keď bolesť ustane, pretrváva pocit slabosti, slabosti. Táto možnosť sa často vyskytuje u starších ľudí, ktorí majú veľa sprievodných chorôb, ako aj pri hormonálnych alebo autonómnych poruchách.

Príznaky záchvatu v závislosti od typu angíny pectoris

Prsia ropucha je zvyčajne rozdelená do troch typov - stabilný, nestabilný, spontánny. Nestabilná forma sa ďalej delí na niekoľko odrôd: letectvo (prvý výskyt), progresívne, po infarkte / po operácii. Každá z týchto odrôd je charakterizovaná prejavmi choroby.

Stabilný

Útoky, ktoré sa opakujú dlhšie ako mesiac a nelíšia sa v rozmanitosti - jedná sa o stabilnú angínu pectoris. Srdce sa chytí počas stresu alebo emočného stresu, takže lekár hovorí o angíne pectoris. Stabilná forma je zvyčajne rozdelená do štyroch skupín:

 • 1 FC. Zostáva nepovšimnuté, záchvaty u mužov a žien sa vyskytujú iba pri veľmi silnom zaťažení.
 • 2 FC. Srdce sa sťahuje, keď človek kráča viac ako 500 metrov, zdvihne sa na 2 - 3. Poschodie a zažije emocionálne vzrušenie. Chlad môže vyprovokovať útok.
 • 3 FC. Príznaky sa objavujú po 150-200 metrov chôdze po rovinatom teréne, zdvíhaní sa do prvého poschodia, silného vzrušenia.
 • 4 FC. Prsia ropucha sa objaví po minimálnom zaťažení. Človek nemôže robiť jednoduché fyzické činy.

Nestály

Na rozdiel od stabilnej angíny pektoris je nestabilná forma charakterizovaná neustále sa meniacimi príznakmi: frekvencia, trvanie, záchvatová sila. Nie je možné predvídať ich vzhľad, môžu sa začať tak počas dňa, po fyzickej námahe, ako aj v noci, keď človek odpočíva.

Ak sa srdce počas odpočinku zmenšuje, je to angína pectoris. Môže sa vyskytnúť v noci, často ráno po prebudení. Jeho vzhľad často spôsobuje zvýšenie krvného tlaku alebo emocionálny stres, ale jeho zmena môže vyvolať jednoduchá zmena polohy tela. Angina pectoris sa často vyskytuje dva týždne po infarkte.

Nestabilná forma môže viesť k infarktu myokardu a súvisiacim komplikáciám. Z tohto dôvodu by mal byť pacient neustále sledovaný lekárom, ktorý používa rôzne tabuľky na určenie stupňa a povahy choroby. Jedna z klasifikácií je nasledovná:

trieda

rysy

Podľa závažnosti príznakov

ja

Patria sem pacienti s nasledujúcimi formami angíny pectoris:

 • nedávne (do 2 mesiacov);
 • progresívne;
 • závažné alebo časté (3-krát denne alebo viac);
 • častejšie, dlhšie záchvaty u pacientov so stabilnou angínou pectoris

II

Pacienti so subakútnou formou angíny pektoris. Toto je názov stavu, v ktorom bol útok jedenkrát alebo viackrát v priebehu mesiaca, ale nie v nasledujúcich 48 hodinách

III

Pacienti s akútnou formou choroby. Tento stav sa vyznačuje jedným alebo viacerými záchvatmi za posledných 48 hodín, keď osoba odpočíva

Podľa podmienok výskytu

Sekundárna forma. Patria sem pacienti, u ktorých sa ochorenie vyvíja na pozadí provokujúcich faktorov. Medzi ne patrí:

 • horúčka;
 • anémia;
 • infekčné choroby;
 • tachyarytmie;
 • hypotenzia alebo nekontrolovaná hypertenzia;
 • zdôrazniť;
 • respiračné zlyhanie;
 • tyreotoxikóza

Primárna forma. Ochorenie sa vyvíja bez zjavného dôvodu.

C

Nestabilná forma po infarkte. Útok sa objaví počas prvých 10-14 dní po infarkte

Spontánna

Vzácna forma je spontánna, známa ako Prinzmetal angina. Príčinou patológie je kŕč ciev napájajúcich srdce, pri ktorých došlo k nárastu segmentu S-T (obdobie cyklu, keď sú obe srdcové komory rozrušené vzrušením). Toto ochorenie sa môže vyvinúť už v počiatočnom štádiu aterosklerózy. Patológia je charakterizovaná výskytom intenzívnej bolesti v pokoji alebo v dopoludňajších hodinách. Medzi príznaky patrí prudké stmavnutie očí, skok v tlaku, prerušená srdcová frekvencia.

Spontánna forma zriedkavo vedie k infarktom, pretože kŕč sa nepredlžuje. Ak sa počas útoku vytvorí elektrokardiogram, diagnóza ukáže údaje podobné akútnemu infarktu myokardu, ale na rozdiel od neho bude taký obraz trvať najviac 5 minút, po uplynutí ktorého sa obnoví krivka EKG. Niekedy počas útoku dôjde k narušeniu elektrickej funkcie srdca, čo vedie k narušeniu rytmu. V niektorých prípadoch to môže spôsobiť smrť (napríklad pri komorovej tachykardii).

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály predmetu nevyžadujú samoliečbu. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.