Klasifikácia angíny pektoris - typy a podmienky výskytu, diagnostika

Pre angínu pectoris (alebo angínu pectoris) je charakteristická paroxyzmálna bolesť v srdci spôsobená nedostatočným prísunom krvi do myokardu. Má veľa atypických príznakov, inú povahu bolesti. Z tohto dôvodu je v medicíne klasifikovaných mnoho druhov chorôb.

Základy klasifikácie chorôb

Existuje niekoľko klasifikácií patologického stavu. Sú založené na reakcii myokardu na fyzickú aktivitu, najmä na priebehu a vývoji choroby. Známy odborníci identifikovali a opísali rôzne typy angíny pektoris:

 • Braunwald;
 • rizika;
 • Kushelevsky B.P. a Kokosov A.N.

Jedna z klasifikácií patrí Kanadskej kardiologickej spoločnosti. Špecifické prejavy tohto ochorenia sú známe, keď dochádza k silnej bolesti na pozadí spazmu koronárnych tepien, zatiaľ čo neexistujú žiadne aterosklerotické poruchy. Toto je prinzmetal angina pectoris (alebo variant). Typy chorôb sa rozlišujú:

 • prvýkrát sa objavil;
 • progresívne;
 • stabilný.

Patologický kód ICD je 120. V závislosti od typu choroby:

 • 120,0 - nestabilný;
 • 120.1 - zdokumentovaná vazospazmus;
 • 120.8 - iné formy;
 • 120,9 - nešpecifikované.

Druhy angíny pektoris

Bolesť vzniká na pozadí fyzického a emočného nadmerného zaťaženia alebo mimo týchto faktorov (často v noci). V prvom prípade sa angína pectoris vyskytuje, v druhom - dormancia. K pocitu bolesti sa pridávajú ďalšie príznaky: nepravidelný srdcový rytmus, dusenie, bledosť kože. V lekárskej literatúre sa rozlišuje stabilná angína pektoris a nestabilná ako poddruh choroby.

Angina pectoris

Angina pectoris charakterizuje prechodná bolesť za hrudnou kosťou spôsobená motorickou aktivitou alebo stresom. Pohodlie pacienta je normalizované v pokoji, záchvat prestane užívať nitroglycerín. Tento typ zahŕňa prvý výskyt patologického stavu. Jeho priebeh a prognóza sú rôzne: regresia, prechod na stabilný, progresívny.

Stabilný

Trvanie choroby nad 1 mesiac dáva dôvod hovoriť o stabilnej angíne pectoris.

Schopnosť pacienta tolerovať fyzickú aktivitu je hlavným kritériom, podľa ktorého je klasifikovaná.

Každá funkčná trieda angíny pectoris tohto typu má špecifickú charakteristiku.

vyučovanie

dôkaz

ja

Dobrá tolerancia cvičenia. Bolesť srdca sa vyskytuje na pozadí intenzívnych a dlhotrvajúcich pohybov.

II

Normálna motorická aktivita je obmedzená. K útoku dochádza pri chôdzi po plochom teréne vo vzdialenosti viac ako 500 m, pri lezení po schodoch nad 1 poschodie. Studený vietor, prvé hodiny po prebudení, vyvolávajú emocionálne otrasy.

III

Fyzická aktivita je výrazne znížená. Bolesť sa vyskytuje pri chôdzi do vzdialenosti 100 - 200 m, pri stúpaní na 1 poschodie.

IV

S minimálnou fyzickou aktivitou dochádza k prudkému zhoršeniu stavu: chôdza kratšia ako 100 m, počas nočného spánku, v pokoji.

Nestály

Intenzívna, dlhodobá bolesť srdca je charakteristická pre nestabilnú formu angíny pectoris. Vedie to buď k regresii symptómov (vymiznutie alebo zníženie) alebo sa vyvinie akútny infarkt myokardu. Rozlišujú sa štyri formy tohto stavu:

tvar

dôkaz

Najprv sa objavili

Od prvého príznaku bolesti uplynie 1 až 2 mesiace. U niektorých pacientov je to dôsledok infarktu myokardu. S nevyjadrenými príznakmi vývoja choroby, neschopnosťou určiť čas prvého záchvatu, prechádza do stabilnej formy.

progresívne

Bolesť sa stáva častou, predĺženou, intenzívnou, objavuje sa zvýšenie funkčnej triedy, zaznamenávajú sa zmeny kardiogramu, ktoré predtým chýbali.

Skorý po infarkte

Obdobie od 24 hodín do 2 týždňov (niekedy od 3 dní do 4 týždňov) po infarkte je charakterizované bolesťou srdca.

Vazospastické (alebo variant)

K útoku dochádza v pokoji, často počas nočného spánku.

Angina pectoris

Prejavy choroby, ktoré nesúvisia s fyzickou námahou a inými provokujúcimi faktormi, sa nazývajú angina pectoris. Dá sa očakávať, že je nebezpečnejší, často vedie k infarktu myokardu. Podľa obdobia nástupu bolesti sa rozlišuje subakútna (počas posledného mesiaca), akútna (posledných 48 hodín). Jeho hlavné vlastnosti:

 • nestabilné;
 • Funkčná trieda IV;
 • individuálne prejavy - variant, po infarkte.

Klasifikácia nestabilnej angíny pectoris

Pre komplexnú klasifikáciu patológie sa berú do úvahy všetky možné aspekty. Kardiológovia charakterizujú nestabilnú formu choroby nie ako samostatnú chorobu, ale ako obdobie medzi prepustením koronárnej choroby srdca zo stabilného stavu a hrozbou infarktu myokardu. Táto forma je veľmi nebezpečná. Vyskytuje sa na pozadí zníženej fyzickej aktivity, nemá spojenie s prepätím. Výskyt záchvatu je spontánny, povaha bolesti je nestabilná.

V závislosti od závažnosti výskytu

Jedna z klasifikácií je založená na hodnotení závažnosti nástupu záchvatu: klinického prejavu bolesti, ich príčin, rizika akútneho infarktu. Nestabilná angína pectoris podľa Braunwalda je rozdelená do troch tried:

vyučovanie

dôkaz

ja

Bolesť sa prejavuje častejšie as menším stresom, ako sa predtým zaznamenalo, počas 2 mesiacov. V pokoji nie sú 2 mesiace

II

Útoky sú fixované v pokoji, majú chronický charakter alebo sa vyskytujú v období od 2 do 30 dní

III

Akútny stav, ktorý sa vyvinul do 48 hodín

Z podmienok výskytu

Existuje klasifikácia založená na podmienkach výskytu patologického stavu. Na základe tohto kritéria je angina pectoris rozdelená do troch skupín:

skupiny

dôkaz

A (sekundárne)

Bolesť je spôsobená chorobami, ktoré nesúvisia s funkciou srdcového svalu (akútne infekcie, endokrinné poruchy, anémia).

B (primárne)

Prvé bolesti bolesti spojené so srdcovými chorobami

C (po infarkte)

Akútny vývoj patologického stavu, ktorý sa objaví do 14 dní po akútnom infarkte

Z charakteristík bolesti

Jedna z klasifikácií nestabilnej formy choroby patrí Rizikovi. V súlade s tým je riziko komplikácií (srdcový infarkt, smrť) priamo úmerné triede patológie. Pri rozdelení do tried sa berú do úvahy charakteristiky bolesti a pocitov a zmien na elektrokardiograme (EKG). Vzhľadom na tieto znaky sa rozlišuje niekoľko:

vyučovanie

dôkaz

IA

Zhoršenie zdravia, ale žiadne zmeny na EKG

IB

Intenzita patologických príznakov sa zvyšuje, zmeny sa zaznamenávajú na kardiogram

II

K útoku dochádza najskôr napätím

III

Zhoršenie sa najskôr vyskytuje samostatne

IV

Dlhodobý patologický stav so zmenami EKG

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály predmetu nevyžadujú samoliečbu. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.