Ako vyžehliť tričko s krátkym rukávom - podrobné odporúčania pre ideálny výsledok

Ak chcete bezchybne žehliť košeľu, je dôležité dodržiavať pravidlá: pracujte v určitom poradí, vyberte tú správnu techniku, berte do úvahy odporúčania výrobcu. Oblečenie predtým umyte a vysušte na vešiaku na vešiaky do mierne vlhkého stavu.

Ako vyžehliť košeľu

Nažehlenú vec môžete získať pomocou žehličky, parného generátora alebo naparovača. Pred začatím práce by ste mali pamätať na nuansy týkajúce sa zloženia materiálu, štýlu produktu, zvolenej metódy žehlenia:

 • Košele s krátkym rukávom sa ľahšie žehlia pomocou žehliacej dosky s predponou. Parný generátor, naparovač, naparovacia žehlička sú tiež vhodné, ale pre kvalitný výsledok bude potrebná špeciálna manekýn, inak sa môžu pokrčiť, pokrčiť.
 • Ak golier obsahuje výstužné časti (kosti, klipy), vyberte ich skôr, ako začnete žehliť. Uvoľnite všetky tlačidlá.
 • Vysušená textília produktu môže byť ľahko striekaná vodou zo striekacej pištole.
 • Teplotný režim žehlenia je zvolený v závislosti od štruktúry výrobku. Kľúčové odporúčania:

Materiál produktu

Optimálna teplota, ° C

ľan

200-220

bavlna

150-200

Syntetika, strečová tkanina

110-120

hodváb

Menej ako 110

Železo

Odborníci odporúčajú začať so železnými košele s krátkymi rukávmi s malými a spárovanými časťami. Ak ste prví, ktorí spracúvajú chrbát alebo police, pri otáčaní žehlených častí môže dôjsť k pokrčeniu. Najpohodlnejšia postupnosť práce:

 1. Golier. Jeho utesnená strana je hladená v smere od rohov do stredu, potom sa opakuje a otáča sa spredu. Ak sú k dispozícii západky, sú zasunuté a golier je ohnutý pol centimetra nad spojovacou čiarou medzi stojanom a otočnou časťou. Potom znovu ľahko prejdite žehličkou na prednej strane.
 1. Rukávy. Klopy sa žehlia ako prvé (ak sú k dispozícii) a pohybujú sa z krátkych strán do stredu. Spracovávajú nesprávnu stranu a potom prednú stranu a obchádzajú tlačidlá. Ďalej je potrebné vyžehliť rukávy. Jeden z nich je umiestnený so švom hore a mierne vytiahnutý, hladil sa, vyhýbal sa „šípkam“ po stranách. Po položení krátkeho rukávu s bočnou stranou nahor, striedavo žehlite obe strany.
Dôležité! Aby ste rukávy vyžehlili bez „šípky“, musíte po spracovaní strednej časti opatrne zložiť pozdĺž okraja dosky a sklopiť ju nadol. Takže železo nebude robiť záhyby.
 1. Ramená a koketa. Vrchná časť produktu je žehlená jeho umiestnením na zaoblený koniec dosky. Je lepšie zdvihnúť golier a posúvať železo pozdĺž švu. Pohybom látky vyžehlite priehlbiny produktu.
 2. Police a späť. Pri presúvaní na veľké časti produktu by ste mali začať s poličkou s tlačidlami. Je to rozmiestnené na doske, otáčajúce sa golierom na zaoblený koniec. Žehlite najskôr na nesprávnu stranu a potom na prednú stranu. Tlačidlá železa jemne obchádzajú tlačidlá bez toho, aby sa ich dotkli. Pohybujúce sa tkaninou výrobku, žehliť bočné švy, späť, druhá polica, mierne ťahať látky.
Dôležité! Nažehlená košeľa by mala byť zavesená na pleciach, zapínanie na horné gombíky a čakanie. Po vysušení bude menej pokrčený.

Parný generátor

Pri veľkom množstve denného žehlenia bude parný generátor vynikajúcim pomocníkom. Jeho použitie bude jednoduchšie, ak zvážite nasledujúce odporúčania:

 • Prepínač nastavenia pary nastavený na nízku hodnotu pomôže šetriť energiu; rýchle žehlenie odevov.
 • Pred začatím žehlenia je lepšie navlhčiť ľanové predmety zo striekacej pištole.
 • Vo zvislej polohe sú košele žehlené rýchlejšie a ľahšie ako v horizontálnej polohe.
 • Parný generátor je najvhodnejší pre výrobky z tenkých syntetických tkanín.

Parník

Tento spotrebič je určený iba na vertikálne žehlenie. K dispozícii sú podlahové parníky a kompaktné vreckové počítače. Pri použití akéhokoľvek modelu nezabudnite:

 • Musíte žehliť, pohybovať sa zhora nadol, mierne ťahať látku.
 • Na žehlenie krátkych rukávov na košeli je dôležité ich odtiahnuť preč.
 • Na vyžehlenie goliera je potrebné použiť špeciálnu dosku odolnú proti teplu.

Ako žehliť košeľu bez žehličky

Ak nie je po ruke žiadne železo a musíte košeľu vyžehliť, existuje východisko. Použite nasledujúce metódy:

 • Záhyb na bielizni sa dá odstrániť navlhčením zaseknutej oblasti vodou a niekoľkokrát dôkladne pretrepať košeľu.
 • Na vyhladenie veci vyrobenej z tenkého šifónu alebo syntetickej tkaniny ju zaveste na vešiak na šaty v kúpeľni a zapnite horúcu vodu. Para vyhladí pokrčenú látku.
 • Bielu košeľu s krátkym rukávom môžete striekať z rozprašovacej fľaše so špeciálnym roztokom (voda, ocot a aviváž v rovnakých častiach). Po vysušení sa odev vyhladí.