Slivkové víno doma - recepty krok za krokom s fotografiami

Sladké zrelé slivky sa používajú na výrobu rôznych alkoholických nápojov - smotana (brandy), slivkové brandy (slivovice), likéry atď. Ochutené domáce slivkové víno je ľahký a ľahký alkohol s nízkym obsahom alkoholu. V závislosti od druhu sa takýto nápoj môže podávať s mäsom a dezertom.

Ako vyrobiť slivkové víno doma

Skúsení vinári vedia, že výroba vína zo sliviek doma je proces takmer totožný s technológiou výroby vínnych nápojov z hrozna a iného šťavnatého ovocia. Akýkoľvek recept na slivkové víno obsahuje tieto kroky:

 1. Príprava surovín - ovocie sa starostlivo vyberá, očistí od prachu a nečistôt. Na výrobu tohto alkoholu sú vhodné tmavé odrody bobúľ vrátane divých sliviek, z ktorých sa získa chutný, mierne koláčovitý vínny nápoj. Môžete si vyrobiť domáce rezané víno, ktoré má zaujímavú chuť a arómu. Na výrobu domáceho slivkového alkoholického nápoja je potrebné brať iba zrelé, dokonca aj mierne prezreté bobule. Pred premenou ovocia na šťavu je dôležité, aby ste ich na slnku mierne previsli. Pod vplyvom spáleného slnečného žiarenia sa na povrchu bobúľ vytvárajú divé kvasinky (huby a baktérie), od ktorých priamo závisí celý proces výroby domáceho vínneho nápoja. Z tohto dôvodu nie je možné ovocie zozbierané na výrobu vína umývať, aby sa nevymyli divoké droždie. Ak je na plodoch prach, piesok alebo iné nečistoty, musia sa opatrne utrieť čistou suchou handričkou. Na výrobu vínového nápoja sa používa iba slivková dužina, preto sa z ovocia pred prijatím šťavy odstránia semená.
 2. Príprava štiav - pripravená slivková dužina sa rozdrobí pomocou akéhokoľvek vhodného zariadenia - mixéra, odšťavovača, kuchynského robota alebo bežného posúvača. Potom sa výsledná hmota zriedi studenou prevarenou vodou, požadovaný pomer je 1: 1. Zriedený slivkový pyré sa vloží do čistej nádoby, pokryje sa gázou a nechá sa dva dni na tmavom teplom mieste. Každé 6 až 7 hodín sa mladina zmieša s drevenou špachtľou, ktorá spája buničinu s oddelenou tekutinou.
 3. Fermentácie. Keď sa buničina úplne oddelí od šťavy a na jej povrchu sa objaví charakteristická pena s bublinami, znamená to, že sladina začne kvasiť. Je potrebné pretiahnuť hmotu cez jemné sito alebo niekoľko vrstiev gázy, aby sa odstránila zvyšná buničina a koža. V tomto štádiu by sa mal cukor pridávať do vínneho základu podľa zvoleného receptu. Na prípravu suchého alebo polosuchého nápoja odoberte asi 150 - 250 gramov cukru na liter slivkovej šťavy a na získanie polosladkého alebo sladkého vína pridajte 300 - 350 gramov na liter. Aby bol proces fermentácie aktívnejší, je v tomto štádiu lepšie pridať do šťavy iba polovicu cukru, zvyšok podávať po častiach každých 4-5 dní. Na tento účel nalejte trochu kvasiacej šťavy, do nej rozriedený cukor a výsledný sirup zamiešajte späť do mladiny. Keď sa pridá cukor a dobre sa premieša so šťavou, mladina sa naleje do čistej fľaše s vhodným objemom. V procese fermentácie vínna báza emituje oxid uhličitý, ktorý tvorí penu, takže nádoba musí byť naplnená kvapalinou pri ¾ jej maximálneho objemu. Na nádobu musí byť nainštalovaný lapač vody - musí to byť zakúpený alebo vyrobený v domácom prevedení alebo obyčajná gumová rukavica s malým otvorom na jednom z prstov. Pre normálnu fermentáciu je dôležité dodržiavať optimálny teplotný režim - nie nižší ako 18 a nie vyšší ako 26 ° C. Proces fermentácie trvá asi 60 dní, jeho ukončenie možno posúdiť vypustenou rukavicou alebo, ak inštalované tesnenie zastaví vypúšťanie plynu a na dne nádoby sa objaví hustá zrazenina s fermentačnou šťavou.
 4. Dozrievania. Po ukončení kvasenia sa mladé slivkové víno oddelí od kalného sedimentu a naleje do čistej fľaše. V tejto fáze môžete nápoj vyskúšať a podľa potreby ho osladiť. Sila tohto vína je približne 9 - 12 stupňov, ale ak pridáte trochu vodky alebo alkoholu (najviac 15% z celkového objemu tekutiny), môžete ho obohatiť. Takéto víno je lepšie skladované, ale jeho chuť je silnejšia a tvrdšia. Slivkové víno je doma čírené pomerne dlhú dobu - musí dozrievať najmenej 2 až 3 mesiace, pokiaľ možno najmenej šesť mesiacov. Fľaša s mladým vínnym nápojom sa uzavrie pevným vekom (ak sa cukor pridal po oddelení zrazeniny, nádoba sa prvý týždeň udržiava pod vodotesným uzáverom), potom sa vyberie do tmavej chladnej miestnosti. Keď sa objaví veľké množstvo sedimentu, tekutina sa periodicky filtruje, nalieva sa trubicou do čistej nádoby a snaží sa nedotýkať sa kalnej látky na dne. Úplné vyčírenie slivkového vína trvá 2 až 3 roky.

Recepty slivkového vína doma

Ak sa rozhodnete pre výrobu slivkového vína doma, budete potrebovať tmavé bobule maximálnej zrelosti, cukor, niekoľko fliaš správneho objemu a vodnú pečať. Vinársky proces je jednoduchý, ale zdĺhavý, vyžaduje svedomitosť a presnosť. Ak prísne dodržiavate všetky vyššie uvedené pravidlá a prísne dodržiavate vybraný recept, získate voňavý domáci alkoholický nápoj, ktorý je omnoho chutnejší a zdravší ako zakúpené vína.

Klasický recept

Tradične je slivkové víno vyrobené z prezretých bobúľ, ktorých dužina stratila svoju pôvodnú hustotu. Takéto ovocie je ľahko šťouchané, sladké a aromatické, takže alkoholický nápoj z nich stáva sladkým a príjemným. Sladkosť hotového vína je možné upraviť počas kvasenia mladiny alebo pridať k už vyzretému a vyčírenému nápoju trochu cukru podľa chuti.

zloženie:

 • Slivka maďarská - 6 kg;
 • voda - 5 l;
 • cukor - 2 kg.

Spôsob varenia:

 1. Mierne sušené ovocie vytriediť, utrieť suchou handrou, odstrániť semená, zomeliť do stavu pyré.
 2. Vložte do čistej nádoby, zmiešajte s vodou, premiešajte. Nechajte pôsobiť 40 - 48 hodín a pravidelne miešajte dužinu so šťavou.
 3. Keď začne kvasenie, namočte tekutinu. Nalejte výslednú šťavu do fľaše, pridajte 1 kg cukru, premiešajte, viečko uzavrite vodou. Nechajte týždeň.
 4. Potom pridajte zvyšok cukru, zamiešajte a nechajte kvasiť pod vekom 2 mesiace.
 5. Vypúšťajte mladé víno zo sedimentu, vydržte najmenej 3 mesiace.

Opevnený

Sila slivkového vína sa zvyšuje pridaním silného alkoholu do vínnej bázy - potom sa získa obohatený vínny nápoj. Môže obsahovať od 12 do 20 stupňov v závislosti od počiatočnej sily použitého mladého vína a alkoholu. Na opravu slivkového vína môžete vziať vodku alebo 45 percent alkoholu. Do fermentovanej slivkovej šťavy pridajte silný alkohol v množstve 100 - 150 gramov vodky na 1 liter mladého vína.

zloženie:

 • slivové pyré - 4 l;
 • voda - 4 l;
 • cukor - 1,2 kg;
 • vodka - 0,5 l.

Spôsob varenia:

 1. Slivové pyré zmiešajte s vodou v čistej vedre, prikryte gázou, nechajte vzhľad hustej peny.
 2. Po začatí fermentácie oddeľte buničinu, nalejte prefiltrovanú šťavu do sklenenej fľaše s uzáverom vody. Zamiešajte v polovici cukru, nechajte mesiac.
 3. Filtrujte mladé víno, pridajte zvyšný cukor, nechajte ďalší mesiac.
 4. Po ukončení fermentačného procesu by sa fermentovaná šťava mala vypustiť zo sedimentu, pridať vodku a niekoľko mesiacov uchovávať na chladnom mieste.

Zákusok

Ak dávate prednosť ľahkým a sladkým dezertným vínam, môžete si pripraviť chutný slivkový alkoholický nápoj s vysokým obsahom cukru. Na zlepšenie procesu kvasenia sa do muštu môžu pridať malé hrozienka. Táto zložka bude slúžiť nielen ako aktivátor kvasenia, ale tiež ovplyvní chuť hotového vína, urobí ho silnejším a aromatickejším.

zloženie:

 • odrody tmavej slivky - 7 kg;
 • cukor - 1,8 kg;
 • voda - 1,5 l;
 • hrozienka - 50 g.

Spôsob varenia:

 1. Roztriedte bobule, utrite čistou handričkou, odstráňte semená, hnette.
 2. Pripravte sirup z cukru a vody.
 3. Kombinujte slivkové pyré, nemyté hrozienka a cukrový sirup. Miešajte, nechajte kvasiť 50-55 dní pod vodnou zámkou alebo rukavicou.
 4. Na konci fermentačného procesu sa výsledná tekutina prepláchne niekoľkými vrstvami gázy, pevne korkovej, umiestnenej na chladné miesto na 2 - 3 mesiace na dozrievanie.

Pikantné

Aby bola chuť slivkového vína výraznejšia, zaujímavejšia a nezvyčajnejšia, do muštu môžete pridať korenené korenie. Taký nápoj chutí trochu ako portské víno, ale ukázalo sa, že je ľahší a voňavejší. Je pravda, že víno pripravené podľa nasledujúceho receptu rýchlo kazí, takže by sa malo konzumovať do jedného mesiaca. Ak chcete vyrobiť vínny nápoj, ktorý je potrebné skladovať po dlhú dobu, použite iný recept.

zloženie:

 • sušené slivky postavené - 2,5 kg;
 • cukor - 1,3 kg;
 • voda - 3 l;
 • bobkový list - 3 - 4 ks;
 • klinčeky - 3-4 ks.

Spôsob varenia:

 1. Rozdrvte ovocie, pridajte polovicu vody, korenie, cukor. Zahrejte na miernu teplotu, varte, až kým nevznikne hustá pena.
 2. Vypnite teplo, vyberte penu, počkajte, kým úplne nevychladne.
 3. Výsledná hmota sa nechá prejsť lisom, šťava sa vypustí do čistej nádoby.
 4. Nalejte koláč so zvyšnou vodou, stlačte.
 5. Zmiešajte obe tekutiny, pretlakujte, nechajte kvasiť 3-4 dni.
 6. Potom nalejte výsledné korenené víno do fliaš, korku, namočte na chladnom mieste na dva týždne.

Víno zo slivkového džemu

Ak medzi prípravami na zimu existuje niekoľko plechoviek slivkového džemu, neponáhľajte ich vyhodiť - takéto sladké suroviny budú vynikajúcim základom pre výrobu chutného domáceho vína zo sliviek. Aj keď džem už trochu fermentuje, nebude to kaziť chuť hotového výrobku, ale iba to proces urýchli. Pretože v tomto prípade sú slivky už uvarené s cukrom, do sladiny by sa mala pridať hrsť hrozienok, aby sa zlepšilo kvasenie.

zloženie:

 • slivkový džem - 1,5 l;
 • cukor - 1 polievková lyžica;
 • hrozienka - 1,5 lyžice;
 • prevarená voda - 1,5 litra.

Spôsob varenia:

 1. V hrnci kombinujte prevarenú vodu ochladenú na 25 °, džem, hrozienka a polovicu cukru. Zamiešame.
 2. Nalejte mladinu do čistej 5-litrovej sklenenej nádoby, nechajte týždeň.
 3. Zhromaždite buničinu a zvyšok tekutiny napnite. Pridajte zvyšný cukor, zamiešajte, nainštalujte vodnú pečať, pošlite na teplé miesto na fermentáciu na 30-40 dní.
 4. Potom prefiltrujte, nalejte do čistej nádoby a pevne zatvorte veko. Udržať pri teplote 6-16 ° pol roka.

Zo šťavy

Z koncentrovanej šťavy sa môže pripraviť aj ochutený slivkový alkoholický nápoj. Takýto výrobok je ťažké nájsť v regáloch bežných obchodov, ale je ho možné kúpiť na špecializovaných miestach zaoberajúcich sa predajom materiálov na výrobu vína. Spolu so šťavou budete musieť objednať kvasnice na víno pre normálny proces kvasenia a namiesto bežného cukru dextrózu, aby bol nápoj čo najchutnejší a najzdravší.

zloženie:

 • koncentrovaná slivková šťava - 3 l;
 • vínne droždie - 7 g;
 • dextróza - 1 kg;
 • filtrovaná voda - 18 l.

Spôsob varenia:

 1. Nalejte koncentrovanú šťavu a vodu do fermentačnej nádrže, pridajte dextrózu, dôkladne premiešajte, kým sa kryštály úplne nerozpustia.
 2. Posypte kvasinkami vína hladinu kvapaliny.
 3. Nádobu tesne uzavrite vekom, nainštalujte vodotesnosť. Nechajte pri izbovej teplote 8 - 10 dní až do konca fermentácie.
 4. Potom prefiltrujte mladé víno, nalejte do čistej fľaše, vložte do chladu na dozretie. Namočte najmenej 3 mesiace.

zdroj: