Dysbakterióza z antibiotík - príznaky, liečivá

Jedným z dôsledkov liečby antibakteriálnymi liekmi môže byť nerovnováha črevnej mikroflóry. Tento stav sám o sebe nie je ochorením, ale môže spôsobiť poruchu niektorých systémov oslabeného infikovaným infekčným organizmom, zhoršiť stav zotaveného pacienta. Dysbakterióza z antibiotík je korigovaná pomocou špeciálnej diéty, prírodných a lekárskych falobiotík rôznych typov.

Čo je dysbióza?

Nerovnováha črevnej mikroflóry spojená so zmenou druhového zloženia mikroorganizmov obývajúcich orgán sa nazýva dysbióza. V tomto stave sa počet laktobacilov a bifidobaktérií znižuje a podmienečne patogénne a patogénne mikroorganizmy sa začínajú aktívne množiť. Dlhodobá dysbióza môže spôsobiť narušenie normálneho fungovania gastrointestinálneho traktu, vyvolať alergické reakcie na koži, poruchy spánku alebo chuť do jedla.

Dysbakterióza po antibiotikách

Jedným z dôvodov rozvoja dysbiózy je liečba antibakteriálnymi liečivami. Antibiotiká ničia nielen patogény, ktoré spôsobujú infekcie (napríklad stafylokoky, pneumokoky alebo streptokoky), ale tiež inhibujú prospešnú flóru obývajúcu črevá, čím zabezpečujú jej normálnu funkciu. Porušenie mikroflóry môže viesť k:

 • neprimerané použitie antibakteriálnych liekov;
 • príjem prostriedkov nízkej kvality;
 • chybné dávkovanie;
 • nesprávny liečebný režim;
 • nadmerné trvanie kurzu;
 • nekontrolovaná samoliečba, chyba pri výbere antibiotika.

V niektorých prípadoch, ak sú potrebné vysoké dávky alebo pri užívaní silných liekov, sa môže vyvinúť dysbióza aj so správnym liekom a všetkými pravidlami pre jeho použitie a lekárskymi odporúčaniami pre výživu počas liečby, najmä v detstve alebo v detstve. Obnovenie normálnej mikroflóry zvyčajne trvá tri alebo viac týždňov. Miesto rozvoja dysbiózy nie je iba črevo, ale aj vagína, ktorá je spojená s rozvojom mnohých chorôb, napríklad kandidózy (drozd).

Dôvody

Antibiotiká rôznych farmakologických skupín majú vážny vplyv na črevnú mikroflóru. Reprodukcia určitých patogénnych baktérií (proti ktorým sú aktívne hlavné zložky liečiva) je inhibovaná, čo je účelom antibiotickej terapie. Ale väčšina liekov má nasledujúce negatívne vedľajšie účinky:

 • Tetracyklíny ničia horné vrstvy črevnej sliznice, čo vyvoláva nárast počtu oportúnnych a patogénnych organizmov (huby candida, klostrídie atď.).
 • Aminopenicilíny vyvolávajú rozmnožovanie stafylokokov, streptokokov, ktoré inhibujú patogénne baktérie iných druhov.
 • Aminoglykozidy inhibujú reprodukciu normálnej flóry (napríklad bifidobaktérie).
 • Fungicídne prípravky môžu aktivovať rast laktózy negatívnych Escherichia, proteínových mikroorganizmov.

Príznaky

Príznaky intestinálnej dysbiózy u antibiotík u dospelých sú poruchy stolice (zápcha, hnačka alebo ich striedanie), intenzívna tvorba plynu, pocity ťažkosti alebo nadúvania, potulovanie sa strihových bolestí v dolnej časti brucha, niekedy svrbenie v análnej oblasti. Tieto klinické príznaky sa môžu objaviť počas antibiotickej liečby alebo nejaký čas po jej ukončení. Vaginálna dysbióza sa vyznačuje týmito príznakmi:

 • vzhľad výtoku nezvyčajnej farby, konzistencie, vône;
 • svrbenie vo vagíne alebo vonkajších genitáliách;
 • časté močenie;
 • horenie v močovej trubici;
 • kreslenie bolesti v dolnej časti brucha.

Užívanie antibiotík je obzvlášť spojené s dysbiózou detí. Klinické príznaky stavu u malých pacientov sa môžu mierne líšiť od príznakov u dospelých. V detstve sú nasledujúce prejavy charakteristické pre intestinálnu dysbiózu:

 • porucha stolice - stolica získava tekutú konzistenciu, stáva sa ako kaša pena, má štipľavý zápach;
 • nadúvanie;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • bolesť brucha
 • poruchy spánku, chuť do jedla;
 • výskyt podráždenia alebo sčervenania kože v perineu;
 • dieťa je nepokojné, náladové.

Liečba dysbiózy po antibiotikách

Hlavnou metódou diagnostiky dysbakteriózy je bakteriologické vyšetrenie výkalov alebo vaginálneho náteru (bakteriálna siatie). Pomáha určiť, ktoré baktérie sa v pomere rozmnožujú v črevnej flóre po užití antibiotík. Niekedy (v zriedkavých prípadoch) môžu byť predpísané ďalšie vyšetrenia - kontrastný röntgen, kolonoskopia, sigmoidoskopia.

Liečba dysbiózy po antibiotikách u dospelých a detí je zameraná na normalizáciu zloženia črevnej mikroflóry (alebo vagíny). Úloha sa dosahuje kombináciou dvoch metód - dodržiavaním výživových odporúčaní a užívaním špeciálnych antiseptických liekov, ktoré inhibujú rast patogénnej a podmienečne patogénnej flóry bez zničenia užitočnej. Dospelí a deti všetkých vekových skupín užívajú floribiotiká (probiotiká alebo prebiotiká), buď ako súčasť potravy, alebo vo forme špeciálnych liekov (napríklad Lactobacterin).

Prípravky

Lieky na dysbiózu po antibiotikách sa vyberajú v závislosti od liekov, ktoré sa užívali počas infekcie, a od typov patogénnej flóry, ktorá sa v dôsledku liečby množila. Možné možnosti vymenovania sú uvedené v tabuľke:

Typ patogénov

Antibiotikum, jeho farmakologická skupina

Droga na dysbiózu

Mechanizmus účinku

Dávkovanie a spôsob podávania

stafylokok

Oleandomycín (makrolidy)

polisorbEnterosorbent s detoxikačným adaptogénnym a adsorpčným účinkom100-200 mg / kg, 4-krát denne, trvanie kurzu - 2 - 3 týždne

enterokoky

Amoxicilín (polosyntetické penicilíny

kolibakterinInhibícia reprodukcie patogénnej a podmienečne patogénnej mikroflóryDávkovanie: obsah jednej fľaše sa riedi 100 ml vody, počet dávok je 3-4 krát / deň počas 10-14 dní

E. coli

Furacilín (nitrofurány)

bififormprobiotické2-3 kapsuly za deň, samozrejme - 10-21 dní

E. coli

Ftalazol (sulfónamid)

Hilak forteprebiotiká40-60 kvapiek 3 krát denne počas 10-14 dní

E. coli

Nevigramon (kyselina nalidixová) (chinolóny)

Duphalac

prebiotiká15-40 ml, 2-3 krát / deň, 7-14 dní

Pseudomonas aeruginosa

Polymyxín (cyklické polypeptidy)

bifikolLyofilizátový prášok s antagonistickými vlastnosťami proti patogénnej mikroflóreJedna ampulka alebo jedna injekčná liekovka 5x denne po dobu 10-14 dní

Pseudomonas aeruginosa

Kanamycín (aminoglykozidy)

Trimedat

Antispasmodikum, ktoré zlepšuje črevnú motilitu, reguluje procesy peristaltiky100 mg trikrát denne, priebeh liečby je 7-10 dní

kandidomikoz

Lamisil (antimykotiká)

laktobaktérie

Sušená hmotnosť suchých laktobacilov produkujúcich kyselinu mliečnu a vykazujúca aktivitu proti patogénnej flóre

5 dávok, pol hodiny pred jedlom, 2 - 3 krát denne, trvanie kurzu - 7-10 dní

kandidomikoz

Amfotericín (makrocyklické antibiotikum)

Linex

Obsahuje tri typy baktérií mliečneho kvasenia, ktoré normalizujú stav mikroflóry2 tablety, 3-krát denne, 10 - 12 dní

Bielkoviny, Pseudomonas aeruginosa, stafylokoková infekcia

Bakteriofágy (vírusy)

IberogastProdukt je založený na rastlinných zložkách, normalizuje pohyblivosť, reguluje procesy spojené s nerovnováhou mikroflóry20 kvapiek, 3-krát denne, 12 až 20 dní

Diéta

Liečba čreva po užití antibiotík nevyhnutne zahŕňa dodržiavanie špeciálnej diéty. Je dôležité zahrnúť fermentované mliečne výrobky, obilniny, zeleninu a ovocie, ktoré obsahujú vlákninu z potravy, výrobky s aminokyselinami v potrave. Na udržanie životne dôležitej činnosti a reprodukcie prospešnej črevnej flóry v prípade dysbiózy sú dôležité polysacharidy a olisacharidy, ktoré sú súčasťou nasledujúcich produktov:

 • jablká;
 • banány;
 • marhule
 • jahody;
 • mrkva;
 • cukety;
 • cibuľa, cesnak;
 • ovsená múka a iné obilniny.

Výber stravy závisí od závažnosti príznakov konkrétneho klinického prípadu. Pri zápche a zvýšenej tvorbe plynu ponuka zahŕňa produkty, ktoré aktivujú črevnú motilitu (mäso, mliečne bielkoviny, nakladaná alebo nakladaná zelenina, obilniny) a vylučuje potraviny, ktoré vyvolávajú kvasné procesy (strukoviny, tvaroh, orechy, kapusta). Pri sypkej stolici sa znižuje množstvo uhľohydrátov v strave a použitie potravín s vysokým obsahom vlákniny (napríklad surového ovocia, zeleniny) je obmedzené.

Prevencia dysbiózy antibiotikami

Dysbakterióze z antibiotík sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť. Počas liečby antibakteriálnymi liekmi musíte dodržiavať diétu, jesť potraviny obsahujúce prírodné probiotiká (fermentované mliečne výrobky, ovocie, zelenina, obilniny, rastlinné tuky). Drogové probiotiká, prebiotiká alebo synbiotiká predpisuje ošetrujúci lekár v súlade s farmakologickým účinkom aktívnej zložky antibiotika užívaného pacientom.

zdroj:

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály predmetu nevyžadujú samoliečbu. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.