9 spôsobov zalievania rastlín počas sviatkov

Počas vašej neprítomnosti je veľmi dôležité zabezpečiť pravidelné zavlažovanie izbových rastlín. Môžete to urobiť mnohými spôsobmi pomocou profesionálnych nástrojov a systémov vlastnej výroby z improvizovaných materiálov.

Ako ušetriť kvety, keď idete na dovolenku

Pred dlhým odchodom z domu a pravidelným zalievaním kvetov pomocou špeciálnych zariadení sa musia rastliny pripraviť vopred. Na tento účel sa odporúča vykonať nasledujúce postupy:

 1. Prestaňte kŕmiť 14 dní pred dovolenkou. Po hnojení rastliny potrebujú vodu, aby zabezpečili lepšiu absorpciu minerálov.
 2. Čiastočné prerezávanie listov, pukov bez poškodenia kvetov. Takže odparovanie vlhkosti bude prebiehať pomalšie.
 3. Ochrana proti škodcom, v prípade potreby ošetriť kvetinu.
 4. Dajte hrnce do tmavej časti miestnosti, ďalej od okien alebo nakreslite záclony. Redukcia svetla, zníženie teploty zníži odparovanie.
 5. Hrnce posuňte bližšie k sebe a zbierajte ich do kompaktnej skupiny. Vytvoríte tak mikroklímu, kde bude zvýšená vlhkosť.
 6. Kvety, ktoré majú radi vysokú vlhkosť, môžu byť pokryté polyetylénom, ktorý ich zaistí okolo nádoby pomocou elastickej pásky. Pre malé sadenice sú vhodné sklenené nádoby.
 7. Eliminujte prievan zatvorením všetkých dverí, okien.
 8. Zalejte rastliny pred odchodom na dovolenku pomocou viac vody ako obvykle. Je dôležité nevypĺňať kvety! Pre niektoré farby interiéru použite metódu máčania.
 9. Hlinené hrnce sa môžu po navlhčení pôdy prikryť vlhkým machom alebo zabaliť navlhčenou tkaninou a navrch polyetylénom.
 10. Zvýšenú vlhkosť vytvorte položením vrstvy štrku a expandovanej hliny na dno veľkého hrnca. Položte kvetináč na vrch rastliny a nalejte vodu tak, aby sa kvetiny nedotýkala spodnej časti nádoby.

Metódy zalievania rastlín

Po príprave izbových rastlín môžete začať s automatickým zavlažovaním. Najjednoduchšie a najúčinnejšie spôsoby:

názov

Koľko je dosť

Výhody

nedostatky

Paleta vo forme širokého umývadla alebo medzery s vysokými stranami

7-10 dní

 • efektívne pre rastliny milujúce vlhkosť
 • podporuje šírenie škodcov, pohyb z jednej kvetiny do druhej, ak ste si parazita okamžite nevšimli

Kvapka vody (knôt, kvapkadlo, plastová fľaša)

7-14 dní

 • efektívna;
 • ľahko vyrobiť sami;
 • môže byť použitý pre veľké i malé kvety
 • knôt môže vyschnúť za horúceho počasia a v nádržiach môže dôjsť tekutina

hydrogél

7-14 dní

 • úplne dodáva vlhkosti domácim kvetinám
 • musíte si kúpiť hydrogélové granule;
 • vyžaduje sa transplantácia kvetu do nádoby s pôdou zmiešanou s hydrogélom

Metóda knôtu

Ak chcete zorganizovať zalievanie izbových kvetov knôtovou metódou, pred odchodom na dovolenku musíte vyrobiť knôt z látky, obväzu, gázy alebo vlnenej nite. Jeden koniec musí byť umiestnený na spodnej časti nádoby, vytiahnutý odtokovým otvorom v nádobe a potom presadený. Pod kvetináč a pod druhý koniec knôtu by sa mala umiestniť nádoba s vodou.

Ak transplantácia nebola plánovaná, je možné organizovať knôtové zalievanie izbových rastlín v neprítomnosti hostiteľov iným spôsobom. Jeden koniec textílie (povraz) musí byť umiestnený na povrchu kvetináča, substrát naliať na vrch a druhý znížiť do nádoby s tekutinou umiestnenou na kopci. Metóda knôtu je vhodná pre malé kvety (fialky, sväté) a dá sa vždy použiť.

Zalievanie cez drenážne otvory v kvetináči

Automatické zalievanie rastlín počas dovolenky po dobu 20 dní je možné zariadiť dlhým strihom látky (uteráky, husté odpaľovanie, nepotrebná prikrývka). Podpera pre kvetináče je pokrytá fóliou a navrch je umiestnená navlhčená látka, z ktorej jeden okraj je spustený do nádrže s vodou. Hrnce s dobre napojenými rastlinami sa umiestnia na povrch látky na stojane. Je dôležité, aby na dne boli odtokové otvory, cez ktoré kvety absorbujú vlhkosť.

Zavlažovanie kvapkami z plastovej fľaše

Samozavlažovací systém z plastových fliaš poskytne rastlinám vlhkosť po dobu 15 až 20 dní. Ak to chcete urobiť, musíte pripraviť nádoby s objemom 1,5 a 2 litre a pred odchodom na dovolenku zariadenie otestovať, aby ste určili, koľko vody bude každá kvetina potrebovať. Ak chcete zalievať, musíte urobiť otvory vo veku a spodku plastovej fľaše s horúcim klincom, hrubou ihlou alebo šošovkou. Potom nalejte tekutinu, dotiahnite korok a ponorte fľašu s hrdlom do kvetináča. Takýto systém je vhodný na nepretržité dodávanie vlhkosti do veľkých rastlín.

Polievanie kvetov z kvapkadiel

Automatické zalievanie kvetín v kvetináčoch pomocou kvapkadla je veľmi efektívne. Musíte z nej odstrániť špičku, položiť jeden koniec na povrch pôdy a na druhý pripevniť závažie a spustiť ho do nádoby s vodou umiestnenej na vyvýšenine. Pri veľkom počte rastlín bude potrebných niekoľko takýchto rúrok, ktoré musia byť spojené v mieste pripojenia platiny. Ak správne nastavíte prietok kvapaliny, kvetiny v interiéri budú na dlhú dobu vybavené vlhkosťou. Takéto zavlažovanie je vhodné pre všetky rastliny.

Profesionálne výrobky na starostlivosť o dovolenku

názov

Charakteristika, princíp činnosti

Koľko je dosť

Cena v rubľoch

Systém Aqua Globes

Banka z guľatého skla s dlhou úzkou hubicou. Kvapalina sa naleje do štruktúry a špička sa spustí do pôdy. Keď pôda zaschne, začína sa proces tvorby plynu: vzduchové bubliny vstupujú do banky a kvapôčky vody stekajú a nasýtia pôdu. Výrobca Masterprof.

7-10 dní

383 v balení po 2 ks.

Keramický kužeľ Blumat

Zariadenie na zalievanie kvetín počas dovolenky sa skladá z keramického lievika v tvare kužeľa umiestneného v pôde, trubice, ktorá je spustená do nádoby s kvapalinou, a senzora. Keď je zem suchá, spustí sa snímač a spustí sa proces dodávky vody.

Funguje, kým nie je nádrž na vodu prázdna

365

Kapilárna rohož

Je vyrobený zo syntetických vlákien prešitých polyetylénom. Rohož absorbuje vlhkosť, rovnomerne sa rozdeľuje po celom povrchu av prípade potreby ju dodáva rastlinám, ktoré na nej stoja.

Závisí od počtu kvetináčov, ktoré sú umiestnené na jeho povrchu

176/1 sq. m.

Kapilárny koberec

Skladá sa z vonkajšej palety, do ktorej sa nalieva tekutina, vnútornej palety, ktorá sa vkladá do vonkajšej časti, az kapilárnej koberce, na ktorej sú umiestnené kvetinové vázy. Koberec absorbuje vlhkosť a dodáva ho rastlinám.

Do 2 týždňov

515-590

Inteligentný kvetináč

Na dne nádoby je usporiadaný systém na skladovanie a dodávanie tekutiny. Časť vlhkosti po zavlažovaní zostáva vo vnútri a potom sa počas sušenia z pôdy rovnomerne rozloží. V niektorých modeloch je namontovaný indikátor, ktorý riadi tok tekutiny a jej rýchlosť

Až 12 týždňov

Od roku 980