Antibiotiká na bolesti zubov a ďasien - názvy

Vývoj infekčných komplikácií s mnohými problémami so zubami často vedie pacientov k potrebe platiť za drahé možnosti liečby. Včasnému použitiu antibiotík sa tomu zabráni. Široký rozsah antibiotických činidiel vyžaduje kompetentný prístup a znalosť charakteristík každého liečiva.

Indikácie pre použitie antibiotík v zubnom lekárstve

Potreba liečby antibiotikami závisí od povahy infekcie a schopnosti tela vydržať priebeh. Medzi hlavné dôvody predpisovania antibiotík patria:

 1. Ak hrozný kaz kazí pokročilý kaz, zubný lekár môže predpísať antibiotiká, aby obmedzil šírenie patologického procesu. Antihistaminiká sa predpisujú pacientovi, čo dopĺňa účinnosť užívania antibiotík.
 2. S rozvojom zápalového procesu periodontálnych tkanív (paradentóza) môže antibiotická terapia zničiť najjednoduchšie gramnegatívne anaeróby v ústnej dutine. Na liečenie sa používajú rôzne liekové formy: gély, masti, intramuskulárne a intravenózne injekcie, tablety.
 3. Reprodukcia patogénov, zlá imunita, kaz a plak môžu viesť k rozvoju ďasien. Po laboratórnom zistení citlivosti mikróbov na antibiotiká je predpísaný priebeh liečby. Antibiotiká sa v zásade používajú na katarálnu formu gingivitídy.
 4. Vzhľad hnisavých nahromadení vo vnútri ústnej sliznice vyvoláva výskyt fistuly. K tomuto procesu dochádza v dôsledku množenia anaeróbnych gramnegatívnych baktérií, streptokokov, stafylokokov, Pseudomonas aeruginosa alebo Escherichia coli. Liečebný priebeh antibiotík predpísaný lekárom tiež pomôže vyrovnať sa s infekciou, ktoré sa používajú aj v zubných implantátoch.
 5. Zápal spojivového tkaniva okolo koreňa zuba sa nazýva periodontitída. Nástup choroby je dôsledkom traumy zubov, komplikácií pulpitídy, kazu, chýb v liečbe zubov. Ak sa proces nezastaví, môže sa objaviť hnis. Účinnosť antibiotík na periodontal sa prejavuje po predbežnom očistení periodontalu.
 6. Výsledkom zápalov rôzneho pôvodu môže byť granulom - dutina granulačného tkaniva naplnená tekutinou. Umiestnenie - na ďasno blízko koreňa zuba. Je dôležité začať s liečbou granulomov v skorých štádiách. Použitie antibiotík uľahčuje otvorenie granulovaného vezikula a potláča hromadenie infekcie v ňom a slúži na prevenciu infekcie. Samoliečba antibakteriálnymi liekmi je neprijateľná.

Druhy antibiotík na bolesti zubov

Lekári používajú v zubnom lekárstve antibiotiká, ktoré majú širokú škálu aplikácií na zastavenie rastu a reprodukcie zmiešanej bakteriálnej infekcie v ústnej dutine. Drogy sa delia na tieto typy:

 1. Perorálne (tablety): Amoxicilín, Ciprofloxacín, Lincomycín, Metronidazol, Azitromycín, Tinidazol.
 2. Injekcie: klindamycín, lincomycín, oxacilín.
 3. Lokálne gély, masti, krémy: antibiotiká na bolesti zubov Metrogil Denta, Asepta, Holisal.

Tsiprolet

Je potrebné zvoliť antibiotiká pre zápal ďasien a zubných koreňov, podľa závažnosti problému. Iba lekár určí, či pacient potrebuje antibiotickú liečbu. Ak sa to potvrdí, môže sa použiť jeden z najúčinnejších liekov - Ciprolet, dostupný vo forme infúzneho roztoku a tabliet (perorálne):

 1. Účinok: ciprofloxacín pôsobí na enzým DNA gyrázy a inhibuje reprodukciu bakteriálnej DNA. Liečivo má baktericídny účinok, rezistencia na ne sa vyvíja pomaly.
 2. Dávkovanie: 500 mg dvakrát denne, v priebehu troch dní.
 3. Kontraindikácie: tehotenstvo, laktácia, detstvo, precitlivenosť na zložky.
 4. Vedľajšie účinky: zhoršená funkcia obličiek, tachykardia, horúčka, migréna, vracanie, nevoľnosť, bolesť brucha, plynatosť, závraty, bolesti hlavy, nespavosť, zmätenosť, kožné vyrážky, nefritída, hepatitída, Quinckeho edém.
 5. Cena: 120 rubľov za 10 tabliet 500 mg, 70 rubľov za 100 ml infúzneho roztoku.

Ekotsifol

Antibiotikum pre zápaly zubov Ecocifol je dostupný vo forme tabliet. Ich vlastnosti:

 1. Účinok: účinná látka ciprofloxacín z derivátu chinolónu potláča bakteriálnu DNA, narúša rast a delenie baktérií a spôsobuje ich smrť. Liek má baktericídny účinok, nízku toxicitu. Ako bifidogénny faktor obsahujú tablety laktulózu, ktorá je fermentovaná normálnou mikroflórou hrubého čreva, čím stimuluje rast prospešných bifidobaktérií a laktobacilov.
 2. Dávkovanie: Ecocifol sa užíva perorálne na lačný žalúdok v dávke 500 mg dvakrát denne v priebehu 1 - 2 týždňov.
 3. Kontraindikácie: liek sa nemôže používať na precitlivenosť na zložky v kombinácii s tiazidom do 18 rokov, u tehotných a dojčiacich žien. Starším pacientom je predpísaný.
 4. Vedľajšie účinky: hnačka, vracanie, nevoľnosť, bolesť brucha, závraty, zvýšená únava, anomálie vo vnímaní bolesti, potenie, migréna, mdloby, diplopia, tachykardia, znížený tlak, anémia, leukopénia, polyuria, retencia moču, absces, dyskinéza, kožná obštrukcia , alergie, svrbenie kože, žihľavka, opuch tváre, artritída, tendovaginitída.
 5. Cena 85 rubľov za 10 ks. 500 mg

Ciprofloxacín

Antibiotiká na bolesti zubov pod korunou by mali spoľahlivo potláčať rast patogénneho patogénu a odstraňovať zápal. Tieto vlastnosti majú tablety ciprofloxacínu:

 1. Účinok: Účinná látka s rovnakým názvom má široký baktericídny účinok, vstupuje do skupiny fluórchinolónov a inhibuje replikáciu DNA mikroorganizmov.
 2. Dávkovanie: Dospelí majú užívať 250-500 mg denne dvakrát alebo trikrát. Droga sa používa na lačný žalúdok, kurz trvá 7-10 dní.
 3. Kontraindikácie: nedostatok glukózy-6-fosfát dehydrogenázy, pseudomembranózna kolitída, mladší ako 18 rokov, laktácia a gravidita.
 4. Vedľajšie účinky: nevoľnosť, vracanie, hnačka, plynatosť, anorexia, závraty, úzkosť, tras, nočné mory, strata sluchu, tachykardia, sčervenanie, hematúria, nefritída, artralgia, pľuzgiere na koži, papuly, erytém, vaskulitída.
 5. Cena: 10 ks. stoja 120 rubľov.

Tsifran

Antibiotiká proti pulpitíde po extrakcii zubov pomáhajú zastaviť krvácanie, zmierniť zápal a zabrániť vstupu patogénnych mikroorganizmov do tkaniva:

 1. Účinok: Tablety Cifran obsahujú ciprofloxacín, ktorý má schopnosť inhibovať enzým gyráza DNA a narušiť syntézu bakteriálnej DNA.
 2. Dávkovanie: v prípade nekomplikovaných infekcií sa 250 mg Cyfranu predpisuje každých 12 hodín, v ťažkých prípadoch sa má 500-750 mg tabliet užívať dvakrát denne pred jedlom a zapiť tekutinou.
 3. Kontraindikácie: vek do 12 rokov, tehotenstvo, laktácia, individuálna intolerancia zložiek.
 4. Vedľajšie účinky: bolesť brucha, hnačka, zvracanie, úzkosť, bolesti hlavy, artralgia, vyrážka, tromboflebitída, flebitída, sčervenanie v mieste vpichu intravenóznym podaním.
 5. Cena: 10 kusov stojí 80 rubľov.

Linkomycín

Liek je dostupný v kapsulách a ampulkách s roztokom s rovnakou účinnou zložkou:

 1. Účinok: Lincomycín s bolesťami zubov má bakteriostatický účinok, inhibuje syntézu proteínov baktérií väzbou na ribozómovú podjednotku a zhoršenou tvorbou väzieb medzi peptidmi.
 2. Dávkovanie: denná dávka tabliet je 1000 - 1500 mg, jedna dávka je 500 mg. Intramuskulárne sa podáva v dávke 500 mg dvakrát denne. Dĺžku liečby určuje lekár.
 3. Kontraindikácie: s precitlivenosťou na zložky, tehotenstvo, dojčenie, pečeň, zlyhanie obličiek, do troch rokov.
 4. Nežiaduce účinky: slabosť, závraty, hypotenzia, príznaky nevoľnosti, vracanie, glositída, stomatitída, leukopénia, neutropénia, exsudát rany, citlivosť na slnečné svetlo, žihľavka, dermatitída, anafylaktický šok.
 5. 10 tabliet stálo 85 rubľov, 10 ampúl po 1 ml - 140.

Amoxiclav

Lekári môžu predpísať Amoxiclav na bolesť zubov po extrakcii zubov. Pre dospelých je dostupný vo forme tabliet pre deti - vo forme prášku na prípravu suspenzie:

 1. Účinok: obe formy obsahujú amoxicilín a kyselinu klavulanovú, ktoré inhibujú beta-laktamázy produkované baktériami a vykazujú baktericídnu aktivitu.
 2. Dávkovanie: pacientom starším ako 12 rokov sa predpisuje 375 mg každých 8 hodín, suspenzia 45 mg / kg telesnej hmotnosti. Kurz netrvá dlhšie ako dva týždne.
 3. Kontraindikácie Amoxiclav: žltačka, zhoršená funkcia pečene, precitlivenosť na penicilíny, zložky v zložení, kolitída, mononukleóza.
 4. Nežiaduce účinky: strata chuti do jedla, nevoľnosť, hnačka, vracanie, hepatitída, erytematózna vyrážka, žihľavka, svrbenie, erytém, dermatitída, rozvoj superinfekcie, kandidóza.
 5. Ceny: 350 rubľov za 14 tabliet, 100 ml stálo 285 rubľov.

Ampioks

Kombinované antibiotikum Ampioks na bolesti zubov je dostupné vo forme kapsúl obsahujúcich ampicilín a oxacilín:

 1. Účinok: Účinné látky v zmesi sú baktericídne, kyselinovzdorné, penicilín rezistentné. Obe zložky sa nekumulujú.
 2. Dávkovanie: tablety sa používajú v dávke 500 - 1 000 mg jedenkrát, 2-4 g denne. Deti do 7 rokov - 100 mg / kg telesnej hmotnosti, mladšie - 50 mg / kg telesnej hmotnosti. Dávka je rozdelená do 4 až 6 dávok.
 3. Kontraindikácie: lymfocytárna leukémia, mononukleóza, precitlivenosť na zložky. Liek sa predpisuje opatrne deťom u matiek s precitlivenosťou na penicilíny.
 4. Vedľajšie účinky: alergia, žihľavka, sčervenanie kože, rinitída, konjunktivitída, horúčka, artralgia, superinfekcia, dysbióza, vracanie, hnačka, nevoľnosť, zmena chuti, enterokolitída.
 5. Cena: 30 kapsúl stálo 190 rubľov.

Doxycyclin

Pri tavive sa predpisuje najmä doxycyklín, liek so širokým spektrom účinku. Droga je dobre absorbovaná:

 1. Účinok: účinný pri zápaloch kostí a mäkkých tkanív. Narúša syntézu proteínov v patogénnych baktériách.
 2. Dávkovanie: prvý deň liečby sa podáva perorálna dávka 0,1 g dvakrát denne. Potom sa denná dávka pohybuje v rozmedzí 0,1 až 0,2 g, v závislosti od stupňa infekčného procesu.
 3. Kontraindikácie: Doxycyklín nie je predpísaný deťom mladším ako 8 rokov, v druhej polovici tehotenstva as neznášanlivosťou na tetracyklíny.
 4. Vedľajšie účinky: dyspeptické. dermatologické, hnisavé zápalové javy, alergické reakcie, kandidóza, špecifický glositída, fotocitlivosť kože, v období rastu zubov: zmena farby skloviny.
 5. Cena: 10 tabliet po 100 mg - 1 rubľov, 20 tabliet - 22 rubľov.

Unidox Solutab

Liek patrí do skupiny tetracyklínov so širokým spektrom účinku, je schopný zničiť patogén vo vnútri bunky:

 1. Pôsobenie inhibuje rast baktérií.
 2. Dávkovanie: prijaté s jedlom. Dospelí a deti od 8 rokov v pooperačnom období sa predpisujú 100 mg dvakrát denne. Pri telesnej hmotnosti dieťaťa nižšej ako 50 kg sa dávka predpisuje prvý deň v množstve 4 mg na kilogram, potom sa dávka zníži na polovicu. Trvanie liečby je 5-10 dní.
 3. Kontraindikácie: nie je predpísaný na leukopéniu, porfýriu, závažné zlyhanie obličiek, neznášanlivosť na zložky, laktáciu, 2. a 3. trimester gravidity.
 4. Vedľajšie účinky sa prejavujú nasledujúcimi stavmi: zvracanie, nevoľnosť, dysfágia, znížená chuť do jedla, hnačka, pseudomembranózna kolitída, enterokolitída, perikarditída, makulopapulárna a erytematózna vyrážka, exfoliatívna dermatitída, exacerbácia lupus erythematosus, angioedém, fotografie, angioedém , poškodenie pečene, neutropénia, hemolytická anémia, eozinofília, znížená protrombínová aktivita, trombocytopénia, benígne zvýšenie intrakraniálneho tlak, vestibulárne poruchy, kandidóza.
 5. Náklady na liek: 340-370 rubľov.

Pravidlá prijímania antibiotík

Aby bola liečba antibiotikami účinná, vyžaduje sa niekoľko jednoduchých pravidiel a odporúčaní:

 1. Priebeh liečby sa začína iba na základe rozhodnutia lekára.
 2. Odporúča sa, aby sa pred začiatkom liečby vykonala analýza citlivosti patogénov na liečivo a individuálnej znášanlivosti liečiva.
 3. Liečbu nemôžete zastaviť v predstihu, pretože v opačnom prípade existuje vysoké riziko relapsu vo forme závažnejšej infekcie.
 4. Odporúča sa užívať probiotiká (laktobacily a bifidobaktérie) s antibiotikami.
 5. Nemôžete kombinovať liečbu s alkoholom.
 6. Neprekračujte dávky predpísané lekárom a ignorujte pokyny.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály predmetu nevyžadujú samoliečbu. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.