Plynový kotol na vykurovanie súkromného domu: výber systému

Dnes existuje veľa možností vybavenia na vykurovanie obytných priestorov. Ekonomické plynové kotly na vykurovanie súkromného domu sa stali veľmi populárne. Vďaka veľkému výberu takýchto zariadení si každý kupujúci môže nájsť model podľa svojich osobných preferencií a konkrétneho rozpočtu. Inštalácia takéhoto zariadenia ušetrí náklady na palivo, pretože zemný plyn je relatívne lacný. Okrem toho, plynový kotol nevyžaduje častú údržbu, ako napríklad kotol na spaľovanie tekutého paliva alebo dreva.

Čo je to plynový kotol

Toto zariadenie sa používa na výrobu tepelnej energie na účely vykurovania miestností na rôzne účely a ohrevu vody pre domácnosť a na iné účely spaľovaním plynu. Tieto kotly sa často používajú na domáce účely, napríklad na vykurovanie súkromných domov. Vykurovací kotol si môžete objednať v súkromnom dome v špecializovanom internetovom obchode s doručením poštou do Moskvy, Petrohradu alebo iného mesta v krajine. Pamätajte, že plyn je oheň a výbušné palivo, preto je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

Princíp plynového kotla spočíva v tom, že keď sa palivo dodáva do zariadenia, zapne sa piezoelektrické zapaľovanie. Táto iskra sa v budúcnosti zapáli. Prívod paliva do horáka so zápalným zapaľovačom je neprijateľný, pretože plyn môže explodovať. Zapaľovač zapaľuje hlavnú vyhrievaciu doštičku, ktorá ohrieva chladivo v kotli na teplotu nastavenú termostatom. Po dosiahnutí želaného parametra automatizácia vypne horák. Keď teplota v zariadení klesne, snímač teploty vydá príkaz na prívod paliva do ventilu a horák sa znova rozsvieti. klasifikácia:

 • v mieste umiestnenia: podlaha a stena;
 • podľa funkčnosti: jedno a duálny obvod;
 • podľa typu trakcie: prírodné a vynútené;
 • podľa typu zapaľovania: s piezoelektrickým zapaľovaním a s elektronickým zapaľovaním;
 • pri plnom využití palivovej energie: konvekcia (tradičná) a kondenzácia.

Ako si vybrať plynový kotol na vykurovanie súkromného domu

Ak chcete kúpiť najlepší plynový kotol na vykurovanie súkromného domu, musíte vziať do úvahy niekoľko dôležitých kritérií. Výber vhodného zariadenia závisí od celkovej plochy vykurovanej miestnosti, potreby ohrevu teplej vody a počtu jej odberateľov, prítomnosti komína a tlaku v plynovode. Okrem toho musíte vziať do úvahy prítomnosť izolácie na stenách. Prezrite si online katalógy s fotografiami, ktoré zohľadňujú nasledujúce tipy:

 • Stenový alebo podlahový plynový kotol. Výber zariadenia na vykurovanie súkromného domu by sa mal začať výberom miesta pre jeho inštaláciu. Ak máte priestor pre samostatnú kotolňu, môžete si zvoliť podlahové zariadenie, inak sa obmedzte na úpravy na stene. Podlahový kotol sa často vyrába na základe spoľahlivého liatinového tepelného výmenníka - tento model má solídnu bezpečnostnú rezervu, je nenáročný a nespôsobuje problémy pri prevádzke. Vonkajšie vybavenie pre súkromné ​​domácnosti má vysokú silu. Analóg na stenu je kompaktný - je ideálny na vykurovanie malého objektu.
 • Jednokruhové alebo dvojokruhové zariadenia. Na vykurovanie súkromného domu sa často používajú zariadenia s jedným okruhom. Má veľmi jednoduché zariadenie - má vyhrievaciu podložku a jeden výmenník tepla. Dvojobvodová modifikácia kombinuje bojler a plynový prietokový ohrievač vody. Jeho zariadenie je zložitejšie, ale zároveň je funkčnejšie a ľahšie sa inštaluje.
 • S prirodzeným vetraním alebo nútený. V prvom prípade odsávač pár prechádza komínmi dostupnými v dome, v druhom - jednotka má vstavané ventilátory, ktoré odstraňujú spaliny z kotla a privádzajú ich von.
 • S otvorenou alebo uzavretou spaľovacou komorou. Aby bol výber plynového kotla pre súkromný dom optimálny, venujte pozornosť typu spaľovacej komory. Model s otvorenou kamerou sa často nazýva „atmosférický“, pretože vzduch prúdi do horákov gravitačne priamo z miestnosti. Spaľovacie produkty sa odstraňujú komínom s prirodzeným ťahom. Táto možnosť má jednoduchý dizajn a nízku hlučnosť. Preplňovaný plynový kotol na vykurovanie súkromných domov má uzavretú spaľovaciu komoru a ventilátory na odvádzanie dymu a vzduchu. Prevádzka vyžaduje elektrinu. Vyznačuje sa prepracovaným dizajnom a vysokou úrovňou hluku.
 • Materiál výmenníka tepla. Tento prvok je z liatiny alebo ocele. Prvá možnosť je odolnejšia, pretože nie sú náchylné na koróziu, ale krehkejšie. Nové modely používajú sivú liatinu, vďaka ktorej sú odolnejšie a menej krehké. Oceľový výmenník tepla je ľahší, ale je náchylný na koróziu.
 • Preplňovaný alebo atmosférický horák. Prvá inštalácia sa vyznačuje vysokou účinnosťou, dobrým výkonom, ale je drahá. Druhá možnosť je dostupnejšia z hľadiska nákladov, ale nízkej spotreby. Tlakový horák je potrebné zakúpiť osobitne a atmosférický je súčasťou balenia plynového kotla.
 • Model prúdenia alebo kondenzácie. Plynové kotly na vykurovanie súkromného domu sa často stavajú podľa schémy prúdenia. Horák v tomto prípade generuje tepelnú energiu a výmenník tepla prijíma prijaté teplo, ktoré sa posiela do systému - jeho zvyšky idú von. Účinnosť takýchto zariadení je 90 až 93%. V kondenzačných jednotkách je o niečo vyššia. Schéma ich práce je nasledovná: takmer všetko vyrobené teplo sa odvádza do vykurovacieho systému, v dôsledku čoho sa objavuje kondenzát, ktorý ho odvádza do kanalizácie.
 • Piezo zapaľovanie alebo elektrické zapaľovanie horáka. V prvom prípade je proces zapaľovania manuálny, v druhom - automatický.
 • Posúdiť prevádzkovú bezpečnosť. Mnoho moderných plynových vykurovacích kotlov je vybavené senzormi, ktoré monitorujú činnosť jednotky vo všetkých fázach - od prívodu vody a plynu po vypúšťanie výfukových plynov von. Sú schopní zablokovať vykurovací systém, ak sa elektrina náhle vypne alebo zablokovať kotol, ak teplota prekročí nastavenú normu. Pre takéto senzory je dôležitá nepretržitá dostupnosť elektriny. Existujú podlahové inštalácie, ktorých senzory pracujú v mechanickom režime bez ohľadu na napájanie.
 • Vypočítajte silu. Na vykurovanie 10 m2 obytného priestoru v domácej klíme je potrebných asi 1 kW tepelnej energie. Na Ďalekom východe av severných regiónoch sa tento ukazovateľ zvyšuje na 1,2 - 1,5 kW, na juhu - pohybuje sa od 0,8 kW. Nezabudnite na rezervu, ktorá je nevyhnutná v prípade nadmerne chladných zím a prítomnosti tepelných strát. Zvyčajne je 10 - 20%.

Druhy plynových vykurovacích kotlov pre súkromný dom

Výrobcovia vykurovacích zariadení ponúkajú výber zo širokého sortimentu jedno- a dvojokruhových plynových kotlov s otvorenou aj uzavretou spaľovacou komorou. Súčasne sa predávajú aj energeticky nezávislé zariadenia. Ak nemáte k dispozícii plynovod, môžete uprednostniť autonómne vykurovanie domu skvapalneným plynom. Mnoho modelov je vybavené obehovým čerpadlom na zvýšenie účinnosti (najmä pri nízkom tlaku plynu v systéme). Hodnotenie vykurovacích kotlov pre súkromný dom často zahŕňa modely značiek:

 • bosch;
 • Protherm;
 • ATON;
 • Leberg;
 • Buderus.

Bosch

Kotol na vykurovanie bežného domu Bosch Gaz 6000 W WBN 6000-24 C pracuje zo zemného aj skvapalneného plynu. Prístroj je vybavený niekoľkými pripojovacími rúrkami, autodiagnostikou, ochranou proti prehriatiu, odvzdušnením a ochranou proti zablokovaniu čerpadla. Okrem toho existuje režim ochrany proti mrazu a malý displej, na ktorom sú zobrazené základné informácie. Viac o parametroch:

 • názov modelu: Bosch Gaz 6000 W WBN 6000-24 C;
 • cena: 27280 r .;
 • charakteristiky: obvody - 2, inštalácia - nástenné, ovládanie - elektronické, spaľovacia komora - zatvorené, výkon - 7,2-24 kW, sieťové napätie - jednofázové, expanzná nádrž - 8 l, teplota nosiča - 40-82 ° C, prirodzená spotreba plyn - 2,8 m3 / h, skvapalnený - 2 kg / h, funkcie - tlakomer, teplomer, samovznietenie, modulácia plameňa, indikátor výkonu, rozmery - 40x70x29,9 cm, hmotnosť - 32 kg;
 • klady: kvalita stavby, multifunkčnosť;
 • nevýhody: nepohodlná kontrola.

Plynový kotol Bosch namontovaný na podlahe je model Gaz 2500 F 30. Model má výkonovú moduláciu, LCD displej a funkcie tepelnej dezinfekcie a ochrany proti mrazu:

 • názov modelu: Bosch Gaz 2500 F 30;
 • cena: 55 000 r .;
 • charakteristiky: typ inštalácie - vonkajší, výkon - 30 kW, okruhy - 1, spaľovacia komora - otvorená, objem vody v bojleri - 107 l, účinnosť - 92%, materiál výmenníka - oceľ, ochrana (stupeň) - IPX4D, t vykurovacieho systému - 55 - 90 ° C, rozmery - 109,2 x 58,9 x 87,7 cm, hmotnosť - 137 kg;
 • plusy: funkčné, výkonné, prispôsobené ruským prevádzkovým podmienkam;
 • Nevýhody: predražené.

Protherm

Podlahový oceľový plynový kotol Protherm Wolf 12 KSO je vhodný iba na vykurovanie. Model je určený pre systém s prirodzenou cirkuláciou chladiva. Zariadenie je nezávislé. Vhodný na inštaláciu do obytných budov, chát a priemyselných priestorov. V komíne je atmosférický horák z nehrdzavejúcej ocele, regulácia plameňa, ochrana pred prehriatím, regulácia ťahu v komíne a indikácia teploty a tlaku tepla:

 • názov modelu: Protherm Wolf 12 KSO;
 • cena: 16968 r .;
 • charakteristika: typ - atmosférický, inštalácia - montáž na podlahu, výkon - 12,5 kW, spaľovacia komora - otvorené, okruhy - 1, účinnosť - 92,5%, palivo - hlavný plyn, typ zapaľovania - piezoelektrické zapaľovanie, rozmery - 74,5x46x39 cm, hmotnosť - 46,5 kg;
 • klady: nízke náklady, elektrická nezávislosť, potrebné funkcie;
 • Nevýhody: nízky výkon.

Podlahová úprava plynového kotla Protherm Bear 20 PLO je vynikajúcim riešením na vykurovanie súkromného domu a na ohrev teplej vody. Ochrana proti prehriatiu, kontrola trakcie v komíne a prítomnosť plameňa:

 • Názov modelu: Protherm Bear 20 PLO;
 • cena: 44645 r .;
 • charakteristiky: typ - atmosférický, inštalácia - podlahový, výkon - 17 kW, spaľovacia komora - otvorená, okruhy - 1, prevádzkový režim - zima-leto, materiál výmenníka - liatina, typ zapaľovania - piezoelektrické zapaľovanie, rozmery - 88x33,5x60 cm, hmotnosť - 90 kg;
 • klady: ľahká inštalácia, údržba, kvalita stavby;
 • Nevýhody: nízky výkon za túto cenu.

ATON

Moderná jednotka ekonomickej triedy Aton Atmo 8E je vhodná pre podmienky prirodzeného obehu chladiva, takže nemusí byť pripojená k napájaniu. Vstavaná automatizácia reguluje teplotu vody. Pilotný horák sa spustí pomocou piezoelektrického zapaľovania. Zariadenie je vybavené snímačom ťahu a plynovým ventilom. K odstraňovaniu dymu dochádza prirodzene. voľby:

 • názov modelu: ATON Atmo 8E;
 • cena: 13882 r .;
 • charakteristika: inštalácia - podlaha, okruhy - 1, spaľovacia komora - otvorená, výkon - 8 kW, účinnosť - 90%, rozsah regulácie teploty - 50-90 ° C, rozmery - 75,4x26,4x56,6 cm, hmotnosť - 39 kg ;
 • klady: nízka cena, jednoduchý a spoľahlivý dizajn;
 • Nevýhody: nízka spotreba.

Alternatívnou akvizíciou bude ATON Atmo 20E. Zariadenie je vybavené teplomerom, reguláciou plynu a ochranou proti prehriatiu:

 • názov modelu: ATON Atmo 20E;
 • cena: 24 300 r .;
 • charakteristika: typ - prúdenie, inštalácia - podlaha, okruhy - 1, výkon - do 20 kW, spaľovacia komora - otvorená, účinnosť - 90%, regulácia - mechanická, výmenník tepla - oceľ, chladivo t - 50-90 ° C, rozmery - 40x96x70 cm, hmotnosť - 81 kg;
 • klady: dobrá montáž, optimálna funkčnosť;
 • nevýhody: nie.

Leberg Flamme 20 ASF

Dvojokruhový plynový kotol s bithermickým výmenníkom tepla Leberg Flamme 20 ASF je ideálny na vykurovanie súkromného domu. Účinnosť zariadenia dosahuje 91,6%. Na displeji sa zobrazia informácie o teplote. Je možné pripojiť teplú podlahu. Zariadenie je vybavené manometrom, teplomerom, samovznietením, moduláciou plameňa a ochranou proti prehriatiu. Okrem toho existuje autodiagnostika a nemrznúca zmes:

 • názov modelu: Leberg Flamme 20 ASF;
 • cena: 33200 r .;
 • charakteristika: typ - prúdenie, inštalácia - nástenné, ovládanie - elektronické, spaľovacia komora - zatvorená, výkon - do 20 kW, okruhy - 2, teplota chladiacej kvapaliny - 30-80 ° С, je k dispozícii obehové čerpadlo a expanzná nádrž, rozmery - 41x74x31.5 cm, hmotnosť - 37,8 kg;
 • Plusy: vynikajúci súbor funkcií, vybavenie, dobrý výkon;
 • Nevýhody: nie je najdostupnejšia cena.

Flamme 24 ASD od spoločnosti Leberg je plynové zariadenie s dvoma okruhmi s integrovanou expanznou nádržou a obehovým čerpadlom. Má ochranu proti zablokovaniu čerpadla, prehriatiu, samovznieteniu a množstvu ďalších rovnako dôležitých funkcií:

 • názov modelu: Flamme 24 ASD od Leberg;
 • cena: 35700 r.;
 • charakteristika: typ - prúdenie, inštalácia - nástenné, ovládanie - elektronické, spaľovacia komora - zatvorená, výkon - do 20 kW, účinnosť - 96,1%, obvody - 2, teplota chladiacej kvapaliny - 30-85 ° C, rozmery - 41x74x26.5 cm, hmotnosť - 37,8 kg;
 • klady: vysoko výkonný, multifunkčný;
 • nevýhody: je drahá.

Buderus

Buderus Logamax nástenné plynové zariadenie U052-24K je spoľahlivý moderný kotol vhodný na vykurovanie veľkých miestností až do 240 m2. Zariadenie má bithermický medený výmenník tepla, elektronické zapaľovanie a režim závislý od počasia. Riadiaci systém je schopný dodávať vodu z kotla do 4 vykurovacích okruhov (nezávislých). Údržba a inštalácia nespôsobia problémy, viac o parametroch:

 • názov modelu: Buderus Logamax U052-24K;
 • cena: 55858 r .;
 • charakteristika: typ - prúdenie, montáž - stena, výkonové fázy - 1, okruhy - 2, palivo - skvapalnený a zemný plyn, spaľovacia komora - uzavretá, expanzná nádrž (objem) - 8 l, výkon - do 26,2 kW, účinnosť - 90-92%, hmotnosť (brutto) - 42,3 kg;
 • Plusy: výkonný, ľahko udržiavateľný, objemový expanzný tank;
 • Nevýhody: je to drahé, účinnosť je nižšia ako účinnosť analógov.

Recenzia

Nikolay, 39 rokov. Na zabezpečenie vykurovania súkromného domu na 29 000 rubľov som objednal dvojokruhový kotol Buderus Logamax U072-24K, ktorý bol poháňaný zemným a skvapalneným plynom. Všimol som si veľký vykurovací priestor, jednoduchú inštaláciu a pohodlné elektronické ovládanie. K dispozícii je obehové čerpadlo a expanzná nádrž (8 l). Je pravda, že spoľahlivosť kotla nie je príliš vysoká.
Egor, 43 rokov, hľadal som plynové kotly s nízkou spotrebou plynu, v dôsledku čoho som si kúpil nástenné konvekčné zariadenie s jedným okruhom Lemax Premium-10. Nákup bol lacný - 16 tisíc rubľov. Inštalácia na podlahu, otvorená spaľovacia komora, má potrebnú funkčnosť. Beriem na vedomie efektívnosť a spoľahlivosť. Zariadenie funguje bez porúch, nenašiel som žiadne významné nedostatky.