Cesty v krajine z dlažobných dosiek: druhy kladenia

Vidiecky dom nie je len dovolenka, ale aj každodenná práca. Usporiadanie sto metrov štvorcových je súkromnou záležitosťou každého, ale na každom mieste je potrebné niečo - chodníkové záhradné chodníky. Vďaka malému zaťaženiu a intenzite pohybu je možné lacnejšie dlažobné prvky použiť na inštaláciu ciest v krajine z dlažobných dosiek. Hlavnou vecou je zohľadniť všetky technologické nuansy.

Ako položiť dlažbu vlastnými rukami

Okrem estetického vzhľadu sú chodníky potrebné na komunikáciu so všetkými infraštruktúrnymi zariadeniami na osobnom pozemku bez ohľadu na poveternostné podmienky alebo ročné obdobia. High-tech vybavenie a špeciálne zručnosti nie sú potrebné pre kladenie dlaždíc, takže si môžete urobiť sami.

Dlažby môžu byť rozdelené do nasledujúcich krokov:

 1. Plánovacia a prípravná fáza. V tejto fáze je naplánovaný pracovný front: počet stôp, umiestnenie, šírka, rozloženie územia.
 2. Výber nástrojov a získavanie poťahových materiálov. Pri hlavných (často používaných) dráhach by sa mali vyberať kvalitné dlažobné kamene odolné proti opotrebeniu, pretože budú vystavené hlavnému zaťaženiu. Pre okrajové cesty môžete použiť materiál ľahšie a lacnejšie.
 3. Príprava a označenie podkladu. Táto fáza spočíva v stanovení obrysu a návrhu budúcej trate.
 4. Priamy styling.
 5. Zarovnanie náterových a tesniacich škár. Toto je posledná časť procesu kladenia, kde sú všetky vyčnievajúce zóny zarovnané a škáry sú upchané pieskovo-cementovou maltou.

Povinné požiadavky na inštaláciu

Nevyhnutným predpokladom pre dlhodobú údržbu spevnenej záhradnej chodníky je kvalitná príprava podkladu pre dlažbu. Rovnomernosť pásu a konečné zaťaženie základne závisí od základne. Potrebné inštalačné požiadavky sú tieto:

 • Tvorba drenáže. Drenážny systém neumožňuje stagnáciu vlhkosti, ktorá chráni povrch pred zničením.
 • Hydroizolácie. Nanášanie špeciálneho substrátu neumožňuje hromadenie nadmernej vlhkosti.
 • Vypúšťanie vody. Sklon svahu alebo špeciálne vyrobený žľab zaručujú včasné odvodnenie v podmienkach silných alebo dlhodobých zrážok.
 • Rovná plocha. Pred inštaláciou musíte dosiahnuť najrovnomernejšiu základňu. Toto pripraví kučeravé prvky s najmenšou vôľou.
 • Stabilita. Počas prevádzky pod vplyvom zaťaženia je základňa navrhnutá tak, aby sa zabránilo premiestneniu jednotlivých komponentov.
 • Vybrania. Tvorba základne spočíva v vykopaní otvoru, ktorý umožní vytvorenie odvodňovacieho systému a prehĺbenie záhradnej cesty.

Prípravná fáza

Všetkým stavebným prácam musí predchádzať podrobné plánovanie. Dlažba nie je výnimkou. Táto fáza je základom pre ďalšiu prácu. V rámci tohto rámca sa vykonávajú tieto činnosti:

 • Dispozície. V tejto fáze by ste mali zvážiť, kam sa cesty vydajú, ako sa premostia.
 • Výber materiálu. Hlavné faktory: ľahká inštalácia, schopnosť výmeny prvkov a náročná starostlivosť.
 • Výber pokrytia. Priložené prvky sa môžu líšiť v tvare, hrúbke, farbe. Rôzne typy vyžadujú iný základ.

Možnosti vzorov a rozloženia

Schéma budúcej trate umožní nielen robiť výpočty požadovaného množstva materiálu, ale tiež pochopiť, ako bude vyzerať vizuálne. Výber možnosti dlažby závisí od geometrie poťahových prvkov (formy) a prijateľného prevedenia. Mnoho druhov kladenia dáva dlažobné kocky v tvare obdĺžnika a veľkosti 100 x 200 mm.

Dlažbu chodníkov s dlažobnými doskami predstavujú nasledujúce schémy:

 • Geometrické. Je to ilúzia alebo plátno dvoch alebo troch farieb. Vytvára svoj vlastný jedinečný dizajn hraním s farbami prvkov a jedinečným usporiadaním. Môže byť vo forme kosoštvorca, voštiny, parkiet, šesťuholníka atď.
 • S 3D efektom. Povlak so vzorom je položený tak, že vytvára trojrozmerný trojrozmerný obraz.
 • Náhodný štýl (chaotický). V inštalácii nie je žiadny vzor. Výpočet je založený na umeleckej neporiadku. Dlaždice niektorých tónov sú premostené na základe prvkov rôznych veľkostí, ktoré sú vedľa seba. Ak je farebný, jeho farba sa líši.
 • Kresba môže byť zložitá alebo jednoduchá - záleží na zručnosti a predstavivosti majstra.

Príprava materiálov a nástrojov

Na styling budete potrebovať nasledujúci nástroj:

 • miera pásky, vodováha, stavebné pravidlo;
 • palička s gumovým úderníkom;
 • dlaždice;
 • hadica alebo rozstrekovač vody;
 • metla, hrable;
 • koľajnica alebo kanál na úpravu povrchu;
 • ručné narážanie na zhutňovanie pôdy.

materiál

odporúčanie

Dlažby

Jej výber by mal vychádzať z očakávaného zaťaženia. Ak sa vozidlo niekedy pohybuje pozdĺž koľaje, potom by hrúbka vrstvy mala byť 80 mm, pre ľudí stačí 60 mm.

hraničné

Obrubník by sa mal zvoliť po dlaždici. To vám umožní zvoliť dokonalú farbu rámu. Bez hraníc bude proces kladenia oveľa zložitejší.

Štrk alebo štrk

Najlepšie by bola štrková stredná frakcia bez veľkých prvkov. Drvený kameň sa najlepšie používa jemne alebo stredne. Drvený kameň poskytuje pevný a spoľahlivý základ.

Stavebný piesok

Vhodný je obyčajný piesok bez prísad hliny a koreňov rastlín.

geotextílie

Pomôže to spevniť základňu, zvýšiť odstránenie vlhkosti. Takýto materiál zabraňuje zosuvu a umývaniu koľají.

cement

Určené na výrobu malty pod základňou a utesnenie škár. Odporúča sa používať značky ako M400 alebo M500.

Výber dlaždíc pre chodníky v krajine

Trh so stavebnými materiálmi je plný rôznych dlažieb. Vyrábajú sa z pieskovo-cementovej zmesi alebo zo zmesi betónu a žuly. Celú škálu dlaždíc možno rozdeliť do dvoch typov:

 • vibrocast;
 • vibrocompressed.

Dlaždice Vibrocast sa vyrábajú plastovou formou, do ktorej sa nalieva betón. Vyplnený formulár je umiestnený na špeciálnom stole, ktorý neustále vibruje, čo zhutňuje zmes. Potom sa forma na 12 hodín vyberie na teplom mieste. Po 12 hodinách tuhnutia sa dlaždica považuje za dokončenú. Táto technológia umožňuje vyrábať obkladačky rôznych tvarov a natierať hotový materiál v akejkoľvek farbe. Vďaka jednoduchosti výroby si ju môžete vyrobiť aj doma. Výrobky s vibrocastom však majú svoje nevýhody:

 • nízka pevnosť;
 • mierna odolnosť proti mrazu;
 • relatívne dlhý výrobný proces;
 • vysoké výrobné náklady.

Technológia vibračného lisovania sa používa iba v priemyselných podmienkach a zahŕňa nalievanie betónovej malty do formy umiestnenej na lôžku špeciálneho zariadenia, ktoré sa neustále pohybuje. Razidlo, vyvíjajúce nepretržitý tlak, zhutňuje riešenie do určitého stavu. Táto dlaždica nemá rôzne tvary, ale vyznačuje sa zvýšenou pevnosťou a odolnosťou proti extrémnym teplotám. Náklady na takéto pokrytie budú výrazne nižšie ako obsadenie.

Pri výbere dlaždíc by ste mali venovať osobitnú pozornosť materiálu, z ktorého je vyrobená, a výrobnej technológii:

Vibrocast dlaždice

Vibropressed Tile

Na výrobu sa používajú tekuté roztoky betónu. Keď sa vlhkosť odparuje, v prvku sa tvoria medzery. Keď sa voda v zime dostane do týchto dutín, zamrzne a nevyhnutne ničí štruktúru materiálu. To ovplyvňuje pevnosť a trvanlivosť.

Výroba vibračných dlažbových prvkov je automatizovaná. Tu sa používajú polosuché zmesi. Vytváranie prebytočnej vlhkosti je vylúčené, čo pozitívne ovplyvňuje pevnosť hotového výrobku a jeho trvanlivosť.

Proces formovania dlaždice pokračuje s použitím jej hmotnosti, ktorá vedie k nestabilnému výsledku v geometrii a hrúbke. Vibračné liatie vám umožňuje vytvárať rôzne formy.

V automatizovanej výrobe sa používa vysoký tlak na kontrolu presnosti konfigurácie prvkov. Tvar - obyčajné geometrické tvary.

Má atraktívne, rôzne odtiene a vzory, hladký a rovnomerný povrch. Jas povrchu sa časom stráca.

Vyzerá to ako prírodný kameň so svojou textúrou. Odtiene sú väčšinou matné, povrch drsný. Zachováva pôvodnú farbu po celú dobu životnosti.

Vyznačuje sa zvýšeným oderom, nízkou pevnosťou a odolnosťou proti mrazu. Je náchylný na praskanie, praskanie a odlupovanie. Životnosť je 5 rokov.

Je odolný proti teplotným rozdielom a vplyvu vonkajších faktorov, zrážkam, chemikáliám. Vysoká pevnosť. Bude trvať najmenej desať rokov. Výrobcovia poskytujú záruku na 25 rokov služby.

Je to produkt šetrný k životnému prostrediu. V období jesene a zimy sa stáva klzkým.

Vyrába sa bez škodlivých chemických zložiek. Drsný predok poskytuje vynikajúcu priľnavosť aj pri malom námraze.

Používa sa a je určený pre pešiu dopravu s nízkou intenzitou. Často sa používa na vydláždenie pozemkov v blízkosti obchodov, kaviarní atď.

Je univerzálny, jeho použitie môže byť na akýkoľvek účel (od záhradných chodníkov až po položenie vozovky). Je určený na zvýšený pohyb osoby aj prepravy.

Na trhu existujú dlažobné dosky LED vyrobené vo forme tehál. Svieti v tme a označuje hranice. Osvetľovacie práce z dôvodu elektriny alebo zo solárnych panelov.

Plánovanie a rozloženie stránok

Usporiadanie a plánovanie pozostáva z:

 • Vypracovanie obrysových náčrtov územného plánu. Kvôli prehľadnosti môžete použiť webovú stránku s fotografiami. Deje sa to preto, aby sme pochopili všeobecný obraz územia, na ktorom budú trate položené. Náčrt analyzuje objekty, ktoré môžu komplikovať inštaláciu alebo vytvárať určité rušenie, ktoré by sa malo obísť. Skladby by mali byť umiestnené tak, aby na ne bolo vhodné chodiť a aby obchádzali všetky prekážky. Náčrt stránky vám pomôže určiť približné množstvo práce.
 • Pri návrhu umiestnenia koľají sa musí zohľadniť ich šírka. Mal by to byť najmenej meter na miestach, ktoré ľudia často používajú, kde je nízka premávka, šírka nesmie byť väčšia ako 80 centimetrov.
 • Rozklad miesta sa vykonáva upevnením kolíkov na začiatku budúcej trate a po celej jej dĺžke každé 2 metre. Pri mnohých zákrutách by sa kolíky mali posúvať bližšie k sebe. Tým sa presnejšie určí konfigurácia pripravovaného dizajnu.
 • Šnúra sa musí ťahať po celej vzdialenosti koľaje vo výške 15 - 20 cm nad zemou.

Príprava nadácie

Dlažby pre chodníky si vyžadujú prípravu kvalitného základu, ktorý pozostáva z nasledujúcich akcií:

 1. Kopanie do určitej hĺbky. Čiara je nakreslená pozdĺž šnúry pomocou bajonetovej lopaty, takže sa vytvorí orientačný bod.
 2. Ďalším krokom je odstránenie pôdy. Príkop sa ponorí 30 cm pod úrovňou koľaje. Je lepšie začať s čiarami pozdĺž línie.
 3. Na záver by mala byť pôda odstránená z celej plochy, na ktorej bude dlažba. Je dôležité pravidelne merať úroveň na rovnomerné čistenie pôdy.

Ako ohraničiť hranicu

Inštalácia hraníc je navrhnutá tak, aby sa dlaždica nemohla posúvať po stranách, okrem toho označuje hranice dráhy. Pozrime sa, ako je nastavená hranica:

 • Pre obrubník sa priekopy vyrábajú o 150 milimetrov hlbšie vo vykopanom otvore pre nadáciu, pretože ich výška bude vyššia ako úroveň koľaje. Štandardná veľkosť výšky obrubníka je 21 centimetrov. Ak chcete namontovať obrubník, musí byť šírka výkopu pod ňou aspoň šírka bajonetu lopaty.
 • V prvom rade je priekopa pokrytá sutinou 20 cm, narážaná a vyrovnaná. Na sutiny sa naleje piesok s hrúbkou 5 cm, povrch sa naleje vodou a znovu zhutní, pričom sa kontroluje správna hladina povrchu. Rovnomerná základňa pod obrubníkom je dôležitou podmienkou.
 • Piesočný vankúš je pokrytý cementovou maltou v malej vrstve, po ktorej je priamo pozdĺž natiahnutej šnúry nainštalovaný obrubník. Po zaschnutí roztoku bude roztok pevne fixovaný.
 • Ak sú položené dva alebo tri prvky, mali by ste skontrolovať rovnosť hladiny. Neustála kontrola umožní, aby sa inštalácia konštrukcie vykonávala presne a rovnomerne.
 • Pred ďalším pracovným krokom počkajte najmenej 24 hodín, kým zmes nestvrdne.

Základňa a podklad

Správne vytvorenie základne a podkladovej vrstvy predlžuje trvanlivosť dráhy v krajine z dláždených dosiek. Spoľahlivosť podkladu sa dosiahne vyplnením pripraveného miesta drveným kameňom alebo štrkom. Hrúbka výplne by mala byť 15 cm, v druhom kroku je potrebné vyrovnať podklad po celej ploche a stlačiť ho. Zhutňovanie štrku alebo štrku v celej oblasti je dôležitou súčasťou prípravy nadácie:

 • Na drvený kameň je položená geotextília, ktorá vytvára bariéru proti vniknutiu piesku do štrku alebo drveného kameňa a zvyšuje odstraňovanie vlhkosti z povrchu.
 • K vrstveniu materiálu dochádza rozprestieraním geotextílií po celej ploche koľaje. Odporúča sa nechať v kĺboch ​​presahy 12 až 15 centimetrov.
 • Izolačný materiál je pokrytý vrstvou stavebného piesku najmenej 5 centimetrov, ktorý by mal byť opatrne vyrovnaný a vyliaty vodou. Potom je tento vankúš vyrovnaný znova a narážaný na pevný a vyrovnaný základ.

Posledným krokom je násyp suchej zmesi cementu a piesku (v štyroch častiach piesku jedna časť cementu). Zmes je rovnomerne rozložená po celom povrchu pomocou personálu.

Rozlišujú sa tieto typy báz:

 • , Ktorým sa na piesku. V tejto technológii je medzera medzi obrubníkmi úplne pokrytá pieskom do výšky 60 mm. Potom sa piesok vyleje vodou a nechá sa dosucha. Potom sa oblasť vyrovná a zhutní a na mokrý piesok sa položí dlaždica.
 • Usporiadanie na cementovú maltu. Ďalšia vrstva (do 40 mm) piesku sa naleje na hotový základ a sieť z výstuže je na vrchu. Sieť je pokrytá zmesou cementu a piesku.
 • Na betónovom základe. Na tento základ sa pripravuje nasledujúci koláč: na hustú pôdu sa naleje 12 - 15 cm piesku, na vrch sa položí rovnaké množstvo štrku, potom sa rozotrie výstužná sieť a cestná sieť. To všetko sa naleje betónom až do hrúbky 12 centimetrov. Po zaschnutí betónu sa naň položí pieskovo-cementová zmes s výškou 2 až 4 cm.

Technológia kladenia dlažobných dosiek v krajine

Jednoduchosť a rýchlosť kladenia koľají v krajine z dlažobných dosiek priamo závisí od správnej prípravy podkladu pre ňu. Ak sa všetko urobí správne, je čas začať položiť trasu, ktorá pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Práca musí začať od krajného bodu a robiť výpočet pred vami. Najskôr vložte prvú radu. Je potrebné monitorovať hustotu spojenia prvkov medzi sebou, ich rovnomerné (na jednom riadku) miesto.
 2. Rozmiestnený riadok musí byť zarovnaný pozdĺž línie a skontrolovať, či je rovina rovnomerná. V prípade potreby sa prvky vyrazia, aby sa zarovnali vodorovne.Ak prvok klesne, naleje sa do neho správne množstvo zmesi piesku a cementu.
 3. Obdĺžniková dlaždica sa vyrovná riadok za riadkom vedľa odkazu na koľajnicu. Za týmto účelom sa položí orientačný bod na položené extrémne prvky, stlačí sa a na ňom sa položí ďalší riadok, hladko a rýchlo.
 4. V prípade škridiel položených diagonálne sa odporúča, aby sa referenčný bod (šnúra, rybárska šnúra, motúz atď.) Ťahal pozdĺž spoja prvkov. Z jednej hrany sa pritláča podľa hmotnosti - pomôže to zistiť rovnomernosť murovaného radu.
 5. Ak potrebujete rozrezať dlaždicu na niekoľko častí, aby ste mohli nahlásiť malé oblasti, malo by sa to urobiť po položení všetkých prvkov. Môžete ho rezať pomocou bežnej brúsky s diskom na betóne a snažiť sa ho nepoškodiť. Čiara rezu alebo zaoblenie je vyznačené na prvku a starostlivo rezané.

Vyrovnanie povrchu koľaje a tesniacich spojov

Poslednou časťou dlažby je kontrola povrchu pomocou pravidla. Vyčnievajúce prvky by sa mali vyrovnávať gumovým kladivom, až kým sa nevytvoria minimálne rozdiely vo všetkých smeroch. Po vyrovnaní je trať pokrytá pieskovo-cementovou kompozíciou. Kĺby sa upchajú pieskom kefou a prebytok sa odstráni metlou. Povrchová úprava je bohaté zmáčanie koľaje zo záhradného postrekovača alebo striekacej hadice. Po niekoľkých dňoch, keď zmes zaschne, je povrch krásny a odolný.