Jarné prerezávanie pre začiatočníkov, video

Každý záhradník sa snaží získať maximálny výnos zo svojho pozemku. Na tento účel sa používajú hnojivá, najmä výsadba a rozmiestnenie rôznych rastlín, osobitná starostlivosť o stromy alebo kríky. Niektoré z nich vyžadujú minimálne úsilie na udržanie tvaru a napríklad vinič potrebuje náležitú a pravidelnú starostlivosť, aby získal normálnu úrodu.

Keď sa hrozno prerezáva

Čas prerezania hrozna priamo závisí od podnebia, v ktorom sa plodina pestuje. V severných oblastiach, kde sú zimy tvrdé, by sa mali prerezávať na jar, aby sa rastlina po ošetrení mohla zotaviť. Do leta sa tiež rezajú odrody hrozna, ktoré milujú teplo. Keď je klíma teplá, je na jeseň povolené pre zimné prerezávanie viniča odolného voči mrazu. Na jar sa postup vykonáva v prvých teplých dňoch, keď tok miazgy vo vetvách ešte nezačal a na jeseň približne 20 dní po úplnom poklesnutí listov.

Medzi záhradníkmi neexistuje jasná pozícia v čase povinného prerezávania viniča. Niektorí tvrdia, že jesenné spracovanie kríka ho pred zimou oslabí. Iní záhradníci trvajú na tom, že „jarný plač“ (včelín, aktívna sekrécia šťavy z konárov) inhibuje rastlinu a môže viesť k jej smrti. Pre náležitú starostlivosť by sa mali zohľadniť klimatické vlastnosti regiónu, odroda hrozna, jeho vek. Pri porovnaní týchto troch komponentov sa zistí optimálny čas na orezanie. Častejšie je to koniec marca alebo začiatok apríla pre väčšinu stredných a južných oblastí Ruska.

Jarné prerezávanie hrozna

Prirodzený životný cyklus rastliny znamená, že šťava sa v zime dostáva ku koreňom a do leta k mladým vetvám. Orezanie hrozna na jar je potrebné na zvýšenie objemu plodu, tvorbu kríkov a urýchlenie zberu. Je dôležité začať orezávať vinič pod vedením skúseného záhradníka, aby nedošlo k zničeniu rastlín nesprávnym spracovaním:

 • Mladé hrozno sa oreže, aby sa vytvoril plnohodnotný stĺpik. Maximálne rodenie sa tak dosiahne za niekoľko rokov a je vhodnejšie starať sa o samotný ker.
 • Staré kríky sa rezajú pomocou inej technológie (mladé výhonky a kvetenstvo sa odstraňujú), pretože väčšina kefiek nesie ovocie už v spodnej časti rastliny.

Kedy orezať

K jarnému prerezávaniu hrozna sa musí pristupovať opatrne, aby nedošlo k poškodeniu alebo zničeniu viniča. Hlavná vec je čakať na stabilnú teplotu +5 stupňov bez možných budúcich mrazov. Je dôležité mať čas na zachytenie rezného času pred intenzívnym pohybom šťavy. Ak tento okamih zmeškal, spracovanie sa už nevykonáva (je možné odstrániť iba mŕtve vetvy). V máji je prerezávanie hrozna už neprijateľné, hoci niektorí záhradníci stále praktizujú neskoré spracovanie počas opuchu púčikov.

Postup prerezávania

Na pestovanie hrozna na jar a na jeseň vo väčšine prípadov používajte záhradnícke nožnice s kvalitným ostrením tak, aby sa stonka v procese nerozštiepila. Staré konáre sú odstránené záhradnou pílou. Má tenké plátno s malými zubami, takže rez je pre rastlinu čo najjemnejší. Pre úplný rozvoj výhonkov a plodov musíte nechať asi 10 pukov. Uistite sa, že ste odstránili všetky poškodené, zamrznuté a sušené konáre, bez ohľadu na spôsob vytvárania kríka. Rez sa vykonáva v pravom uhle, aby sa minimalizovalo poškodenie.

Ako pestovať hrozno na jar

Pri spracovaní hrozna sa uviedli iba všeobecné body. Rastliny v rôznych fázach majú svoje vlastné nuansy pri spracovaní. Napríklad, technika prerezávania mladých hrozna a starých viníc je iná. Ak sa tieto rozdiely nezohľadnia, prestane prinajmenšom Bush prinášať ovocie a vo väčšine prípadov jednoducho zomrie kvôli poveternostným podmienkam alebo poškodeniu vetiev.

Hrozno sa delí na krycie a nepokrývajúce sa odrody. Bývalé vyžadujú špeciálne prezimovanie, takže sa vo väčšine prípadov formujú do stoniek kríkov (bez výrazného kmeňa, ktorý stúpa nad zem). Takéto hrozno nie je orezávané na jeseň počas prvých troch rokov, ale jednoducho pritlačí konáre k zemi. Nezabudnite správne vydržať počet očí, ktoré zostanú každú jar. Prerezávanie hrozna na jar pre začiatočníkov je takéto:

 1. Prvý rok. Pri orezávaní sa musíte zamerať na počet výhonkov. Vystrihnú sa jeden, 4 púčiky, každá s dvoma vetvami, každá 2. Celá horná časť viniča by sa mala odstrániť.
 2. Druhý rok. Rukávy sú rozrezané na 2 púčiky a mladé vínne révy sú ponechané a pripevnené k podväzku.
 3. Tretí rok. V každom rukáve zostanú dve plodiny viniča (z tých, ktoré sú bližšie ku koreňu). Spodná vetva sa odreže o 2 púčiky a horná od 8 do 15 (v závislosti od priemeru).

Orezávanie pečiatok je vhodné pre odrody odolné voči mrazu, ktoré nevyžadujú prístrešok. Správna formácia kmeňa závisí od konkrétnej odrody (to priamo ovplyvňuje počet púčikov, ktoré opúšťajú, počet plodov viniča atď.). Zostáva bežné, že v priebehu 5 - 6 rokov sa natiahol a vytvoril stredový hriadeľ, ktorý zdvíha vinič nad zemou. To je nevyhnutné pre lepší prístup k spodnej časti kríkov počas spracovania a úplnému vývoju samotného viniča (zabránenie jeho divokého chodu).

Mladý hroznový

Kríky, ktoré sú až 3 až 6 rokov staré (v závislosti od druhu rastliny), sa považujú za mladé a prerezané, aby sa vytvorili plodové hrozno bez ďalších výhonkov. Vzor prerezávania sa líši podľa odrody, ale základné princípy sú približne rovnaké. Kľúčovým aspektom je ponechať určité množstvo plodných pliec. Hore sú hlavné body toho, ako sa hrozno oreže začiatočníkom pri vytváraní štandardného a neštandardného kríka. Hlavné formy tvorby hrozna Bush:

 • ventilátor;
 • cordon;
 • hadice;
 • bez rukávov;
 • Guyotova schéma;
 • klenuté;
 • mreže atď.

Staré hrozno

Vinič, ktorý už niekoľko rokov prináša ovocie, si vyžaduje špeciálne prerezávanie, pretože krík je už vytvorený, plodnice sú pevne upevnené v ich polohe. Tvorba štetcov sa nevyskytuje na mladých výhonkoch, ale v strede a spodku rastliny. Ak sa hrozno pôvodne spracovávalo správne a pravidelne, nebude potrebné orezávanie vyžadovať veľa času a úsilia. Hlavnou vecou je dodržiavanie základných pravidiel, aby sa nestimulovalo Bush, aby bežal voľne:

 1. Plodné hrozno by sa malo zbaviť plodných, poškodených, slabých, mrazených výhonkov, suchých uzlov.
 2. Odstránia sa príliš tenké a naopak silné („výkrmové“) vetvy. Listy výhonky od 6 do 10 mm.
 3. Nechajte 6-8 výhonkov striedať s 2-4 obličkami. Dlhé výhonky sa orežú na úrovni 10-15 očí.
 4. V prípade plodiny sa odstrihávajú dlhé dvojročné procesy.
 5. Čím silnejšia vetva, tým dlhšia je jej časť.
 6. V každom plodnom veku je nevyhnutne odstránených 90% ročného rastu.
 7. Pre niektoré odrody je letné štípanie výhonkov a pukov prípustné.
 8. Na obriezku je potrebné použiť mimoriadne ostrý a čistý nástroj, aby hrozno nepoškodilo (na sterilizáciu záhradných záhrad sa používajú roztoky obsahujúce alkohol). Plátok je vyrobený čo najbližšie k 90 ° vzhľadom na vetvu.

Orezávanie poškodených puzdier

Najťažšie je hrozno po poškodení prerezať. Ak necháte mrazené vetvy zmrzačené krupobitím atď., Krík sa postupne uschne a pokúsi sa udržať takmer mŕtve výhonky. Správne prerezávanie takýchto častí hrozna minimalizuje následky neúspešnej zimy alebo náhlych jarných mrazov. Pravidlá obnovenia orezávania:

 1. Keď zamrznete až 80% obličiek, mali by ste na lignifikovaných ovocných vetvách nechať zdravšie ako pri tradičnom prerezávaní.
 2. Ak sa stratí viac ako 80% obličiek, snímka sa úplne odstráni.
 3. Pozdĺž podzemku sa odstráni úplne mrazený ker. Stonka sa vykopáva do hĺbky 25 - 30 cm, odreže sa celá časť pôdy a pahýľ sa zakryje pôdou asi 5 cm.
 4. Ak boli korene krupice omrzliny, vykopali sa a skontrolovali sa rezmi nožom. Celkové poškodenie dreva sa prejaví zmenou farby na tmavohnedú. Ak hĺbka omrzliny neprekročila 2,5 mm, hrozno sa vo väčšine prípadov obnovuje samostatne.
 5. Pri prudkom jarnom ochladzovaní sa prerezávanie vykonáva v závislosti od stupňa poškodenia vetiev. Slabo postihnuté výhonky sa nakrájajú na prvú živú obličku. So stratou všetkých mladých výhonkov je vinič úplne odrezaný a zanecháva 2 až 3 internody. V lete by sa tieto kríky mali intenzívne kŕmiť a napojiť tak, aby rastlina získala silu až do nasledujúceho zimovania.
 6. Odrezky po odrezaní veľkej vetvy by mali byť približne 10 mm.
 7. Je dôležité ošetrovať miesta plátky nejakou ochrannou látkou tak, aby šťava z dreva nevnikla cez plátky. Použite na to záhradný var, napodobňovače kôry, vosk, netoxické farby atď.