Domáce zvieratá pre deti - čo treba brať do úvahy pri výbere

Deti často žiadajú svojich rodičov o hospodárske zvieratá. Vo veku 5 rokov sa v dome túži po psovi alebo mačke. V jemných prípadoch hovoríme o morčatách, škrečkoch. Rodičia považujú vzhľad domáceho maznáčika za nekonečný zdroj problémov: aj pre škrečka budete musieť vyčistiť, čo tak mačka alebo pes. Správna voľba domáceho maznáčika pre deti odstráni veľa starostí a umožní celej rodine radovať sa z prítomnosti domáceho maznáčika.

Vývoj domácich zvierat a detí

Vzhľad domáceho maznáčika je významný pre vývoj dieťaťa. Prítomnosť zvierat v dome prinesie pohodlie a teplo, a tiež prinúti malého člena rodiny k zodpovednosti, prispeje k jeho organizácii a disciplíne. Pochopenie, že ide o živé zviera, ktoré potrebuje, potrebuje starostlivosť, pozornosť, zmení postoj dieťaťa k zvieratám a celému svetu.

Pri starostlivosti o domáceho maznáčika získajú chlapci skúsenosti s každodennou prácou a zodpovednosťou. Každá fáza dospievania zahŕňa inú účasť na živote domáceho maznáčika. Na 3 roky, dieťa môže chodiť so psom so svojimi rodičmi, pomáhať kŕmiť zviera, sledovať prítomnosť vody v miske. Vo veku 7 rokov si môžete psa nechať na vodítku, ak to nie je veľké plemeno. Vo veku 14 rokov sú za kŕmenie a chôdzu zodpovedný teenager.

Sociálna adaptácia

Domáce zvieratá sú pre deti dôležité, prispievajú k sociálnej adaptácii, poskytujú emocionálnu podporu. Na nádvorí a na ulici pes uľahčí styk s ostatnými ľuďmi, čo spôsobí zvedavosť a účasť na hrách, predstaviteľ veľkého plemena bude spoľahlivým obrancom. Domáce zviera niekedy môže pôsobiť aj ako psychoterapeut. Tajomstvá, ktoré sa ťažko zdieľajú s rodičmi, sa psovi povedia, počas monológu alebo dokonca pri dialógu, keď dieťa príde s odpoveďou na štvornohého priateľa, je často možné problém vyriešiť.

Intelektuálny rozvoj

Domáce zviera podporuje kontakt so svetom zvierat, divoký a nespútaný pri fantázii detí. Kontakt pomáha študovať živú bytosť. Taktické pocity, pozorovanie správania, hry pomáhajú rozvíjať zmyslové a pohybové schopnosti. Domáce zviera pomáha dieťaťu naučiť sa: ako pomenovať, koľko labiek, akú farbu srsti ... Logické vzťahy v správaní zvieraťa, pochopenie, že určité činy naznačujú hlad, smäd, túžbu hrať alebo chodiť, prispievajú k rozvoju myslenia.

Morálne vzdelávanie

Domáce zviera dáva deťom veľa rôznych emócií a dojmov. Deti, ktoré sa starajú o mačiatko alebo šteniatko, sa učia empatizovať, uvedomovať si zodpovednosť za bezbranného tvora, ktorý je úplne závislý od majiteľa. Dokonca aj nežiaduce správanie zvieraťa alebo ním spôsobené poškodenie sa môžu zmeniť na skúsenosti učením dieťaťa, ako správne zaobchádzať s domácim miláčikom. Jeho sledovanie umožňuje dieťaťu pochopiť hodnotu života, krásy. To sa neskôr premieta do rôznych javov na svete.

Fyzický vývoj

Chôdza so psom, hry - to je fyzická aktivita potrebná pre zdravie dieťaťa. Takéto aktivity prispievajú k rozvoju oka, pohyblivosti, nenechajte sa nudiť, sú alternatívou bez túžby po športe. Rovnako ako každá komunikácia so zvieratami dávajú vykládku, odpočinok, odstraňujú nahromadený stres a ak sa rodičia zúčastňujú na hrách s domácimi miláčikmi, pomáha to vytvoriť silné rodinné väzby.

Čo treba zvážiť pri výbere domáceho maznáčika

Ak je dieťa malé, starostlivosť o domáce zviera sa stane zodpovednosťou rodičov. Dokonca ani teenager by nemal bezpodmienečne veriť, keď sľúbil, že sa o neho bude starať, bude čistý a chodiť. Zviera bude vyžadovať čas, úsilie a peniaze na udržanie. Zvážte podmienky bývania a premýšľajte o tom, koho môžete získať. Oceniť nadchádzajúce výdavky. Je lepšie nezobrať zviera, než potom ho dať, čo spôsobuje stres na syna alebo dcéru. Pri výbere domáceho maznáčika je potrebné zvážiť kľúčové faktory:

  • Vek dieťaťa. Pre deti do troch rokov bude mačka a pes nepochopiteľné, dokonca nebezpečné. U detí vo veku 4 - 5 rokov sa ukáže, ako hovoriť o zvieratku, vysvetľovať jeho správanie, učiť komunikáciu, školiť, čítať knihy. Môžete uviesť stav potomstva: spoznajte zviera, ponúknite popis druhu a potom vykonajte skúšku. Je to test pripravenosti byť povinný, disciplinovaný a výkonný.
  • Vlastnosti a povaha. Pes poľovníckeho alebo služobného plemena je vhodný pre aktívne deti, ktoré radi chodia. Pre batoľa si vyberte španiel, pudla, mops alebo býčí teriér. Labrador a Collie sa etablovali ako psy opatrovateľky. V prípade flegmatika sú vhodné hlodavce. Melancholické deti sú príjemnejšie pre mačky a ryby. Sanguine sa hodí každému okrem rýb. Pohybujúce sa psy, škrečky, mačky, papagáje privítajú rovnako potešením.
  • Zdravie dieťaťa. Zvieratá nie sú pre deti vždy bezpečné. Dôvodom na obavy je alergia. Ak je malý člen rodiny náchylný na alergické reakcie, je to dôvod, prečo nemáte domáceho maznáčika. Zvieratá nesú infekcie, ktoré môže dieťa chytiť. Ak beriete domáceho maznáčika, nezabudnite navštíviť veterinárneho lekára a pravidelne sa zúčastňujte testov. Psy veľkých plemien sú pre dieťa nebezpečné, sú silnejšie a môžu spôsobiť neúmyselné poškodenie zdravia.

Aké zviera mať pre dieťa

Pre deti bude priateľom akýkoľvek zástupca sveta zvierat. Je dokázané, že chlapci, ktorí vyrastali v dome s hospodárskymi zvieratami, vyrastajú menej agresívni a zdržanlivejší, každé zviera je vhodné na vývoj postavy a zmiernenie stresu. Pri výbere je dôležitejšie primerane posúdiť možnosti: finančný problém, prítomnosť alergií v domácnostiach, vlastnosti bývania (existujú podmienky pre domáce zviera), vek dieťaťa.

Domáce zvieratá pre batoľatá

Už z kolísky sa dieťa aktívne učí životné prostredie, zaujímajú ho aj predstavitelia živočíšneho sveta. Môžete začať domáceho maznáčika, ale dospelí sa o to budú musieť starať. Domáce zvieratá pre deti (vo veku 3 až 4 roky):

  • vtáky;
  • akvarijné ryby;
  • hlodavce;
  • králiky.

Dospelí by mali dieťaťu hovoriť o zvykoch získaného zvieraťa, jeho vlastnostiach. Bude sledovať, ako sa rodičia starajú o domáceho maznáčika, potom sa začne zapájať do tohto procesu. Malé deti často prejavujú záujem o zvieratá, môžu z vody dostať ryby, umyť škrečka. Dospelí by sa nemali uvoľňovať, musia dieťa naučiť, ako zaobchádzať so zvieraťom, aby sa predišlo jeho smrti alebo poškodeniu. Zodpovednosť detí vo veku 5 až 6 rokov sa rozširuje: môžu im byť zverené kŕmenie domáceho maznáčika, nalievanie vody alebo umývanie misiek.

Kto má dieťa v základnej škole

Deti staršie ako 6 až 7 rokov sa môžu starať o svojich miláčikov samy o sebe, rodičia by však mali naďalej pomáhať a mať kontrolu. Pre deti je užitočné čítať príbehy o zvieratách, aby zistili informácie o zvykoch. Deti majú pochopiť, že pre zvieratá by sa mali vytvárať podmienky, ktoré sú blízke prírodným podmienkam. Môžete mať niekoľko domácich miláčikov (ryby, papagáje), aby dieťa rozumelo, ako sa starať o rôzne zvieratá. Školák môže mať mačku alebo psa.

Domáce zvieratá pre dospievajúcich

Deti staršie ako 9 - 10 rokov sa už vyznačujú nezávislosťou. Majú pochopenie, že spoločenské zviera nie je hračka, ale živé zviera, ktoré potrebuje náležitú starostlivosť a pozornosť. Ak sú zodpovední, dospievajúci môžu bezpečne dôverovať živým tvorom. Deti majú dosť starostí o starostlivosť o šelmu, je dôležité nenechať povinnosti na pleciach rodičov. Dospelí by mali zostať v úlohe pozorovateľov.

Domáce zvieratá - zoznam pre deti

Domáce zvieratá sú zriedkavo v konflikte s deťmi, zblázňujú sa a spolu hrajú. Či už ide o králika alebo morča, akékoľvek živé zviera, ktoré je vhodné pre vek a temperament, prinesie dieťaťu príjemné emócie a zmení kvalitu života. Každý zástupca sveta zvierat si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Je dôležité brať do úvahy vlastnosti správania, životný štýl zvieraťa, jeho charakter, závislosť od potravy.

Myši a potkany

Sú to inteligentné zvieratá. Myš alebo potkan je zviera pre malé dieťa. Zvieratá rýchlo nájdu s deťmi spoločný jazyk a deti ich radi sledujú v klietke. Potkany nevyžadujú opatrnosť, čistia si svoje domovy a sami sa umyjú. Hlodavce majú zvláštny charakter, ale dajú sa trénovať. Nadýchaná myš sa stane priateľom pre dieťa aj pre dospievajúcich, ale hlodavce nie sú lojálni, ľahko utečú.

Morčatá a škrečky

Zvieratá sú nenáročné. Morčatá a škrečky majú jednoduché chovanie a reakcie, nezažívajú emócie, môžu dieťa uhryznúť alebo poškriabať. Môžete začať hlodavce pre deti vo veku 4-5 rokov. Škrečok nie je vhodný pre malých, pretože musíte klietku denne čistiť. Škrečky nežijú dlho, asi tri roky, smrť domáceho maznáčika bude pre dieťa tragédiou. Morčatá alebo činčily žijú dlhšie, od 8 do 10 rokov. Milujú spoločnosť. Ak s nimi budete tráviť čas, potom vám vrátia spoločenské, piesne, veselú náladu.

Králiky

Králik poteší vaše deti vtipnými ušami, našuchorenou kožušinou a obratnými skokmi, bude si však vyžadovať veľkú pozornosť. Zvieratá venujú veľa času starostlivosti o vlasy, ale nedokážu ich stráviť, takže toxíny opúšťajú telo, preto im musia byť podané tabletky. Králik je citlivé zviera, krehké, ľahko zraniteľné, a preto nie je vhodné pre deti do 5 rokov.

Ryby

Exotická ryba bude skvelou ozdobou bytu vzhľadom na obrovské množstvo príslušenstva pre akváriá: všetky druhy hradov, potopených lodí, truhlice s pokladmi. Výhody takýchto domácich miláčikov: nedostatok špiny, hluku a problémov. Pozeranie rýb upokojuje a upokojuje, ale deti sa môžu nudiť takýmto voľným časom. Nemôžete sa hrať s domácim miláčikom, nebudete si ho brať. Aj keď si kúpite ryby, aby ste sa dostali s malou krvou, vaše obľúbené dieťa vás čoskoro požiada, aby ste dostali zviera bez plutiev.

Vtáctvo

Pernaté ako všetky deti, dokonca aj tie, ktoré boli v rebelskej dospievaní. Spoločnými obyvateľmi buniek sú kanáriky. Ich piesne sú príjemné pre ucho a starostlivosť o vtáky je veľmi jednoduchá. Papagáje sú zaujímavejšie, dokonca aj zvlnené, ale sú hlučné, radi sa prebudia skoro, takže v noci musíte klietku prikryť handrou. Starostlivosť o vtáky spočíva v čistení panvice, vložení potravy, výmene vody. To všetko je v moci dieťaťa. Vtáky žijú dlho s kvalitným krmivom a dodržiavaním pravidiel.

Malé papagáje sú vhodné pre deti akéhokoľvek veku, ale veľké vtáky sú nebezpečné, zobáky sú veľké, silné, môžu spôsobiť zranenie. Papagáje sú spoločenskí, možno ich naučiť hovoriť. Pozorovanie, starostlivosť, hranie a rozhovory s vtákmi prinesú potešenie celej rodine. Najlepší vek na začatie veľkého papagája je 10 rokov a starší. Teenager bude schopný naučiť vtáčie triky, bude sa o ňu nezávisle starať.

Psy

Zaujímavé zvieratá pre deti sú psy. Odborníci odporúčajú kúpiť kolie alebo šteniatko Newfoundland, ale ak je byt malý, uprednostnite pudla alebo mops. Môžete si vybrať psa z klubu chovateľov psov, aby ste sa dozvedeli viac o svojej postave a dozvedeli sa viac o plemene. Dokonca aj kríženec sa stane priateľom pre deti, u psov s vyššou pravdepodobnosťou ochorenie a poslušnosť. Je lepšie mať takého domáceho maznáčika pre školákov, budú môcť chodiť so psom sami a trénovať ho.

Mačky

Mačka ako chlpatý tvor, vtipný a domáci, sa ľahko stáva obľúbenou dotykovou rodinou, nemali by sme však zabúdať, že je to dravec s ostrými pazúrmi a zubami, čo je pre dieťa nebezpečné. Lepšie vyzdvihnite mačiatko z útulku. Takéto zvieratá radi zachránia, doma, jedlo, snažia sa čo najlepšie poďakovať majiteľom. Siamské mačky by sa nemali vyberať, majú absurdný charakter. Najlepšia voľba: plemeno, sibírsky alebo perzský.

Nadýchané šupky nie sú pre deti do 5 rokov voliteľné. Deti staršie ako 6 rokov sa už môžu hrať nielen s chvostom miláčikom, ale môžu im tiež pomôcť. Nemusíte chodiť s mačkou, málo jej, ľahko sa učí dodržiavať domové pravidlá, nevyžaduje veľa miesta, hrá sa radostne a potešuje purring. Medzi nedostatky: všade bude vlna a ak mačka nie je zvyknutá na pazúrik, obľúbený kazí nábytok alebo koberec.

Korytnačky a jašterice

Pre deti nie je korytnačka príliš zaujímavá: väčšinu času, keď spí, jej hladenie nie je vzrušujúca aktivita a je nudné sledovať, ako sa plazí. Podobná situácia je s ostatnými plazmi. Také exotické veci, ako sú pavúky, leguány, sú nebezpečné pre malé deti. V staršom veku jašterice - kompromis medzi túžbou dieťaťa získať domáceho maznáčika a túžbou rodičov, aby sa nebáli. Plaz nevyžaduje takmer žiadnu údržbu, potrebuje vybavené terárium, pravidelné kŕmenie a čistenie škrupiny.

Zvieratá pre alergické deti

Rodičia sa často pýtajú, ktoré domáce zvieratá sú vhodné pre deti trpiace alergiami. Existuje riešenie: získajte domáceho maznáčika, ktorý nespôsobuje astmatické záchvaty:

  • Ak chcete mačku, pozrite sa na také plemená, ako sú Kurilian Bobtail, Cornish Rex, Sphinx.
  • Psy pre alergikov - psy s Bichon Frise, Flanders Bouvier, tibetský teriér, španielsky vodný španiel.
  • Ozdobné králiky, škrečky a gerbily, plazy, korytnačky, akvarijné ryby, žaby.