Favus na hlave - ošetrenie

Dermatomykózy sú infekčné choroby, ktoré sa prenášajú z pacienta na pacienta prostredníctvom telesného kontaktu. Do tejto kategórie patológií patrí chrasta na hlave, ktorá sa tiež nazýva favus. Toto ochorenie sa úspešne lieči v nemocnici, v prípade absencie včasnej liečby môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. V krajinách s horúcou klímou je obľúbenosť omnoho bežnejšia.

Aký je favus vlasovej pokožky

Favus je infekčné ochorenie vyvolané zvýšenou aktivitou patogénnych húb rodu Trichophyton schonleinii, na ktorých sa patologický proces podieľa hlavne hladká koža. Takéto parazity je možné vyhladiť iba lekárskou metódou. Do patologického procesu sú zriedkavo zapojené vnútorné orgány, nechtové platničky. Dermatomykóza sa vyvíja v detstve a dospelosti, má pomalý chronický charakter. Druhé meno favus je chrasta.

Mycélium a spóry patogénnych húb sa šíria kontaktným spôsobom v domácnosti, napríklad pri kontakte s infikovanou osobou, jej osobnými vecami alebo domácimi predmetmi. Do rizikovej skupiny patria ľudia, ktorí systematicky porušujú pravidlá osobnej hygieny. Lekári nevylučujú prenos patogénnej infekcie z matky na plod počas vývoja plodu. Existujú také faktory, ktoré spôsobujú ochorenie:

 • akútny nedostatok vitamínov;
 • znížená imunita;
 • metabolická porucha;
 • oslabenie ochranných funkcií kože;
 • chronické choroby spojené s intoxikáciou tela;
 • dôsledok iného infekčného ochorenia;
 • prítomnosť škrabancov, odrenín, mikrotraumy.

Príznaky favus na temene hlavy

Inkubačná doba je 2 týždne, ďalší symptóm favusu sa vyznačuje pomalou povahou. Patogénna huba prenikne do vlasových folikulov a rýchlo sa množia, pričom sa nepoškodzuje štruktúra vlasov po celej dĺžke. Príčinná príčina choroby je dlho bez povšimnutia, môže sa vyšetriť iba pod mikroskopom. Priebeh patologického procesu má nasledujúce príznaky v rôznych štádiách patologického procesu:

 1. Najskôr sa na pokožke hlavy objaví začervenanie, potom sa vytvorí žltkastý kruh (scutula) s viditeľným zahĺbením v strede s jasnými hranicami.
 2. Vlasy na ohniskách patológie sú zachované, ale zreteľne menia svoju štruktúru a dĺžku. Keď sa dotknú, zlomia sa, sú tvrdšie.
 3. Vlasy takýchto problémových oblastí časom miznú, pokožka hlavy prechádza cicatrikálnymi zmenami, získava drsnú štruktúru a pretrvávajúci nepríjemný zápach.
 4. V priebehu času sú viditeľné ložiská alopécie, ktoré sú už nezvratné už pri použití drogovej terapie (plešatá hlava zostáva navždy aj po uzdravení).
 5. Pozdĺž okraja malých úsekov patológie sa vytvára charakteristická hranica až 2 cm široká, ktorá je viditeľná voľným okom, má zhutnenú drsnú štruktúru, ktorá stúpa nad temeno hlavy.

Tvar

Chrasta u ľudí patrí do kategórie dermatomykózy. Ak máte podozrenie na obľúbenú pokožku hlavy, musíte kontaktovať dermatológa a podstúpiť diagnózu. Lekári rozlišujú tri hlavné formy choroby, ktoré sa líšia príznakmi, priebehom patologického procesu a klinickým výsledkom:

 1. Tvar kolobežky. Pozoruje sa začervenanie hladkej pokožky s charakteristickými depresiami žltého odtieňa. Vlasy sa neodlomia, ale jeho jednotlivé časti získajú „prašnú štruktúru“ a získajú nepríjemný zápach „myši“.
 2. Šupinatá forma. V pokožke hlavy sa tvoria stojaté škvrny kože s prejavmi hyperémie. Následne sa po celom obvode hlavy vyskytuje hojný peeling hladkej pokožky, ktorý pripomína klasické lupiny.
 3. Impetiginálna forma favusu je sprevádzaná výskytom abscesov na hlave s tvorbou lamelárnych žltých a tmavých kôr, zatiaľ čo pridanie bakteriálnej infekcie nie je vylúčené.

Diagnostika

Ak je podozrenie na dermatomykózu, je potrebné poradiť sa s dermatológom, mykológom. S fakulárnou formou favusu môže špecialista urobiť predpokladanú diagnózu aj vizuálnym vyšetrením lézií. Na rozlíšenie choroby, odlíšenia od seborohy, generalizovanej granulomatóznej kandidózy, trichofytózy, mikroskopických porúch, pyodermie a progresívneho ekzému sa vlasy ďalej skúmajú pod mikroskopom. Povinné metódy klinického vyšetrenia sú uvedené nižšie so stručným opisom:

 • mikroskopia vlasov, častí lícnych kostí na presnú identifikáciu patogénu hladkej pokožky;
 • vykonanie zoškrabania na detekciu spór huby zaoblenej a mnohovrstej, mycélia, určovania povahy patogénneho patogénu a formy choroby;
 • dermatoskopia (poskytuje vizuálne hodnotenie ohnisiek patológie s viacnásobným zväčšením optického alebo digitálneho dermatoskopu);
 • luminiscenčná diagnostika (štúdia sa uskutočňuje za účasti ultrafialovej lampy s filtrom - drevnej lampy, ktorá musí osvetľovať ložiskové ohniská);
 • kultúrne siatie s uvoľňovaním povahy patogénnej huby a zároveň vytváranie priaznivého prostredia pre vývoj a reprodukciu.

Liečba favus skalpu

Základom konzervatívnej liečby je kvalitná liečba pokožky hlavy antimykotikami a antimykotikami, ktoré ošetrujúci lekár individuálne predpíše po podrobnej diagnostike. Prístup k zdravotnému problému je komplexný, zahŕňa nielen lokálne užívanie drog, ale aj ich orálne podávanie na plný úväzok. Nižšie sú uvedené farmakologické skupiny a ich zástupcovia rôznych foriem uvoľňovania, ktoré pri správnej účasti na liečebnom režime poskytujú stabilnú pozitívnu dynamiku favusu:

 • antimykotické masti na vonkajšie použitie: batrafen, ketokonazol, klotrimazol, terbinafín;
 • protiplesňové krémy na lokálne použitie: bifonazol, oxykonazol;
 • lokálne antiseptiká: salicylová a sírová masť, alkoholová tinktúra jódu, náplasť epilínu;
 • antimykotiká: Griseofulvin, Itraconazole;
 • šampóny s antimykotickým účinkom: Nizoral, Mycozoral, Sebozol, Cinovit.

Samoliečba je úplne vylúčená, pretože týmto spôsobom môžete ochorenie iba prehĺbiť, vyvolať jeho vážne komplikácie, rozsiahle ložiská alopécie. Pri liečbe favusu sa lekári zameriavajú na účinnosť takých liekov, ktoré sa majú používať v plnom rozsahu bez prerušenia:

 1. Terbinafín. Liečivo je určené na orálne podávanie. Jedna dávka - 250 mg, ktorá sa má používať po jedle raz denne. Dávka sa upravuje v závislosti od veku pacienta. Ďalej je nevyhnutné odstrániť oddelenie stratum corneum epidermis pomocou salicylovej masti lokálne pod bandážou počas 2 dní.
 2. Griseofulvin, ktorý je antibiotikom, potláča patogénnu aktivitu húb penicilínu, zastavuje rast škodlivých parazitov. Denná dávka pre dospelých je 12,5 mg na 1 kg hmotnosti, ale nie viac ako 1 g liečiva na deň. Jedna dávka sa má vypiť súčasne s 10 ml rastlinného oleja. Terapeutický priebeh trvá 3 týždne, kým nie je prijatý negatívny test. Potom sa odporúčané dávkovanie postupne znižuje.
 3. Nizoral. Je to liek s výraznými fungicídnymi vlastnosťami, ktorý inhibuje životne dôležitú aktivitu patogénnej flóry. Tento liek sa odporúča na liečbu a prevenciu favusu. Denná dávka pre pacientov od 30 kg je 1 - 2 tablety raz. Konzervatívna terapia s favusom hlavy trvá 2 mesiace s infekciou hladkej kože - 3 týždne.
 4. Protiplesňové masti Ketoconazole a Clotrimazol sú určené na vonkajšie použitie v priebehu 1 mesiaca bez prerušenia. Je potrebné naniesť tenkú vrstvu jedného z navrhovaných liečiv na pokožku hlavy a jemne trieť jemnými pohybmi, až kým sa úplne nevstrebajú. Tento postup sa musí vykonávať až 3 - 4-krát za deň bez zjavných príznakov alergie. Táto adjuvantná liečba by sa mala doplniť perorálnymi antimykotikami.
 5. Alkoholová tinktúra jódu je určená na ošetrenie pokožky hlavy pomocou favusu. Procedúra by sa mala vykonávať každé ráno po dobu 4-6 týždňov, až kým príznaky choroby nakoniec nezmiznú. Ako alternatívu dermatológovia predpisujú masťovú alebo salicylovú masť na vonkajšie použitie.

Liečba favusu môže trvať jeden týždeň, takže pacient musí byť trpezlivý. Na obdobie konzervatívnej terapie je potrebné mať samostatnú posteľnú bielizeň, potreby pre domácnosť a osobnú hygienu. Liečebná kúra zahŕňa upravenú stravu s výnimkou tukových, slaných, údených a vyprážaných potravín, vitamínová terapia je povinná. Ak nedôjde k poškodeniu vnútorných orgánov, klinický výsledok je priaznivý. Ak sa plešatosť začne, už nebude možné obnoviť krásu účesu. Preto musí pacient včas reagovať na zdravotný problém.

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.