Disk typu flash s viacerými bootovacími systémami s viacerými operačnými systémami - formátovanie, vytváranie a napaľovanie

Predtým boli nové počítačové programy alebo aplikácie dodávané na CD-ROM. V poslednej dobe však väčšina počítačov nie je vybavená jednotkami na ich čítanie. Obľúbenejšia je inštalácia softvéru cez internet. Čo robiť, ak zlyhal operačný systém alebo bolo potrebné preinštalovať jeho novú verziu na iný počítač. V tomto prípade pomôže jednotka flash, na ktorej bude nainštalovaný program automatického načítania operačného systému. Existuje možnosť samostatne vytvoriť bootovaciu jednotku USB USB.

Prečo potrebujem zavádzaciu jednotku Flash s pomocnými programami

Na správne fungovanie počítača nestačí len nainštalovať operačný systém. Pre správnu činnosť všetkých funkčných jednotiek v nej je potrebné správne zobrazenie informácií a prehrávanie zvukového a obrazového obsahu, ovládačov alebo kodekov. Pre každý operačný systém existujú univerzálne zbierky kodekov, ktoré bežia na počítačoch s rôznymi konfiguráciami, výkonmi, typmi procesorov, grafickými kartami, vstupnými / výstupnými zariadeniami, periférnymi zariadeniami. Pri inštalácii OS z bootovacej jednotky USB Flash musia byť nainštalované všetky tieto pomôcky.

Vytvorenie jednotky flash s viacerými systémami

Riešenie problému je možné pomocou pamäťového zariadenia typu flash, ktoré sa pripája k portu USB. Na inštaláciu systému Windows a všetkých potrebných pomôcok na jeho správnu činnosť potrebujete jednotku Flash s kapacitou 16 GB (GB). Na vytvorenie jednotky USB s viacerými systémami pre Windows XP / Windows XPE / Vista / 7 / Windows 7PE / 8/10 je užitočná kapacita pamäte flash až 32 GB. Jednotka flash s viacerými systémami Windows 10 sa vytvára pomocou špecializovaných programov: Acronis Disk Director a True Image, RMPrepUSB, Bootice, WinSetupFromUSB, XBoot, FiraDisk_integrator.

Čo je potrebné

Na vytvorenie resuscitačnej jednotky Flash potrebujete kópiu (alebo obrázok) inštalačného disku OS. Na jeho vytvorenie budete potrebovať program UltraISO, administrátorské práva a disk s pôvodným OS. Po stiahnutí, inštalácii a spustení musíte vybrať umiestnenie obrázka. Sprievodca UltraISO vytvorí obraz ISO z OS. Ďalej vyberte možnosť „Vypáliť obraz pevného disku“ a vytvorte bootovací flash disk. Tento multibootový flash disk bude potrebné naplniť potrebnými servisnými programami, stiahnuť ich štandardnú sadu - antivírusy, kodeky, zálohovacie nástroje.

Program na vytvorenie jednotky flash typu multi-boot

Vytvorenie MultiBoot USB Flash osobitne pre každý operačný systém je ťažké. V systéme Windows 8 existuje možnosť vytvoriť z príkazového riadku jednotku flash s viacerými systémami, ale môžete urobiť chyby. Preto bolo vytvorených niekoľko obslužných programov automatizujúcich tieto akcie, ktoré majú schopnosť dodatočnej integrácie niekoľkých operačných systémov, pridanie antivírusových programov, ktoré potrebujete, do inštalačného programu a dávkovú inštaláciu tejto celej sady na jednotku flash s viacerými systémami. Medzi najzaujímavejšie patria:

 • RMPrepUSB je univerzálny multi-bootloader pre flash disky, ktoré bežia na MS-DOS, FreeDOS, WinPE 1, 2 alebo 3, BartPE, XP, Win 7, Win 8.x, Win 10, Linux. Pracuje s rôznymi systémami súborov - FAT16, FAT32, NFTS. Uľahčuje overovanie pamäte Flash, formátovanie pevných diskov a jednotiek flash, vytváranie záložných obrazov zavádzacieho disku Flash a má mnoho interaktívnych funkcií v interaktívnom režime prevádzky.
 • Bootice je užitočný program pri preinštalovaní OS na počítačoch bez optickej jednotky, má funkcie formátovania a rozdelenia flash pamäte na niekoľko častí, zmenu spôsobu spúšťania systému, môžete zavádzač premenovať.
 • WinSetupFromUSB je bezplatný softvérový produkt na vytváranie bootovacích Flash USB pre systémy Windows a Linux (Linux) s jednoduchým grafickým rozhraním. Má funkcie formátovania a označovania flash pamäte, kopírovania inštalačných súborov z distribúcií, záverečné testovanie vytvoreného bootloaderu.
 • XBoot je bezplatný program na prenos snímok operačných systémov, kodekov a programov na jednotku Flash. Jeho výhodou je možnosť vytvorenia bootovacieho disku súčasne pre Windows a Linux, výber typu zavádzača ISO Emulation alebo Grub4DOS. Nevýhodou je anglické menu.
 • YUMI - Multiboot USB Creator - malý nástroj na vytváranie bootovacieho USB-flash disku, má jednoduché anglické rozhranie s popisom distribúcií a odporúčaní pre rôzne konfigurácie počítača, ponúka odkazy na sťahovanie antivírusov, kodekov, ovládačov.
 • FiraDisk_integrator je multifunkčný bootloader, má schopnosť integrovať všetky verzie Windows rôznych zostáv, existuje možnosť lokalizácie nainštalovaného softvéru podľa jazyka rozhrania, jednoduché vytváranie obrázkov zo všetkých zdrojových distribúcií stiahnutých do priečinka SSD.

Ako vytvoriť disk Flash s možnosťou zavedenia systému MultiBoot USB - podrobné pokyny

Pri inštalácii programu s viacerými systémami môžu túto akciu blokovať niektoré antivírusy. Stojí za to ich dočasne zakázať alebo k týmto výnimkám pridať tento program. Ak chcete vytvoriť núdzovú jednotku Flash, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 1. Formátovanie jednotky USB do formátu zavádzača.
 2. Inštalácia zavádzača.
 3. Pridávanie obrazov operačných systémov (súbory s príponou .iso).
 4. Skopírujte súbory.
 5. Testovanie výsledného nástroja.

Formátovanie jednotky USB

Príprava flash disku s viacerými systémami, aby sa z neho stal bootovací nástroj, sa začne jeho formátovaním. Preneste zo svojej pamäte všetky potrebné informácie na iné médium - formátovanie ich úplne vymaže. Ak chcete formátovať, postupujte takto:

 1. Spustite nástroj HP USB Disk Storage Format Tool.
 2. Vyberte disk zo zoznamu.
 3. Určite systém súborov - NTFS, ak sa nainštalujú súbory väčšie ako 4 GB. Ak chcete pracovať s počítačmi založenými na systéme UEFI BIOS, musíte ponechať označenie FAT32.
 4. V možnostiach formátovania je potrebné poznamenať rýchly formát - rýchle formátovanie.
 5. Kliknite na tlačidlo Štart.

Inštalácia zavádzača

Vyššie sa zvažuje niekoľko možností pre nástroje, ktoré stiahnu všetky distribúcie OS a súbory služieb. Ak ich chcete používať, musíte:

 1. Skopírujte inštalačný modul bootloadera podľa vášho výberu na naformátovanú jednotku USB.
 2. Potom spustite tento inštalátor.
 3. Vyberte názov vašej jednotky Flash.
 4. Kliknite na tlačidlo Inštalovať.

Po úspešnej inštalácii programu sa na obrazovke zobrazí správa potvrdzujúca inštaláciu spúšťacieho programu v počítači. Zobrazí sa správa so žiadosťou o začatie práce. Ak ste doteraz vytvorili databázu so všetkými potrebnými distribúciami a programami na pevnom disku, môžete začiarknuť políčko vedľa položky Spustiť program a kliknite na tlačidlo Dokončiť.

Pridávanie obrazov operačného systému

Ak chcete pridať obrázky rôznych operačných systémov na jednotku flash s viacerými systémami, musíte ich pripraviť v koreňovom priečinku na pevnom disku počítača. Bude to niekoľko súborov s príponou iso. Pomocou bootloaderu, ako je WinSetupFromUSB, môžete v systémoch Windows XP, 7, 8, 10 a Linux vytvoriť pevný disk s viacerými systémami. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. V zozname vyberte názov jednotky Flash.
 2. Začiarknite políčko vedľa požadovaných operačných systémov, napríklad Inštalácia systému Windows 2000 / Xp / 2003.
 3. Označte umiestnenie pripojených obrázkov.
 4. Kliknite na tlačidlo Prejsť.

Kopírovanie nástrojov a súborov

Po prenose snímok operačných systémov by ste mali skopírovať inštalačné súbory všetkých potrebných nástrojov a programov z nášho zoznamu na jednotku USB Flash. V programe WinSetupFromUSB to urobíte takto:

 1. Zrušte začiarknutie políčka Automatické formátovanie pomocou FBinst.
 2. Kliknutím na tlačidlo vpravo vyberte ISO kompatibilný so systémom ISO ISO / Other Grub4dos.
 3. V prieskumníkovi nájdeme priečinok s obrázkami programov, postupne vyberte všetky programy a kliknite na „Otvoriť“.
 4. Sledujeme ich správne meno v názve ponuky Boot.
 5. Kliknite na tlačidlo Go a pozrite sa na postup pridávania vybraného nástroja na zavádzaciu jednotku Flash.

Ak chcete vytvoriť obnovovaciu a resuscitačnú jednotku multiboot typu flash, do inštalačného balíka môžu byť zahrnuté nasledujúce základné pomôcky, ktoré je možné kedykoľvek zmeniť, odstrániť alebo nahradiť novými verziami:

 • Distribúcie Windows verzie 8.1, 10 a XP;
 • Paragon Hard Disk Manager - správca alokácie disku;
 • AOMEI Backupper Standard - bezplatné zálohovanie;
 • K-Lite Codec Pack - univerzálny balík kodekov;
 • Kaspersky Rescue 10 - Kaspersky Anti-Virus;
 • DrWeb LiveCD - antivírusový program Doctor Web;
 • 7-Zip - archivátor súborov a priečinkov;
 • Recuva - utilita na obnovenie súborov;
 • RegeditPE - nástroj na úpravu registrov;
 • Symantec Ghost v11.0 - na archiváciu a obnovu údajov na osobných počítačoch;
 • Elcomsoft System Recovery Pro v3.0 Build 466 - užitočný účel - obnova užívateľského prístupu k účtom Windows, aplikáciám Microsoft;
 • Univerzálny zavádzací disk v3.7 - obsluha diskov NTFS v systéme MS-DOS;
 • NT Password & Registry Editor - zmena hesla a možnosti úpravy registra Windows XP;
 • Active @ Boot Disk Professional v2.1 - pomáha obnovovať a upravovať odstránené súbory;
 • QuickTech Pro v5.8 - nastavenie, diagnostika počítača a jeho komponentov;
 • MemTest86 + v4.20 - test RAM;
 • MHDD v4.6 - kontrola pevných diskov;
 • Victoria v3.52 - služba IDE a sériový pevný disk;
 • HDD Regenerator v2011 - odstránenie fyzického poškodenia pevných diskov;
 • Reanimator - rýchly liveCD na obnovu dát a opravu pracovného prostredia;
 • Alkid LiveUSB - univerzálny nástroj na obnovenie systému;
 • Acronis Disk Director & True Image - skenovanie pevných diskov;
 • Elcomsoft System Recovery - zobrazenie, zmena, vymazanie hesiel pre účty v OS Windows všetkých vydaní;
 • Daemon Tools - populárny virtuálny CD-ROM;
 • DOS-Navigator - správca súborov konzoly pre OS / 2 a DOS;
 • Alkohol 120% - program na kopírovanie a virtualizáciu diskov.

Testovanie

Po vytvorení jednotky s viacerými jednotkami typu flash musíte skontrolovať jej výkon. Na to môžete použiť pomôcku Test in QEMU vo WinSetupFromUSB. Postupujte takto:

 • začiarknite políčko vedľa Testovať v QEMU;
 • stlačte GO;
 • program sám skontroluje prítomnosť všetkých prvkov a na konci zobrazí na obrazovke počítača zoznam pod nadpisom „Súbor zavádzacích obrazov a pomocných programov pre prácu s oddielmi pevného disku“;
 • nižšie bude uvedený zoznam všetkých operačných systémov, programov a obslužných programov;
 • Ak nie sú nainštalované niektoré pomocné programy, musíte ich zopakovať.

Zápis zavádzacej jednotky USB Flash prostredníctvom protokolu RMPrepUSB

Prvým krokom je spustenie RMPrepUSB. Potom musíte prejsť do dialógového okna a v hornom okne skontrolovať, či je definovaná jednotka flash s viacerými systémami. Potom vykonáme nasledujúce kroky:

 1. Veľkosť - zadajte MAX.
 2. Menovka zväzku - Názov jednotky Flash v OS.
 3. Vpravo označíme „Nepýtajte sa.“
 4. V časti „Boot Sector“ vyberte bootovací BOOTMGR WinPEv2 / WinPEv3 / Vista / Win7 (CC4).
 5. Systém súborov a možnosti sú NTFS.
 6. Vpravo vyberte možnosť Boot as HDD (C: 2PTNS).
 7. Začiarknite políčko „Kopírovať systémové súbory z nasledujúceho priečinka ...“.
 8. V časti „Prehľad“ sa otvorí prieskumník, v ktorom musíte vybrať archív Easy2Boot a kliknite na tlačidlo OK.
 9. Ak kliknete na „Pripraviť disk“, spustí sa formátovanie jednotky USB Flash, na ktorú je potrebné sa pripraviť.
 10. Kliknite na „Inštalovať Grub4DOS“.
 11. Na žiadosť o MBR odpovieme „nie“.
 12. V okne GRLDR ALREADY EXISTS EXISTS (ZLOŽIŤ VŠETKY ZARIADENIA) stlačte tlačidlo OK.
 13. Potom manuálne preneste zavádzacie programy na USB flash disk v priečinkoch MAIN MENU a UTILITIES.
 14. Ak chcete dokončiť vytváranie, otvorte položku ponuky Drive-> Make All Files on Drive Susediace.
 15. Spustením emulátora RMPrepUSB a stlačením klávesu F11 môžete skontrolovať stav.

Ak ste skopírovali všetky svoje distribúcie OS do priečinka MAINMENU na jednotke USB Flash, odrazia sa priamo v tejto ponuke. V ponuke UTILITIES sa zobrazia obslužné programy a programy údržby počítača. Týmto sa dokončí proces vytvorenia viacúčelovej jednotky Flash pomocou tohto programu. Ak chcete vybrať nainštalovaný OS a programy, musíte sa pohybovať v ponuke a vybrať nástroje, ktoré potrebujete nainštalovať.

Jednotka Flash v Bootice - poradie vytvorenia

Bootice sú známe ako pomôcky na vytváranie pamäťových kariet typu flash s viacerými bootmi. Bootice si môžete stiahnuť z oficiálnych webových stránok vývojára. Obslužný program musí byť rozbalený a po spustení programu:

 1. V položke Cieľový disk vyberte jednotku flash, ktorú musíte najprv pripraviť.
 2. Kliknite na Spracovať MBR (hlavný zavádzací záznam).
 3. Vyberte GRUB4DOS 0.4.5c / 0.4.6a (grldr.mbr).
 4. Kliknite na Inštalovať / Konfigurovať.
 5. Kliknutím na Uložiť na disk zapíšete všetky informácie na USB flash disk.
 6. Pre systémy Linux by mal byť nainštalovaný SUSLINUX 4.06 / 5.01 (FAT / FAT32 / NTFS).
 7. Kliknite na Inštalovať / Konfigurovať.
 8. Vyberte SYSLINUX 5.01.
 9. Kliknite na potvrdenie - OK.
 10. Po dokončení týchto krokov bude jednotka flash s viacerými systémami pripravená.

Vytvorenie bootovacej jednotky flash s viacerými operačnými systémami vo WinSetupFromUsb

Po spustení obslužného programu WinSetupFromUSB sa archív SFX rozbalí, program sa spustí a otvorí sa ponuka, v hornej časti ktorej sa nachádza naša jednotka Flash v rozbaľovacom zozname. Vaše kroky budú:

 1. Formátovať médium - začiarknite políčko Automaticky naformátovať pomocou FBinst, potom NTFS.
 2. Označte na Linuxe ISO / Other Grub4dos kompatibilný ISO.
 3. Stlačte tlačidlo GO.
 4. Formátovanie jednotky Flash.
 5. V ďalšom kroku vyberte položky zo zoznamu Pridať na USB disk a stlačte tlačidlo GO - distribúcie OS sa prenesú na jednotku flash s viacerými systémami.

Pre svojvoľný výber stiahnuteľných programov vyberte Linux ISO / Other Grub4dos kompatibilný ISO a kliknite na tlačidlo s obrázkom troch bodov vpravo, otvorí sa prieskumník, v ktorom vyberieme potrebné nástroje a programy. Potom rovnakým spôsobom pridajte všetky obrázky ISO. Položka Test v QEMU vám pomôže overiť zaznamenané obrázky. Z dôvodu kontroly spúšťame systém z tejto jednotky typu flash s viacerými systémami a skontrolujte jej zavádzaciu ponuku.

Xboot USB Multi-Boot Utility Utility

Rozhranie Xboot je jednoduché - na vytvorenie zariadenia s viacerými zavádzacími systémami na inštaláciu a obnovu OS musíte vykonať nasledujúce kroky:

 1. Ak chcete pridať obrázky, presuňte súbory ISO do programového okna. Zároveň v zelenom okne s otázkou „Ako vnímať tento obrázok?“ Pri pridávaní obrázkov Windows musíte zadať Pridať pomocou emulácie ISO obrázkov Grub4dos.
 2. Ak inštalujete systém Unix, potom Utility-Ubuntu.
 3. Okrem obrazov OS môžete pridávať aj užitočné obrázky. V programe sú odkazy, ku ktorým získate prístup kliknutím na Súbor-> Stiahnuť. Vyberte nástroje a stiahnite si ich.
 4. Po kliknutí na Vytvoriť ISO program požiada o spôsob uloženia obrazového súboru a ponúkne ho na kontrolu vo virtuálnom počítači.

Skript FiraDisk_integrator pre resuscitáciu flash disku s viacerými OS

Ak chcete začať vytvárať flash disk s viacerými systémami pomocou nástroja FiraDisk_integrator:

 • vytvorte v počítači priečinok s názvom FiraDisk, skopírujte do neho potrebné ISO obrazy;
 • spustiť utilitu - začne sa integrácia obrazu do FiraDisk;
 • správa „Skript dokončil svoju prácu“;
 • duplikáty sa objavia v priečinku FiraDisk vo formáte „image name-FiraDisk.iso“;
 • naformátujte jednotku Flash;
 • skopírujte všetky súbory ISO na flash disk s možnosťou spustenia v priečinku WINDOWS;
 • pre uľahčenie je možné vytvoriť bootovacie menu v súbore Menu.lst.
 • Ak chcete zaviesť systém BIOS s podporou viacerých operačných systémov, musíte v ňom zaregistrovať jednotku flash ako prvé zavádzacie zariadenie.