Kedy zasadiť uhorky pre sadenice

Takmer každé leto obyvatelia pestujú túto kultúru, ale len skúsení záhradníci sú schopní získať najlepšiu úrodu, pretože rastliny uhoriek sú správne. Táto zelenina, aj keď nie príliš rozmarná, má množstvo požiadaviek na siatie a starostlivosť. Podľa optimálnych dátumov výsadby uhorky rastú a prinášajú ovocie na čerstvom vzduchu aj v skleníkoch.

Výsadba uhoriek na sadeníc

Čas výsadby sadeníc sa líši v rôznych regiónoch a závisí od času príchodu teplých dní. Pre siatie semien v miernom podnebí je optimálnym obdobím polovica mája (pre uzavretú pôdu) a začiatok júna (pre rast v otvorených podmienkach). Pokiaľ ide o južné regióny Ruska, najlepší čas na pestovanie uhoriek je koniec apríla alebo začiatok mája. Všeobecným pravidlom pre výsadbu plodiny je teplota +15 a viac v noci. Načasovanie výsadby uhoriek je možné posunúť o niekoľko dní neskôr, ak zasejete nasiaknuté semená.

Pri pestovaní sadeníc hrá dôležitú úlohu typ pôdy, jej príprava na siatie. Pôda, v ktorej je lepšie pestovať uhorky, by mala byť voľná, aby vlhkosť a vzduch dobre prenikali. Je dôležité vyhnúť sa substrátom obsahujúcim veľké množstvo rašeliny, ktorá je pre zeleninu príliš mastná. V prípade potreby môžete pripraviť pôdu pre sadenice uhoriek samostatne, podľa jednej z navrhovaných možností:

  • zmiešajte rovnaké časti piesku, trávnika, rašeliny, vermikulitu (alebo pilín) a pridajte malé množstvo kokosových vlákien;
  • kombinovať piesok, trávu a hnitú hnoj (proporcie - 1: 3: 6);
  • pripravte zmes trávnatej pôdy (4 diely), nížinnej rašeliny (4 diely), pilín a čerstvého hnoja (každá po 1 diele).

Pre dospelých rastlín nie je rovnováha medzi kyselinou a zásadou veľmi dôležitá a sadenice uhoriek sú bolestivo citlivé na vysoké pH. Je možné neutralizovať kyslosť vápenatými látkami. Pripravená zmes sa musí dekontaminovať kalcináciou v peci alebo spracovaním roztokom manganistanu draselného. Okrem toho musia byť do substrátu pre sadenice pridané hnojivá: 6 g síranu draselného a močoviny, 10 g superfosfátu, 2 g síranu horečnatého a 10 kg zmesi pôdy. Hotové pôdy nevyžadujú sterilizáciu ani výživové doplnky.

Ak je pôda pre sadenice uhoriek dekontaminovaná a nasýtená hnojivami, musíte nádobu pokryť substrátom a umiestniť ju na teplé miesto na 2 týždne, aby ste aktivovali proces tvorby baktérií potrebných na výživu a rast sadeníc. Ak sa chystáte zasadiť semená uhoriek, musíte ich najprv znížiť v 3% roztoku chloridu sodného. Prázdne semená sa objavia a celozrnné klesne na dno.

Materiál premytý pod tečúcou vodou sa udržuje pol hodiny v 1% roztoku manganistanu draselného, ​​potom sa opakovane prepláchne a klíčí vo vlhkom tkanive počas 2 až 3 dní pri teplote 25 až 30 stupňov. Ak majú semená biele výhonky dlhé 3 až 4 mm, môžu sa použiť na siatie sadeníc. Kvôli zlej tolerancii zberu sa sadenice uhoriek vysievajú a distribuujú do samostatných nádob (plastové alebo rašelinové a humusové šálky s vytvorenými drenážnymi otvormi).

Poháre sú vyplnené dezinfikovaným hnojivým substrátom tak, že 1 cm voľného priestoru zostáva až k okraju. Klíčiace uhorky sa pestujú veľmi opatrne, aby nedošlo k rozbitiu krehkých klíčkov. Optimálna hĺbka jám je 1,5 - 2 cm, na povrchu sa vytvára nie príliš silná ochranná vrstva pôdy. Po umiestnení nádoby na paletu sa zalejte a prikryte pohárom alebo fóliou. Poháre sa udržiavajú pri teplote 23 - 28 stupňov, až kým nevzniknú uhorky, dvakrát týždenne, a pomocou postreku zvlhčujú pôdu sadbami.

V skleníku

Semená uhoriek pre sadenice sa v strednom pruhu zvyčajne vysievajú na jar (je vhodné začať začiatkom alebo v polovici apríla). Zároveň by od výsevu osiva po výsadbu sadeníc v skleníku malo trvať asi 25-30 dní. Čas závisí od charakteristík skleníka (či už je zahrievaný alebo nie), od počasia. Na základe toho určte deň, kedy je potrebné zasadiť semená uhoriek. Nestojí to za to, aby sa sadenice udržiavali v interiéri dlhšie ako mesiac: zarastené rastliny sa nedokážu dobre prispôsobiť a nemôžu sa rozvíjať ako plnohodnotná rastlina. Ak nie je k dispozícii skleník, uhorky sa vysádzajú na lôžko so zavedenými oblúkmi pod prístreškom z poľnohospodárskeho rozpätia.

V pilulkách

Sadenice uhoriek môžete pestovať pomocou rašelinových tabliet. Táto metóda má niekoľko významných výhod vrátane:

  • vzduchová kapacita materiálu pre sadenice;
  • úspora miesta (tablety sú umiestnené v jednej nádobe);
  • zbaviť sa potreby potápania sadeníc, počas ktorých je často poškodený koreňový systém rastliny;
  • nedostatočná potreba výroby živín a fungicídov v pôde pre uhorky (tablety sú už dekontaminované a obsahujú všetky potrebné prvky).

Výsadba sadeníc by sa mala vykonávať v tabletách s priemerom najmenej 42 mm, v opačnom prípade sadenice rýchlo vyrastú z menšieho materiálu a budú musieť byť transplantované. Podložky na rašelinu sa umiestnia do misky / panvice a plnia sa vodou počas 10-15 minút. Po nabobtnaní materiálu sa kvapalina vypustí. Semená uhoriek sú rozmiestnené vo výklenkoch, ktoré sú umiestnené v strede každej tablety, po ktorej sú posypané rašelinou. Podložky tvoria celkovú kapacitu, prikryjú sa priehľadným filmom a nechajú sa na teplom povrchu (optimálna teplota - 23 - 28 stupňov), aby sa počkalo na sadenice.

V kazetách

Týmto spôsobom klíčenia semien sa získajú dobré sadenice: kazety s veľkými valcovými bunkami nezaberajú veľa miesta, takže je možné ušetriť elektrinu potrebnú na doplnenie sadeníc. Pred výsadbou semien uhoriek v kazetách sa nádoby umyjú silným roztokom manganistanu draselného a potom sa naplnia vlhkým predbežne dezinfikovaným substrátom. Plodiny sa prikryjú filmom a udržiavajú sa pri teplote 23 - 28 stupňov.

Pretože pôda vyschne rýchlejšie pri klastrovom pestovaní sadeníc ako pri veľkej celkovej kapacite, je potrebné pôdu častejšie navlhčiť alebo do substrátu pridať hlavný gél, ktorý zachováva vlhkosť a vytvára pohodlné podmienky pre sadenice uhoriek. Napriek relatívne vysokým nákladom na kazety veľa ľudí uprednostňuje tento spôsob pestovania sadeníc, pretože také nádoby sú vyrobené z polystyrénu a môžu sa opakovane používať.

Ako a kedy pestovať uhorky na otvorenom priestranstve

Obdobie siatia úrody závisí od klimatických vlastností. Obyvatelia južných oblastí tak môžu pestovať osivá uhoriek už vo februári alebo začiatkom marca, takže čas na výsadbu sadeníc na otvorenom priestranstve by mal byť v polovici mája. Záhradníci zo severných oblastí by mali zasadiť o niečo neskôr: robia to v lete, keď nočná teplota neklesne pod + 10-15 stupňov. Výsadbové dátumy závisia okrem toho od vybranej odrody. Aby rastlina niesla ovocie celé leto až do chladného počasia, vysadila kultúru iného typu skorej zrelosti, keďže:

  • v skorej zrelej zelenine sa prvé ovocie viaže 32 až 45 dní po výsadbe;
  • v odrodách neskorého dozrievania sa uhorky viažu na 55 až 70 dní;
  • stredne zrelé uhorky - 50 - 55 dní.

Keď sme prišli na to, kedy zasiať uhorky pre sadenice, stojí za to rozhodnúť sa o načasovaní výsadby sadeníc v záhrade. Po objavení sa prvých výhonkov kultúru zafarbte zhruba. Transplantácia uhoriek sa spravidla vykonáva v polovici apríla, zatiaľ čo rastliny sú pokryté filmom. Začiatkom leta sa mladé sadenice presúvajú do nechránenej pôdy. Malo by byť zrejmé, že kalendár výsadby pestovateľov zeleniny z rôznych klimatických zón je odlišný. Hlavným faktorom, ktorý naznačuje, že je čas pestovať uhorky, je zahrievanie pôdy na 15 alebo viac stupňov.

Predčasné siatie

Neodporúča sa zasiať uhorky príliš skoro: pôda by sa mala v noci zahriať najmenej na 15 stupňov. Optimálna teplota pre vývoj zeleniny je od +18 do + 26 stupňov. Ak je rastlina vysadená v chladnejších podmienkach, môže prestať rásť alebo dokonca zomrieť. Za najlepší čas na pestovanie uhoriek sa považuje začiatok leta, pretože ide o rastliny s krátkym dňom a pre dobrý vývoj si vyžaduje iba 10 až 12 hodín ľahkej dostupnosti.

Ak teda pestujete uhorky koncom júna, dlhé denné hodiny a vysoké teploty neovplyvnia produktivitu rastlín najlepším spôsobom. Ak chcete získať ovocie čo najskôr, musíte zasadiť zeleninu na otvorenom priestranstve sadbami alebo ju pestovať v skleníku. Rovnako ako pri výsadbe smeny sa sadenice uhoriek budú musieť presunúť do záhrady do 10. júna, ale kríky začnú prinášať ovocie o 2-4 týždne skôr (do polovice júla).

Priemerná sejba

Druhá vlna výsadby uhoriek na otvorenom priestranstve sa vyskytuje v druhej polovici júna (od 10 do 25). Takmer všetky odrody sú vhodné na stredné siatie. V tomto období výsadby začnete s zberom uhoriek od začiatku augusta, ale obdobie plodenia sa môže líšiť: záleží na druhu plodiny, ktorú vysadíte: skoré, neskoré alebo stredné dozrievanie.

Neskoré siatie

Na tento účel vyberte špeciálne odrody zeleniny, optimálne morenie. Okrem toho sú pre neskoré sejby dobre vhodné typy uhoriek s predčasným dozrievaním, ktorých vegetačné obdobie trvá 45 - 50 dní. Ich plodenie sa bude zhodovať s výskytom plodiny na kríkoch paradajok. Neskoré siatie vám umožňuje jesť čerstvé uhorky až do prvého mrazu. Rastlina sa spravidla pestuje v júli, ale načasovanie sa môže líšiť v závislosti od počasia a klimatických podmienok. Pri relatívne nízkych teplotách záhradníci používajú spôsob sadenia rastlín na pestovanie plodín.

Pozrite si video: UHORKY (December 2019).