Čo je vodná fajka škodlivá pre zdravie

Vodná fajka je medzi mladými ľuďmi veľmi obľúbená. Existuje názor, že je úplne neškodný. Málokto vie, že jeho fajčenie je návykové, dlhodobé užívanie môže byť sprevádzané intoxikáciou a kocovinou. Takáto šialenstvo môže viesť k prenosu infekčného ochorenia, rakoviny alebo infarktu myokardu. Pre bezpečnejšie používanie potrebujete dobrú vodnú fajku a správnu zmes - zníži sa tým zdravotné riziko.

Čo je vodná fajka?

Vodná fajka je špeciálne fajčiarske zariadenie, ktoré filtruje a ochladzuje vdýchnutý dym. Mnoho ľudí to považuje za veľkú neškodnú alternatívu k bežným cigaretám, ale nie je to správne. Vo svete fajčí vodná fajka po celom svete viac ako 105 miliónov ľudí, najmä ľudí vo veku od 15 do 28 rokov. Podľa štatistík väčšina z nich sú obyvatelia miest, mnohí s vysokoškolským vzdelaním.

Takmer vo všetkých inštitúciách v našej krajine si môžete objednať vodnú fajku - sú to bary, kluby alebo reštaurácie. S týmto zariadením bude za poplatok poskytnutá osoba, pripravená a údená. Existujú aj špeciálne miesta - vodná fajka. Ľudia, ktorí sem prichádzajú, si chcú vychutnať dym, takže si zákazníci nemusia robiť starosti s tým, že iní návštevníci takúto zábavu nemôžu zdieľať alebo prísť a urobiť si poznámku. Tam sú špeciálne obchody, kde si môžete kúpiť vodnú fajku pre osobné použitie doma alebo za darček. Prinesú sa aj z iných krajín ako suvenír.

Príbeh

India je považovaná za rodisko vodnej fajky. Mnoho vedcov verí, že to Indiáni vynašli - na liečbu a meditáciu, ktorí fajčili hash a marihuanu. Okamžite získal srdcia mnohých ľudí v moslimskom svete. Používa sa od Indočíny po Maroko. Existuje iný názor, že Indovia Mayovia prvýkrát použili podobné zariadenie (bola to tekvica s doutnajúcim uhlíkom vo vnútri). Európske krajiny sa o „dymovej zábave“ dozvedeli až v 19. storočí. Rusi sa začali pripojiť k vodnej fajke až v 90. rokoch. Študenti Arabi si so sebou priniesli vodné fajky.

Zariadenie

Vodná fajka sa skladá z niekoľkých komponentov. Na jej spodnej časti je banka (nádoba) s kvapalinou, kde sa usadzuje asi 40% látok obsiahnutých v dyme. Nad hladinou vody odchádza špeciálna hadica s chubukom na pohodlné fajčenie. Potom prichádza šachta, ktorá funguje ako filter, na jej stenách zostávajú rôzne nečistoty. Potom sa zhora vloží fajčiarska miska (chilim). Vodná fajka je potrubie, v ktorom sa počas fajčenia vytvára vzácny vzduch, vďaka ktorému dym prechádza do pľúc fajčiara.

Zmesi na fajčenie

Od dávnych čias bolo zvyčajné fajčiť vo vodnej fajke čistý tabak. Teraz používajú:

 • fajčiarske zmesi;
 • kamene (obyčajné kamienky, ktoré sú nasiaknuté sladkým sirupom a glycerínom);
 • sirupy (na trhu je potrebná inovácia, pre vodnú fajku je potrebná špeciálna misa).

Fajčiarske zmesi neobsahujúce nikotín je možné zakúpiť prostredníctvom internetového obchodu, ktoré sa nepredávajú v bežných tabakových kioskách. Ich zloženie zahŕňa cukrový sirup, korenie a veľa bylín, ktoré majú mierny psychotropný účinok, ale tabak sa k nim nepridáva. Výrobcovia nezverejňujú tajomstvo výroby zmesi, ale jedna vec je známa: nepoužívajú zakázané látky. Tabakové zmesi sú troch typov:

 1. tabak bez prísad;
 2. tabak s aromatickými olejmi a ovocím;
 3. tabak s medom alebo glycerínom.

Čo poškodzuje vodnú fajku

Vodná fajka je zdraviu škodlivá. Počas fajčenia sa zvyčajne predpokladá, že všetky škodlivé látky počas doutnania tabaku a rôzne konzervačné látky obsiahnuté v zmesiach kondenzujú na banke a nádobe. V prístroji zostáva iba menej ako polovica všetkých toxínov, všetok ostatný človek vdýchne hadicou s náustkom. Dokonca aj jeden potah je škodlivý pre ľudí.

Nikotín

Zmesi vodných fajok môžu obsahovať od 0,05% do 0,5% látky, ak odhadnete toto množstvo v miligramoch nikotínu, dostanete v priemere 2,96. Bežná cigareta obsahuje od 0,2 do 1,3 mg, čo závisí od značky a ceny produktu. Jedno sedenie fajčenia vodnou fajkou je asi 40 minút - jednu hodinu, takže nikotín vstupuje do krvi dvakrát toľko ako pri doutnávaní bežného cigaretového tabaku.

Dym

Dym z vodnej fajky, ktorý neobsahuje nikotín, je veľmi zdraviu škodlivý. Jeho zloženie obsahuje škodlivé látky, ako napríklad:

 • oxid uhoľnatý;
 • nikotín;
 • nitrozamíny špecifické pre tabak;
 • prchavé aldehydy;
 • soli ťažkých kovov (olovo atď.);
 • arzén (malé dávky);
 • karcinogénne polycyklické aromatické uhľohydráty.

Bežná cigareta obsahuje, okrem vysokého obsahu nikotínu a živíc, produkty rozkladu papiera, z ktorého je vyrobená. Poškodenie vodnej fajky je oveľa nižšie, pretože veľa škodlivých látok sa usadzuje na samotnom zariadení. Predpokladá sa, že na takéto fajčiarske zložky sa používa tabak vysokej kvality. Zmesi neobsahujúce nikotín nepriaznivo pôsobia na organizmus, obsahujú rôzne aromatické zlúčeniny, melasu, sladké sirupy, ktoré po rozložení vytvárajú škodlivé toxíny.

Infekcie

Existuje veľké množstvo infekcií, ktoré sa prenášajú pomocou bežného náustka. Aby ste eliminovali riziká, musíte dodržiavať pravidlá osobnej hygieny. V jednej spoločnosti môžu ľudia fajčiť spoločnú vodnú fajku nakaziť chorobami, ako sú:

 • herpes;
 • hepatitída B;
 • meningitída;
 • syfilis;
 • SARS;
 • rôzne plesňové choroby;
 • tuberkulóza.

Vplyv vodnej fajky na ľudské telo

Ak sa osoba prvýkrát pokúsi fajčiť vodnú fajku, zneužitie môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie. Nesprávne použitie môže spôsobiť toxické otravy tela. Medzi príznaky intoxikácie patrí:

 • vracanie;
 • dýchavičnosť
 • nevoľnosť;
 • závraty;
 • silná letargia;
 • narušená koordinácia pohybov;
 • vysoká telesná teplota;
 • pocit kompresie hrudníka.

Ak sa takéto symptomatické príznaky objavia, musí osoba okamžite poskytnúť lekársku pomoc prvej pomoci. Je potrebné vytvoriť prívod čerstvého vzduchu, zbaviť hrudníka odevov, opláchnuť tvár studenou vodou. Ak nedôjde k zlepšeniu, budete potrebovať kvalifikovanú lekársku pomoc. Je veľká chyba myslieť si, že vodná fajka je neškodná.

Kardiovaskulárny systém

Pri vdychovaní dymu z vodnej fajky dochádza k okamžitej reakcii krvných ciev srdca sprevádzanej tachykardiou (zvýšenie srdcovej frekvencie). Človek musí mať na pozore pred negatívnymi dôsledkami, ktoré sa objavia oveľa neskôr. Medzi vedľajšie účinky pravidelného užívania nikotínu patrí:

 • ischémia myokardu (poruchy obehového systému srdcového svalu);
 • angina pectoris (bolesť spôsobená zúžením krvných ciev srdca);
 • infarkt myokardu.

Pľúca

Celkovo sa vyčistí menej ako 50% dymu z vodnej fajky, časť škodlivých látok zostáva v tekutine, usadí sa v nádobe (steny, šachta) a druhá sa zachytí zabudovaným filtrom. Väčšina toxínov sa však stále dostáva do pľúc fajčiara. Bronchiálny strom ľudských pľúc sa skladá zo špeciálneho ciliárneho epitelu. Hrá úlohu obrany, zachytávania prachu a iných malých častíc, ktoré vstupujú do vdýchnutého vzduchu, potom sa odstránia kašľom a kýchaním.

Počas neustáleho fajčenia vodnej fajky pod vplyvom dymu z vodnej fajky prestáva bronchiálny epitel plniť svoju hlavnú funkciu. Cilia sa drží spolu, škodlivé látky sa voľne objavujú v pľúcnom tkanive. Prichádzajúci dym dráždi steny priedušiek a spôsobuje bronchitídu, astmu alebo rakovinu pľúc. Poškodenie fajčením vodnej fajky je zrejmé, je lepšie zdržať sa jej častého používania.

Nervový systém

Jedným z najzávažnejších účinkov na centrálny nervový systém je závislosť (závislosť) od fajčiarskych zmesí. Tento dym spôsobuje na rozdiel od doutnajúcich sa cigariet menšiu toxicitu. Nebezpečnou zlúčeninou pre neuróny je oxid uhoľnatý vyrobený pomocou vodnej fajky. Stále fajčiari si môžu všimnúť:

 • silná bolesť hlavy;
 • znížená mentálna aktivita;
 • slabosť;
 • apatia.

Orgán videnia

Vedec preukázal, že odparovanie aromatických olejov a iných látok nachádzajúcich sa v blízkosti fajčiara je pre ľudské zrakové orgány nebezpečné. Para obklopujúca celý priestor môže spôsobiť niekoľko vážnych chorôb:

 • Cievny zápal očí - uveitída. Príčina výskytu sa považuje za neustále podráždenie dymom z vodnej fajky.
 • Syndróm suchého oka - xerophthalmia. Vyjadruje sa v neustálom sčervenaní skléry a svrbení, ktoré sa objavuje počas fajčenia.

Harm pre vodné fajky pre dievčatá

Účinky vodnej fajky na dievčatá môžu ovplyvniť ich vzhľad. Dymové živice spôsobujú stratu vlasov a mdlobu, zožltnutie zubnej skloviny, zápach z úst, krehké nechty, suchú pokožku rúk a tváre, vzhľad nových vrások. Na udržanie mladosti po dlhú dobu je potrebné prestať vdychovať voňavú paru. Fajčenie vodnej fajky je návykové a neoceniteľné poškodenie zdravia.

Pre zdravie mužov

Väčšina fajčiarov vodnej fajky sú muži. Pravdepodobne nikto z nich nemyslí na to, čo škoda môže tento druh zábavy spôsobiť ich zdraviu. Silnejší sex môže mať v priebehu času problémy:

 • zníženie potencie v dôsledku deformácie stien krvných ciev (výsledok vystavenia škodlivým látkam) - krv postupne prestáva prúdiť do penisu;
 • sexuálna dysfunkcia (impotencia) sa v mladom veku vyskytuje pod vplyvom dymu.

Pre ostatných

Nefajčiarskymi návštevníkmi takýchto spoločností sú poloviční fajčiari. Inýchujú tiež do pľúc veľkú koncentráciu oxidu uhoľnatého a dusíka, len iným spôsobom. Nepochybne sa verí, že vodná fajka vodná fajka obsahuje menej nikotínu a iných karcinogénov, takže je neškodná pre ostatných. Vedci dokázali, že ide o chybný názor a „pasívni“ fajčiari dostávajú aj veľa škodlivých látok.

Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.