Vitabact - návod na použitie, zloženie očných kvapiek, indikácie, vedľajšie účinky, analógy a cena

Ľudské oči sú komplexným, citlivým a veľmi zraniteľným orgánom, ktorý často trpí infekciami, podchladením, znečistením a znížením obranyschopnosti tela. Očné kvapky Vitabact je účinné antimikrobiálne oftalmologické činidlo pre rôzne typy baktérií, húb, vírusov. Liek má mierny účinok, vhodný pre dospelých pacientov a deti.

Návod na použitie Vitabact

Očné kvapky Vitabact sú antiseptikum so širokým antimikrobiálnym účinkom na lokálne použitie v oftalmológii. Liek má podobu čírej alebo slabo nažltnutej kvapaliny s takmer žiadnou vôňou alebo chuťou. Hlavná účinná látka patrí medzi deriváty biguanidov - umelo syntetizovaných zlúčenín s hypoglykemickým účinkom. Vyrába ho vo Francúzsku a vo Švajčiarsku spoločnosť Novartis Pharma, Exelvision.

Zloženie a forma uvoľnenia

Oftalmický prípravok Vitabact sa vyrába vo forme 0,05% očných kvapiek v plastovej kvapkacej fľaši, balenej v papierovej škatuľke. Produkt je pripravený na použitie, nie je potrebná ďalšia pipeta na instiláciu.

Latinské meno

Účinná látka na 1 g liečiva

Pomocné látky na 1 g liečiva

Objem ml

Očné kvapky Vitabact

Piccloxidine dihydrochloride 500 μg, čo zodpovedá 434 μg piccloxidine

Dextróza (glukóza) bezvodá - 50 mg, polysorbát 80 - 0,25 mg, čistená voda - do 1 ml.

10

Farmakologické vlastnosti

Picloxidín v zložení Vitabact má široký antimikrobiálny účinok, účinne ovplyvňuje patogénne koky, chlamydie, vírusy, huby, patogény rôznych chorôb, napríklad:

 • Escherichia coli;
 • Staphylococcus aureus;
 • Streptococcus faecalis;
 • Eberthella typhosa;
 • Shigella dysenteriae;
 • Chlamydia trachomatis;
 • Klebsiella pneumónia;
 • Bacillus subtilis;
 • Proteus vulgaris.

Vitabact je antibiotikum alebo nie

V klasickej definícii sa za antibiotiká nepovažujú plne syntetické lieky, ktoré neobsahujú prírodné analógy a majú protiplesňové a antivírusové účinky spolu s antibakteriálnymi látkami. Moderná farmakológia nestojí, objavujú sa nové farmaceutické syntetické lieky, ktoré sa čoraz viac pripisujú antibiotikám v netradičnom zmysle slova, čo sa dá povedať o tomto oftalmickom lieku.

Indikácie pre použitie

Očné kvapky Vitabact z jačmeňa nie sú veľmi účinné. Rovnako ako každé antibakteriálne činidlo čiastočne zmierňuje zápal, ale je lepšie zvoliť účinnejšie liečenie tohto ochorenia. Očné kvapky sa osvedčili ako profylaktické proti pooperačným komplikáciám ako liek používaný pri príprave na očné operácie. Očné kvapky Vitabact sa používajú na liečbu nasledujúcich chorôb:

 • dacryocystitis;
 • zápal spojiviek;
 • keratitída.

Dávkovanie a spôsob podávania

Liečba zahŕňa 10-denný priebeh, liek sa vštepuje do očí 1 kvapka 2-6 krát denne. Opakovaná liečba alebo predĺženie liečebného cyklu je možné len po konzultácii s lekárom. V predoperačnom období sa do každého oka nakvapkajú 2 kvapky. Ako prevenciu pooperačných komplikácií sa používajú očné kvapky Vitabact 3-4 krát denne, každá po 1 kvapke. Pre bezpečné používanie dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • Umyte si ruky teplou vodou a mydlom.
 • Úplne otočte uzáver, otvorte utesnenú fľašu s kvapkadlami očných kvapiek.
 • Pri nalievaní lieku opatrne skontrolujte, či na okrajoch pipety nie sú škvrny, aby ste nepoškodili rohovku.
 • Mierne nakloňte hlavu dozadu, mierne potiahnite viečko.
 • Bez blikania, pozerania sa, dajte liek priamo do dolného spojivkového vaku.
 • Preneste kvapkadlo čo najbližšie k oku, ale nedotýkajte sa očných viečok, očných bušiek alebo rúk, aby ste zabránili prenosu infekcie, dostať ho do fľaše s kvapkadlom, čo významne zníži terapeutický účinok. Do slzného kanála vytlačte požadovaný počet očných kvapiek.
 • Ak je to potrebné, do druhého oka sa vkĺzne kvapkadlo podobným spôsobom.
 • Potom by ste mali sedieť so zavretými očami na určitú dobu, neodporúča sa im dotýkať sa rukami.
 • Netesné zvyšky, trhliny z kanálika sa vymývajú čistými obrúskami.
 • Zatvorte uzáver, vložte fľašu do škatule a dôkladne si umyte ruky.

Vitabact počas tehotenstva

Liek je určený na použitie dospelými a deťmi, je certifikovaný a spĺňa všetky hygienické a hygienické normy. Nebolo priamo testované na použitie u tehotných alebo dojčiacich žien, takže je lepšie zdržať sa ich dodatočnej liečby vyššie uvedenými kategóriami pacientov alebo konzultovať s odborníkmi navyše.

Vitabakt pre deti

Droga môže byť použitá nielen pre dospelých, ale aj pre deti, dokonca aj novorodencov. Vitabact nie je škodlivý pre deti, ale nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom a zvážiť individuálne vlastnosti vášho dieťaťa, aby sa zabránilo vzniku alergických reakcií. Začnite s minimálnou dávkou, monitorujte stav dieťaťa, v prípade neznášanlivosti lieku, okamžite zastavte jeho používanie.

Liekové interakcie

Prípady nekompatibility kvapiek s inými liekmi nie sú známe. Mali by ste zvážiť možné zníženie účinku liečby pri súčasnom použití lieku s glukokortikosteroidmi. Ak počas liečby používate niekoľko oftalmických látok, musíte si medzi nimi urobiť prestávku najmenej 15 minút.

Vedľajšie účinky

Pri očných kvapkách Vitabactu v zriedkavých prípadoch dochádza k miernemu pocitu pálenia, hyperémii, sčervenaniu očí. V takomto prípade je potrebné liečbu zastaviť a vyhľadať lekársku pomoc, aby ste ju opravili. Pri vedení vozidla alebo obsluhovaní strojov je najlepšie tento liek používať, aby nedošlo k zníženiu jasnosti videnia. Kompatibilita s alkoholom sa nezistila, ale je žiaduce obmedziť alebo úplne opustiť alkohol počas obdobia liečby.

Kontraindikácie

Nástroj nemá významné kontraindikácie, s výnimkou prípadov precitlivenosti a individuálnej neznášanlivosti na jednotlivé zložky. V takom prípade sa používanie očných kvapiek zastaví, užívajú sa antihistaminiká a konzultujú sa s lekárom. Pred liečbou detí, tehotných a dojčiacich žien, pacientov so závažným diabetes mellitus alebo poškodením pečene je potrebná predchádzajúca konzultácia.

Podmienky predaja a skladovania

Antiseptický liek sa predáva v lekárňach bez lekárskeho predpisu. Garantovaná životnosť očných kvapiek je 2 roky. Po otvorení fľaše sa očné kvapky majú použiť do jedného mesiaca. Skladujte ho v suchej miestnosti pri teplote +15-25 ° C, je potrebné zabrániť priamemu slnečnému žiareniu. Výrobok uchovávajte mimo dosahu detí.

Analógy Vitabactu

Reprezentované protizápalovými a antimikrobiálnymi očnými látkami s rôznymi účinnými látkami:

 • Tobradeks. Očné kvapky, zakalený biely roztok s tobramycínom, látka s vlastnosťami antibiotík z aminoglykozidov a dexametazónu, glukokortikoidového steroidu. Účinný v boji proti vírusovým, stafylokokovým infekciám, ako profylaxia, predoperačná príprava, rehabilitácia po operácii.
 • Kvinaks. Kvapky s azapentacínom majú antikataktalové, antimikrobiálne a metabolické účinky. Určené na dlhodobé nepretržité použitie v boji a prevencii so všetkými typmi šedého zákalu.
 • Okomistin. Antimikrobiálne oftalmologické činidlo s aktívnou zložkou benzyldimetyl-myristoylamino-propylamónium. Je obzvlášť účinný, keď je vystavený kmeňom rezistentným na silné antibiotiká.
 • Signitsef. Kvapky s účinnou látkou levofloxacín, ktorá inhibuje rozvoj zápalového procesu spôsobeného grampozitívnymi a gramnegatívnymi aeróbnymi mikroorganizmami. Je to vlastnosť akumulácie a pôsobenia počas dlhšieho obdobia niekoľkých hodín.

Cena Vitabact

Droga je široko dostupná na predaj v Moskve a Moskovskej oblasti. Cenové rozpätie v lekárňach od 300 do 600 rubľov:

Farmaceutický reťazec v Moskve

Drop výrobca

Priemerná cena, rubľov

"Gorzdrav"

Francúzsko

390

"Asne"

420

"36,6"

540

"Zhivika"

325

"Lekárne v službe"

460

Recenzia

Larisa, 50 Po mnoho rokov trpím konjunktivitídou, malou plachtou, takže moje oči sa okamžite zapália a zaplavia. Skúsil som veľa liekov, polovica už mala alergiu, ale tento liek vyšiel dokonale. Už nečakám na exacerbáciu, ale ako profylaxiu používam pri prvom podozrení 2-3 dni. Všetky nepríjemné príznaky zmiznú, kvapky tohto roztoku nespôsobujú podráždenie.
Irina, 36 mojich dievčat, vo veku 12 a 8 rokov, neustále prináša do školy nejaký druh infekcie, teraz sa mi zapálili oči. Snažím sa používať antibiotiká čo najmenej, ale keď ľudové lieky nepomáhajú, musím. Riešenie priťahovalo za prijateľnú cenu, miernu akciu, nespálilo sa to a je ľahšie sledovať dcéry, aby si neutierali oči.
Yuri, 65 Pred pár rokmi som musel podstúpiť operáciu druhého oka a na druhom sa objavil aj katarakta. Prvý vznikol na ľavom oku, zbavil som sa ho pred piatimi rokmi. Pred operáciou aj po operácii mi boli kvapky Vitabactu podané v slznom kanáli. Neviem, rovnako ako u iných, ale všetko pre mňa prebehlo hladko, po operácii nedošlo k žiadnemu zápalu a moja vízia bola úplne obnovená.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.