Ampicilín - návod na použitie antibiotík, uvoľňovacej formy, zloženia, vedľajších účinkov, analógov a ceny

Na liečenie komplexných infekčných a bakteriálnych chorôb sa používa antibiotikum Ampicilín. Je súčasťou penicilínovej skupiny a účinne zvláda prejavy životnej aktivity patogénnej mikroflóry. Prečítajte si návod na použitie ampicilínu, prečítajte si jeho indikácie na použitie, formy uvoľňovania, zloženie a spôsob podania.

Čo je ampicilín?

Podľa akceptovanej farmakologickej klasifikácie je antibiotikum Ampicilín zaradené do skupiny penicilínov, má široké spektrum účinnosti a je penicilinázou ničené. Aktívnou zložkou liečiva je ampicilín trihydrát, ktorý zabraňuje rastu bakteriálnej bunkovej steny. To vám umožňuje používať liek na liečenie chorôb spôsobených patogénnymi patogénmi.

Zloženie a forma uvoľnenia

Ampicilín je dostupný v štyroch formátoch: tablety, kapsuly, granule na prípravu suspenzie a prášok na výrobu injekčného roztoku. Zloženie a opis liekov:

tablety

kapsule

Ampicilínová suspenzia pre deti

Vstrekovací prášok

popis

Biele ploché valce s fazetou, riziko

Zaoblené kapsuly

Biely prášok so žltým odtieňom

Biely hygroskopický prášok

Koncentrácia ampicilín trihydrátu, mg

250 ks.

250 alebo 500 na ks.

250 na 5 ml

1 000 alebo 2 000 na fľašu

štruktúra

Zemiakový škrob, tween-80, stearát horečnatý, polyvinylpyrolidón, mastenec

Škrob, sacharóza, želatína

Polyvinylpyrolidón, cukor, glutamát sodný, malinová aromatická esencia, dextróza, disubstituovaný fosforečnan sodný, trilon B, vanilín

-

obal

10 ks. v balení

Balenie po 100 ks.

Injekčné liekovky s obsahom 60 g, doplnené dávkovacou lyžicou

Fľaše s obsahom 10 alebo 20 ml, 1, 5 alebo 10 fliaš v balení

Farmakologické pôsobenie

Antibakteriálne liečivo je účinné proti množstvu baktérií (E. coli, Shigella, Salmonella, Proteus). Liečivo nepôsobí na kmene mikróbov, ktoré tvoria enzým penicilinázu. Antimikrobiálna vlastnosť je určená účinnou látkou, ktorá začína pôsobiť okamžite a preniká do tkanív a telesných tekutín.

Ampicilín - antibiotikum alebo nie

Liek je antibiotikum, má antimikrobiálny účinok na určité kmene mikroorganizmov. Patria sem: Staphylococcus spp., Streptococcus spp., Enterococcus spp., Listeria monocytogenes, Neisseria gonorrhoeae, Neisseria meningitidis, Escherichia coli, Shigella spp., Salmonella spp., Bordetella pertussis, Haemophilus influenza.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Antibiotikum je súčasťou skupiny polosyntetických penicilínov, neumožňuje rast bakteriálnych bunkových stien, vďaka čomu má baktericídny účinok. Droga je zničená penicilinázou, rezistentnou voči kyselinám. Akonáhle je liek vo vnútri, rýchlo sa vstrebáva, nedrží sa v kyslom prostredí, slabo preniká hematoencefalickou bariérou mozgu, ale táto schopnosť sa zvyšuje so zápalom membrán.

Metabolizmus lieku sa vyskytuje v pečeni. Liek sa vylučujú obličkami za 2 až 3 hodiny, jeho vysoké koncentrácie sa tvoria v moči, ale účinná látka sa nekumuluje. To pomáha pri dlhodobom použití vo veľkých dávkach. Droga sa čiastočne vylučuje žlčou, ktorá sa nachádza v pleurálnych, peritoneálnych a synoviálnych tekutinách, mnohých tkanivách tela.

Indikácie pre použitie

Hlavnými indikáciami pre použitie lieku sú choroby spôsobené mikroorganizmami citlivými na účinnú látku. Patria sem choroby:

 • bronchitída, absces, pneumónia;
 • angína, ochorenie orgánov ORL;
 • cholecystitída, cholangitída;
 • pyelitída, cystitída, pyelonefritída;
 • gastrointestinálne infekcie, preprava salmonel;
 • gynekologické infekcie vaječníkov, lézie kože a mäkkých tkanív, kvapavka;
 • peritonitída, sepsa, septická endokarditída;
 • meningitída, adnexitída;
 • reumatizmus, erysipel;
 • šarlach, kvapavka.

Ako užívať ampicilín

Spôsob použitia a dávkovanie lieku určuje lekár individuálne v závislosti od štádia vývoja choroby, umiestnenia infekcie a typu patogénnych baktérií. Ako používať ampicilín na bronchitídu alebo ochorenia orgánov ORL: jedna dávka je 250 - 500 mg a denná dávka je 1 - 3 g pre dospelých, ale nie viac ako 4 g. Pre deti je denná dávka 50 - 100 mg / kg telesnej hmotnosti, s hmotnosť menšia ako 20 kg - 12,5 - 25 mg / kg. Denná dávka je rozdelená do štyroch dávok.

Na prípravu suspenzie zmiešajte fľašu s práškom so 62 ml destilovanej vody. Dávka sa meria lyžičkou zo súpravy podľa štítkov - spodná časť je 2,5 ml (125 mg), horná časť je dvakrát toľko. Suspenzia sa premyje vodou. Dávka pre novorodencov do jedného mesiaca je 150 mg / kg telesnej hmotnosti, do jedného roka - 100 mg / kg telesnej hmotnosti, 1-4 roky staré - 100-150 mg / kg, staršie ako 4 roky - 1-2 g / deň, rozdelené na 4-6 rauty. Liečba suspenziou je 5 - 10 dní pri chronických procesoch - od 2 - 3 týždňov do niekoľkých mesiacov. Výsledná tekutina by sa mala skonzumovať do ôsmich dní.

V pilulkách

Podľa pokynov sa tablety ampicilínu užívajú perorálne, bez ohľadu na jedlo. Jedna dávka pre dospelých je 0,5 g, denne - 2-3 g v 4-6 dávkach. Deti majú predpísané 100 mg / kg telesnej hmotnosti. Priebeh liečby tabletami závisí od závažnosti ochorenia a účinnosti liečby. Minimálna doba užívania lieku je päť dní, maximum sa meria v niekoľkých mesiacoch.

Kapsule

Príjem kapsúl je podobný ako u tabliet - zapíjajú sa pol hodiny až hodinu pred jedlom vodou, je zakázané žuť alebo poškodiť membránu. Jedna dávka pre dospelých je 250 - 500 mg štyrikrát denne, pre deti s telesnou hmotnosťou do 20 kg - 12,5 - 25 mg / kg telesnej hmotnosti každých šesť hodín. Ak je to potrebné, dávka pre dospelých sa môže zvýšiť na 3 g / deň. V prípade infekcií gastrointestinálneho traktu a genitourinárneho systému sa užíva 500 mg štyrikrát denne s gonokokovou uretritídou, gynekológovia a urológovia predpisujú jedenkrát 3,5 g.

Injekcie

Ampicilín na injekciu je určený na parenterálne použitie. Podáva sa intramuskulárne, intravenózne v prúde alebo na kvapkanie. Jedna dávka pre dospelých sa považuje za 250 - 500 mg, denne - do 1 - 3 g, pri závažných infekciách sa zvyšuje na 10 g. U novorodencov je 100 mg / kg / deň určené pre ostatných - 50 mg / kg hmotnosti. Denná dávka je rozdelená na 4 až 6 injekcií v intervale 4 až 6 hodín. Liečebný cyklus trvá 7-14 dní. Intravenózne podávanie liečiva môže byť 5 až 7 dní, intramuskulárne - 7 až 14 dní.

Aby sa získal roztok na intramuskulárnu injekciu, prášok sa zriedi 2 ml vody na injekciu. Na prípravu roztoku určeného na intravenózne podanie sa 2 g liečiva rozpustí v 5 až 10 ml vody alebo roztoku chloridu sodného a injikuje sa pomaly v priebehu 3 až 5 minút. Ak jedna dávka presiahne 2 g, liek sa podáva kvapkaním rýchlosťou 6-80 kvapiek za minútu. Za týmto účelom sa dávka zmieša s 7,5 až 15 ml vody alebo podobným množstvom roztoku glukózy. Výsledná kvapalina sa použije okamžite po príprave.

Osobitné pokyny

V návode na použitie lieku je potrebné prečítať si časť špeciálnych pokynov. Niektoré body:

 • liek sa používa opatrne pri bronchiálnej astme, sennej nádche, s použitím desenzibilizujúcich látok;
 • v procese liečby sa vyžaduje pravidelné monitorovanie funkcie obličiek, pečene a krvi;
 • v prípade poškodenia obličiek alebo pečene sa vykoná úprava dávky;
 • vysoké dávky lieku môžu viesť k toxickým účinkom;
 • počas sepsovej terapie sa môže vyvinúť bakteriolyzačná reakcia;
 • ak sa objavia alergické reakcie, liečba sa zruší;
 • u oslabených pacientov sa môže vyvinúť superinfekcia, ktorá si vyžaduje prerušenie liekovej terapie;
 • na prevenciu kandidózy počas liečby ampicilínom sa odporúča užívať nystatín, levorín, kyselinu askorbovú a vitamíny B.

Počas tehotenstva

Lekári môžu užívať antibiotikum Ampicilín počas tehotenstva, ale iba v prípade, že potenciálny prínos pre matku prekročí možné riziko pre vývoj a rast plodu. Pri užívaní lieku pri nosení dieťaťa je potrebné starostlivo sledovať obraz periférnej krvi a fungovanie všetkých systémov nenarodeného dieťaťa.

Ampicilín na laktáciu

Počas laktácie prechádza účinná látka kompozície do materského mlieka a nachádza sa tu v nízkych koncentráciách. Ak dojčiaca matka užíva lieky, malo by sa zvážiť zastavenie dojčenia. Ak to nie je možné, žena sa presunie na liečbu bezpečnejšími prostriedkami na odstránenie patogénnej mikroflóry v tele.

Ampicilín pre deti

Podľa pokynov môže byť ampicilín predpísaný deťom od prvého mesiaca života vo forme parenterálneho podávania roztoku. Od roku môžete predpísať suspenziu získanú z prášku. Dávka liečiva sa líši v závislosti od telesnej hmotnosti a je 50 až 100 mg / kg, s hmotnosťou menšou ako 20 kg - 12,5 až 25 mg / kg. Denná dávka injekcie pre novorodencov je 100 mg / kg, pre deti staršie ako mesiac - 50 mg / kg.

Liekové interakcie

Niektoré kombinácie lieku s inými liekmi môžu spôsobiť negatívnu reakciu. Riziková kombinácia:

 • Probenecid znižuje tubulárnu sekréciu trihydrátu ampicilínu, zvyšuje koncentráciu v plazme a riziko toxických účinkov;
 • Alopurinol zvyšuje pravdepodobnosť vzniku kožných vyrážok, atrofických vredov;
 • liek znižuje aktivitu orálnych antikoncepčných prostriedkov obsahujúcich estrogén, zvyšuje účinok antikoagulancií a antibiotík zo skupiny aminoglykozidov.

Ampicilín a alkohol

Počas liečby liekmi je prísne zakázané brať alkohol a nápoje alebo drogy obsahujúce alkohol. To vedie k zvýšeniu zaťaženia pečene, zníženiu jej pracovnej kapacity a zvýšenému riziku predávkovania. Ak dôjde dokonca k miernym vrodeným zmenám v pečeni, môže dôjsť k hepatitíde, žltačke a dokonca k smrti.

Vedľajšie účinky

Pacienti, ktorí užívajú liek, o tom dobre reagujú, ale počas liečby liekom sa vyskytuje množstvo vedľajších účinkov. Tieto zahŕňajú:

 • alergické reakcie, kožné vyrážky, žihľavka;
 • Quinckeho edém, svrbenie, dermatitída, horúčka, úzkosť;
 • erytém, anafylaktický šok, nevoľnosť;
 • vracanie, hnačka, glositída, apoplexia;
 • stomatitída, kolitída, dysbióza;
 • anémia, leukopénia, trombocytopénia, agranulocytóza;
 • orálna kandidóza, vaginálna drozd, vaginitída, vaginóza.

Predávkovať

Ak je dávka lieku prekročená na dlhú dobu, môže dôjsť k predávkovaniu. Medzi jej príznaky patrí závraty, bolesti hlavy, uvoľnená stolica a zvracanie. Niekedy sa objavia kožné alergické vyrážky. Ak sa tieto príznaky objavia, musíte liek prerušiť a vyhľadať liečbu u lekára. Odporúča sa vyvolať zvracanie a piť aktívne uhlie alebo iný sorbent.

Kontraindikácie

Nie všetky kategórie pacientov môžu používať liek. Liek sa predpisuje opatrne počas tehotenstva a laktácie, do veku 1 mesiaca vo forme parenterálneho roztoku. Kontraindikácie zakazujú použitie lieku na určený účel:

 • precitlivenosť na penicilínové antibiotiká alebo zo skupiny betalaktámov;
 • zhoršená funkcia pečene;
 • infekčná mononukleóza, lymfocytárna leukémia;
 • Deti do 6 rokov na tablety a kapsuly.

Podmienky predaja a skladovania

Ampicilín je možné kúpiť iba na lekársky predpis. Uchováva sa na suchom a tmavom mieste pri teplote 15 - 25 stupňov pre tablety a granuly na suspenziu, nie vyššie ako 20 stupňov - pre kapsuly a prášok na roztok. Čas použiteľnosti všetkých liekov je dva roky. Pripravená suspenzia sa nemá uchovávať dlhšie ako osem dní. Čerstvé roztoky sa používajú okamžite, nemôžu sa skladovať.

Analógy

Existuje niekoľko priamych a nepriamych analógov ampicilínu, ktoré sú podobné ako účinné látky a zjavný účinok. Priame synonymá liečiva zahŕňajú lieky s rovnakou účinnou látkou a nepriame s antibakteriálnym účinkom. Nahradiť liek môže:

 • Amoxil je beta-laktámové antibiotikum;
 • Amoxicilín - dostupný pre deti a dospelých, má rovnakú účinnú látku;
 • Amofast - tablety zo skupiny polosyntetických antibiotík.

Cena ampicilínu

Liek si môžete kúpiť prostredníctvom lekárenských kioskov alebo online stránok. Náklady na lieky sa líšia v závislosti od formy uvoľnenia a obchodnej marže. Orientačné ceny:

Druh zariadenia

Náklady na internet v rubľoch

Cena lekárne, v rubľoch

Kapsuly 250 mg, 10 ks.

170

200

Tablety 250 mg, 20 ks.

67

78

Tablety 250 mg 24 ks.

23

29

Granule na suspenziu 100 ml

103

120

Prášok na výrobu roztoku 1 000 mg 1 fľaša

10

13

Recenzia

Valery, 47 rokov, minulý rok som bol hospitalizovaný s bronchitídou. Bolí ma pľúca, bola vysoká horúčka. Pamätám si, že mi dali kvapkadlá s ampicilínom - toto je antibiotikum. Tretí deň po intravenóznom podaní lieku som cítil úľavu a po niekoľkých týždňoch som bol konečne prepustený.
Ekaterina, 29 rokov Dieťa malo šarlach. Vedel som, že to je nebezpečná choroba, tak som išiel k lekárovi na ošetrenie. Povedal, že antibiotiká sa nemôžu obísť a predpísal nám granule ampicilínu. Z nich bolo potrebné urobiť pozastavenie a dať dieťaťu. Dieťa užívalo liek s radosťou (má malinovú príchuť), rýchlo sa zotavilo bez komplikácií.
Vladimir, 36 rokov, išiel som do nemocnice s peritonitídou - bolesť brucha, ktorá sa nakoniec stala apendicitídou. Lekári na mňa naliehavo operovali a potom, aby zlepšili hojenie a zabránili infekcii, začali injekčne podávať ampicilín. Vďaka tomuto lieku som rýchlo opustil nemocnicu. Antibiotikum bránilo rozvoju baktérií a urýchľovalo regeneráciu.
Angelina, 43-ročná dcéra, dostala zápal pľúc, bola umiestnená do nemocnice a začali vyrábať kvapkadlá s ampicilínom. Bohužiaľ, liečba nepomohla dlho, lekári museli rýchlo hľadať náhradu za liek, aby sa nevyvinul pľúcny absces. Ukázalo sa, že pri stanovení diagnózy bol dôvod nesprávne identifikovaný - vírus, nie baktéria, takže liek nefungoval.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.