Ako ľahko a efektívne ušetriť na produktoch - tipy na správny nákup

Existujú rôzne spôsoby, ako ušetriť náklady. Existujú situácie, keď dôjdu finančné prostriedky a mzdy sa nedostanú čoskoro. V takýchto prípadoch sú užitočné pravidlá, ako ľahko a efektívne ušetriť na produktoch, aké sú pravidlá lacnej stravy, v ktorej možno kúpiť lacné jedlo, aby sa nepreplatili peniaze navyše.

Ako šetrne jesť

Moderné ženy sa snažia ušetriť na jedle bez toho, aby ohrozili kvalitu jedla. Pani prichádzajú mnohými spôsobmi, od nakupovania vo veľkoobchodných predajniach až po recepty na varenie pre ich matky a babičky: od jednoduchých výrobkov, ale s fikciou. Úspora potravín bez poškodenia zdravia je jednoduchá, stačí sa riadiť pravidlami primeranej stravy. Postupujte takto:

 • naplánujte si nákupy;
 • správne využívať výrobky;
 • nevenujte pozornosť marketingovým a reklamným trikom;
 • sledovať výdavky;
 • naplánujte si menu vopred;
 • Nekupujte polotovary;
 • vyhnúť sa potravinám podliehajúcim skaze;
 • vyberte si čerstvé ryby, chladené mäso;
 • Nekupujte vlhkú zeleninu, ovocie (rýchlo sa zhoršujte);
 • dlhodobo si uchovávajte doma;
 • robiť domáce zásoby: nakladané paradajky, uhorky, džemy, džemy;
 • pripravte si nápoje sami: kompot, ovocný nápoj, bozk.

Jesť lacné a zdravé

Moderná hosteska po premyslení pripraví chutné, rozmanité a úsporné menu. Toto podnikanie si vyžaduje systematický prístup, túžbu, predstavivosť. Nebojte sa stráviť veľa času: najťažšia vec je zorganizovať tento proces a potom sa stane zvykom. Mali by ste okamžite analyzovať obsah kuchyne. Čo je užitočné v chladničke, existujú ovocie, zelenina, vajcia, mliečne výrobky? Možno má zmysel niečo vylúčiť zo stravy, napríklad konzervované jedlá, klobásy, pasty? Čo je uložené na kuchynských policiach - obilniny alebo instantné rezance?

Potom musíte vytvoriť menu na týždeň s ohľadom na kulinárske preferencie, nezabudnite, že telo denne potrebuje proteíny, vitamíny, stopové prvky, uhľohydráty, tuky. S cieľom ušetriť peniaze pri nákupe produktov sa odporúča raz za týždeň uskutočniť dôkladnú nákupnú cestu. Ďalším efektom bude úspora času v nasledujúcich dňoch.

Jedzte striedmo a chutne

Jedlo by malo byť chutné, ale ako sa uistiť, že pri zachovaní výživy? Môžete na to použiť kulinárske triky. Pri kúpe je lepšie zvoliť celé kurča, ale nie nasekané. Je ľahké variť polievku z krídel a zozadu a mäso zostávajúce na kostre použiť na výdatný šalát, ako je napríklad olivier alebo koláče. Napríklad zo zvyšných častí vtáka sa ukáže pilaf alebo chakhokhbili.

Ak chcete mäso efektívnejšie používať, skombinujte ho s prílohou v jednom jedle, a nie varte osobitne. Vylúčte pokrmy z jedálneho lístka: kotlety sú drahá alternatíva a lenivé kapustové kapusty, hovädzie stroganoff alebo guláš sú lacnejšie. Namiesto mäsa použite vnútornosti, napríklad z hovädzieho srdca si môžete pripraviť náplň na kastról.

Úspora potravín pre rodinu

Ak chcete pochopiť, ako môžete výrobky ľahko a efektívne ušetriť, skúste naplánovať rodinné menu na týždeň. Na tento účel vyhradte hodinu voľného času na výber jedál a zostavenie zoznamu potrebných výrobkov. Do týždňa nebudete musieť prísť na to, čo sa má uvariť na večeru, a potom bežte do najbližšieho obchodu a nakupujte, čo je k dispozícii.

Môžete si urobiť menu vo forme, ktorá vám vyhovuje: vytlačiť zoznam; ručne písať; vytvorte šablónu, v ktorej sa budú týždenne meniť jedlá alebo pridávať nové. Pri tomto postupe je dôležité vziať do úvahy, že teplé jedlo sa môže variť 2-3 dni, napríklad polievka alebo hranolky. S rybami alebo mäsovými výrobkami sa podávajú rôzne prílohy. Je však lepšie používať šaláty čerstvé, na prípravu im nebude trvať príliš dlho.

Ako ušetriť na nákupoch

Náklady na nákup výrobkov sú až 35% z rodinného rozpočtu. Ak k tomuto procesu pristupujete racionálne, môžete ušetriť peniaze. Keď pôjdete do obchodu, urobte si vopred pripravený zoznam, aby ste neuskutočnili nákup nepotrebných výrobkov a nezabudli, čo je potrebné.

Výrobky v priemyselnom obale (rastlinný olej, čaj, káva, cestoviny) nakupujú tam, kde sú lacnejšie. Pokiaľ však ide o mäso, ovocie a zeleninu, je lepšie ísť na trh alebo do dôveryhodného obchodu - v lacných hypermarketoch majú zriedka dobrú kvalitu.

V obchodoch sa propagácie často konajú, sledujú ich predaj, nenechajte si ujsť príležitosť ušetriť peniaze za výrobky.

Výrobky podľa hmotnosti

Hromadný tovar, sladkosti, sušienky, sladkosti, nákup podľa hmotnosti. Za balenie teda nebudete preplatiť. Ušetrite tým na výrobkoch až 20% nákladov. Cukor a soľ sa najlepšie nakupujú v zime, keď sa ešte neskončila ochranná sezóna. Krupice sa tiež odporúčajú konzumovať podľa hmotnosti a podľa možnosti domácej výroby. Tento prístup ušetrí rodinné peniaze.

Nákup výrobkov za mesiac

Vytvorenie nákupného zoznamu na mesiac nie je takou ohromujúcou úlohou, ako by sa mohlo zdať. Ak to chcete urobiť, do dvoch až troch mesiacov musíte zaznamenať informácie o tom, čo, koľko a za akú cenu. Efekt zostavovania takýchto poznámok nebude trvať dlho: budete mať v hlave obrázok a všetko sa položí na police. Veľkoobchodné nákupy by sa nemali robiť v malých obchodoch, je lepšie ísť do supermarketu.

Akcie a zľavy

Veľké obchody pravidelne organizujú propagácie pre určité skupiny tovaru. To neznamená, že výrobky sú nízkej kvality alebo ich trvanlivosť sa končí. Na sledovanie zliav môžete použiť moderné technológie, napríklad nainštalovať mobilnú aplikáciu „Edil“. Služba vyhľadá a porovná ceny konkrétnych produktov.

Takmer vo všetkých predajniach bol zavedený systém zľavových kariet, ktorý vám umožňuje nakupovať za nižšie ceny. Ak však náhodou narazíte na výhodnú ponuku akéhokoľvek produktu, ktorý nie je na vašom zozname, nekupujte ho. Zostaňte na vrchole cien, aby ste nespadli na marketingový trik, keď je diskontná cena pôvodná.

Ako nakupovať výrobky

Pri výbere výrobkov je užitočné prečítať si štítky a porozumieť ich obsahu. Zložky sú v zostupnom poradí. Ak sú teda fazuľa prvýkrát uvedená na etikete, potom jej obsah prevažuje nad ostatnými zložkami obsiahnutými v plechovke. Neužívajte výrobky, v ktorých je cukor na prvom mieste, soľ by nemala byť v popredí. Je nežiaduce, aby počet komponentov bol vyšší ako 5-6. Vyberte si výrobky s dlhou skladovateľnosťou. Pri kúpe mrazených potravín ich uschovajte v termálnych vreckách.

Ako ušetriť na potravinách v čase krízy

Hlavné rady "protikrízové" jedlo - pripravte si jedlo sami, snažte sa nekupovať polotovary. Na tento účel nie je potrebné tráviť veľa času, úsilia a peňazí, stačí sa múdro priblížiť k problému. Výsledkom je, že dostanete chutné a zdravé jedlo doma za nízku cenu. Obilniny a strukoviny sa ľahko pripravujú, výživné a ľahko stráviteľné.

 • Pohanka, cícer, šošovica, bulgur, fazuľové struky dobre padajú so zeleninou a sú vhodné ako ozdoba.
 • Z nezabudnuteľného jačmenného perla (cena 30 rubľov) môžete ľahko uvariť polievku alebo pilaf.
 • Naklíčená cícer a šošovica sú vhodné do šalátov a príloh.
 • Krokety sa dajú ľahko pripraviť z ryže zmiešanej s korením a syrom.

Bežné zemiaky sú cenovo dostupné a ponúkajú veľa možností varenia: vyprážané, dusené, varené, dusené, pečené. Sviatočný stôl vyzdobí chutná a zdravá zelenina. Nezabudnite na korenie: zručná kombinácia ľahko dá nový dôraz na bežné jedlá. Použitie kurkumy, mäty, rasce dodá „indickú“ príchuť a sójovú omáčku a zázvor - „japonský“.

Základom stravy počas krízy môže byť sezónna zelenina. Avokádo, skleníkové paradajky a uhorky sa najlepšie nahradia miestnou repou, reďkovkami a tekvicami. Sú dokonale uložené a obsahujú sklad vitamínov. V kombinácii s ostatnými je ľahké zakaždým získať nový vkus. Ak máte letnú chatu, máte šťastie: do ponuky zahrňte viac sezónneho ovocia a zeleniny zo záhrady.