Med pri teplote: je možné piť

Včelárske výrobky (med, propolis, materská kašička) majú širokú škálu prospešných vlastností. Majú protizápalové a antibakteriálne účinky, posilňujú imunitu, zlepšujú metabolizmus, podieľajú sa na procese regenerácie telesných buniek. Môžete piť med pri vysokej telesnej teplote pre dospelých aj pre deti. V tomto prípade je však dôležité neprekročiť odporúčaný denný príjem, pretože ide o alergén, nezabudnite, že použitie tejto liečby je kontraindikované.

Čo je teplota?

Zložitý ukazovateľ tepelného stavu ľudského tela sa nazýva telesná teplota. V závislosti od rôznych vonkajších a vnútorných (fyziologických) podmienok (denná doba, fyzická aktivita, teplota okolia) sa indikátory teploty menia prirodzene. Môžu sa pohybovať v rozmedzí 0,5 - 1 ° C od normy, ktorá je v závislosti od individuálnych charakteristík zvyčajne v rozmedzí 36,4 - 37,2 ° C.

Hypertermia (zvýšenie indexov normálnej teploty) mení rytmus vnútorných orgánov, krvný obeh a rýchlosť metabolických reakcií. Sprevádza ju väčšina vírusových a zápalových chorôb, pretože väčšina cudzích patogénov umiera pri teplotách nad 38 ° C. Zvýšenie ukazovateľov teploty je dôkazom toho, že telo zápasí s infekciou, ktorá sa do neho dostala.

Vysoká teplota (od 39 ° C a viac) môže byť pre človeka nebezpečná, pretože tento stav ohrozuje zhoršený krvný obeh a viskozitu krvi, výrazný pokles krvného tlaku, dehydratáciu a celý rad ďalších negatívnych dôsledkov. Preto pri rýchlostiach vyšších ako 39 ° C u dospelých a 38 - 38,5 ° C u detí sa odporúča užívať antipyretické lieky alebo prírodné antipyretiká.

Je možné med pri teplote

Prírodný včelí med má nielen antibakteriálne vlastnosti, ale aj antipyretický účinok. Použitie tohto produktu odporúčajú tradiční liečitelia a lekári so zápalovami vírusovej a bakteriálnej povahy, ktoré sú sprevádzané zvýšením telesnej teploty. Normalizuje tvorbu tráviacich enzýmov a redoxných reakcií, zvyšuje schopnosť regenerácie telesných buniek, zlepšuje procesy fagocytózy, zlepšuje prietok lymfy a krvný obeh.

Med pri 39 ° C môže pomôcť telu bojovať proti bakteriálnym alebo vírusovým patogénom. Jeho antibakteriálny účinok je založený na aktivácii enzymatickej reakcie tvorby peroxidu vodíka, ktorý inhibuje baktérie. Hlavnou podmienkou zachovania baktericídnych vlastností je ochrana medu pred zahriatím, preto by sa v tomto prípade nemal rozpustiť v horúcom nápoji. Okrem toho, pri vysokých teplotách je potrebné používať včelárske produkty ako doplnkový a nie primárny spôsob liečby.

Je možné mať pri teplote dieťaťa med

Počas prechladnutia, bolesti v krku, sprevádzané silným kašľom, s chrípkou, akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest a akútnymi infekciami dýchacích ciest, môžete dieťaťu dať med so zreteľom na vekovú hranicu. U detí mladších ako dva roky nie sú mechanizmy tráviaceho traktu a imunity úplne formované, takže včelie produkty môžu spôsobovať alergie alebo poruchy tráviaceho ústrojenstva. Pre staršie deti slúži med nielen ako antipyretikum, ale tiež ako všeobecné tonikum, ktoré sa dobre vstrebáva a aktivuje prirodzenú obranu tela.

Ako med znižuje teplotu?

Existuje názor, že včelárske výrobky sa nemusia znižovať, ale zvyšujú teplotu. Toto je mylná predstava kvôli skutočnosti, že počas prechladnutia alebo iných ochorení dýchacích ciest často pijú horúce medové nápoje, ktoré môžu zvýšiť horúčku. Užívanie medu týmto spôsobom je skutočne neefektívne, pretože keď sa zahrieva, stráca väčšinu svojich prospešných vlastností.

Med pri vysokej teplote zvyšuje potenie, ktoré prispieva k prirodzenému ochladzovaniu tela, má antibakteriálny účinok, to znamená, že bojuje proti samotnej podchladeniu a príčinám jej výskytu. Má nielen diaforický účinok, ale je tiež bohatý na vitamíny a minerály, ktorých hladina je počas choroby dôležitá (vitamíny C a B, horčík, draslík, fosfor). Aktivácia prirodzenej imunity na pozadí užívania medových nápojov urýchľuje proces hojenia, zlepšuje celkový stav pacienta.

Efektívne recepty

Ak beriete med z teploty, treba mať na pamäti, že odporúčaná celková denná dávka pre dospelého je od 50 do 100 g produktu (3 - 6 polievkových lyžíc), pre dieťa - 20 - 30 g (2 - 3 polievkové lyžice) (v závislosti od jednotlivca telesné vlastnosti). Ak sa zahrieva med alebo sa rozpustí v horúcom nápoji, väčšina užitočných vlastností produktu sa stratí. Bez ohľadu na použitý druh medu (máj, leto, vápno, kvetina) môžete pridať niekoľko kvapiek čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy.

Čaj s medom

Najlepším liekom na boj proti vírusom je čerstvo uvarený bylinkový alebo kvetinový čaj s medom. Rozpustenie produktu v horúcom nápoji by sa nemalo, je lepšie postupne jesť 1 čajovú lyžičku medu, vypiť čajom, ochladiť na teplotu nad 50 ° C Týmto spôsobom môžete dosiahnuť lepší výsledok, pretože všetky užitočné vlastnosti sa zachovajú v plnom rozsahu. Vyrobte lipový čaj (lipové kvety obsahujú vitamín C, ktorý zvyšuje antipyretický účinok) podľa nasledujúceho receptu:

 1. Nalejte lyžicu sušeného limetkového kvetu vriacou vodou (200 ml).
 2. Namočte na 30 až 45 minút pod teplou uterákom, namáhajte.
 3. Vypite jednu pohár takéhoto čaju denne.

Okrem bylinkových čajov môžete piť akékoľvek iné čajové nápoje, ktoré sú vám známe, alebo iné horúce vývary. Na ich prípravu je dôležité používať vysokokvalitné prísady, nezabudnite na osviežujúce a tonické vlastnosti niektorých z nich (neužívajte v noci). Zníženie teploty pri použití spolu s medom pomôže:

 • čierny čaj s malinami;
 • zázvorový nápoj;
 • zelený jazmínový čaj;
 • korenie a medový výrobok.

Mlieko s medom

Osvedčeným receptom, ktorý dokonale zníži teplotu, je mlieko s medom. Okrem antipyretického účinku má tento nápoj silnú expektoranciu, takže lekári ho odporúčajú piť pri chorobách sprevádzaných suchým kašľom. Odstráni podráždenie slizníc hrdla a priedušiek a stimuluje produkciu spúta. Je dôležité pripraviť nápoj správne podľa nasledujúceho receptu:

 1. Zahrejte 200 ml nevareného mlieka, pri varení vyberte z tepla, nechajte vychladnúť na teplotu 50 ° C.
 2. Pridajte 1 čajovú lyžičku masla a 1 čajovú lyžičku prírodného medu.
 3. Nápoj si môžete vziať dvakrát až trikrát denne, po pití je dobré ľahnúť si pod teplú pokrývku, aby sa správne potil.

Reďkev s medom

Správne uvarená reďkovka s medom znižuje teplotu. Užitočné vlastnosti pomôžu znížiť teplotu, zbaviť sa suchého kašľa, normalizovať hladinu glukózy. Vyskúšajte jeden z nasledujúcich spôsobov varenia:

 1. Umyte jednu strednú čiernu reďkovku, odrežte vrchnú časť a odrežte väčšinu jadra. Dajte do lyžice medového produktu, nechajte niekoľko hodín. Pridelená šťava, ktorá sa vezme 1 čajovú lyžičku po jedle, zaplní prázdny priestor v koreni rovnakým množstvom medu a nechá sa niekoľko hodín.
 2. Šťavu vytlačte z jedného stredného reďkovky, pridajte 1,5 čajovej lyžičky medového produktu a pol lyžičky aloe šťavy. Po každom jedle užite jednu čajovú lyžičku.

Kontraindikácie

Med nie je najjednoduchší produkt, preto sa niekedy neodporúča používať. Kontraindikácie zahŕňajú vek detí do dvoch rokov, individuálne alergické reakcie a nasledujúce choroby:

 • peptický vred žalúdka, dvanástnik;
 • anamnéza infarktu myokardu;
 • zvýšená kyslosť žalúdka;
 • glomerulonefritída.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.