Panicled Hydrangea: opis najlepších odrôd

Tento kvitnúci krík je často viditeľný v záhradách vidieckych domov av letných chatkách. Hlavnými znakmi, ktoré odlišujú panikovú hortenziu medzi ostatnými kvetmi, sú mrazuvzdornosť, množstvo druhov a odrôd, nenáročnosť pri odchode, mrazuvzdornosť a bohaté kvitnutie. Ak nemáte čas na dlhú a častú prácu v záhrade, ale je tu túžba ju vyzdobiť, výsadba kríkov bude tým najlepším riešením.

Čo je hortenzia hnačky

Hydrangea paniculata je jedným z najväčších typov kríkov vyvíjajúcich sa vo forme silných a hustých vetiev. Medzi hortenziami sú viacstranné stromy dosahujúce výšku 10 m, ale väčšina odrôd prestane rásť, keď dosiahne 1,5 až 3 metre. Panikovitá hortenzia má zaoblený tvar koruny, rýchlo sa vyvíja (ročný rast je 25 - 30 cm). Listy kvetu dosahujú dĺžku 12 cm, sú pokryté slabým okrajom v hornej časti a silné pozdĺž žíl dolnej strany. Tvar listov je oválny alebo oválny.

Hlavnou ozdobou nie sú lístie, ale silné, široké pyramídy pancier dosahujúce dĺžku 25 cm. Kvetenstvo má dva druhy kvetov: malé ovocné, nenápadné a krásne veľké sterilné. U rôznych druhov je ich pomer, ako aj hustota usporiadania veľmi odlišné, takže štruktúra panicles je veľmi rôznorodá.

Hydrangea lalôčok a stromov - rozdiely

Dve najobľúbenejšie záhradné odrody sú paniklované a podobné stromom. Obe rastliny majú veľa pozitívnych vlastností, majú však aj nevýhody:

 1. Treelike - je typický ker, na rozdiel od panicled kvet, ktorý v tvare je skôr ako viacstenné alebo jednovrstevné.
 2. Panikulát - je považovaný za mrazuvzdorný v zime, pretože dobre znáša nízke teploty. Mladé výhonky získavajú na jeseň silu a sú úplne zarastené kôrou, takže sa neboja ani tvrdej ruskej klímy. Odroda stromu nemá túto schopnosť, takže v zime mladé výhonky mrznú, nemajú čas na to, aby boli silnejšie. Budúcu teplú sezónu kvet opäť uvoľní čerstvé výhonky.

Najlepšie odrody

Kvetenstvo sú schopné postupne meniť farbu, zatiaľ čo väčšina odrôd kríkov má veľmi príjemnú vôňu, ktorá sa prejavuje pri skupinových výsadbách kríkov. Všetci zástupcovia tohto druhu kvetín sú bez výnimky medovníky. Najlepšie odrody panicledovanej hortenzie sú opísané nižšie, ktoré nenechajú žiadneho záhradníka ľahostajným.

Grandiflora

Kvety sa zhromažďujú vo veľkých prekrásnych kvetenstvo, lamiel pyramídového tvaru. Počas kvitnutia majú krémovo biely odtieň, na vrchole sa stávajú zasneženými a do konca letnej sezóny získajú ružovkastý odtieň. Na jeseň je Grandiflora zelenkavo červená. Rastie aktívne v mestských podmienkach, uprednostňuje čiastočný tieň, ale iba ak je k dispozícii dostatok zavlažovania, pretože ide o rastlinu milujúcu vodu. Mladé sadenice sa odporúčajú na pokrytie kmeňa kmeňa na zimu. Priemerná výška grandiflory je 2 metre.

Frize Melba

Nenáročnosť pri odchode a nádherné rozkvet poskytovali tejto triede veľkú popularitu. Fríza Melba sa vyznačuje šíriacou sa korunou, neobvyklým špicatým tvarom listov, zvislými výhonkami. V porovnaní s inými druhmi tento rastie pomaly, avšak s náležitou starostlivosťou môže dosiahnuť výšku 2 metre. Freise Melba vyzerá veľkolepo pretekajúcimi tónmi kvetov: najskôr sú mliečne, potom menia farbu na svetloružovú a na konci kvitnutia zase červenkastú.

Na jednom kríku sú často okamžite tri rôzne odtiene. Vetvy majú hustú štruktúru, takže nepotrebujú podväzok. Aby sa kvetenstvo zväčšilo, každú jar sa vykonáva krátke prerezávanie. Freize Melba nevyžaduje zimné prístrešky a miluje vápno, ktoré sa aplikuje na pôdu pri výsadbe v malom množstve. Sadenice si vyžadujú hojnú zálievku.

Sunday Freise

Líši sa v kompaktnosti a hustote vetiev. Výhonky sú červenohnedej farby, listy sú dole, najmä pozdĺž žíl. Kvety Sunday Freeze sú prvé biele a na konci leta ružové a fialové. Nedeľa Kvitnúce kvety vo veľkých pyramídových kvetenstvo až do priemeru 30 cm, ktoré pripomínajú zmrzlinu v tvare, pre ktorú záhradníci nazývajú takú hortenziu hortenzie „jahodová zmrzlina“. Tento druh je odolný voči chorobám, škodcom, okrem toho je odolný aj proti mrazu. Sunday Freise preferuje úrodnú pôdu a čiastočný tieň.

Vims červená

Tento typ kvetenstvo je kužeľovitého tvaru, ktorého dĺžka dosahuje 35 cm a má príjemnú vôňu medu. Od začiatku kvitnutia až do mrazov postupne menia farbu: z bielej na ružovú a po nasýtenej červenej. Wims Red miluje jasné svetlo, ale môže sa vyvíjať v čiastočnom tieni. Nepotrebuje prístrešok na zimné obdobie, cíti sa príjemnejšie v kyslých pôdach a na nich rastie, má sýtejšiu farbu.

Trochu vápna

Nízky vzhľad, podobný vápenatému svetlu hortenzie so svojimi kvetenstvami, ktoré na začiatku kvitnutia majú zelený odtieň a na konci procesu zase ružovkasté. Tieto dva druhy sa nápadne líšia iba veľkosťou. Dobre hibernáuje bez prístrešia (mladé slabé výhonky by však mali byť zabalené), miluje vlhkosť, vysušenú a úrodnú pôdu.

Ružový diamant

Najkrajšie odrody panicled hortenzie nevyhnutne zahŕňajú tento druh kvetu. Ružový Daimont rastie pri vysokom priamom výhonku, listy kultivaru sú hrubo svetlozelené a kvetenstvo je veľké. Púčiky majú najprv bielu farbu, potom sfarbujú ružovú farbu a do jesene získajú malinovú farbu. Na jar potrebuje veľa prerezávania. Ružový diamant dobre znáša zimu, ale v mladom veku je lepšie poskytnúť útočisko pre chladné obdobie.

Kyushu

Krík je vysoký (dosahuje 2,5 metra), má zaoblenú korunu a ihlanovité kvetenstvo, ktorého dĺžka je približne 20 - 25 cm. Kyushu sa často pestuje v mestských parkoch a na pozemkoch pre domácnosť. Kvety majú snehovobielu farbu a vyžarujú veľmi príjemnú vôňu. Charakteristickým rysom tejto odrody je umiestnenie lesklých nasýtených zelených listov, ktoré na jeseň žltnú. Kiushu rýchlo rastie, vyžaduje pôdnu vlhkosť a je atraktívny pre hmyz.

Kúzelná sviečka

Tento rozľahlý ker má zubaté, pretiahnuté listy a veľké pyramídové kvetenstvo s príjemnou vôňou. Kvitne v bielej a krémovej farbe. Po rozkvetu získajú krémový odtieň (niekedy dávajú nazelenalý odtieň). Kvety postupne získajú ružovkastú farbu av septembri sa stanú malinami. Magic Candle miluje čiastočný tieň a kyslé pôdy, toleruje prerezávanie a mráz.

Bobo

Vyznačuje sa krásou a ľahkosťou starostlivosti. Jeho kvitnutie začína v júli a končí na jeseň. Počas tejto doby púčiky menia farbu zo žltkastej na svetloružovú. Bobo kvetenstvo je kónické. Bush je vďaka svojmu nízkemu rastu vhodný na pestovanie v nádobách, ktoré je možné uchovávať na letnej terase alebo balkóne. Je žiaduce, aby to bolo polostienené miesto, pretože na jasnom slnku sa kvetenstvo zmenšuje a je dôležité chrániť Bobo pred nárazivým vetrom.

Pristávacia

Dokonca aj neskúsení záhradníci môžu túto krásnu kvetinu na svojom pozemku ľahko pestovať, pretože starostlivosť o ňu nevyžaduje žiadne špeciálne zručnosti. Rastie rýchlo, na výhonkoch sa vytvára kvetenstvo dokonca aj v roku výsadby. Záhradníci odporúčajú výber oblastí s dobrým a jasným osvetlením, ale niektoré odrody uprednostňujú čiastočný tieň. Pri výsadbe je potrebné vziať do úvahy, že ak kvetina rastie na priamom slnečnom svetle, púčiky strácajú schopnosť meniť farbu, môžu vyblednúť a vyblednúť.

Pôda

Na zabezpečenie hojného kvitnutia počas pestovania hortenzií by sa výsadba mala vykonávať na úrodnej červenej pôde a ílovitej pôde. Rastlina nemá rada piesočné, zásadité pôdy a rastie slabo na neutrálnych. V tomto prípade môže farba listov a pukov vyblednúť, kríky budú slabé. Hortenzia hľuzovky rastie lepšie na kyslej pôde, potom je farba kvetov jasná a vytvára sa veľa hľuzoviek. Ak pôda na vašom webe nie je dostatočne kyslá, môžete do nej pridať piliny, hnedú rašelinu alebo ihličnatú pôdu. Popol alebo vápno pre túto kultúru sa nezavádza.

Kedy zasadiť

Paniková hortenzia sa pestuje najlepšie na jar (v prvej polovici) alebo v septembri, ak k tomu dôjde na otvorenom priestranstve. Prvá možnosť je výhodná, pretože v tomto prípade je vyššia pravdepodobnosť aktívneho rastu a vývoja zdravej rastliny. Vhodné sadenice sa dajú kúpiť na kvetinových výstavách, veľtrhoch, v špecializovaných záhradných predajniach, v škôlkach. Pri výsadbe na jeseň hrozí, že chladenie neumožní kvetu zakoreniť ho na novom mieste.

Výsadbový čas určuje, v ktorom roku kvitne. Takže v podmienkach teplej klímy je kvetina vysadená začiatkom jari (v marci), potom panicledovaná hortenzia vypustí púčiky už v roku výsadby. V severných oblastiach je lepšie zakoreniť krík, keď sa už pôda trochu zahreje (v apríli), aby sa dobre zakorenila. Môžete zasadiť na jeseň, ale potom na budúcu zimu by mal byť kvet izolovaný. V druhom prípade bude Bush kvitnúť budúci rok.

Ako pestovať

Mladé výhonky pristávajú na stálom mieste vo veku 4 až 5 rokov. Korene rastú v šírke, siahajú ďaleko za korunu, a preto je potrebné na tomto mieste pripraviť miesto. Ako zasadiť hortenzie hľuzovky? Skúsení záhradníci radia:

 • aby sa vytvorili jamy pre kvet s veľkosťou 50 až 50 cm, v prítomnosti vysoko rozvinutých koreňov môže hĺbka otvoru dosiahnuť 80 cm;
 • medzery medzi rastlinami (ak zasadíte viac kríkov naraz) by mali byť 2-2,5 m;
 • výsadbová jama je hojne napojená (do vnútra sa nalievajú až 3 vedrá vody) a ponechá sa cez noc, aby mohla vlhkosť vsiaknuť do pôdy;
 • ráno musí byť jama vyplnená substrátom rašeliny, úrodnej pôdy, humusu a piesku v pomere 2: 2: 1: 1;
 • mala by sa tu pridať zmes organických a minerálnych hnojív (napríklad 25 g síranu draselného a močoviny spolu so 65 g superfosfátu);
 • pred výsadbou sa korene a dĺžka jednoročných výhonkov skrátia, takže zostanú len 3 až 5 párov púčikov;
 • Po príprave by sa semenáčik mal umiestniť do jamy, rozdrviť zeminou, pokryť vrstvou kompostu a rašelinou.

Starostlivosť

Okrasný ker s roztiahnutými stonkami, rovnými výhonkami a protiľahlými listami, ktoré tvoria korunu štandardného tvaru. Kovová hortenzia je nenáročná, preto môže rásť aj v drsných klimatických podmienkach, v plynných oblastiach blízko ciest. Napriek tomu, aby ste získali zdravú rastlinu s veľkými kvitnúcimi pyramidami, musíte mu poskytnúť primeranú starostlivosť. Ak sa o kvetinu staráte správne, púčiky sa budú konať od júna do polovice jesene.

Zalievanie

Všetky typy hortenzií majú veľmi radi vlhkosť, takže pôda okolo by mala byť vždy vlhká. Hydrangea paniculata je často potrebné zalievať v lete (každý deň alebo každý druhý deň), pretože v žiadnom prípade nie je dovolené vysušiť pôdu. Po zvyšok času by sa polievanie malo vykonávať raz týždenne, pričom sa spotrebuje až 30 litrov vody na meter štvorcový pôdy. Počas obdobia dažďov sa zalievanie zníži. Aby ste zachovali vlhkosť v zemi, mali by ste pôdu pravidelne mulčovať. Z dôvodu flexibility a pevnosti v korunke sa polievanie niekedy vykonáva slabým roztokom manganistanu draselného.

Ako orezať

Uistite sa, že vykonávať ročné prerezávanie kríkov, aby tieto vyzerajú sviežo a kvitnú hojne. Na jeseň (v októbri) by sa mali odrezať všetky laty, slabé a staré výhonky, vetvy rastúce vo vnútri koruny. Na prezimovanie zostáva iba 10 až 12 najsilnejších výhonkov. Jarné prerezávanie sa vykonáva pred prepustením obličiek. U 2-3 obličiek sa spravidla strihajú dospelé stonky a zelené výhonky pre 3 - 5 púčikov. To pomáha získať silu a hojne kvitnúť do augusta. Ak sa prerezávanie neuskutoční, rastlina nemusí hádzať púčiky vôbec.

Hnojivá

Kríky sa často kŕmia, pretože rýchlo kvitnúce rastliny vyžadujú veľa živín. Na jeseň sa minerálne hnojenie aplikuje na pôdu, na jar roztok močoviny (20 g na vedro). Na začiatku vegetačného obdobia sa zelené hnojivá nanášajú napríklad z mladých žihľaviek, zatiaľ čo sa riedia vodou 1:10. V prípade paniky s vysokou hortenziou (2 metre) je k dispozícii 1 vedro roztoku.

Pri zalievaní sa má každé 2 týždne podať infúzia mulleínu (vedro hnoja sa zriedi 3 litrami vody a podáva sa infúziou počas 3 dní). Pred použitím sa má 1 liter infúzie nariediť v vedre s vodou. Pred kvitnutím sa minerálne hnojivá nanášajú každé 2 týždne. V auguste je kŕmenie zastavené. Ak pred vysunutím púčikov je kvet málo alebo vôbec nie oplodnený, farba lístkov sa vybledne a vytvorí sa malé kvetenstvo.

Choroby a škodcovia

Aj pri dobrej starostlivosti neexistuje 100% ochrana pred chorobami alebo škodcami. Ak rastlina vyzerá pomaly, pravdepodobnou príčinou môže byť prehriatie pôdy a koreňov nachádzajúcich sa v jej hornej vrstve. Pretože ker preferuje slnečné miesta, je nevyhnutné mulčovať jeho pôdu rašelinou, trieskami alebo rozdrvenou kôrou, aby sa zabránilo prehriatiu koreňového systému.

Ak listy začnú zožltnúť a farba žíl sa nezmení - to je príznak chlorózy, ktorá sa vyvíja s alkalickým pôdnym prostredím. Môžete liečiť okyslením pôdy a kŕmením kvetu síranom železa. Ďalšími závažnými chorobami, ktoré sa obávajú kríkov vysadených v tieni alebo príliš silných, sú:

 1. Múčnatka Začína sivým povlakom na listoch, postupne ovplyvňuje stále viac a viac plochy. Listy stmavnú, vyblednú a spadnú. Ak sa múčnatka dostane na mladé výhonky, na nich sa vytvoria karmínové škvrny a potom tieto časti rastliny odumrú.
 2. Šedá hniloba. Toto ochorenie sa vyznačuje výskytom rýchlo rastúcich hnedých škvŕn. V daždivom počasí je na takýchto miestach viditeľné sivé mycélium, zatiaľ čo plesňové spóry sa ľahko prenášajú na iné záhradné plodiny. To si vyžaduje čo najrýchlejšie liečenie choroby.
 3. Tracheomycotic wilt. Ochorenie sa vyvíja z koreňového systému, po ktorom sa huba rozšíri do celého vaskulárneho systému Bush. Výsledkom je, že časť výhonkov zožltne a rastlina zomrie.
 4. Biela hniloba. Korene kríka trpia touto chorobou, v dôsledku čoho nedostáva potrebnú výživu z pôdy, postupne vädnú a môžu uhynúť.

Tieto ochorenia môžete liečiť pomocou špeciálnych liekov s fungicídnym účinkom. Rastlina môže byť okrem chorôb ovplyvnená škodcami, ktoré sú regulované insekticídmi. Krík môže slúžiť ako biotop:

 • slimáky, ktoré jedia listy;
 • vošky, ktoré nasávajú šťavu z lístia;
 • weevily, listové červy, listové chrobáky;
 • ploštice domácej, haliere, šťavy z rastlín;
 • nematódy jesť korene;
 • roztoče (hlavným príznakom choroby je vädnutie a padanie listov; túto diagnózu potvrdí línia pavúkov na spodnej strane listov).

Rozmnožovanie

Spravidla používajú metódu stopky alebo rozmnožovanie vrstvením. Za týmto účelom sa odoberajú zelené odrezky pripravené počas jarného prerezávania, ale skúsení záhradníci ich odrezávajú na výsadbu začiatkom júna, keď výhonky akumulujú požadované množstvo vlhkosti. Dobrým materiálom na štepenie je ten, ktorý sa nachádza na spodnej časti stola, je pritlačený rukami, a nie prerezávačom. Rezne sa zbierajú do 10 cm dlhé a s 3 až 3 obličkami a potom sa pár dní namočia do stimulátora rastu.

Pri rozmnožovaní vrstvením sa musí vziať do úvahy, že táto metóda je menej produktívna ako stopka.Mladé pružné konáre sa vyberajú z krčka maternice, ktoré rastú na boku, po ktorom sa pripnú k zemi (na tento účel sa pripraví otvor s hĺbkou 15 cm). V tomto prípade sa používajú podpery vo forme kolíkov, pomocou ktorých sú konce konárov zviazané. Základne výhonkov sú posypané ľahkou zmesou rašeliny a pôdy a navlhčujú pôdu. Po vytvorení vlastných koreňov sa môžu oddeliť od krčka maternice a vysadiť, keďže rastlina uprednostňuje voľnú okyslenú pôdu.

Ako ušetriť krík v zime

Napriek odporu puzdra voči extrémnym teplotám a chladnému počasiu je lepšie sa o jeho bezpečné zimovanie starať vopred. Na tento účel by mala byť dobre pokrytá najcitlivejšia a najzraniteľnejšia časť rastliny. Najlepšia izolácia je zhnitý hnoj, suché listy alebo rašelina. Položia sa do základne hrubou vrstvou (asi 20 cm). Vďaka tomuto vankúši budú korene chránené počas zimného obdobia pred chladom.