Chlad na nose: liečba a prevencia oparu

Existuje veľa chorôb, ktoré sa objavujú na koži vo forme rôznych vyrážok: medzi nimi je opar. Prechladnutie na nose sa môže objaviť u dospelých aj u detí, mnohí ho mylne vnímajú ako dermatitídu, ale toto ochorenie je vírusovej povahy a vyžaduje si špeciálnu liečbu, takže sa snaží prekonať opar s nesprávnymi prostriedkami iba zhoršuje situáciu. Aby ste vylúčili bakteriálne komplikácie, oslabenú imunitu, musíte vedieť, ako taký prechladnutie vyzerá a ako sa správne lieči.

Čo je zima na nose

Herpesová infekcia podľa štúdií postihuje 95% ľudí. Vírus herpes simplex alebo vírus typu 1, ktorý sa prejavuje ako prechladnutie pery, sa považuje za častý. Herpes nosa je spôsobený rovnakým vírusom, ktorý sa vyznačuje vysokou nákazlivosťou. Ak vstúpi do tela, existuje vysoká pravdepodobnosť vývoja herpetického vírusu. Častejšie môže takáto prechladnutie pod nosom vyskočiť u ľudí s oslabenou imunitou.

Príznaky

Príznaky charakteristické pre herpetický vírus sa môžu objaviť niekoľko dní po vstupe infekcie do tela. Príznaky choroby sú zreteľné (pozri fotografiu):

 • nepríjemné pocity (bolesť, podráždenie, svrbenie, pocit pálenia v mieste infekcie);
 • opuch nosných dierok, sčervenanie sliznice;
 • je možné zvýšenie teploty;
 • vzhľad (za jeden alebo dva dni) vyrážky pripomínajúcej abscesy - bolestivé vezikuly umiestnené blízko seba, naplnené čírym roztokom;
 • výskyt vredov s následným pretrhnutím vezikúl.

Príčiny choroby

Keď herpes vírus vstúpi do tela, imunitný systém začne vytvárať špecifické protilátky, ktoré blokujú primárnu infekciu, ale nefunguje vôbec. Za priaznivých podmienok infekcie sa aktivuje bakteriálna hmota, ktorá spôsobuje relaps. Vyrážka v nose sa môže objaviť z rôznych dôvodov, kombinovaná s faktormi ovplyvňujúcimi zníženie imunity:

 • chrípka, SARS, prechladnutie;
 • angíny, ORL choroby;
 • nedostatok vitamínov, hypovitaminóza s podvýživou;
 • prehrievanie a podchladenie (vrátane prievanu, klimatizácie);
 • diabetes mellitus;
 • menštruačný cyklus;
 • stres, depresia;
 • imunitné patológie (alergia, AIDS, autoimunitná reakcia, nádory imunitného systému).

Ako liečiť nachladnutie na nose

Musíte sa vysporiadať so zápalom pri každej exacerbácii. Nemožno sa úplne zbaviť choroby, je však možné dosiahnuť remisiu pomocou účinných liekov, s ktorými je prechladnutie rýchlejšie. Ak dôjde k podráždeniu nosa sliznice, liečba by sa mala začať antivírusovými liekmi. Ak sa nádcha začne a objaví sa upchatie nosa, je dobré spojiť imunostimulanty, antihistamíny. Pred objavením sa vyrážok by mali byť opuchnuté začervenané oblasti pomazané pomocou špeciálnej masti nachladnutia v nose.

Antivírusové tablety

Herpes drogy sa delia na všeobecné a miestne. Všeobecné lieky sú určené na potlačenie a neutralizáciu aktivity vírusu:

 • Acyclovir je antivírusová tableta zameraná na neutralizáciu herpes vírusu. Plusy: aktívna zložka acyklovir je povolená pre deti od 2 rokov. Nevýhody: orálna forma nie je účinná v závažných prípadoch ochorenia.
 • Cykloferón je liečivo na potlačenie herpes vírusu s imunomodulačným účinkom. Výhody: široká antivírusová aktivita, protizápalový účinok. Nevýhody: veľa kontraindikácií, obmedzený príjem počas tehotenstva.
 • Vivorax je antivírusovo aktívne liečivo proti oparu. Výhody: vysoká biologická dostupnosť, nízka cena. Nevýhody: pomaly sa hromadí v tele.

Masť

Spolu s tabletkami je potrebná aj lokálna terapia, aby sa príznaky rýchlejšie zbavili a aby ste sa cítili lepšie - mazanie nosa. Antivírusové krémy, masti čistými rukami, je potrebné postihnuté miesta pomazať a postup opakovať každé 4 hodiny. Celý kurz je zvyčajne päť dní. Liečivá dnes ponúkajú dobrý výber liekov:

 • Erazaban je masť novej generácie s účinnou látkou dokozanol. Výhody: rýchlo pomáha odstraňovať nepríjemné pocity, zmierňuje svrbenie, pálenie, používanie lieku v počiatočnom štádiu minimalizuje počet bublín. Nevýhody: vysoká cena.
 • Panavir je rastlinný antivírusový gél. Plusy: pretrvávajúca remisia, hojenie rán bez tvorby kôry, bezfarebná látka je neviditeľná a je ideálna, ak je na špičke nosa opar. Nevýhody: nie.

Masť Zovirax

Hlavná účinná látka je acyklovir. Liečivo proti herpetickej infekcii sa vyrába v rôznych formách (masť, krém, tablety). Masť na lokálnu aplikáciu sa nanáša tenkou vrstvou bavlneného tampónu alebo čistými rukami až päťkrát denne. Liek sa používa najmenej štyri dni, najviac desať dní. Výhody: zmierňuje bolesť, zmierňuje svrbenie v postihnutých oblastiach pokožky, blokuje ďalší rast vyrážok. Nevýhody: vysoké náklady.

Masť Acyclovir

Antiheretická antivírusová masť Acyclovir je prvá špecializovaná droga lokálneho pôsobenia. Liek sa aplikuje priamo na léziu sliznice vo vnútri dutiny a navonok na krídla nosa. Trvanie liečby prechladnutia je stanovené lekárom a obvykle trvá 5 dní, ale nie viac ako desať dní. Výhody: urýchľuje liečbu, odstraňuje nepríjemné pocity, zabraňuje vzniku nových ložiskových vyrážok. Nevýhody: individuálna intolerancia, závislosť s častým užívaním.

Herpes na nose dieťaťa

Ak má dieťa vyrážku na nose, ak nie je narušený celkový stav, je potrebné zabrániť šíreniu infekcie, pretože až 12 rokov je veľa liekov kontraindikovaných. Pri dobrej imunite je potrebné vezikuly namazať, aby sa urýchlilo ich hojenie rakytníkmi, šípkami, jedľovým olejom, propolisovou tinktúrou alebo kafrovým alkoholom. Ak je potrebná liečba, mali by sa používať masti a krémy založené na acyklovire.

Ľudová medicína

Na liečenie tohto ochorenia ponúka alternatívna medicína celý rad účinných metód. Jedlový olej má na opar vynikajúci účinok: každý deň, trikrát denne, je potrebné, aby sa vyrážky namazali. Je dobré utrieť bubliny pomocou propolisovej tinktúry: pred použitím sa zriedi vodou v rovnakom pomere. Liečivú masť si môžete pripraviť sami: zmiešajte jednu časť šťavy z kvetu nechtíka, prírodného antiseptika a štyri časti vazelíny.

Ľudové recepty je možné používať pre deti aj dospelých. Okrem toho je užitočné používať bylinné čaje s ľubovníkom bodkovaným, echinaceou, liečivým harmančekom, nechtík (nechtík lekársky). Okrem toho, že je dobré na posilnenie imunity, odvary tiež poskytujú vynikajúci protizápalový účinok nachladnutia. Odporúča sa denná strava doplnená ovocím a zeleninou.

Možné komplikácie

Dlhodobá prítomnosť oparu v tele vedie k častým relapsom ochorenia a je spojená s rozvojom komplikácií, najmä s imunodeficienciou. Bez účinnej liečby sa infekcia môže šíriť za nosnú oblasť do mozgu (herpetická encefalitída) a zrakového nervu. Hlavným nebezpečenstvom je zovšeobecnenie infekcie, keď už je postihnutých väčšina orgánov a systémov. Tomu zabráni správne zaobchádzanie, hygienické pravidlá a preventívne opatrenia.

Preventívne opatrenia

Najlepšou prevenciou herpetickej infekcie bude vylúčenie úzkych kontaktov s chorými a zachovanie ich vlastnej imunity. Je dôležité, aby sa:

 • dodržiavať správny režim spánku a odpočinku;
 • stvrdnúť;
 • dospelí - vzdať sa zlých návykov;
 • v prípade chrípkových epidémií sa vyhnite preplneným miestam;
 • dodržiavať základné hygienické pravidlá;
 • jesť správne;
 • Aby ste zabránili šíreniu vyrážky, nedotýkajte sa, nečesajte, neotvárajte bubliny, nepoužívajte bežné predmety pre domácnosť.
Varovanie! Informácie uvedené v článku slúžia iba na informáciu. Materiály článku si nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Iba kvalifikovaný lekár môže urobiť diagnózu a dať odporúčania na liečbu na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Pozrite si video: Red Nose - Jsem vysmátej živě ze zkušebny (Január 2020).